Pages in topic:   [1 2] >
terc├╝menin ve terc├╝man─▒n iyi/k├Ât├╝ oldu─čuna, derecesine kim karar verir?
Thread poster: shenay kharatekin

shenay kharatekin
Turkey
Local time: 16:26
Turkish to English
+ ...
Apr 17, 2003

Terc├╝man─▒n kendisi mi?

Ba┼čka bir terc├╝man m─▒?

Terc├╝me b├╝rosu mu?

M├╝┼čteri mi?

Yoksa ba┼čka biri mi?

Birini be─čendi─čini, di─čeri be─čenmeyebiliyor. Bu biraz da ki┼čisel bir durum bence. kesin bir do─čru yok. ├çok esnek bir meslek. Maddeler halinde ┼ču, ┼čusur diyemezsiniz. Zaten proz da bu y├╝zden yarat─▒lmam─▒┼č m─▒? Fikir sunmak i├žin.

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-17 08:58]

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-17 08:59]

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ilgin├ž bir soru:) Apr 17, 2003

bence anadilini ├žok iyi, ama ├žok iyi bilen herkes karar verir. yabanc─▒ dil bilmesi gerekmiyor.

e─čer bir ├ževirmenin yazd─▒─č─▒n─▒ okuyan bir kimse, o okudu─čunu anl─▒yorsa, ├ževirmen iyi i┼č ├ž─▒karm─▒┼čt─▒r, hay─▒r anlam─▒yorsa ├ževirmen k├Ât├╝ i┼č ├ž─▒karm─▒┼čt─▒r... diyecektim ama vazge├žtim. ├ž├╝nk├╝ baz─▒ ├ževirmenler, ┼ču yayg─▒n k├Ât├╝ t├╝rk├žeyi o kadar g├╝zel kullan─▒yorlar ki, zaten t├╝rk├žesi k├Ât├╝ olan di─čer k─▒s─▒m da bunu anl─▒yor. o y├╝zden, vazge├žtim bunu s├Âylemekten. [5 y─▒l─▒ a┼čk─▒n bir s├╝redir ├ževirmenlik yap─▒yorum, ├Ân├╝me gelen t├╝rk├že ├Âzg├╝n metinlerden bir elin parma─č─▒n─▒ ge├žmeyecek kadar─▒ ancak iyi t├╝rk├žeydi. iyi derken de \"anla┼č─▒l─▒r, dilbilgisi kurallar─▒na uygun, anlatmak istedi─či fikri anlatabilen, derli toplu, vs.\" demek istiyorum, bunu da belirtmi┼č olay─▒m ki havada kalmas─▒n!]

├ževirmenin kendisi de karar verir. kendi ├ževirilerimle ilgili karar─▒ hep ben veririm. iyi olup olmad─▒─č─▒n─▒ ben bilirim ├ž├╝nk├╝. k├Ât├╝yse ├ževirim bir daha yapar─▒m, tekrar k├Ât├╝yse tekrar yapar─▒m. ta ki iyi oldu─čundan emin oluncaya dek. arada ├ž─▒kmaz m─▒ hata? elbet, ama 100 ya da 1000 yerine bir adet. o kadar elerim yani. bu benim edebiyat ├ževirilerim i├žin ge├žerli.

piyasa ├ževirileri diye tabir ettiklerimizdeyse durum biraz farkl─▒. kar┼č─▒ taraf beni s─▒k─▒┼čt─▒r─▒yor ve acele etmemi istiyorsa, 10 saatlik i┼či 1 saatte istiyorsa, iyi olamayaca─č─▒n─▒, daha fazla vakit gerekti─čini s├Âylerim. ona g├Âre ister i┼či bana verir ister ba┼čkas─▒na! b├Âylece ben k├Ât├╝ ├ževiri yapmam. ┼čimdiye kadar da arkas─▒nda duramad─▒─č─▒m ├ževirim olmam─▒┼čt─▒r.

ba┼čka bir ├ževirmen, iyi bir ├ževirmen oldu─čunu bildi─čim birinin ele┼čtiri getirmesine asla ses etmem.

terc├╝me b├╝rosu mu? duruma ba─čl─▒, ba┼č─▒ndaki ki┼či yetkinse evet, ama ayn─▒ bi├žimde onun yetkin oldu─čuna g├╝venmem laz─▒m.

