Off topic: Avertisment: spam telefonic sau ceva mult mai primejdios?
Thread poster: lucca
lucca
Romania
Local time: 08:58
English to Romanian
Jan 20, 2006

Azi am primit un telefon cum că "aţi câştigat 4 baxuri de Pepsi. Au să vină 3 bărbaţi să vi le aducă".
Eu: "Bine, dar cum, cu ce ocazie"? "Păi, aţi câştigat! Vi-l dau pe şeful meu".
"Aţi câştigat, care e adresa dv., Şincai 24 sau..."
Eu: "Lăsaţi-mă în pace cu chestiile astea..." şi am închis telefonul. De fapt, când am văzut că vor să-mi afle adresa exactă, mi s-a făcut frică şi m-am gândit că ar putea să încerce să mă depisteze electronic, sau mai ştiu eu cum.
Probleme:
- Vocea persoanei de sex feminin care a iniţiat convorbirea era dură, needucată. Nu semăna câtuşi de puţin cu vocile persoanelor care cheamă pentru spamurile telefonice obişnuite. Iar au să spună unii că sunt misogin. Dimpotrivă dar nici prost nu sunt.
- Nici eu, nici altcineva din casă nu am participat la nici o promoţie, concurs etc organizat de Pepsi. Lucrul acesta îl ştiam sigur.
- Persoana care a iniţiat convorbirea nu s-a recomandat, nu a menţionat o firmă oarecare, nici un element de identificare.
- Ceea ce îi interesa era adresa mea exactă. Chestia cu "Şincai" nu era decât o (altă) momeală.
- Expresia "3 bărbaţi" mi se pare neobişnuită în vorbirea curentă de pe aici. Şi de ce 3? De ce nu unul (aşa cum folosesc toate firmele care livrează la domiciliu) sau 4 (4 baxuri, 4 'bărbaţi')?
- Nu, nu am reclamat la Poliţie, pentru că nu am "dovezi".
- Cei care au vorbit cu mine nu aveau particularităţi lingvistice, erau "bucureşteni" obişnuiţi care era evident că nu fac parte din nici un fel de "elite", dimpotrivă.
Concluzia la care am ajuns este că, pe lângă spamer-ii telefonici obişnuiţi şi relativ benigni, există şi indivizi periculoşi, care încearcă să-şi pregătească accesul facil în locuinţa ta, pentru o eventuală tâlhărie.
Senzaţia mea este că formează numere de telefon la întâmplare şi că erau nişte găinari.
S-ar putea însă să nu am dreptate...
A mai păţit cineva aşa ceva?

[Edited at 2006-01-20 11:23]

Direct link Reply with quote

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 07:58
German to Romanian
+ ...
singura nedumerire :) Jan 20, 2006

In primul rand multumesc pentru atentionare, mi s-a parut un mesaj util.
Singura chestie, au sunat pe fix? Deoarece pe mobil nu vad cum ar fi stiut sa nimereasca numai persoane din Bucuresti.

Bogdan Honciuc
Romania
Romanian to English
+ ...
Periculos Jan 20, 2006

Eu zic că e bine să anunţi Poliţia, indiferent dacă ai dovezi sau nu. Poţi avea surpriza să constaţi că nu doar ţie ţi s-a întâmplat. Adunând mai multe date, Poliţia poate măcar să conştientizeze pericolul şi să avertizeze populaţia (prin intermediul presei) asupra acestei noi şmecherii.

Unii naivi pot fi uşor păcăliţi; multă lume participă la concursuri de acest gen.

lucca
Romania
English to Romanian
TOPIC STARTER
Pentru Elvira şi Bogdan Jan 20, 2006

Apelul a venit pe un telefon fix, cu număr informabil (voi remedia; pe situl Romtelecom sunt şi alte opţiuni de securitate interesante, cum ar fi CLID şi CLIR), dar neînregistrat pe numele meu.
Dacă mă gândesc bine, Bogdan are dreptate.
Alte "consideraţii lingvistice": română fără vreun accent particular pot să vorbească şi oameni din afara României (nu foarte mulţi, din câte ştiu eu, dar...). De fapt, cei doi vorbeau o română neutră, fără specific bucureştean ("pă" în loc de pe etc). Adică, nu erau neapărat bucureşteni, dar aproape sigur vorbeau din Bucureşti. Jafurile nu se pun la cale din Antarctica
Mi s-au părut între 20-25 ani şi max. 40 ani, dar vârsta este greu de apreciat după voce.
Sunt mare amator de Pepsi (alte băuturi similare sunt prea cafeinate for my system). Acum mai puţin de o săpt. am cumpărat o cantitate relativ mare de la un supermarket. Aproape săptămânal îmi refac provizia de la un magazin stradal din drumul meu. (De vreo 2 săpt. mă uit în fiecare noapte la câte un episod din Columbo pe DVD; s-a activat detectivul din mine...).

