вопросы по работе в ворде
Thread poster: Tatyana Chis

Tatyana Chis  Identity Verified
Germany
English to Russian
Aug 9, 2010

Подскажите, пожалуйста, у меня в документе идет строка по левому краю страницы, снизу вверх, подобная колонтитулу. Как можно ее создать? И каким образом создается table header? Спасибо

Sergei Leshchinsky  Identity Verified
Ukraine
Local time: 17:32
Member (2008)
English to Russian
+ ...
отвечаю вслепую Aug 9, 2010

Хорошо бы подробности... Например, версия Ворда...
Но я бы делал так:
vidordure wrote: строка по левому краю страницы, снизу вверх, подобная колонтитулу.

Создаем текстовый блок, задаем в нем ориентацию текста с поворотом на 90° и помещаем его над полем с привязкой к любому абзацу странице. Если хотите, чтобы он повторялся, как колонтитул, на всех страницах, привяжите его с абзацу в колонтитуле.
каким образом создается table header?

Выделить первую строку в таблице.
Меню: Таблица - Заголовок.

))) Впредь не забывайте указывать версию Ворда. Версии до 2003 похожи, а дальше.... (((

Tatyana Chis  Identity Verified
Germany
English to Russian
TOPIC STARTER
ворд 2007 Aug 9, 2010

с таблицой я уже разобралась. Попробую создать текстовый блок, как Вы говорите, спасибо

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

вопросы по работе в ворде

Advanced search

Translation news in Russian Federation

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search