Rubiсos исчез
Thread poster: Guillermo de la Puerta

Guillermo de la Puerta  Identity Verified
Local time: 14:40
German to Spanish
+ ...
Feb 10, 2005

Дорогие коллеги,
Я должен признать что я давно не был в магазине Rubiсos,единственный книжный магазин в Мадриде который продает
-скорей всего продавал- русские книги. Я знал о "поглощении" его Корте Инглесем. На пeреходном этапе этого каннибальского аттентата против культуры еще сохранялся русский отдел. Сегодня с большим разочарованием узнал что его совсем не стало. Он исчез. Все. Вместо его в Корте Инглесе Я встретил скудный, хотя и в полном порядке отдел под рубрикой "Rubiсos", полон книг с красивыми переплетами псевдолитературного содержания. Конечно книг на русском нет ни одного.
Скажите, кто живет в Мадриде что я ошибаюсь, но боюсь что нет: любителям русской книги в Мадриде теперь негде их купить.Грустно.

Всем привет willdlp

[Edited at 2005-02-10 21:42]

Direct link Reply with quote

Ekaterina Khovanovitch  Identity Verified
Russian Federation
Local time: 15:40
Member (2005)
Spanish to Russian
+ ...
Это очень и очень жаль Feb 11, 2005

Остается скачивать книги из Интернета.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Rubiсos исчез

Advanced search

Translation news in Russian Federation

PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search