Agentii de traduceri din Marea Britanie / Bon de comandă
Thread poster: Mihaela Sima
Mihaela Sima
Mihaela Sima
France
Local time: 21:42
French to Romanian
+ ...
Apr 27, 2006

Buna ziua tuturor,

As avea si eu o întrebare legata de agentiile de traduceri din Marea Britanie. Stie cineva daca mai exista agentii care lucreaza fara bon de comanda, doar pe baza unei întelegeri verbale la telefon?
Am fost contactata de la o astfel de agentie pentru o mica traducere si a trebuit sa le explic ce este un bon de comanda. Mi-au spus ca traducatorii cu care au lucrat pâna acum nu le-au cerut asa ceva. Mi se pare ciudat, mai ales pentru o agentie care lucreaza
... See more
Buna ziua tuturor,

As avea si eu o întrebare legata de agentiile de traduceri din Marea Britanie. Stie cineva daca mai exista agentii care lucreaza fara bon de comanda, doar pe baza unei întelegeri verbale la telefon?
Am fost contactata de la o astfel de agentie pentru o mica traducere si a trebuit sa le explic ce este un bon de comanda. Mi-au spus ca traducatorii cu care au lucrat pâna acum nu le-au cerut asa ceva. Mi se pare ciudat, mai ales pentru o agentie care lucreaza cu traducatori în strainatate. Ce credeti? Poate este paranoia, dar stiu ca sunt impostori care se folosesc de numele unor agentii pentru a comanda traduceri pe care nu le platesc.
As mai avea o întrebare. Stie cineva ce este un "return cheque" si care sunt avantajele si dezavantajele acestei modalitati de plata?
Va multumesc.
Mihaela

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-04-27 08:01]
Collapse


 
Elizabeth Rudin
Elizabeth Rudin  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 20:42
Member (2005)
Hungarian to English
+ ...
Informaţii utile Apr 27, 2006

Mihaela, prin ‘return cheque’ probabil că vor să zică „cheque by return”, adică îţi vor trimite un cec odată ce primesc traducerea.

Majoritatea birourilor de traduceri din UK emit un bon de comandă (‘purchase order’ – PO) şi îl trimit prin fax sau în fişier .pdf, sau trimit un număr de comandă prin e-mail, de obicei cu precizarea detaliilor (număr de cuvinte, tarif, termen de livrare, etc.). Cu clienţi vechi e suficientă şi înţelegerea verbală la t
... See more
Mihaela, prin ‘return cheque’ probabil că vor să zică „cheque by return”, adică îţi vor trimite un cec odată ce primesc traducerea.

Majoritatea birourilor de traduceri din UK emit un bon de comandă (‘purchase order’ – PO) şi îl trimit prin fax sau în fişier .pdf, sau trimit un număr de comandă prin e-mail, de obicei cu precizarea detaliilor (număr de cuvinte, tarif, termen de livrare, etc.). Cu clienţi vechi e suficientă şi înţelegerea verbală la telefon, dar marea majoritate a birourilor de traduceri care se respectă îţi vor transmite detaliile comenzii prin e-mail.
Dacă se mai iveşte o asemenea situaţie, propun să le trimiţi un e-mail, cam aşa:

“Thank you for contacting me/Further to our telephone conversation etc…., could you please confirm the order details, as follows:
Source language:… Target language:…
Word count: … (source/target, după caz)
Minimum charge/Rate per 1000 words/hour: ….
Delivery date:
Payment terms: 30 days from date of invoice (sau după cum te-ai înţeles cu ei)
Payment method: Bank transfer/Cheque/Moneybookers etc.
Special instructions (dacă există): ….”

Să nu începi traducerea în nici un caz înainte de primirea confirmării.
Dacă mai ai vreo întrebare, poţi să-mi scrii direct; dacă pot, te ajut cu cea mai mare plăcere.
Elisabeta
Collapse


 
Mihaela Sima
Mihaela Sima
France
Local time: 21:42
French to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumiri pentru informatii Apr 27, 2006

Multumesc mult pentru informatii Elizabeth.
Mihaela


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Agentii de traduceri din Marea Britanie / Bon de comandă






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »