Off topic: Întrebare: tastatură AZERTY
Thread poster: Alexandru Molla

Alexandru Molla
Romania
Local time: 22:46
English to Romanian
+ ...
Jan 6, 2006

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare: stiti de unde se poate cumpara o tastatura azerty in Romania? Caut de o saptamana, am sunat la diverse firme din Bucuresti si din tara si nu are nimeni. Fireste, pot lipi hartiute pe tastele unei tastaturi, dar ma gandesc ca prea suntem in sec. XXI pt. chestia asta

[Subject edited by staff or moderator 2006-01-06 10:41]

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
un link Jan 6, 2006

poate te ajută: http://www.macuser.ro/index.php/forums/viewthread/448/

Alexandru Molla
Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Jan 6, 2006

Multumesc mult, cred ca pana la urma recurg la solutia cu hartiute lipite Succes si un an nou cat mai bun va doresc!

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Marker permanent Jan 7, 2006

alexmolla wrote:

Multumesc mult, cred ca pana la urma recurg la solutia cu hartiute lipite Succes si un an nou cat mai bun va doresc!

E complicat cu hârtiuţe lipite. Cel mai simplu e cu un marker permanent; dacă tastatura e albă sau gri deschis, nu-i problemă, poţi să scrii cu orice culoare pe ea; dar dacă tastatura e neagră, e mai complicat, că îţi trebuie marker alb sau argintiu şi nu prea e de găsit la noi, că şi io caut aşa ceva pt. noua mea tastatură, deşi deja m-am obişnuit cu ea.

Alexandru Molla
Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
re: tastatura Jan 7, 2006

Ma gandeam sa preiau ideea de la Microsoft. "Pe vremuri" (nu stiu daca acum mai este valabila chestia) daca iti cumparai office cu licenta iti dadeau si niste autocolante mici-mici, cat suprafata unei taste, cu caractere din alte limbi, ca sa nu trebuia sa cumperi tastatura 9. Eu am etichete autocolante - din cele pe care le tiparesti cu mailmerge si le pui pe plicuri. Le decupez si le lipesc. Eh, oi vedea...

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nici poveste Jan 8, 2006

alexmolla wrote:
daca iti cumparai office cu licenta iti dadeau si niste autocolante mici-mici, cat suprafata unei taste, cu caractere din alte limbi...

La toate pachetele de Windows sau Office pe care le-am cumpărat în ultimii ani nu am primit nicio etichetă de acest gen. Poţi să verifici singur într-un magazin de specialitate ce primeşti în pacheţelul cu licenţă

[Edited at 2006-01-08 18:49]

Alexandru Molla
Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
re Jan 9, 2006

nu va contrazic... Dar am lucrat cativa ani pentru o firma multinationala si pachetele cu licente veneau intotdeauna cu astfel de autocolante. Fiecare cu experientele lui, I guess...

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
poate depinde de pachet Jan 9, 2006

Dacă cunoşti pe cineva într-o firmă, poate faci rost de autocolantele acestea, nu sunt arhifolosite şi nu se epuizează prea repede. E posibil ca acelea să fie plasticate, hârtie normală autocolantă e mai supusă uzurii. Oricum, succes.

Elvira Daraban  Identity Verified
French to Romanian
+ ...
magazine Jan 9, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Dacă cunoşti pe cineva într-o firmă, poate faci rost de autocolantele acestea, nu sunt arhifolosite şi nu se epuizează prea repede. E posibil ca acelea să fie plasticate, hârtie normală autocolantă e mai supusă uzurii. Oricum, succes.

Nu stiu daca se gasesc la noi, dar un prieten din Republica Moldova ziceau ca la ei se gasesc prin magazinele de IT (pe mine ma interesau pentru rusa). Exista o sansa sa se gaseasca si la noi, cred eu.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Întrebare: tastatură AZERTY

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search