Pages in topic:   < [1 2 3 4]
PayPal versus Moneybookers
Thread poster: Mihai Badea (X)
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 10:47
English to Romanian
+ ...
În engleză Sep 14, 2008

Şi eu tot pe aceasta o folosesc. Ciudat, în tot cazul va trebui să reiau de mâine toată problema, cu copiile ataşate, în speranţa că vor răspunde. Culmea e că eu mereu am fost mai mulţumită de MB decât de Papypal, i-am deochiat probabil. Mulţam, Cristiana, o duminică plăcută, e rost de somn sau de o cafea tare

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Moneybookers Sep 14, 2008

Da, tot omul e mulţumit până când are probleme
Mult succes, sper să se rezolve pozitiv şi degrabă.
Duminică plăcută şi ţie

PS: Momentan, încopertez şi etichetez caiete pentru mâine. Baftă tuturor piticilor mâine, mai ales bobocilor


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 10:47
Romanian to English
+ ...
USD--> Euro Jan 10, 2009

Am o întrebare care poate părea idioată, fiindcă nu am folosit niciodată PayPal. Dar dacă e să primesc o sumă (mare) în USD, pot s-o retraq pe un card de cont bancar MasterCard în euro (de la o bancă din România)? Sau e musai să-mi fac cont în USD? Precizez că aşa preferă clientul să mă plătească, prin PayPal, deci nu prea am de ales. Mulţumesc.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Testează întâi cardul, aş sugera eu Jan 10, 2009

Eu am primit şi în USD şi în euro sume prin PayPal şi le retrag pe un card în lei (Visa). Nu sunt sigură dacă poţi retrage pe Mastercard. Eu îţi sugerez să testezi întâi cardul. PayPal ar trebui să-ţi spună dacă ţi-l acceptă sau nu şi cred că trebuie să-ţi trimiţi o sumă mică de pe card în PayPal sau invers şi astfel îl poţi verifica. Ştiu că eu am avut probleme cu alt card (tot Visa, dar de la altă bancă). Din păcate nu am înţeles problema şi nici nu am s�... See more
Eu am primit şi în USD şi în euro sume prin PayPal şi le retrag pe un card în lei (Visa). Nu sunt sigură dacă poţi retrage pe Mastercard. Eu îţi sugerez să testezi întâi cardul. PayPal ar trebui să-ţi spună dacă ţi-l acceptă sau nu şi cred că trebuie să-ţi trimiţi o sumă mică de pe card în PayPal sau invers şi astfel îl poţi verifica. Ştiu că eu am avut probleme cu alt card (tot Visa, dar de la altă bancă). Din păcate nu am înţeles problema şi nici nu am săpat în sistemul lor ca să mă lămuresc, probabil era chestie de bancă mai mult. Oricum, până rezolvi cu cardul, suma îţi rămâne în contul de PayPal.

Comisioanele sunt cam mari, altfel am avut cred mai puţine probleme cu PayPal decât cu Moneybookers (s-ar putea să fie şi din cauză că am contul de MB de mai mult timp). Dar mă rog, uneori nu prea ai de ales, iar din State nu se mai pot face plăţi prin Mb, aşa că we are back to PayPal (oricum preferabil cecurilor sau transferurilor bancare scumpe).

În concluzie, cred că ar trebui să poţi retrage dacă-ţi acceptă PayPal cardul, indiferent de moneda cardului.

HTH

[Editat la 2009-01-10 19:28 GMT]
Collapse


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 03:47
Romanian to English
+ ...
Off topic: plati Jan 11, 2009

intrebarea mea nu are legatura directa cu modalitatea platilor, dar nu stiu cum sa o postez altfel.
Am primit o lucrare de la o agentie guvernamentala sa traduc in scris 30' de convorbiri telefonice interceptate (sonor). Unii au sugerat sa taxez o ora/minut de tradus. Alte sugestii?

Multumesc anticipat,

Liviu

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2009-01-11 15:14 GMT]


 
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 10:47
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Pentru Cristiana sau alţii în cunoştinţă de cauză... Jan 17, 2009

Eu am o suma de bani (USD) în contul de Paypal, dar nu ştiu cum s-o retrag efectiv de aici pe cardul Visa (în lei). Am crezut că transferul se face automat. Cei de la bancă (BCR) n-au ştiut ce să-mi spună, doar că trebuie să mă adresez la Paypal. Aceştia încă nu mi-au dat răspunsul. Cardul cred că mi-a fost acceptat din moment ce am făcut plăţi prin acest sistem.

Mulţumesc pentru ajutor.


 
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 10:47
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Withdraw Jan 17, 2009

Am rezolvat problema, n-am fost atentă la site-ul lor unde era şi un link pentru withdraw. Am crezut că funcţionează automat, ca la plăţi care într-adevăr, cum a amintit cineva mai sus, sunt fulger.

 
Liliana Rogers
Liliana Rogers  Identity Verified
Local time: 10:47
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Moneybooker Jan 25, 2009

Eu una am fost foarte dezamagita de Moneybookers si ii folosesc numai cind nu am de ales (pina acum l-am folosit numai cu o clienta care nu are acces la Paypal). Am lasat sa se acumuleze mai multi bani acolo si cind am facut transferul la contul meu bancar, m-a apucat durerea de cap, ca au intrat cam cu 70 de USD mai putin decit plecasera! O explicatie intortocheata, ca banii erau in contul Moneybooker pe post de euro (sau lire sterline, nu mai stiu sigur) si au fost convertiti cind au fost tran... See more
Eu una am fost foarte dezamagita de Moneybookers si ii folosesc numai cind nu am de ales (pina acum l-am folosit numai cu o clienta care nu are acces la Paypal). Am lasat sa se acumuleze mai multi bani acolo si cind am facut transferul la contul meu bancar, m-a apucat durerea de cap, ca au intrat cam cu 70 de USD mai putin decit plecasera! O explicatie intortocheata, ca banii erau in contul Moneybooker pe post de euro (sau lire sterline, nu mai stiu sigur) si au fost convertiti cind au fost transferati aici, asa ca am platit si taxe de conversie, si taxa de tranzactie. La stilul asta mai bine lucrez pe banane, ca nu pierd asa de multe si lui fiica-mea cea mica ii plac grozav!
Pe de alta parte Paypal imi place grozav, il folosesc de peste 6 ani fara probleme (dar eu am cont US). Imi place faptul ca mi-am putut crea "diferite conturi" in citeva monezi diferite, si m-am jucat putin cu banii - cind dolarul scadea si euro crestea, imi mutam euro in contul de dolari. Cind era invers, era invers. Plus, nu ma costa nimic sa transfer banii de aici in contul de banca, iar daca vreau sa-mi aduc aici din banii in contul US pot pur si simplu sa-mi scriu un cec si il depun aici in banca - sunt taxe, dar nimic ca ce am platit cu MB!
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 10:47
English to Romanian
+ ...
Mastercard Jan 27, 2009

Bogdan Honciuc wrote:

Am o întrebare care poate părea idioată, fiindcă nu am folosit niciodată PayPal. Dar dacă e să primesc o sumă (mare) în USD, pot s-o retraq pe un card de cont bancar MasterCard în euro (de la o bancă din România)? Sau e musai să-mi fac cont în USD? Precizez că aşa preferă clientul să mă plătească, prin PayPal, deci nu prea am de ales. Mulţumesc.




Eu am şi Mastercard şi Visa şi, la fel ca tine, vroiam să retrag pe Mastercard, dar nu merge. Le-am scris celor de la PayPal şi mi-au răspuns că, momentan, nu se pot face retrageri către Mastercard, dar că se va putea în curând - nu ştiu când va fi aia, că eu am făcut încercarea asta anul trecut.
În mod normal, PayPal face conversia, de ex. eu plătesc în lire sterline prin PayPal dintr-un cont în EUR fără probleme - mă gândesc că trebuie să meargă şi invers, la încasări.


 
Raul-Petru Hreniuc
Raul-Petru Hreniuc
Romania
Local time: 10:47
German to Romanian
+ ...
Moneybookers Serbia Feb 9, 2009

Doresc să trimit unei persoane din Serbia o anumită sumă de bani prin Moneybookers. Nu reuşesc însă nicicum să pricep ce comision i se va reţine, atunci când va retrage banii fie pe un card, fie într-un cont. Pe site apare în felul următor: ÎNCĂRCARE & TAXĂ RETRAGERE - Pentru TOATE Ţările (deci asta ar însemna că şi pentru Serbia) - RETRAGERE BANI: 1.80 EUR (International Bank Transfer), respectiv 3.50 EUR (cec). Ceea ce mă bagă în ceaţă este următorul lucru:

... See more
Doresc să trimit unei persoane din Serbia o anumită sumă de bani prin Moneybookers. Nu reuşesc însă nicicum să pricep ce comision i se va reţine, atunci când va retrage banii fie pe un card, fie într-un cont. Pe site apare în felul următor: ÎNCĂRCARE & TAXĂ RETRAGERE - Pentru TOATE Ţările (deci asta ar însemna că şi pentru Serbia) - RETRAGERE BANI: 1.80 EUR (International Bank Transfer), respectiv 3.50 EUR (cec). Ceea ce mă bagă în ceaţă este următorul lucru:

Ţara mea nu se regăseşte pe lista celor unde sunt permise metodele locale de alimentare - pot folosi în acest caz serviciile Moneybookers?
Da. Depunerile/retragerile bancare vor fi procesate ca transferuri internaţionale. Vă rugăm să fiţi precaut deoarece este o practică comună reţinerea unor comisione bancare, a unor taxe adiţionale pentru transferurile internaţionale şi aceste taxe/comisioane nu sunt sub controlul Moneybookers pentru că sunt impuse de către bănci. Oricum, când iniţiaţi transferuri spre utilizatorii noştri, Moneybookers întotdeauna suportă toate taxele percepute de banca de unde se efectuează transferul, adică banca unde Moneybookers are cont.


Deci eu nu mai pricep. Serbia, evident, nu se regăseşte pe lista ţărilor în care sunt permise metodele locale de plată. I se mai reţine şi alt comision în afară de acei 1.80 EUR respectiv 3.50 EUR? Am contactat departamentul de relaţii cu clienţii, dar am impresia că oamenii ăia nu pricep limba română. Îmi trimit nişte răspunsuri total aiurea, nicicum să îmi răspundă la întrebare. Dacă aţi trimis bani într-o ţară care nu se afla pe lista ţărilor în care sunt permise metodele locale de plată şi m-aţi putea lămuri ce comisioane se percep la retragerea banilor, va rămân recunoscător.
Collapse


 
cameliaim
cameliaim  Identity Verified
Spain
Local time: 09:47
Member (2005)
Spanish to Romanian
+ ...
brici, dar taie rău Nov 1, 2011

Ioana Bostan wrote:

) Mihai mă bucur că informaţiile şi experienţa mea tărăgănată dar în final cu happy end vă pot ajuta să vedeţi şi voi care e mersul cu Paypal, în special pentru noi cei din România, pentru că pentru cei de afară ştim că merge brici. Să sperăm că se aşează lucrurile şi pentru noi!

Numai bine!
Ioana


Ioana, nu ştiu cum e în România, dar în Spania, Franţa şi Germania (prin urmare, deduc că în toată CE), comisioanele când primeşti bani sunt enorme, mult mai mari decât cele de la bancă. Mie mi s-a plătit în euro, dolari şi franci elveţieni şi când i-am transferat în contul bancar au apărut numai euro. Problema e că PayPal ia comision pentru transfer şi pentru schimbul monedei. Aici: https://www.paypal.com/es/cgi-bin/webscr?cmd=_display-xborder-fees-outside&countries= poţi vedea comisioanele practicate, ce pot să-ţi spun e că am primit 1900 euro şi şi-au luat aproape 90 comision, ceea ce n-ar face nicio bancă, nici pentru cec, şi cu atât mai puţin pentru primit.
O zi excelentă, Camelia


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PayPal versus Moneybookers






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »