Ortograf română pentru Office 2007
Thread poster: Paraschiva Bloju

Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 06:25
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
Jul 31, 2007

Am cumparat Office 2007 in limba engleză și nu are dicționar pt. lb. română.
A reușit cineva să achiziționeze unul din România?
Lucrați cu Office 2007? Ați găsit soluții?

Mulțumesc pentru ajutor.
Paraschiva

Direct link Reply with quote

Rodica Tunsoiu
English to Romanian
+ ...
Office 2007 Jul 31, 2007

Si eu am aceeasi problema, adica nu am spelcheck-ul (F7) pt. romana. Daca rezolvi problema anauta-ma si pe mine, e pacat sa renunt la program! Calculatorul imi cere sa instalez Proofing Tools. Mai vedem!Daca l-ai cumparat trebuia sa ai si dictionarul!
Multumesc!
Rodica Tunsoiu
rodica.tunsoiu@yahoo.com

Monica Tuduce  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 05:25
Member
Italian to Romanian
+ ...
Microsoft Office 2007 Multilanguage Pack Jul 31, 2007

În Office 2007, Microsoft a schimbat sistemul de Proofing Tools cu care ne-am obişnuit.
Acum se numeşte Multilanguage Pack şi trebuie cumpărat separat.

Versiunea de bază, de exemplu cea în engleză, conţine iniţial Proofing Tools pentru engleză şi spaniolă.
Dacă doriţi suport lingvistic pentru orice alte limbi va trebui:
- fie să achiziţionaţi separat un Pachet individual, care costă 24,95 USD (merită dacă mai doriţi suport pentru o singură limbă, româna să zicem)
- fie să achiziţionaţi tot pachetul Multilanguage Pack, care are preţ de retail recomandat de 199,00 USD. (util dacă doriţi suport pentru încă câteva limbi).

Mai multe detalii aici:
http://office.microsoft.com/en-us/suites/HA102113691033.aspx?pid=CL101732621033

Saturniana  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
Ortograf română în Word Jul 31, 2007

Ortograful pentru română în Word nu se găseşte decât dacă se cumpără Office Romanian, altfel trebuie achiziţionat separat.

Pentru colegii din România care vor să cumpere Office 2007, există acum disponibil Office Professional Romanian sub formă de "Prepaid Starter Kit" care costă mai puţin decât un pachet de office retail şi presupune cumpărarea periodică de cartele preplătite care dau dreptul utilizării pe o perioadă anume. Eu am sub această formă Office 2003 Small Business Romanian.

Se pot găsi, de exemplu, aici:

http://www.dc-shop.ro/detalii_produs.php?cod=13956

Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
A achiziționat cineva din Romania? Jul 31, 2007

Monica Tuduce wrote:

Acum se numeşte Multilanguage Pack şi trebuie cumpărat separat.

Chiar aceasta e problema, din Romania este aproape imposibil de cumpărat. Eu am încercat. Ești plimbat de la Ana la Caiafa, pe tot felul de siteuri...

Doream să știu dacă a reușit cineva din România să-l cumpere. Până atunci... trăiască rudele din străinătate!

Monica Tuduce  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 05:25
Member
Italian to Romanian
+ ...
Nu l-am cumpărat Jul 31, 2007

Când am cumpărat eu Office 2007, prin februarie, încă nici nu era scos pachetul Multilanguage. M-am uitat acum pe site-ul celor de la care l-am luat şi nu par să îl aibă. Nu ştiu dacă nu îl aduc cumva pe comandă.

Deocamdată am instalat Proofing Tools din Office 2003 în Office 2007 şi funcţionează (ordinea de instalare este: Office 2003, apoi Office 2007), pentru că oricum, din motive de bug-uri în diverse combinaţii (Office + alte softuri) am nevoie încă şi de Office 2003.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ortograf română pentru Office 2007

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search