Перевод CPV (Common Procurement Vocabulary) codes
Thread poster: Dmitry Avdeev

Dmitry Avdeev  Identity Verified
Canada
Local time: 00:09
English to Russian
+ ...
Jun 3, 2004

Существует такая вещь как CPV (COMMON PROCUREMENT VOCABULARY) codes. (http://simap.eu.int/EN/pub/src/main5.htm) Это своеобразный официальный список всех товаров и услуг, на которые возможно объявлять закупочные тендеры в Евросоюзе (насколько я понимаю.

Данный список достаточно обширен (270 страниц в PDF) и разнообразен: затронуты фактически все сферы человеской деятельности. А так как Россия в Евросоюз не входит, то и официального перевода этого списка на русский язык не существует .

Внимание, вопрос: имеется ли где-нибудь в интернете данная вещь на русском языке? Существует ли вообще ее перевод?

Заранее, спасибо за помощь.

Direct link Reply with quote

Jack Doughty  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:09
Member (2000)
Russian to English
+ ...
Перевод налоговой декларации Jun 3, 2004

Я должен перевести налоговую декларацию фирмы. Детали:
Код раздела 01
Приложение к Приказу МНС России от 07.12.2001 г. NоБГ-3-02/542
[В редакции Приказа МНС России от 12.07.2002 NoБГ-3-02/358].
Существует ли этот бланк на Интертете? Если даже по-русски, было бы полезно, а если по-английски, великолепно!

[Edited at 2004-06-03 12:19]

Natalie  Identity Verified
Poland
Local time: 07:09
Member (2002)
English to Russian
+ ...

Moderator of this forum
- Jun 3, 2004

Dear Jack, for the Russian version please check this site:
http://www.audito.ru/formsaccount/formtax.htm

Juri Istjagin. Ph.D.  Identity Verified
Local time: 07:09
German to Russian
+ ...
Единый Словарь Закупок Jun 3, 2004

Dmitry Avdeev wrote:

Внимание, вопрос: имеется ли где-нибудь в интернете данная вещь на русском языке? Существует ли вообще ее перевод?

Заранее, спасибо за помощь.

такое вот название ему на русском я нашёл. На русском ничего нет. Вот тут только одна ссылка про новости в тендерном законодательстве ЕС.
http://www.icetrade.by/mcet/News/cp_Tenders.nsf/DocsWEB/C2256B490039A23EC2256E3E003345F5?OpenDocument

Посмотрел я и текст. Его же переводить одно удовольствие, там только названия. По этой ссылке можно скачать не в pdf, а в excelевском формате.

Dmitry Avdeev  Identity Verified
Canada
English to Russian
+ ...
TOPIC STARTER
Спасибо! Jun 3, 2004

Juri Istjagin. Ph.D. wrote:

Посмотрел я и текст. Его же переводить одно удовольствие, там только названия. По этой ссылке можно скачать не в pdf, а в excelевском формате.

Спасибо за ссылку, Юрий!

Да, после продолжительных поисков я тоже ничего не нашел
Список действительно хорош для перевода, однако очень хотелось бы чтобы в переводе он не отличался от стандартного русского (если такой все-таки существует) ни на йоту, поэтому и разыскивал.
А оригинал в экселевской табличке я уже собственно и перевожу Еще раз спасибо.

Jack Doughty  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 06:09
Member (2000)
Russian to English
+ ...
Thank you, Natalie! Jun 3, 2004

That is a very useful resource. I haven't had time to explore it fully yet, but I have already found a balance sheet blank which is identical to the one I am working on and very much clearer than my sixth-generation (or thereabouts) fax copy.

[Edited at 2004-06-03 14:15]

Vladimir Dubisskiy  Identity Verified
United States
Member (2001)
English to Russian
+ ...
Jun 4, 2004

[Edited at 2004-06-04 05:14]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Перевод CPV (Common Procurement Vocabulary) codes

Advanced search

Translation news in Russian Federation

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search