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
e tare dubios, sau or fi ceva răfuieli Jan 20, 2006

E tare dubios; are dreptate Bogdan, cel mai bine e de anunţat Poliţia. Mai ales dacă zice altă stradă decât cea pe care stai, e clar că nu-i a bună. Dar şi dacă zice strada pe care stai, tot e dubios, că strada o poate lua din Pagini Aurii, sau mă rog, partea de carte cu Pagini Albe şi te intreabă ca sa afle si restul detaliilor.

De păţit nu am păţit până acum ceva asemănător; adică da, a fost o chestie cu unul care m-a sunat şi cică voia traduceri, acte de maşină, zicea că vrea preţul pe pagină, eu i-am dat preţul pe set şi el insista cât e pagina; păi dacă vrei o traducere, dacă ţi se spune cât ai de dat cu totul, te mai doare in pix de pagina? Normal ca nu. După aia, omul a vrut chipurile să ştie exact unde să vină şi m-a intrebat: "Blocul e xxxy sau xxxz?" Cam aşa ceva, la care eu i-am zis-o: "Păi văd că ştiţi adresa, e bine că v-a dat-o cineva. De unde o aveţi?" "Din Pagini Aurii. Ce, trebuia să mi-o dea cineva? Nu ştiţi că aveţi anunţ în Pagini Aurii?". Eu de colo ştiam că e vrăjeală, fiindcă în Pagini Aurii se dă doar strada şi numărul, nu şi blocul şi alte amănunte, aşa că am întors-o: "Cum să nu? Dar am zis că v-o fi trimis un anume notariat, ca să ştiu la cine să fac legalizarea. Nu-i aşa că nu e corect ca un notar să îţi trimită client şi tu să duci apoi traducerea la alt notar?" În fine, treaba era precis regizată de unii cu care am avut eu nişte probleme, un birou de traduceri. Aşa că le-am servit-o ălora pe aceeaşi tavă cum se zice, adică le-am trimis omul îndărăt: i-am zis "clientului" că eu am foarte multe în lucru şi ca să nu piardă timp, îi recomand biroul ţţţ, care are oricum şi preţuri mai mici ca mine şi le afişează şi în drum.

Eu am lucrat 5 săptămâni pt. dumperi, iar apoi am renunţat la colaborare; mă rog, poveste lungă, o s-o scriu în altă parte, am zis eu, că e bine să ştie lumea şi să se ferească. Am avut belele cu ei când am întrerupt colaborarea, nu le-a convenit, au umblat cu tot felul de ameninţări etc. Şi apoi tot pun persoane dubioase ori să mă sune, ori să se înfiinţeze la mine etc. Inclusiv sâmbătă, 24 decembrie, deci în zi de sărbătoare de iarnăa sunat unuil la interfon că are de tradus testament, cică. Nu i-am deschis, i-am zis la interfon că eu nu lucrez în weekend şi l-am trimis la vecinii cei dragi. Ba mai mult, le-am trimis şi vecinilor un mail foarte civilizat, în care i-am anunţat că... le-am trimis un client şi le-am urat şi sărbători fericite! Asta ca să ştie că nu sunt fraier şi că ştiu că de la ei mi se trage. Până să am de aface cu ei, eu nu am avut parte de faze de astea, în rest mă am bine cu tot oraşul, deci e clar că ei sunt singurii care ar face aşa ceva. Nu ar fi prima dată, deoarece chiar imediat după ce am rupt-o cu ei, mi-au băgat pe una în casă pe care tot ei o trimiseseră înainte şi la biroul vecin cu acte cu apostilă şi apoi au pus-o să mă sune pe mine să se plângă cî vai, ce mult ii ia celălalt birou cu care lucrez eu, ca să mă supăr eu pe acel birou şi să nu mai vreau să lucrez cu el şi să rămân să lucrez doar cu dumperii. Numai că eu am anunţat imediat biroul de telefonul dubios şi biroul a luat-o a doua zi la bani mărunţi şi până la urmă aia s-a spovedit cine a trimis-o: vecinii, dumperii.Iar apoi, după ce am terminat-o cu ei, aceeaşi femeie mi-au băgat-o în casă cu un xerox de sentinţă de divorţ care nici măcar nu era a ei şi voia să-i las la preţ şi să lucrez fără chitanţă şi i-am zis că eu fără chitanţă nu lucrez niciodată şi i-am zis că dacă verea mai ieftin, ştiu eu un birou care face mai ieftin, şi am trimis-o la dumperi retur. Deci femeia asta e ştiut că e de la ei, că chiar ea s-a spovedit la şefa de la biroul celălalt şi ulterior şi la mine. Deci dacă ăştia de 2 ori s-au ţinut de bălării din astea, acuma eu am bănuiala că tot ce e dubios e de la ei şi trimit înapoi la ei. Dacă nu e, asta e, iaca, am pierdut eu un client şi l-au câştigat ei, deci ar trebui să se bucure. Pentru mine nu-i gaură-n ceriu pt. atâta. O să îmi fac timmp să scriu pe larg tot ce am păţit cu ei şi unde poate duce dumpingul, ca să ştie lumea toate şmecheriile ce se pot face şi să se ferească de aşa ceva. Eu dacă ştiam dinainte ce au păţit alţi traducători care au aviut de a face cu ei, eu stăteam departe de ei. Mai sunt 2 cazuri în oraş, care tot cu acelaşi birou au avut perobleme (şantaj să-ţi dea preţurile în jos, zâzanie băgată contra altor birouri cu care lucrezi, şantaj să rămîi să lucrezi cu ei etc.)Chestia e că eu am aflat abia după aia.

