Pages in topic:   [1 2] >
Dictionar de English-Romanian Idioms
Thread poster: Madox
Madox
Local time: 10:34
English to Hungarian
+ ...
Nov 3, 2007

hello

Nu stiti exista dictionar de idioms English-Romanian; Romanian-English?

Madox

Direct link Reply with quote

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Dicţionar frazeologic Nov 4, 2007

Nu ştiu de en-ro, dar pentru ro-en eu folosesc: Dicţionar frazeologic român-englez, autori Leon Leviţchi şi Andrei Bantaş, ed. a II-a, revizuită şi adăugită, Editura ştiinţifică şi enciclopedică, 1981.
Observ că între timp l-a reeditat Teora, vezi aici.

Oana Duta  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
Dicţionare frazeologice Nov 6, 2007

Eu am perechea de dicţionare frazeologice de la Teora: român-englez (autori Andrei Bantaş, Leon Leviţchi, Andreea Gheorghiţoiu) şi englez-român (Adrian Nicolescu, Liliana Pamfil-Teodoreanu, Ioan Preda, Mircea Tatos), ediţia a II-a (2003) la ambele şi sunt mulţumită de ele. Văd pe situl de la Teora la care a făcut Maria trimitere că este şi unul combinat, probabil le integrează pe cele două.

Madox
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumire Nov 6, 2007

Va multumesc pentru informatii!

OnaF
English to Romanian
GERDI Dec 12, 2007

Stiu ca subiectul e vechi de o luna deja, dar poate va e de folos:

La Editura Coresi a mai aparut "GERDI - The Great English-Romanian Dictionary of Idioms", un monstru pentru care ma gindesc serios sa-mi cumpar pupitru de dirijor.
(1244 de pagini, format 340x245 mm)

l-am cumparat cu 200 de lei la tirgul de carte din vara, cred ca pretul intreg e 260 de lei; cel putin la comanda online (http://www.coresi.net/gerdi.html), pentru ca in librarii am inteles ca poate chiar sa treaca de 350 de lei.

Din pacate, nu ma pot pronunta (inca) asupra calitatii sale.

later edit:
de asemenea, http://www.polirom.ro/catalog/carte/dictionar-englez-roman-de-expresii-si-locutiuni-2633/
(un dictionar de expresii si locutiuni de la Editura Polirom, aparut anul acesta).

[Edited at 2007-12-12 21:11]

Cristina Popescu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Dicţionarul de la Polirom Dec 13, 2007

OnaF wrote:

de asemenea, http://www.polirom.ro/catalog/carte/dictionar-englez-roman-de-expresii-si-locutiuni-2633/
(un dictionar de expresii si locutiuni de la Editura Polirom, aparut anul acesta).

Nu vă recomand acest dicţionar. Este caraghios, to say the least, cu atât mai mult cu cât autorul e profesor universitar. Pentru mai multe detalii, vedeţi tot pe site-ul Polirom câteva fragmente din carte.

OnaF
English to Romanian
Dictionarul de la Polirom Dec 13, 2007

Deci de ocolit - banuiesc ca, la fel, "The BE Dictionary", de acelasi autor...
Eu n-am prea reusit sa descifrez paginile scanate si postate pe site-ul Polirom - prea marunt.
Multumesc pentru precizare!

lucca
Romania
English to Romanian
Dicţionar Dec 13, 2007

Cristina Popa wrote:

OnaF wrote:

Nu vă recomand acest dicţionar. Este caraghios, to say the least, cu atât mai mult cu cât autorul e profesor universitar. Pentru mai multe detalii, vedeţi tot pe site-ul Polirom câteva fragmente din carte.

Aş fi vrut să scriu doar "Subscriu". Totuşi, scriu "mergeţi pe site şi uitaţi-vă la câteva pagini".

Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
m-am uitat şi eu la pag. scanate ale dicţionarului... Dec 13, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Cristina Popa wrote:

OnaF wrote:

Aş fi vrut să scriu doar "Subscriu". Totuşi, scriu "mergeţi pe site şi uitaţi-vă la câteva pagini".

C'est du n'importe quoi, cum spun belgienii. Parcă ar fi un glosar cu mai multe variante (alege cine ce vrea, cum îi place) cu intrări la mintea cocoşului şi unele traduceri nu-s deloc strălucite. Părerea mea se bazează doar pe paginile prezentate pe site. Dacă cineva îl foloseşte de mult timp şi e foarte mulţumit, je me remange la parole...

lucca
Romania
English to Romanian
GERDI Dec 13, 2007

Din păcate pentru buzunarele noastre, GERDI îmi place. Nu spun că e perfect (cred că erau posibile, cel puţin uneori, variante româneşti mai numeroase), dar e viu şi ştie bine atât engleza cât şi româna.
Se poate vedea aici:
http://www.coresi.net/

Cristina Popescu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Cred că da Dec 13, 2007

OnaF wrote:

Deci de ocolit - banuiesc ca, la fel, "The BE Dictionary", de acelasi autor...
Eu n-am prea reusit sa descifrez paginile scanate si postate pe site-ul Polirom - prea marunt.
Multumesc pentru precizare!

Da, cred că şi "The BE Dictionary" e în aceeaşi situaţie. În general, e de evitat autorul.

Madox
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumire Dec 14, 2007

OnaF wrote:

Stiu ca subiectul e vechi de o luna deja, dar poate va e de folos:

La Editura Coresi a mai aparut "GERDI - The Great English-Romanian Dictionary of Idioms", un monstru pentru care ma gindesc serios sa-mi cumpar pupitru de dirijor.
(1244 de pagini, format 340x245 mm)

l-am cumparat cu 200 de lei la tirgul de carte din vara, cred ca pretul intreg e 260 de lei; cel putin la comanda online (http://www.coresi.net/gerdi.html), pentru ca in librarii am inteles ca poate chiar sa treaca de 350 de lei.

Din pacate, nu ma pot pronunta (inca) asupra calitatii sale.

later edit:

Da, este de folos. Orice informatie e de folos! M-ar interesa daca in acest dictionar se dau si exemple de propozitii cu expresile traduse? Va multumesc mult!

Madox
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Doamne, ce mult costa cartea aceasta! Dec 15, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Din păcate pentru buzunarele noastre, GERDI îmi place. Nu spun că e perfect (cred că erau posibile, cel puţin uneori, variante româneşti mai numeroase), dar e viu şi ştie bine atât engleza cât şi româna.
Se poate vedea aici:
http://www.coresi.net/

Oare de ce sunt atat de scumpe cartile acestea?

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Preţul cărţii Dec 15, 2007

Madox wrote:

Sunt scumpe, dar ar trebui privite ca o investiţie

Madox
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Numai sa aiba omul din ce "a investi"! Dec 15, 2007

Maria Diaconu wrote:

Madox wrote:

Sunt scumpe, dar ar trebui privite ca o investiţie

Mi-am cumparat dictionarul frazeologic R-E; E-R, Ed. Teora cu 58 RON, dar dupa cum am vazut pe net GERDI este mult mai "dotata". Insa pretul.................

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dictionar de English-Romanian Idioms

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search