Pages in topic:   [1 2] >
Document .pdf nu arata corect diacriticile
Thread poster: Ruxi
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Oct 28, 2006

Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu o idee,poate sunt colegi mai cunoscatori in probleme de computer.
Problema mea:
Cand am convertit un document in format .pdf, totul arata superb, inclusiv pozele, in afara de diacriticile romanesti care apar sub forma de puncte.
Vi s-a intamplat asa ceva? Cum sa fac?
Nu le recunoaste si pe ele ca poze? N-as renunta la diacritice dupa ce am facut lucrarea corect si frumos cu ele.
Trebuie sa predau lucrarea si in format .pdf.<
... See more
Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu o idee,poate sunt colegi mai cunoscatori in probleme de computer.
Problema mea:
Cand am convertit un document in format .pdf, totul arata superb, inclusiv pozele, in afara de diacriticile romanesti care apar sub forma de puncte.
Vi s-a intamplat asa ceva? Cum sa fac?
Nu le recunoaste si pe ele ca poze? N-as renunta la diacritice dupa ce am facut lucrarea corect si frumos cu ele.
Trebuie sa predau lucrarea si in format .pdf.
Multumesc anticipat.

Ruxi
Collapse


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 06:38
English to Romanian
+ ...
Depinde cu ce ai lucrat Oct 29, 2006

Asta e, depinde cu ce ai lucrat. Daca ai facut din pdf. un doc. cu ABBYY FineReader, exista o optiune în caseta de selectare a limbii în care este redactat documentul original. Selectezi româna şi atunci recunoaşte diacriticile. Ar fi foarte frumos, daca asta ar fi problema.

[Edited at 2006-10-29 12:43]


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Problema mea... Oct 29, 2006

...este: ce sunt _diacriticile_?

 
Pataky
Pataky
Local time: 06:38
Hungarian to Romanian
+ ...
Incearca cu Pdf995 Oct 29, 2006

Incearca cu programul gratuit Pdf995 de pe www.Software995.com

Exportă superb în .pdf

Ca softw. funcţionează ca o imprimantă, deci cum ar veni: imprimi fişierul în loc de imprimantă în Pdf, pe care îl selectezi din meniul Fişier/Imprimare

[Editat la 2006-10-29 16:21]


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 06:38
Italian to Romanian
Nedumerire şi mulţumiri Oct 29, 2006

Nedumerire: De ce scrieţi ”diacriticile”?

Mulţumiri: lui Pataky. Aveam nevoie de un asemenea program şi nu-l găseam. Încă nu l-am instalat, dar sper să fie bun precum spui.

Vă doresc tuturor o săptămână excelentă!
Lucia


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc si lamuriri Oct 30, 2006

Mai intai va multumesc pentru raspunsuri.
Pe urma unele lamuriri:
1. Am lucrat intai cu pdf995 si acesta nu mi-a aratat diacriticile.
2. Intre timp am gasit un alt program care functioneaza f.bine: Word to Pdf. care lucreaza impreuna cu Ghostscript.

Lucia: n-am inteles intrebarea ta legat de "diacriticile". Trebuia sa spun semnele diacritice sau cum?
Trebuie sa spun ca pana la discutia initiala de pe Proz nici nu am stiut de acest termen. Eu le-am invatat pe
... See more
Mai intai va multumesc pentru raspunsuri.
Pe urma unele lamuriri:
1. Am lucrat intai cu pdf995 si acesta nu mi-a aratat diacriticile.
2. Intre timp am gasit un alt program care functioneaza f.bine: Word to Pdf. care lucreaza impreuna cu Ghostscript.

Lucia: n-am inteles intrebarea ta legat de "diacriticile". Trebuia sa spun semnele diacritice sau cum?
Trebuie sa spun ca pana la discutia initiala de pe Proz nici nu am stiut de acest termen. Eu le-am invatat pe toate ca fiind litere ale alfabetului roman. De ce le spune acum diacritice, nu stiu.

[Edited at 2006-10-30 10:34]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 06:38
English to German
+ ...
program pentru creat PDF-uri Oct 30, 2006

Lucia Abil wrote:

Nedumerire: De ce scrieţi ”diacriticile”?

Mulţumiri: lui Pataky. Aveam nevoie de un asemenea program şi nu-l găseam. Încă nu l-am instalat, dar sper să fie bun precum spui.

Vă doresc tuturor o săptămână excelentă!
Lucia


Un program perfect pentru transformat orice document ce poate fi imprimat in PDF este pdfFactory (cu varianta Pro) http://www.fineprint.com/products/pdffactory/index.html#pfp.

Nu e tocmai ieftin (dar, uneori, pe Internet mai apar versiuni mai vechi, gratuite), dar face toti banii. Dupa parerea mea este mai bun decit Acrobat Distiller sau PDFWriter.


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 05:38
Italian to Romanian
+ ...
Lămurirea nedumeririi Oct 30, 2006

Ruxi wrote:

Lucia: n-am inteles intrebarea ta legat de "diacriticile". Trebuia sa spun semnele diacritice sau cum?
Trebuie sa spun ca pana la discutia initiala de pe Proz nici nu am stiut de acest termen. Eu le-am invatat pe toate ca fiind litere ale alfabetului roman. De ce le spune acum diacritice, nu stiu.

[Edited at 2006-10-30 10:34]



DIACRÍTIC, diacritice, adj.n. (În sintagma) Semn diacritic = semn grafic care dă unei litere a alfabetului o valoare specială. [Pr.: di-a-] – Din fr. diacritique.

Sursa: www.dexonline.ro

Adaug eu: Pl. art. DIACRITICELE
că nu e format pe rădăcina "critică, critici, criticile" că la altă sursă a erorii nu m-am putut gândi. Şi sper că nu este

Sunt convinsa că şi Lucia, cu delicateţe, ţi-ar fi răspuns la fel.
Alţi colegi, poate nu ar fi fost la fel de.. delicaţi

Consultaţi sursele, măcar pe cele on-line credibile, dacă materiale scrise nu aveţi, şi nu faceţi tocmai voi greşeli de limbă română.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:38
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
apropo de diacritice Oct 30, 2006

Definiţia spune că "diacritic" este semnul, nu litera în sine. Atunci corect ar trebui să spunem "litere cu (semne) diacritice"? În engleză aveam tot timpul ezitări, întrebându-mă cum este corect: discritics sau diacriticals Se pare că şi în engleză diacritic /diacritical mark este tot semnul. Evident corect se spune "diacritical letters"
Toţi
... See more
Definiţia spune că "diacritic" este semnul, nu litera în sine. Atunci corect ar trebui să spunem "litere cu (semne) diacritice"? În engleză aveam tot timpul ezitări, întrebându-mă cum este corect: discritics sau diacriticals Se pare că şi în engleză diacritic /diacritical mark este tot semnul. Evident corect se spune "diacritical letters"
Toţi greşim, important e să ne corectăm

Revenind, multe linkuri şi recomandări utile pentru care ţin şi eu să mulţumesc colegilor.
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 06:38
Italian to Romanian
Mulţumesc! Oct 30, 2006

Mulţumesc lui Bogdan pentru sugestie. Imediat ce voi avea timp, voi încerca ambele programe şi vă voi ţine la curent.

Mulţumesc Monicăi pentru explicaţii. Chiar voiam să ştiu de ce este atât de des folosită forma ”diacriticile”, mă gândeam că, poate, încurc eu regulile. Uneori ajungi să nu mai fii sigur de nimic...

Numai bine,
Lucia


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 05:38
Italian to Romanian
+ ...
Pdf995 Oct 30, 2006

Am încercat eu acum programul şi funcţionează excelent, chiar şi cu text care conţine semne diacritice.

Mulţumiri, mai ales că e free)


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Cum ai facut Monica? Oct 30, 2006

Cum ai reusit? Ce setari i-ai dat?
Nu inteleg de ce la mine n-a mers documentul Word cu pdf995.
In schimb acest program poate converti mai multe feluri de document in .pdf (de ex. documente .xls, adica in Excel).

Numai bine.


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 06:38
English to Romanian
+ ...
Delicata dojana Oct 30, 2006

[quote]Lucia Abil wrote:

Nedumerire: De ce scrieţi ”diacriticile”?

Dintr-o grabă de neiertat de "greşitor" în primul rând, Lucia. E foarte bine însă că Ruxi şi-a strunit în cele din urmă semnele diacritice nărăvaşe.


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 05:38
Italian to Romanian
+ ...
Pdf995 Oct 30, 2006

[quote]Ruxi wrote:

Cum ai reusit? Ce setari i-ai dat?
Nu inteleg de ce la mine n-a mers documentul Word cu pdf995.
In schimb acest program poate converti mai multe feluri de document in .pdf (de ex. documente .xls, adica in Excel).

Nu este nevoie de niciun fel de setări.
Descarci pdf995 şi îl instalezi. Îşi face singur instalarea, tu nu trebuie să intervii decât să dai Accept la regulile de licenţă.
Deschizi apoi documentul tău în Word şi dai Print, ca şi cum ai vrea să-l tipăreşti. Să nu uiţi să alegi opţiunea de Print... (cea cu trei puncte după), pentru că numai aşa ţi se deschide Caseta mare de Print. (Scuze dacă ştiai lucrul ăsta).
Doar că acum, în caseta unde îţi apare de obicei imprimanta, mai ai şi opţiunea Psf995. O selectezi, iar programul începe să lucreze şi face toată treaba.
Sper să reuşeşti.
Eu am reuşit şi cu document în Excel.

Spor


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 06:38
German to Romanian
+ ...
CIB pdf brewer Version 2 Oct 30, 2006

Eu am tot folosit chestia asta de ani de zile, dar Version 1; e un plugin care se autointegrază în Word la instalare si care converteşte totul in pdf superrepede şi bine. Nu am avut niciodată probleme cu diacriticele. E freeware pt. uz privat, iar cumpărarea lui nu costă mult. Iar la câte ştie să facă versiunea cea nouă, chiar merită cumpărat. Ruxi, dacă nu postai firul ăsta, eu nici nu ştiam că a apărut versiunea nouă, fiindcă versiunea veche era mai rudimentară - desi nu ... See more
Eu am tot folosit chestia asta de ani de zile, dar Version 1; e un plugin care se autointegrază în Word la instalare si care converteşte totul in pdf superrepede şi bine. Nu am avut niciodată probleme cu diacriticele. E freeware pt. uz privat, iar cumpărarea lui nu costă mult. Iar la câte ştie să facă versiunea cea nouă, chiar merită cumpărat. Ruxi, dacă nu postai firul ăsta, eu nici nu ştiam că a apărut versiunea nouă, fiindcă versiunea veche era mai rudimentară - desi nu era rea nici ea - şi printre altele nici nu se autoupdata si nici nu te anuţa de versiuni noi. Şi nici nu avea trimitere către siteul producătorului, iar eu care folosesc rar pdf-converterul ăsta, nici nu m-am prea interesat de updateuri la el. Dar căutând pe net să-ţi dau linkul, am constatat că s-a îmbunătăţit. Versiunea nouă se autointegrează în tot officeul, nu numai în Word, deci converteşte şi fişiere Excel (mie nu-mi trebuie, că nu lucrez cu ele, dar e destulă lume care are nevoie). Iar fişierele Word le converteşte şi ca pdf normal şi ca epdf, adică un pdf care e apoi prelucrabil cu Word, adică la deschidere te pune să alegi dacă îl deschizi cu pdf-Viewerul (care la mine e Adobe Reader, ca la toţi mocangii, ce altceva?!), sau cu Word. Eu sunt tare mulţumit de progrămelul ăsta, deşi destul de rar am nevoie să-l utilizez. E instalabil în germană sau engleză, setupul te pune să alegi. Se dă jos de aici:

http://www.cib.de/deutsch/products/pdfplugin/download.asp

Problema cu diacriticele s-ar putea să nu fie de la programul cu care ai făcut conversia din Word în pdf, ci din scrierea în Word. Dacă diacriticele sunt făcute cu shortcuturi şi nu din Tastaturlayout, e posibil după aia să nu se vadă bine nici pe alt calculator decât cel pe care ai scris textul şi nici la convertirea în pdf. Sigur-sigur nu ştiu nici eu de unde e hiba, dar e o posibilitate.

[Bearbeitet am 2006-10-30 21:33]
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Document .pdf nu arata corect diacriticile






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »