Pages in topic:   [1 2 3] >
Hardware - scaune
Thread poster: lucca
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:50
English to Romanian
Feb 12, 2006

Ca să fii traducător ai nevoie fizic de ochi, degete şi coloană vertebrală. Pe plan hardware - monitor, tastatură/maus, scaun.
Despre primele 2 s-a discutat destul de mult. Dar despre scaune?
Cine poate să recomande un scaun de calculator bun, ergonomic şi procurabil din România?


 
Marcela MF
Marcela MF
Italy
Local time: 09:50
English to Romanian
+ ...
scaune Feb 12, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Dar despre scaune?



Salve,

citisem cate ceva despre scaune ( model, culoare, inaltime etc) cand cautam unul pentru biroul meu :

"Pentru cei mai mulţi oameni cel mai important echipament de birou este calculatorul. Într-adevăr, atât calculatorul cât şi proiectarea întregii staţii de lucru este astăzi importantă, dar să nu uităm că fără un scaun confortabil, munca lucrătorilor nu poate fi eficientă.

Majoritatea lucrătorilor din birou stau în medie opt ore pe zi pe scaun la masa de lucru, de aceea nu este deloc uimitor că scaunul a devenit astăzi cea mai importantă piesă de mobilier în birouri. Statul pe scaun o perioadă mare de timp poate provoca diverse probleme cum ar fi: dureri ale picioarelor, datorită marginilor platformei; dureri de spate, cauzate de poziţia încordată a coloanei şi a muşchilor dorsali, poziţie care provoacă vasoconstricţii ce încetinesc circulaţia sângelui, deci şi oxigenarea*."
http://www.unibuc.ro/eBooks/StiinteADM/secretariat/5-3.htm

Cateva modele de scaune poti admira la adresele urmatoare:
http://www.sorin-italia.it/lan/arredo_ufficio.asp
http://www.tavoliesedie.it/arredamento_ufficio.htm
http://www.magazin-mobila.ro/scaune.htm

Numai bine,
Marcela


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:50
English to Romanian
Întrebare - scaun fără rotile? Feb 12, 2006

Mă întreb dacă mai poate folosi cineva scaun fără rotile la birou în ziua de astăzi. Mie scaunul pe rotile mi se pare indispensabil. M-aş simţi înţepenită locului dacă aş avea unul fix. În rest, scaunul meu este unul cumpărat din hipermarket la un preţ modest acum vreo 5 ani, dar sunt obişnuită cu el, nu mă doare nimic şi este bun pentru mine.

La serviciu am un scaun absolut insuportabil, de aceea fac tot posibilul să stau cât mai puţin pe el. Şi nu îl pot
... See more
Mă întreb dacă mai poate folosi cineva scaun fără rotile la birou în ziua de astăzi. Mie scaunul pe rotile mi se pare indispensabil. M-aş simţi înţepenită locului dacă aş avea unul fix. În rest, scaunul meu este unul cumpărat din hipermarket la un preţ modest acum vreo 5 ani, dar sunt obişnuită cu el, nu mă doare nimic şi este bun pentru mine.

La serviciu am un scaun absolut insuportabil, de aceea fac tot posibilul să stau cât mai puţin pe el. Şi nu îl pot înlocui din cauza biroului, care este foarte jos, şi scaunul, în consecinţă, la fel de jos. Nu înţeleg de ce în unele instituţii se foloseşte mobilier de birou atât de jos, ca pentru copii. Există o motivaţie ergonomică?
În linkul dat de Marcela, este ca scaunul acela pentru copii.
Practic, stau aproape cu genunchii la gură (eu sunt scundă, colegii mai înalţi au probleme şi mai mari), iar suportul glisant pentru tastatură mi se hârjâie de picioare şi îmi strică hainele. Noroc că mai am şi sarcini care nu implică statul la birou.
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Încă un accesoriu de birou Feb 12, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
Pe plan hardware - monitor, tastatură/maus, scaun.



…şi mousepad cu pernuţă de gel pentru susţinerea încheieturii. Dacă prietenii nu mi-ar fi dăruit aşa ceva în urmă cu 4 ani, cariera mea ar fi arătat cu totul altfel Uneori nici asta nu ajută suficient şi trebuie să-mi înfăşor încheietura într-o faşă elastică. Mai pătimeşte cineva aşa? Ce remedii folosiţi?


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:50
English to Romanian
TOPIC STARTER
Pad cu gel Feb 12, 2006

Şi eu folosesc, tot de 4-5 ani, şi nu mai am probleme mari cu încheietura mâinii drepte. La fel de util este şi suportul (tot cu gel) pentru mâini, aşezat în faţa tastaturii (dacă nu are astfel de suport încorporat).
Alte măsuri preventive... nu sunt multe. Evitarea softurilor mouse-intensive (de fapt, Word/Office sunt destul de mouse-intensive), a eforturilor mari cu mâinile (greutăţi, prehensiune).
La nevoie se poate consulta un medic, de ex. unul care se ocupă de g
... See more
Şi eu folosesc, tot de 4-5 ani, şi nu mai am probleme mari cu încheietura mâinii drepte. La fel de util este şi suportul (tot cu gel) pentru mâini, aşezat în faţa tastaturii (dacă nu are astfel de suport încorporat).
Alte măsuri preventive... nu sunt multe. Evitarea softurilor mouse-intensive (de fapt, Word/Office sunt destul de mouse-intensive), a eforturilor mari cu mâinile (greutăţi, prehensiune).
La nevoie se poate consulta un medic, de ex. unul care se ocupă de gimnaşti/gimnaste (bare, paralele, inele...), unul care asistă salariaţii unei firme care are sute/mii de calculatoare sau unul care asistă instrumentişti (pian, vioară şi multe altele). Există, în unele ţări, şi medici specializaţi în sdr. de tunel carpal, care au şi ei experienţă mare în domeniu.
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 10:50
Romanian to English
+ ...
probleme Feb 13, 2006

Eu nu am probleme de acest gen cu scaunele, mouse-pad-ul, desi sunt 39 de ore pe zi la computer (feels like). La serviciu am scaun cu rotile, acasă am un scaun clasic, pliabil, tare (de aia poate nici pisica nu se aşază pe el, apropo de firul cu pisici).

În schimb, după o zi petrecută non-stop la computer (cu pauză între mersul de la serviciu acasă), mă doare ceafa rău. Asta se datorează faptului că nu pot, deşi am încercat, să scriu fără să mă uit la tastatură
... See more
Eu nu am probleme de acest gen cu scaunele, mouse-pad-ul, desi sunt 39 de ore pe zi la computer (feels like). La serviciu am scaun cu rotile, acasă am un scaun clasic, pliabil, tare (de aia poate nici pisica nu se aşază pe el, apropo de firul cu pisici).

În schimb, după o zi petrecută non-stop la computer (cu pauză între mersul de la serviciu acasă), mă doare ceafa rău. Asta se datorează faptului că nu pot, deşi am încercat, să scriu fără să mă uit la tastatură. Atunci mă dau cu o alifie şi-mi trece.

Sorry că am divagat puţin.
Collapse


 
Valentin Cirdei
Valentin Cirdei  Identity Verified
Romania
Local time: 10:50
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Ergonomice Feb 13, 2006

Eu le-am acordat toată bunăvoinţa, dar nu am cum să împac cu ele. Vorbesc de aşa-zisele scaune ergonomice low-end, cele cu spătarul ca un scut de cavaler teuton şi cu generoase forţe centrifuge. Oricum m-aş aşeza, simt că o să fiu propulsat într-o direcţie sau alta în curând. Aşa că m-am întors la scaunele fixe, clasice, standard, pe care mă pot învârti cum vreau fără să am nevoie de rotile.
Dacă e vorba de confort, cred că o combinaţie bună ar fi tastatură r
... See more
Eu le-am acordat toată bunăvoinţa, dar nu am cum să împac cu ele. Vorbesc de aşa-zisele scaune ergonomice low-end, cele cu spătarul ca un scut de cavaler teuton şi cu generoase forţe centrifuge. Oricum m-aş aşeza, simt că o să fiu propulsat într-o direcţie sau alta în curând. Aşa că m-am întors la scaunele fixe, clasice, standard, pe care mă pot învârti cum vreau fără să am nevoie de rotile.
Dacă e vorba de confort, cred că o combinaţie bună ar fi tastatură radio (nu şi mouse!) + monitor 21" + fotoliu. Only for those special after-eight translations
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:50
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Scaun de bucătărie ergonomic Feb 14, 2006

Valentin are dreptate. Am avut şi eu scaun "de director" şi aproape mi-a nenorocit spatele. Mă întreb dacă nu există totuşi scaune ergonomice mai de calitate. Eu până acum am văzut prin magazine numai ergonomice de o calitate foarte slabă.