De asta zic: e posibil să fie indivizi dubioşi care vor să o pună de o furăciune şi vor să intre în casă fără să forţeze uşa sau ceva, ori sunt răfuieli şi cineva se ţine de miştouri d-astea, cum am tot păţit eu.

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Sigur e ceva primejdios Jan 20, 2006

Lucian, eu aş trage exact aceeaşi concluzie ca şi tine, sigur este ceva suspect. Mă gândesc că au dat telefon la multe numere, probabil că unii oameni au căzut în capcană, există doar atâţia oameni care cred uşor ce li se spune... În niciun caz nu sună a glumă nevinovată, ci a încercare de tâlhărie.

Există o posibilitate ca, urmărind ştirile din aceste zile, să vezi la televizor cazuri asemănătoare, ba chiar eventuale victime, ceea ce totuşi sperăm să nu se întâmple.
În niciun caz nu mă aştept să îl văd pe managerul firmei de băuturi răcoritoare, plângându-se că el vrea să ofere premii cumpărătorilor fideli, care totuşi refuză să îi primească în casele lor pe cei 3 "băieţi" (buni)...

[Edited at 2006-01-20 15:34]

lucca
Romania
English to Romanian
TOPIC STARTER
Completare Jan 20, 2006

Nu sunt şi nu am fost în Pagini Aurii, nici ca traducător şi nici ca medic (nu am practică privată).
Concurenţa: am 3 (trei) clienţi actuali permanenţi, cu care lucrez de mult, prin contracte de colaborare. Au fost şi alţii, dar doi şi-au încetat activitatea iar la unul am renunţat eu. Clienţii mei ocazionali sunt 0 (zero) (câteodată mă întreb de ce).
Am să-mi cumpăr pistol. La urma urmelor, în facultate am făcut tir iar la armată am fost printre cei mai buni trăgători din companie

Marcela MF
Italy
Local time: 07:58
English to Romanian
+ ...
"o voce inregistrata " Jan 20, 2006

Salve,

o noua modalitate de spam aici in Italia este sa te contacteze direct la telefon, raspunzi si asculti o voce inregistrata care iti prezinta fel de fel de produse ( ulei, vin etc) si cursuri de gimnastica, informatica etc.

uf!

Marcela

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cred că aş fi făcut o criză Jan 20, 2006

Mi se pare că totul în legătură cu apelul respectiv e necurat, aş avea mare grijă în locul tău. Ai noroc că te pricepi la tir, deşi mi se pare foarte periculos să ţii o armă în casă. Dacă mai sună poţi să le spui că ai fost campion la tir, sigur le piere pofta.

Viaţa a devenit şi la noi foarte periculoasă. După nişte întâmplări din cursul anului trecut (care din fericire nu m-au afectat pe mine sau pe familia mea) am tras concluzia că şi la noi începe să se pună serios problema violenţei şi trebuie să avem mare grijă. Mi se pare că din ce în ce mai mulţi oameni sunt violenţi sau puşi pe fapte necurate.

[Edited at 2006-01-20 16:08]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Avertisment: spam telefonic sau ceva mult mai primejdios?

Advanced search

LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search