Pages in topic:   < [1 2 3 4]
probleme de contabilitate
Thread poster: Paraschiva Bloju
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 12:03
Italian to Romanian
Bonuri fiscale Mar 2, 2006

Veronica Durbaca wrote:

http://juridice.ro/index.php?subaction=showfull&id=1141265293&archive=&start_from=&ucat=5

Se pare ca in Ordinul ministrului finantelor publice nr. 293/2006 pentru modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotararii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora, pentru profesiile independente, cheltuielile pana la 1 mil. lei pot fi inregistrate in contabilitate si fara factura fiscala, doar cu bon fiscal.



Mulţumesc, Veronica pentru link. Am citit Ordinul şi am văzut că şi bonurile emise de taximetrişti pot fi folosite. N-am prea înţeles prevederea referitoare la cele pentru plăţi cu card.

Textul integral al Ordinului nr. 293/2006 http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=12212&start=135

Numai bine,
Lucia

[Edited at 2006-03-02 18:36]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:03
English to Romanian
Bonurile fiscale... Mar 3, 2006

Nu mi se pare o măsură prea bună acceptarea bonurilor fiscale, pentru că acestea se şterg în timp, aţi observat? Prin "timp" nu înţeleg ani de zile, ci câteva luni. Depinde de hârtia folosită la casele de marcat, dacă nu mă înşel, cele pe hârtie termică, din aceea uşor lucioasă, se şterg în timp. Deci, când să prezinţi documentul... te trezeşti cu o hârtie albă!
De aceea, tot facturile sunt mai sigure.
Şi chitanţele de la bancomat şi de la POS se şterg
... See more
Nu mi se pare o măsură prea bună acceptarea bonurilor fiscale, pentru că acestea se şterg în timp, aţi observat? Prin "timp" nu înţeleg ani de zile, ci câteva luni. Depinde de hârtia folosită la casele de marcat, dacă nu mă înşel, cele pe hârtie termică, din aceea uşor lucioasă, se şterg în timp. Deci, când să prezinţi documentul... te trezeşti cu o hârtie albă!
De aceea, tot facturile sunt mai sigure.
Şi chitanţele de la bancomat şi de la POS se şterg în câteva luni, asta ştiu sigur. În acest caz, cred că extrasul de cont poate servi ca document doveditor. Aici nu cunosc legislaţia, dar, logic, dacă ţi se şterg documentele ce atestă plata prin card, îţi mai rămâne extrasul de cont.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:03
English to Romanian
Plăţile cu cardul Mar 3, 2006

Lucia Abil wrote:

N-am prea înţeles prevederea referitoare la cele pentru plăţi cu card.


Trebuie să fie vorba despre chitanţele emise de terminalele POS din magazine, la plata cu cardul. Eu nu am card pe PFA, am doar cont, sincer, nu ştiu dacă respectiva chitanţă conţine toate datele necesare pentru înregistrarea în contabilitate. Aşa ar trebui să fie.


 
eVerbum (X)
eVerbum (X)  Identity Verified
Local time: 12:03
English to Romanian
+ ...
Bonurile fiscale Mar 3, 2006

Mie mi se pare o măsură bună totuşi: ce-ar fi dacă ar trebui să aşteptăm de fiecare dată ca taximetristul sau vânzătorul de la benzinărie să completeze facturi? Pierderea de timp pe care ar implica-o mi se pare o problemă mai gravă...

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:03
English to Romanian
Bonurile buclucaşe Mar 3, 2006

eVerbum wrote:

Mie mi se pare o măsură bună totuşi: ce-ar fi dacă ar trebui să aşteptăm de fiecare dată ca taximetristul sau vânzătorul de la benzinărie să completeze facturi? Pierderea de timp pe care ar implica-o mi se pare o problemă mai gravă...


Tu ai dreptate aici, dar astea nu trebuie păstrate pentru un eventual control? Şi dacă se şterge scrisul de pe ele în câteva luni, la ce bun? Eu am o mulţime din acestea "albe", noroc că am şi facturile corespunzătoare, altfel nu am cu ce dovedi cheltuielile respective.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


probleme de contabilitate






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »