tarife engleza/franceza/italiana >romana
Thread poster: Livia Seniuc

Livia Seniuc  Identity Verified
Italy
Local time: 09:58
English to Romanian
+ ...
Feb 16, 2006

Salut tuturor,

Tocmai am primit un raspuns de la o agentie din Polonia care se arata interesata de o colaborare cu mine, plangandu-se in schimb ca tariful de 0,06-0,05 €/sw (modest, spun eu) este mult prea mare pentru ei. Mai mult, sustin ca se bucura de prestatii de inalta calitate din partea unor colegi de-ai nostri romani, la preturi de 0,035-0,04 €/sw.

Eu lucrez din Italia si trebuie sa recunosc faptul ca realitatea ofertelor de pret din Romania nu imi este prea bine cunoscuta, dar din ceea ce am observat pe site-urile multora dintre noi, tariful general nu se situeaza totusi asa de jos.

Ma ajutati sa inteleg unde se situeaza propunerea lor in tabloul pietei din Romania?

Multumesc,

[Edited at 2006-02-16 16:21]

[Edited at 2006-02-16 16:25]

[Edited at 2006-02-16 16:30]

Direct link Reply with quote

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Piaţa Feb 16, 2006

Cred că cel mai bine ar fi să nu te raportezi la piaţa din România. Eu n-o fac, deşi trăiesc în România. Cu atât mai puţin ar trebui s-o faci tu, din Italia.

Preţuri de Polonia am refuzat şi eu fără remuşcări. Mie mi-au oferit chiar mai mici. Gândeşte-te şi că clienţii lor nu sunt din Polonia sau România şi plătesc preţuri mari.

Uitându-mă în urmă, eu zic că e mai bine să ratezi 2 clienţi din 3 din cauza preţurilor decât să te trezeşti cu o galerie de clienţi care plătesc preţuri româneşti.

Succes!
Dan

Livia Seniuc  Identity Verified
Italy
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
stupoare Feb 16, 2006

Multumesc Dan,

Aceasta era oricum intentia mea initiala. Dar ma interesa sa aflu baza unor astfel de afirmatii.

Livia

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:58
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
am primit şi eu acelaşi mesaj Feb 16, 2006

Nu mă surprinde, sunt agenţii şi agenţii. Nu toate sunt dispuse să plătească peste anumite praguri. Eu le-am scris că nu sunt dispusă să ofer serviciile mele pentru mai puţin (deşi nu-mi mai amintesc nici când şi nici cât le-am scris), oricum era dublu decât cer ei...
Am primit rapid un răspuns la fel de politicos în care persoana îmi mulţumea că am anunţat-o

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

tarife engleza/franceza/italiana >romana

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search