Până una-alta, stau pe un scaun de bucătărie tare şi fundul îmi amorţeşte numai dacă stau de dimineaţa până seara şi invers.


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Diverse 'bretele' Feb 14, 2006

Dan Marasescu wrote:
Până una-alta, stau pe un scaun de bucătărie tare


…al cărui (alt) avantaj este că îi ajută pe cei cu tendinţe spre cocoşare, ca mine, să-şi corecteze poziţia spatelui, umerilor şi braţelor, precum şi distanţa faţă de monitor No need for braces, man!

A propos pentru cine-şi aduce aminte de filmul ‘What’s Eating Gilbert Grape’ (Bogdan H, probabil ), ‘brace’ (acolo cu sensul de aparat ortodontic) a fost tradus ‘bretele’…


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Scaunul Feb 14, 2006

Eu am un scaun ergonomic obişnuit, cu spătar normal, fără braţe de susţinere a mâinilor, şi mă simt foarte bine în el. În trecut am avut probleme serioase cu spatele, dar din alte motive. Cu scaunul ăsta e totul OK, indiferent de câte ore stau la calculator. Trebuie să adaug totuşi că la fiecare 50 de minute mă ridic de pe el şi vreo 10 minute mă recreez.

Valentin Cirdei wrote:

Dacă e vorba de confort, cred că o combinaţie bună ar fi tastatură radio (nu şi mouse!) + monitor 21" + fotoliu. Only for those special after-eight translations


De 21"?! Eu mă întrebam dacă unul de 19" nu o să mi se pară prea mare.

Am tot amânat decizia cumpărării unui LCD, dar se pare că nu mai am scăpare. CRT-ul meu a început să dea semne de oboseală. Mă bate gândul să-mi iau un LCD de 19", cu posibilitate de rotire la 90º. Nişte tipi care lucrează în grafică erau foarte încântaţi de posibilitatea de a vedea toată pagina dintr-o privire. Cred că mi-ar prinde şi mie bine. Mi-aş băga scroll-ul în şomaj .

[Edited at 2006-02-14 12:24]


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:50
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Monitor Feb 14, 2006

Şi pe mine mă bătea gândul să-mi iau monitor de 19, dar am preferat să mai pun puţin şi să-mi iau două de 17. Acum sunt fericit! Nici nu ştiu cum se mai descurcă unii cu un singur monitor. Ştiu că poate să pară un moft, dar pe mine mă ajută foarte tare.
(Mihai, alt avantaj e că fetele se lasă impresionate de două monitoare)

... See more
Şi pe mine mă bătea gândul să-mi iau monitor de 19, dar am preferat să mai pun puţin şi să-mi iau două de 17. Acum sunt fericit! Nici nu ştiu cum se mai descurcă unii cu un singur monitor. Ştiu că poate să pară un moft, dar pe mine mă ajută foarte tare.
(Mihai, alt avantaj e că fetele se lasă impresionate de două monitoare)

Aş zice că monitorul de 19 sau 21 e util numai dacă vrei să stai tolănit în fotoliu şi să vezi ce scrie pe monitorul aşezat pe masă. Dar, să fim realişti, e incomod să scrii din fotoliu, cu tastatura pe genunchi.

Ca să revin la scaune ergonomice, e comod dacă scaunul nu are rotile, cum zice Mihai. Problemele încep când stau pe un singur picior, care are de obicei joc lateral prea mare.

[Edited at 2006-02-14 12:43]
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
1 sau 2 monitoare Feb 14, 2006

Dan Marasescu wrote:

Şi pe mine mă bătea gândul să-mi iau monitor de 19, dar am preferat să mai pun puţin şi să-mi iau două de 17. Acum sunt fericit! Nici nu ştiu cum se mai descurcă unii cu un singur monitor.


Tare-aş fi curios să văd cum lucrează cineva la 2 monitoare. Mie dacă mi-ai pune acum pe masă un al doilea monitor, nu aş şti ce să fac cu el.


Aş zice că monitorul de 19 sau 21 e util numai dacă vrei să stai tolănit în fotoliu şi să vezi ce scrie pe monitorul aşezat pe masă. Dar, să fim realişti, e incomod să scrii din fotoliu, cu tastatura pe genunchi.


Eu mi-aduc aminte de bucata de scândură pe care o punea frizerul pe braţele scaunului, ca să mă aducă la înălţimea de tundere. Ei bine, cu o astfel de scândură aşezată pe braţele fotoliului, cred că te-ai putea descurca.

[Edited at 2006-02-14 12:53]


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:50
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Traducerea dinamică Feb 14, 2006

Mihai Badea wrote:

Dan Marasescu wrote:

Şi pe mine mă bătea gândul să-mi iau monitor de 19, dar am preferat să mai pun puţin şi să-mi iau două de 17. Acum sunt fericit! Nici nu ştiu cum se mai descurcă unii cu un singur monitor.


Tare-aş fi curios să văd cum lucrează cineva la 2 monitoare. Mie dacă mi-ai pune acum pe masă un al doilea monitor, nu aş şti ce să fac cu el.


De exemplu, chiar în clipa asta am primit un job de proofreading şi, pe lângă faptul că trebuie să mă uit la sursă în timp ce citesc şi fac corecturi (2 monitoare), există un al treilea document în română cu care trebuie să armonizez terminologia din traducere. Deci acum nici al treilea monitor nu mi-ar fi inutil.

În ceea ce priveşte fotoliul, pentru mine soluţia ideală ar fi să stai pe bicicletă dând la pedale, să proiectezi imaginea pe perete cu videoproiectorul şi să dictezi traducerea prin software de recunoaştere vocală. Un nou concept de traducere dinamică.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:50
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
categoric Feb 14, 2006

Mihai Badea wrote:
Am tot amânat decizia cumpărării unui LCD, dar se pare că nu mai am scăpare. CRT-ul meu a început să dea semne de oboseală. Mă bate gândul să-mi iau un LCD de 19", cu posibilitate de rotire la 90º. Nişte tipi care lucrează în grafică erau foarte încântaţi de posibilitatea de a vedea toată pagina dintr-o privire. Cred că mi-ar prinde şi mie bine. Mi-aş băga scroll-ul în şomaj .


Eu am un monitor de 19' şi unul de 17' legate la desktop şi pot să spun că diferenţa este net în favoarea celui de 19'. Sunt hotărâtă să-i fac vânt cât de curând celui de 17' şi să-l înlocuiesc cu unul de 19'. E foarte important să poţi avea o imagine cât mai mare în traduceri şi revizii. Cu toate că şi până acum setam textul cât mai mare posibil, acum mi-e mult mai uşor să lucrez cu un ecran mare.

Înainte am avut un CRT de 21' şi e incomarabil. Cred că cele două LCD pe birou ocupă mai puţin decât CRT-ul acela.

La treaba cu rotirea m-ai băgat în ceaţă. Însă, nu cred că poţi vedea toată pagina dintr-o privire decât dacă dai zoom-ul mai mic... Mie îmi e mult mai folositor să văd textul mai mare decât să-l văd mai mic şi pe tot.

[Edited at 2006-02-14 13:21]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Text-to-speech şi speech-to-text Feb 14, 2006

Dan Marasescu wrote:


În ceea ce priveşte fotoliul, pentru mine soluţia ideală ar fi să stai pe bicicletă dând la pedale, să proiectezi imaginea pe perete cu videoproiectorul şi să dictezi traducerea prin software de recunoaştere vocală. Un nou concept de traducere dinamică.


Când va apărea un astfel de software pentru română, vom putea chiar să ne plimbăm cu bicicleta prin parc şi să traducem. Traducere superdinamică!


[Edited at 2006-02-14 13:28]


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Hardware - scaune






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »