Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Biblia in limba engleza - versiunea King James
Thread poster: Madox
Madox
Madox
Local time: 16:07
English to Hungarian
+ ...
Dec 15, 2007

hi,

Stie cineva de unde pot comanda/procura Biblia in limba engleza, versiunea King James? Varianta electronica o am, mi-ar trebui si cartea insesi.

Va multumesc anticipat,

Madox


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 16:07
Italian to Romanian
+ ...
Depozitul Patriarhiei Dec 16, 2007

In Bucuresti, libraria Ortodoxia, la poalele Dealului Mitropoliei, sau la depozitul Patriarhiei, tot in zona. Daca si daca nu se afla la vanzare, intreaba la depozit de o anumita doamna Doina (gestionar/ vanzator la depozit. Ea te poate pune in contact cu alte depozite / edituri care importa aceasta Biblie din Anglia.

Un alt loc posibil ar mai fi, tot in Bucuresti, libraria catolica de langa Biserica Baratia, zina Unirii - Universitate. Preturi mari, dar merita!


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Magazin Dec 16, 2007

Amicu' Amazon e de părere că poţi s-o iei de la el.

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss_w_h_/202-5281453-2209410?url=search-alias=aps&field-keywords=the%20holy%20bible%20king%20james%20version&Go.x=0&Go.y=0


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Amazon Dec 17, 2007




Din câte ştiu Amazon nu livrează (nu livra?) în străinătate. S-a schimbat ceva?


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Livrări Amazon Dec 17, 2007

Amazon (atât US cât şi UK) livrează în România cărţi, CD-uri cu muzică şi DVD-uri/Blu-Ray/HD-DVD, cu condiţia să fie din cele vândute de către Amazon însuşi şi nu prin sistemul Marketplace. Altceva încă nu trimite.

Am cumpărat atât filme, cât şi o carte, aşa că ştiu din experienţa personală că livrează, altfel nu i-aş fi recomandat să caute pe acolo. Spor la cumpărături celor interesaţi...
See more
Amazon (atât US cât şi UK) livrează în România cărţi, CD-uri cu muzică şi DVD-uri/Blu-Ray/HD-DVD, cu condiţia să fie din cele vândute de către Amazon însuşi şi nu prin sistemul Marketplace. Altceva încă nu trimite.

Am cumpărat atât filme, cât şi o carte, aşa că ştiu din experienţa personală că livrează, altfel nu i-aş fi recomandat să caute pe acolo. Spor la cumpărături celor interesaţi!

[Editat la 2007-12-17 11:52]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
Amazon - livrare Dec 17, 2007

FlorinU wrote:




Din câte ştiu Amazon nu livrează (nu livra?) în străinătate. S-a schimbat ceva?


Amazon livrează de ani de zile în România cărţi, CDuri şi DVDuri (ştiu din proprie experienţă).
Nu livrează electronică sau IT, software... cam nimic altceva.


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Amazon Dec 17, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

FlorinU wrote:




Din câte ştiu Amazon nu livrează (nu livra?) în străinătate. S-a schimbat ceva?


Amazon livrează de ani de zile în România cărţi, CDuri şi DVDuri (ştiu din proprie experienţă).
Nu livrează electronică sau IT, software... cam nimic altceva.



Aha! Eu încercasem să comand cu totul altceva cu câţiva ani în urmă şi am aflat atunci că nu livrează în străinătate. Nu ştiam de cărţi, CD, DVD etc. Păcat că se rezumă la atât, au multe oferte ocazionale excelente, chiar şi cu preţul livrării luat în calcul.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
Anazon Dec 17, 2007

Florin, ai multă dreptate, unele oferte sunt foarte bune, ca să nu mai vorbim de diversitate. Ciudat că intrarea Ro în UE nu a adus nici o schimbare. Poate că la Amazon nu ştiu încă
Când voi avea timp, am să mă mai uit la filialele din Germania, Franţa şi UK, poate s-or fi schimbat nişte reguli şi nu ştim noi.
Parcă am citit ceva, pe undeva (un ziar?) că s-ar deschide şi la noi filială a Amazon, dar
... See more
Florin, ai multă dreptate, unele oferte sunt foarte bune, ca să nu mai vorbim de diversitate. Ciudat că intrarea Ro în UE nu a adus nici o schimbare. Poate că la Amazon nu ştiu încă
Când voi avea timp, am să mă mai uit la filialele din Germania, Franţa şi UK, poate s-or fi schimbat nişte reguli şi nu ştim noi.
Parcă am citit ceva, pe undeva (un ziar?) că s-ar deschide şi la noi filială a Amazon, dar nu ştiu nimic mai precis.
Collapse


 
Cristina Popescu (X)
Cristina Popescu (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Filiala Amazon Dec 17, 2007


Parcă am citit ceva, pe undeva (un ziar?) că s-ar deschide şi la noi filială a Amazon, dar nu ştiu nimic mai precis.


Este deja filială Amazon în Iaşi, de mai bine de 2 ani, cred. Nu ştiu sigur, dar s-ar putea să mai fie una în alt oraş, deşi în Bucureşti nu cred că au sediu. Cu alte cuvinte, sigur ştiu că suntem în UE.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
Filiala Amazon Iaşi Dec 17, 2007

Există, dar este "centru de dezvoltare", nu de vânzări. Lucru onorant pt. Iaşi (şi pt. România), dar...

 
Cristina Popescu (X)
Cristina Popescu (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Da, nici nu cred că avem şanse de altceva Dec 17, 2007

Nu e aşa o mare onoare. Doar sunt mulţi absolvenţi de calculatoare şi chiria (probabil şi salariile) sunt mai mici decât în Bucureşti. It's just business, I guess.

[Editat la 2007-12-17 18:26]

[Editat la 2007-12-17 22:16]


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 16:07
English to Romanian
+ ...
Amazon şi România Dec 17, 2007

Amazon ştie că suntem în UE, că ne percepe TVA la cumpărare, ceea ce n-ar face dacă nu am fi.

(Off-topic, în cazul meu un site care s-a sesizat prompt de aderarea noastră a fost emusic, care mi-a dat mail în primele zilele ale lui ianuarie 2007 anunţându-mă că mi-a mutat contul pe serverul european, ca urmare a intrării României în UE).

[Editat la 2007-12-17 21:06]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:07
German to Romanian
+ ...
Nedumerire Dec 18, 2007

Madox wrote:

Stie cineva de unde pot comanda/procura Biblia in limba engleza, versiunea King James? Varianta electronica o am, mi-ar trebui si cartea insesi. Madox


Păi dacă deja ai varianta electronică, la ce bun să mai dai bani şi pe cartea însăşi?


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:07
English to Romanian
Biblia Dec 18, 2007

OvidiuKatz wrote:
Madox wrote:
Stie cineva de unde pot comanda/procura Biblia in limba engleza, versiunea King James? Varianta electronica o am, mi-ar trebui si cartea insesi. Madox

Păi dacă deja ai varianta electronică, la ce bun să mai dai bani şi pe cartea însăşi?


Să ne imaginăm fraza scrisă mai sus de Ovidiu, spusă acum 20 de ani (sau mai mult)
M-am gândit şi eu la întrebarea asta. Nu chiar orice se potriveşte cu lectura de pe ecran. Poate că bunica (bună cunoscătoare a englezei) vrea să citească Biblia King James.
M-am obişnuit să citesc cărţi de pe ecran, dar datul paginilor sau, mă rog, Page Down sau comenzile similare mi se par supărătoare şi "intrusive". (Cel mai des folosesc Adobe Reader, dar şi Word). Pe de altă parte, nu întotdeauna avem la îndemână / putem să utilizăm calculatorul sau chiar laptopul.
Sau poate vreun alt motiv pt. care e nevoie de carte ca atare. O persoană cu un handicap? Punerea în pagină? (Se poate vedea la Amazon, n-are particularităţi).
Varianta electronică se poate printa, probabil - pe bucăţi, dar cred că e mai ieftin de cumpărat.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:07
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cititul de pe ecran Dec 18, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:
M-am obişnuit să citesc cărţi de pe ecran, dar datul paginilor sau, mă rog, Page Down sau comenzile similare mi se par supărătoare şi "intrusive". (Cel mai des folosesc Adobe Reader, dar şi Word). Pe de altă parte, nu întotdeauna avem la îndemână / putem să utilizăm calculatorul sau chiar laptopul.

Deşi sunt din principiu pentru varianta electronică (gândindu-ne numai la câţi pomi salvăm), recunosc şi eu că nu e la fel de comod să citeşti o carte de 700 de pagini de pe ecran Am încercat să ţin laptopul în toate poziţiile, nothing beats the old book În schimb, deşi nu e la fel de prietenos pentru ochi, m-am obişnuit să citesc mult pe Palm, care mi se pare chiar mai comod şi mai uşor de ţinut decât o carte (îl poţi pune fărăr probleme în poşetă, e uşor, etc).

În altă ordine de idei, ca să revin la subiect, de pe Amazon mi-am comandat multe dicţionare electronice excelente (există o varianta de download, le-am primit instantaneu).

Numai bine.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Biblia in limba engleza - versiunea King James






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »