Concediu??
Thread poster: Karin-Stefanie Vikete

Karin-Stefanie Vikete  Identity Verified
Romania
Local time: 15:25
Member (2016)
Romanian to German
+ ...
Jul 9, 2007

Sunt doar curioasa cum procedati cand aveti de gand sa plecati in concediu.....sunteti available si acolo?? Sau inchideti pur si simplu celularul? Gasiti pe cineva care va preia traducerile??? Ce le spuneti clientilor??...sau pur si simplu nu plecati in concediu?
...si mai ales ce experiente ati facut in anii trecuti in legatura cu acest subiect?

Cam multe intrebari....dar cred ca toti trebuie sa rezolvam aceasta problema intr-un fel sau altul.

Eu personal m-am gandit sa gasesc pe cineva care imi preia traducerile...nu stiu daca este cea mai buna varianta.

Si o alta inrebare. Unde va relaxati dupa un an intreg de traduceri????

Direct link Reply with quote

cameliaim  Identity Verified
Spain
Local time: 14:25
Member (2005)
Spanish to Romanian
+ ...
concediu Jul 9, 2007

Eu am trecut acum doi ani prin experienţa asta şi am zis ca nicodată nu mai fac. Nici nu poţi să iei toate "uneltele" (dicţionare, programe, Internet, etc) cu tine, nici nu poţi să-ţi găseşti poziţia ergonomică şi comodă de acasă (de atunci am rămas cu nişte dureri cronice în antebraţul stâng), familia (sau prietenii) fac gălăgie (şi aici???) şi până la urmă nici treaba nu iese bine, da nici parte de vacanţă n-ai. De atunci pun un autorăspuns în server "out till... scuze pt deranj" şi gata.

Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
concediu scurt + Mobile Internet Jul 10, 2007

Eu am plecat 10 zile în străinătate şi am lăsat un mesaj automat pe mail. Cu toate acestea, am citit pe telefon mesajele mai importante şi am răspuns la ele. Vodafone are nişte tarife usturătoare pentru Mobile Internet în roaming... Acum aştept factura

Concediu plăcut!
Delia

Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
aici Jul 10, 2007

Si o alta inrebare. Unde va relaxati dupa un an intreg de traduceri????

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Adică într-un loc unde nimic nu poate strica o vacanţă - în afară de vreme, dar şi vremea ţine cu traducătorii în ultimul timp.

Mesaj automat pe mail pentru clienţii din exterior, o colegă în locul meu la birou care se ocupă de clienţii de pe piaţa internă, şi nu se dărâmă pământul!

Vacanţă frumoasă tuturor celor care se pregătesc de aşa ceva!

Bogdan Honciuc
Romania
Romanian to English
+ ...
No work! Jul 18, 2007

Normal că nu-mi iau de lucru în concediu, măcar acolo. Îmi anunţ clienţii din timp că plec şi dus sunt. Fără e-mail, internet, telefon.

Unde? În nordul continentului, unde e mai răcoare şi plouă, preferabil în fiecare zi, că de căldură şi soare m-am săturat de prin aprilie.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Concediu??

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search