[PFA] Primii pasi
Thread poster: anisia80
anisia80
anisia80
English to Romanian
Sep 13, 2007

Buna ziua. Sper sa ma primiti si pe mine printre voi, ca am mare nevoie de experienta voastra!

Am trimis dosarul cu toate actele necesare pentru autorizare la Min. Just.
Cam in cat timp voi primi autorizatia?

Apoi urmatorul pas este inregistrarea ca PFA la Administratia Financiara, am inteles bine? De ce acte este nevoie pentru asta si cam cat dureaza?

Apoi stampila? Exista modele standard, vor sti cei de la centrul de stampile ce sa faca sau o vor pu
... See more
Buna ziua. Sper sa ma primiti si pe mine printre voi, ca am mare nevoie de experienta voastra!

Am trimis dosarul cu toate actele necesare pentru autorizare la Min. Just.
Cam in cat timp voi primi autorizatia?

Apoi urmatorul pas este inregistrarea ca PFA la Administratia Financiara, am inteles bine? De ce acte este nevoie pentru asta si cam cat dureaza?

Apoi stampila? Exista modele standard, vor sti cei de la centrul de stampile ce sa faca sau o vor putea face si gresit?

Apoi? Ce mai e de facut?

Va rog mult ca in masura timpului si rabdarii voastre sa ma mai ghidati si pe mine

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:27]
Collapse


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 17:02
Italian to Romanian
+ ...
Pasi marunti... Sep 13, 2007

Autorizatia o veti primi aproximativ in doua luni de la depunerea dosarului.

La Administratie, nu e mare filozofie. Se face o cerere, se completeaza, pe loc, cateva formulare, oferite de ei, va trimite sa cumparati cateva registre (pana in 50 lei), chitantier si facturier.

Pentru stampila model de stampila, va recomand sa mergeti la un notariat si sa ii rugati sa va arate un asemenea model. (Gratuit, bineinteles)

In 3-10 zile se elibereaza codul fiscal, apo
... See more
Autorizatia o veti primi aproximativ in doua luni de la depunerea dosarului.

La Administratie, nu e mare filozofie. Se face o cerere, se completeaza, pe loc, cateva formulare, oferite de ei, va trimite sa cumparati cateva registre (pana in 50 lei), chitantier si facturier.

Pentru stampila model de stampila, va recomand sa mergeti la un notariat si sa ii rugati sa va arate un asemenea model. (Gratuit, bineinteles)

In 3-10 zile se elibereaza codul fiscal, apoi comandati stampila, vizitati Tribunalul pentru o viza la grefierul sef, apoi o alta vizita la Camera Notarilor Publici si incepeti sa cautati / asteptati clienti!

Pana atunci, va dorim bun venit si lectura placuta (si) prin acest forum. Tema s-a mai discutat si veti putea gasi raspuns ...chiar si la intrebarile pe care inca nu le-ati formulat!

[Editat la 2007-09-13 15:10]
Collapse


 
OANA TELEHOI
OANA TELEHOI
Romania
Local time: 17:02
English to Romanian
Pasi marunti Sep 15, 2007

Radu2007 wrote:

Autorizatia o veti primi aproximativ in doua luni de la depunerea dosarului.

La Administratie, nu e mare filozofie. Se face o cerere, se completeaza, pe loc, cateva formulare, oferite de ei, va trimite sa cumparati cateva registre (pana in 50 lei), chitantier si facturier.

Pentru stampila model de stampila, va recomand sa mergeti la un notariat si sa ii rugati sa va arate un asemenea model. (Gratuit, bineinteles)

In 3-10 zile se elibereaza codul fiscal, apoi comandati stampila, vizitati Tribunalul pentru o viza la grefierul sef, apoi o alta vizita la Camera Notarilor Publici si incepeti sa cautati / asteptati clienti!

Pana atunci, va dorim bun venit si lectura placuta (si) prin acest forum. Tema s-a mai discutat si veti putea gasi raspuns ...chiar si la intrebarile pe care inca nu le-ati formulat!

[Editat la 2007-09-13 15:10]


Eu sunt traducator de 2 ani, dar nu am fost la Tribunal sau la Camera Notarilor sa ma inregistrez; se penalizeaza acest lucru?

Am o singura stampila care contine nr. autorizatiei si nr. CIF-ului; o folosesc si pentru traducerile legalizate. Este in regula?


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 17:02
Italian to Romanian
+ ...
Tribunal Sep 15, 2007

Banuiesc ca nu veti fi penalizat / a, desi cred ca exista pe undeva vreo reglementare care specifica obligativitatea inregistrarii intr-un termen mai apropiat de la momentul autorizarii din partea MJ.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[PFA] Primii pasi






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »