Transfer bancar - cat dureaza?
Thread poster: Ioana Bostan
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 06:46
English to Romanian
+ ...
Nov 1, 2002

Imi puteti spune cam cate zile dureaza in mod normal efectuarea unei plati pt. un job prin transfer bancar, din strainatate?

20de zile e normal sau e prea mult?

Multumesc.


[addsig]


 
Astrid C
Astrid C  Identity Verified
Romania
Local time: 06:46
English to Romanian
+ ...
Vreo 2 saptamani, chiar mai mult Nov 11, 2002

CAm o saptamana doua, dupa calculele mele. Cere la firma respectiva sa-ti confirme ca a facut plata (sa-ti trimita prin fax o copie a documentului de plata, continand data platii, banca de la care au plecat banii, banca ta, numele tau in clar; mai intereseaza-te si la banca ta, vezi poate sunt la Centrala si nua u ajuns inca la filiala de care apartii)

poate exista inadvertente- greseala de nume, etc, iar banii au ajuns in alta parte - sper totusi ca nu ...
See more
CAm o saptamana doua, dupa calculele mele. Cere la firma respectiva sa-ti confirme ca a facut plata (sa-ti trimita prin fax o copie a documentului de plata, continand data platii, banca de la care au plecat banii, banca ta, numele tau in clar; mai intereseaza-te si la banca ta, vezi poate sunt la Centrala si nua u ajuns inca la filiala de care apartii)

poate exista inadvertente- greseala de nume, etc, iar banii au ajuns in alta parte - sper totusi ca nu

Esti sigura ca ti-au platit? Cere neaparat o copie a ordinului de plata, pentru a fi sigura!

Bafta!


[addsig]
Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 06:46
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Nov 12, 2002

Multumesc, o sa incerc sa intreb. Sper ca totul sa fie ok si sa-mi primesc banii in cele din urma.
[addsig]


 
Cristina Moldovan do Amaral
Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 20:46
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Chiar si 45 de zile Nov 12, 2002

La mine dureaza uneori si 45 de zile. Binenteles ca acest lucru este specificat in contract si stiu de la bun inceput ca voi avea de asteptat. Cred ca aceste chestiuni ar trebui discutate inainte de semnarea contractului.

Succes!


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 06:46
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Cristina Nov 13, 2002

Multumesc Cristina, m-am mai linistit putin.

Nu-mi ramane decat sa mai astept putin.


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 06:46
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Confuzie? Nov 13, 2002

Quote:


On 2002-11-11 14:44, Astrid C wrote:

CAm o saptamana doua, dupa calculele mele.





Astrid, cred ca este o confuzie la mijloc. Mie cel putin nu mi s-a intamplat niciodata ca un transfer bancar sa dureze atat de mult. De obicei, banii ajung in doua-trei zile lucratoare de la data efectuarii platii. Problema, cum o inteleg eu aici, este dupa cat timp de la livrarea lucrarii se efectueaza pla... See more
Quote:


On 2002-11-11 14:44, Astrid C wrote:

CAm o saptamana doua, dupa calculele mele.





Astrid, cred ca este o confuzie la mijloc. Mie cel putin nu mi s-a intamplat niciodata ca un transfer bancar sa dureze atat de mult. De obicei, banii ajung in doua-trei zile lucratoare de la data efectuarii platii. Problema, cum o inteleg eu aici, este dupa cat timp de la livrarea lucrarii se efectueaza plata. Adevarat, chestiunea asta trebuie clarificata inainte de semnarea contractului/comenzii. Media este de 30 de zile. Dar mai sunt agentii care platesc chiar si dupa 60 de zile.

Succes in continuare! ▲ Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:46
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Transfer bancar vs plata facturii la termen Nov 14, 2002

Sustin afirmatiile Dlui Albu. Transferul bancar nu poate dura mai mult de 3-4 zile maximum. Dar plata facturilor se face la un termen de... dupa cum te-ai inteles cu clientul, poate fi pe loc (cazuri exceptionale), poate fi la 30 de zile, sau la 45, 60, 90 de zile. In general depinde de clientul tau si de tara lui de provenienta. Franta, Belgia de exemplu au obiceiul de a plati la 60 de zile, alte tari mai repede.

Ideal ar fi sa stabilesti aceste lucruri inainte de a te apuca de lucru.
... See more
Sustin afirmatiile Dlui Albu. Transferul bancar nu poate dura mai mult de 3-4 zile maximum. Dar plata facturilor se face la un termen de... dupa cum te-ai inteles cu clientul, poate fi pe loc (cazuri exceptionale), poate fi la 30 de zile, sau la 45, 60, 90 de zile. In general depinde de clientul tau si de tara lui de provenienta. Franta, Belgia de exemplu au obiceiul de a plati la 60 de zile, alte tari mai repede.

Ideal ar fi sa stabilesti aceste lucruri inainte de a te apuca de lucru. Este un lucru sa fii platit la 30 de zile si cu totul altceva sa primesti banii la 90 de zile. In unele cazuri este bine pentru tine sa negociezi chiar un avans la factura, drept garantie a unei lucrari mai mari.

Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 06:46
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc tuturor Nov 15, 2002

Am primit in sfarsit banii. Mi s-a specificat de la inceput ca va dura in jur de 20 de zile, stiam si eu ca ar trebui sa dureze mai putin si de aceea voiam sa stiu daca e sau nu ceva obisnuit.Si a durat intr-adevar 20 de zile.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Transfer bancar - cat dureaza?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »