Editare dupa dictare si cititor text
Thread poster: Radu2007
Radu2007
Radu2007
Local time: 10:18
Italian to Romanian
+ ...
Oct 21, 2007

As dori sa intreb daca folositi programe de editare dupa dictare. Prin alte pariti asemenea programe s-au dezvoltat in primul rand pentru a veni in intampinarea celor care au greutati de exprimare sau fiind purtatori de handicap fizic nu sunt capabili sa redacteze textul la calculator.

Nu ar fi interesant sa vorbesti la microfon si programul sa execute redactarea?


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:18
English to Romanian
Ar fi grozav, dar... Oct 21, 2007

După câte ştiu, nu există astfel de programe la care să se poată dicta în română. Cele pt. engleză au evoluat mult. Acum sunt, practic, demne de luat în seamă. Au ajuns să fie destul de exacte. Mai greu este cu comenzile de editare sau cu cele adresate sistemului (trebuie spuse în forma în care le înţelege programul).
Pe scurt, pentru româna mai avem de aşteptat (probabil destul de mult).
Abia aştept să mă contrazică cineva...
See more
După câte ştiu, nu există astfel de programe la care să se poată dicta în română. Cele pt. engleză au evoluat mult. Acum sunt, practic, demne de luat în seamă. Au ajuns să fie destul de exacte. Mai greu este cu comenzile de editare sau cu cele adresate sistemului (trebuie spuse în forma în care le înţelege programul).
Pe scurt, pentru româna mai avem de aşteptat (probabil destul de mult).
Abia aştept să mă contrazică cineva
Collapse


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 10:18
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Engleza, Italiana Oct 21, 2007

Bun, pentru limba romana nu exista inca. Deocamdata am aflat ca exista pentru engleza si italiana. Probabil si pentru franceza, germana si spaniola.

Dat fiind faptul ca sunt persoane care traduc si spre aceste limbi, este util un astfel de program?

Sau...cel putin l(e)-a incercat cineva?


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:18
English to Romanian
Speech Recognition Oct 22, 2007

Pe ProZ există un forum specializat: http://www.proz.com/forum/238
Primul meu impuls este să spun că un program speech-to-text mi-ar fi util. Dar:
-Puţin dintre noi vorbim bine în altă limbă (cei mai mulţi avem un anumit accent străin).
-Puţini dintre noi suntem obişnuiţi să traducem cu voce tare (să dictăm cuiva).
-Puţini dintre noi pregătim traducerea fiecărei fra
... See more
Pe ProZ există un forum specializat: http://www.proz.com/forum/238
Primul meu impuls este să spun că un program speech-to-text mi-ar fi util. Dar:
-Puţin dintre noi vorbim bine în altă limbă (cei mai mulţi avem un anumit accent străin).
-Puţini dintre noi suntem obişnuiţi să traducem cu voce tare (să dictăm cuiva).
-Puţini dintre noi pregătim traducerea fiecărei fraze în forma ei finală (programului trebuie să-i dictăm şi punctuaţia)!
-Eventualele greşeli nu pot fi găsite de Spelling Checker. Corectura trebuie făcută manual, pt. că cuvintele greşite sunt recunoscute greşit, dar sunt scrise corect. De ex., aseară la N24 era vorba despre recolte afectate de droughts and blizzards. Traducătorul a auzit droughts and lizzards
Word 2003 şi Word XP includ o facilitate speech to text în câteva limbi (în funcţie de limba din acel moment a tastaturii, dar nu în română). În Word 2003 se găseşte în meniul Tools, Speech. Vezi şi
http://support.microsoft.com/kb/306537/EN-US/
Succes şi, dacă se poate, ţineţi-ne la curent.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Editare dupa dictare si cititor text






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »