Pokretanje poslovanja
Thread poster: Miloš Stojadinović
Miloš Stojadinović
Miloš Stojadinović  Identity Verified
Serbia
Local time: 18:04
Member (2011)
Serbian to English
+ ...
Aug 6, 2011

Nisam siguran da li sam izabrao pravi naslov za temu, ali ne znam kako drugačije da opišem svoje interesovanje.

Moje znanje iz oblasti zakona i ekonomije je veoma oskudno, stoga molim za pomoć stručnijih i starijih kolega.

Da li bi neko mogao da mi objasni koja je procedura registrovanja naše delatnosti kod državnih organa?

Laički da se izrazim, šta je potrebno da ja mogu da izdajem fakture i plaćam porez i doprinose (odnosno šta već sve ide uz t
... See more
Nisam siguran da li sam izabrao pravi naslov za temu, ali ne znam kako drugačije da opišem svoje interesovanje.

Moje znanje iz oblasti zakona i ekonomije je veoma oskudno, stoga molim za pomoć stručnijih i starijih kolega.

Da li bi neko mogao da mi objasni koja je procedura registrovanja naše delatnosti kod državnih organa?

Laički da se izrazim, šta je potrebno da ja mogu da izdajem fakture i plaćam porez i doprinose (odnosno šta već sve ide uz tu mogućnost)?

Hvala unapred na odgovorima,

Miloš
Collapse


 
Dubravka Juraga
Dubravka Juraga
Local time: 11:04
English to Serbian
+ ...
knjigovodje Aug 6, 2011

Milose, mislim da bi ti neka agencija koja se bavi vodjenjem poslovnih knjiga mogla da pomogne oko ovog bolje od nas, prevodioca. Pozdrav

'


 
lidija68
lidija68  Identity Verified
Italy
Local time: 18:04
Italian to Serbian
+ ...
dobar sajt Aug 7, 2011

http://www.mena.rs/kakopoceti/sadrzaj.html


Ja doduše živim u Italiji, pa iz ličnog iskustva ne mogu da kažem ništa o pokretanju poslova u Srbiji, ali pronašla sam dobar sajt gde je jedan ekonomista detaljno opisao kako se to radi. Članak je doduše iz 2008. ali verovatno se nije mnogo toga promenilo.

Pozdrav,
Lidija


 
Dragomir Kovacevic
Dragomir Kovacevic  Identity Verified
Italy
Local time: 18:04
Italian to Serbian
+ ...
посаветовати се у удружењима преводилаца Aug 8, 2011

Можда не би било на одмет посаветовати се у удружењима преводилаца; тако ћете стећи увид у најбоља решења, видети у ком се пословном режиму налази највећи број колега.

После ће вам све постати јасније, задобићете шири опсег знања који ће вам омогућити да сигурније и б
... See more
Можда не би било на одмет посаветовати се у удружењима преводилаца; тако ћете стећи увид у најбоља решења, видети у ком се пословном режиму налази највећи број колега.

После ће вам све постати јасније, задобићете шири опсег знања који ће вам омогућити да сигурније и боље одаберете решење за себе.

Д. К.

Miloš Stojadinović wrote:

Nisam siguran da li sam izabrao pravi naslov za temu, ali ne znam kako drugačije da opišem svoje interesovanje.

Moje znanje iz oblasti zakona i ekonomije je veoma oskudno, stoga molim za pomoć stručnijih i starijih kolega.

Da li bi neko mogao da mi objasni koja je procedura registrovanja naše delatnosti kod državnih organa?

Laički da se izrazim, šta je potrebno da ja mogu da izdajem fakture i plaćam porez i doprinose (odnosno šta već sve ide uz tu mogućnost)?

Hvala unapred na odgovorima,

Miloš
Collapse


 
Daniela Slankamenac
Daniela Slankamenac  Identity Verified
Serbia
Local time: 18:04
English to Serbian
Uzmite moj odgovor sa rezervom, Aug 8, 2011

ali mislim da to više nije komplikovana procedura. Trebalo bi da osnujete firmu, da je registrujete u Agenciji za privredne registre i da se prijavite za PIB (poreski identifikacioni broj) u poreskoj službi na opštini u kojoj je registrovana firma. To je sve, može da se završi za par dana. Da, treba i da otvorite račun u banci za firmu, što je par minuta. Najbitnije, registracija u Agenciji za privredne registre i dodela PIB-a.

 
Igor Radosavljevic
Igor Radosavljevic  Identity Verified
Serbia
Local time: 18:04
Member (2010)
English to Serbian
+ ...
To znači da svi mi bez firme radimo na crno? Aug 8, 2011

Da li to znači da npr. svi mi prijavljeni na prozu koji pogađamo poslove radimo na crno?

Trebalo bi da je tako, ali kome plaćati porez?

Da li je onda firma neophodna?

Mislim na Srbiju, pošto vidim da su u nekim zemljama freelanceri oslobođeni poreza.

Kako je sa nama?

Postoji li neka zakonska uredba konkretno o ovoj našoj delatnosti, i gde se može pronaći?

Pozdrav.


 
Cedomir Pusica
Cedomir Pusica  Identity Verified
Serbia
Local time: 18:04
Member (2009)
English to Serbian
+ ...
Делује лако, али није баш Sep 5, 2011

Ја сам целокупну процедуру описао на комичан начин на свом сајту.

У принципу, потребно је да одлучите који облик организовања желите да региструјете - препоручујем да се региструјете као предузетник, паушалац. То је зато што су вам
... See more
Ја сам целокупну процедуру описао на комичан начин на свом сајту.

У принципу, потребно је да одлучите који облик организовања желите да региструјете - препоручујем да се региструјете као предузетник, паушалац. То је зато што су вам порези месечно око 100 евра, фиксно. Сав новац који зарадите је ваш. Годишњи лимит да бисте могли остати у систему паушалаца је мислим око 3 милиона динара. Ако то прекорачите, плаћали бисте порез другачије. Преко 4 милиона улазите у систем ПДВ-а.

Ако, међутим, планирате да зарадите више, онда би д.о.о. било добро решење. Међутим, проблем са д.о.о.-ом је што морате да правдате све трошкове. Не можете као предузетник да само одете на шалтер или да електронски подигнете паре и да никоме ништа не правдате.

Први корак, дакле, отидите на сајт Агенције за привредне регистре. Одаберите опцију Предузетник. Скините обрасце пријаве. Попуните их онлајн (можете то урадити и у Агенцији, налази се мало пре Бранковог моста, с леве стране прекопута Комерцијалне банке, али се плаћа образац око 120 динара, ако нису повећали).

У року од 5 дана од датума подношења пријаве, на мејл вам стиже позив из АПР-а да одете до њих. Тамо вам дају папирић са стварима које треба да урадите да бисте се регистровали. Мораћете да уплатите и одређене таксе (око 500+ динара, мада за сваки случај понесите пар хиљада).

Кад сте све урадили што су вам рекли, добијате решење о регистрацији и можете да почнете да плаћате порезе и издајете фактуре званично. Није прекомпликовано, али прочитајте и ово моје искуство да не бисте морали да пролазите кроз исто и правите исте грешке Ево га линк: http://www.belgradetranslations.com/newsdownloads.html

Фајл се налази у самом дну, под именом: registering as a sole trader in Serbia.

Моје искуство је да треба да се региструјете, не само због могућности издавања фактура, већ и због мањих провизија на банкарске преносе из иностранства, због тога што сте много привлачнији послодавцима из Србије јер не морају да плаћају порез на ваш рад. Генерално, озбиљнији сте у очима других, а и у својим очима

Поздрав и срећно! Јавите шта сте урадили.
Collapse


 
Igor Radosavljevic
Igor Radosavljevic  Identity Verified
Serbia
Local time: 18:04
Member (2010)
English to Serbian
+ ...
zaista detaljan, precizan i krajnje koristan odgovor Sep 21, 2011

Hvala Čedomire,

kako rekoste, ima sve to plaćanje i svoje dobre strane.

Pogotovo osiguranje može porodičnom čoveku dosta da znači.

Odoh da vidim šta ste još napisali.

Srdačno,
Igor


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Pokretanje poslovanja


Translation news in Serbia





Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »