Noul DOOM (fir rupt; a se înnoda cu firul original)
Thread poster: Andrada Constantinescu (Bodiu)

Andrada Constantinescu (Bodiu)
Romania
Local time: 04:42
English to Romanian
+ ...
Feb 18, 2006

Pentru că-mi place diversitatea, sunt şi corector la un săptămânal naţional. Mă întreb ce-o să se aleagă de presa (în limba) română. Dacă multe publicaţii folosesc şi acum "î" în loc de "â", pentru că jurnaliştii aşa au învăţat la şcoală şi nu pot accepta nici măcar schimbarea asta (aici nu mă pot abţine să-i dau în gât pe unii din scumpii mei colegi de redacţie care scriu "romîn" şi "Romînia"), cum vor accepta oare noile reguli, uneori atât de ilogice?
Ce-o să fie pe capul corectorilor? Personal, mă declar deja copleşită. Nu mi s-au impus încă noile reguli din fericire, dar am făcut "repetiţii", sunt ameţită!

Şi că tot veni vorba de mass-media, ştiaţi că în DOOM2 apare ca substantiv la...singular?

Spicuiesc alte tâmpenii:

"bermudă"
"neegal"
"căpşuni" - în loc de căpşun (acceaşi soartă o are şi cireşul)
"foarfecă"

Seamănă mai degrabă a vechevorbă...

[Subject edited by staff or moderator 2006-02-19 20:28]

[Subject edited by staff or moderator 2006-02-19 20:32]

Direct link

Daniela Negru  Identity Verified
Italy
Romanian to Italian
+ ...
Jurnalism si DOOM Feb 18, 2006

E o situatie cu care sunt familiarizata. Am lucrat 4 ani la unul din ziarele regionale... 'Concurenta' folosea celalalt tip de scriere. Si nimeni nu parea deranjat...

Iar noul DOOM provoaca mai multe rasete decat ar trebui. Imi propun sa nu fiu cinica si sa nu critic, la urma urmei, stiti ce se spune, marile inventii si marile realizari au fost luate peste picior. Dar aici intervine bunul simt... lingvistic. Care se pare ca s-a certat cu acest DOOM.

Direct link

Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
English to German
+ ...
î sau î din e sau î din u Feb 19, 2006

Andrada Manole wrote:
Dacă multe publicaţii folosesc şi acum "î" în loc de "â", pentru că jurnaliştii aşa au învăţat la şcoală şi nu pot accepta nici măcar schimbarea asta (aici nu mă pot abţine să-i dau în gât pe unii din scumpii mei colegi de redacţie care scriu "romîn" şi "Romînia"), cum vor accepta oare noile reguli, uneori atât de ilogice?

Adevărul este că nici î din a (â) nu e mai logic decît î din e sau î din u.
Eu sînt adeptul ideii că nu era nevoie de â ca formă comună a acestui sunet şi că era mai elegant şi mai potrivit să-l folosim doar pentru familia de cuvinte al lui "român".

Direct link

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
am greşit... Feb 19, 2006

Îmi cer scuze, am deschis un nou topic, iar eu voiam doar să postez pe cel în care se discuta depre noul DOOM. (Încă nu m-am familiarizat cu forumul)

Bănuiesc că moderatorii pot muta mesajele. În cazul ăsta rogu-vă să-l mutaţi.

Mulţumesc,

Andra

Direct link

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Îmi pare rău Feb 19, 2006

Dar nu se pot muta mesajele dintr-un fir în altul. Oricum, nu e grav, puteţi continua în firul vechi.

Direct link

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Atunci să-l închidem :) Feb 19, 2006

O să "mă mut" pe topicul vechi cu-n tradiţional copy-paste.

Direct link

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
I-am pus lacăt :) Feb 19, 2006

Direct link

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Noul DOOM (fir rupt; a se înnoda cu firul original)

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search