m├╝┼čteri mi? gene ayn─▒ durum, yetkinse evet.

ba┼čka biri mi? ├žok iyi t├╝rk├že biliyorsa, demin dedi─čim gibi evet.

birinin be─čendi─čini di─čeri be─čenmeyebiliyor diye bir ┼čey yok! iyi yap─▒yorsan─▒z i┼činizi herkes be─čenir. birinin be─čenmedi─čini di─čeri be─čenmiyor derken de o biri ve o di─čeri kim? yetkin de─čilse hi├ž iplemem.

├žok esnek meslek de─čil, do─črular─▒, ahlak─▒, y├Ântemleri, kurallar─▒ olan bir meslek. ├žo─čumuz yeminliyiz. do─čruyu ve yaln─▒zca do─čruyu iletece─čimiz konusunda ┼čerefimiz ├╝zerine ant i├žtik.

proz\'un yarat─▒lma nedenini bilmiyorum do─črusu, fikir sunmak i├žin olmad─▒─č─▒ndan da eminim. ├ževiri mesle─činde fikir denilen bir olay yok. ├ževiri mesle─činin ├žok kat─▒ kurallar─▒ var. bunun b├Âyle olmad─▒─č─▒n─▒ iddia etmek sa├žmal─▒ktan ba┼čka bir ┼čey de─čil. bu iddialar ├Âne s├╝r├╝ld├╝─č├╝ i├žin de bu kadar can ├žeki┼čiyor, hem meslek, hem de ├ževirmenler.

xxxIn Time
English to Turkish
+ ...
esneklik tabii ki. Apr 18, 2003

[ This Message was edited by: Mariner on 2003-05-13 10:36]

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
ne esnekli─či Apr 18, 2003

┼×enay Han─▒m, eski bir al─▒┼čkanl─▒─č─▒n─▒z n├╝ksetmi┼č ve forum d─▒┼č─▒nda yeniden ka├žak g├╝re┼čmeye ba┼člam─▒┼čs─▒n─▒z anla┼č─▒lan.

\"Bana mesaj ├žekmeyin, okumuyorum. siliyorum. De─čerli zaman─▒n─▒za yaz─▒k oluyor. buraya yaz─▒n, onun yerine fikirlerinizi.\"

O ├ževirmeni tan─▒mak isterdim. Bu arada Amerika\'da (biz ┼čuna ├╝topya diyelim) ├ževirilere standart getirme ├žal─▒┼čmalar─▒nda ├Âncelikli hedef, m├╝┼čterilerin ├ževiri konusunda bilin├žlenmesini ve ne gibi beklentileri olabilece─či konusunda e─čitilmesini ama├žlayan bir proje ba┼člad─▒ ge├žen sene.

\"├ževirinin kalitesine m├╝┼čterinin kalitesi, karar verir bir de. bunlara bilin├žli m├╝┼čteri denir bizim k├Âyde; ben korkun├ž kaliteli bir ├ževirmen tan─▒yorum; m├╝┼čterilerinin kendisinden daha iyi bildi─čini itiraf edebilecek kadar da cesur ve d├╝r├╝st.\"

Ki┼čisel g├Âzlem; ├ževiri ele┼čtirisinde ho┼čg├Âr├╝, atg├Âzl├╝─č├╝ tak─▒p bir kelimenin, c├╝mlenin bir tek kar┼č─▒l─▒─č─▒ olabilece─či fikrinden s─▒yr─▒lmay─▒ sa─člayan tecr├╝beyle birlikte gelir.

\"─░yi niyetli, birikimli bir ├ževirmen iyi ├ževiriyi ele┼čtirmez. ele┼čtiriyorsa, k├Ât├╝ niyetlidir veya bu i┼či bilmiyordur. nokta. b├Âyle bir y─▒─č─▒n adam var. ├žer├ževe de─čil, muvacehe olmal─▒ diyen bir y─▒─č─▒n salak, k├Ât├╝ niyetli, sistem deformasyonlar─▒...\"

Proz\'un amac─▒ ├ževiri konusunda belirli y├Ântemler ortaya koymak falan de─čildir. Henry de ├ževirmen ve burada yazan pek├žok ki┼čiden daha ho┼čg├Âr├╝l├╝. Proz\'un temelinde iyi niyet yat─▒yor, hani ┼ču bizde s─▒k s─▒k enaylilik mertebesine indirilen olgu. Ayr─▒ca ├ževirmenler i├žin bir bulu┼čma noktas─▒ ama denetimsizlik ve ba┼č─▒ bozukluk y├╝z├╝nden bir├žok yeni grup kuruldu ve en ilgin├ž taraf m├╝┼čterilerin ├ževirmenlere g├Âre bu ba┼č─▒bozuklu─čun ├žok daha fark─▒nda olmalar─▒.

─░yi soru. Nas─▒l ├ževiri redakte edildi─či konusunda bir ├Ârnek g├Ârmek isterseniz yapt─▒─č─▒n─▒z bir ├ževiriyi g├Ânderin ┼×enay Han─▒m. .... Ya da sadece bir paragraf yollay─▒n, fazla vaktim yok.

\"iyi bir ├ževirmenin kalitesine ├ževiriyi kontrol eden, bilgili, birikimli ba┼čka bir proofreader veya redakt├Âr karar verir. yapt─▒─č─▒n─▒z hangi ├ževiriyi b├Âyle biri kontrol etti?\"

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Sizden ba┼čka terc├╝man yok mu Allah a┼č─▒na burada? Apr 18, 2003

Hakaretleriniz bilgileirnizi g├Âlgede b─▒rak─▒yor, okumuyorum bile....

Sadece okuyabilece─čim ki┼čilerin mesajlar─▒na de─čer veriyorum.
[addsig]

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
muhalefetler i┼č ba┼č─▒nda! Apr 18, 2003

Baz─▒ arkada┼člar─▒ mecburen muhalefet ilan etmek zorunda kald─▒m...

Ma┼čallah ├Âtekilere hi├ž pabu├ž b─▒rakm─▒yorlar...

[addsig]

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Terc├╝menin iyisi... Apr 18, 2003

Aradaki tart─▒┼čmalara kat─▒lmadan ba┼čl─▒kta sorulan soruya bir yan─▒t da ben vereyim dedim. Bir ├ževirinin iyi oldu─ču genellikle ayn─▒ m├╝┼čteriden tekrar i┼č geldi─činde belli olur. Kibar m├╝┼čterilerin bir k─▒sm─▒ bunu y├╝z├╝n├╝ze kar┼č─▒ da s├Âyleyecek kadar al├žakg├Ân├╝ll├╝d├╝r. Bir k─▒s─▒m i┼čverense size sayfalarca i┼č verip, pe┼činizden ko┼čturup, reddedildiklerinde \"zaten\" k├Ât├╝ bir ├ževirmen oldu─čunuzu s├Âyleyip ├ževirilerinizi afi┼če etmekle tehdit(!) ederler. Bunlara sadece g├╝l├╝n├╝r ve ge├žilir...

Kaynak dil T├╝rk├že ve m├╝┼čteri yabanc─▒ysa ya ├ževirmenlerin i┼čini birbirine kontrol ettirir ya da ba┼čka bir editor bulur. Her ko┼čulda \"proofread\" bence ┼čartt─▒r. Hatta ├ževirmenin de ├ževiriyi biraz dinledirip tekrar edit etmesi gereklidir. Zaman varsa tabii...

Bence iyi bir ├ževirmen zaten yapt─▒─č─▒ i┼čin iyi mi k├Ât├╝ m├╝ oldu─čunu bilir...

shenay kharatekin
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
KudoZ Sorular─▒ Apr 18, 2003

Sorular ├žok g├Âreceli bence. Bazen ├žo─ču ki┼činin zorland─▒─č─▒ bir soru, olduk├ža kolay gelebiliyor, ya da tam tersi. Bnece bunun i├žin bir kriter olmamal─▒, ki┼čisel olarak de─čerlendirilmemeli.

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:26
Member
English to Turkish
+ ...
Kafein + nikotin Apr 18, 2003

[quote]

On 2003-04-18 08:35, Mariner wrote:

kalitesine BEN karar veririm. Be┼čikta┼č\'taki b├╝ro sahibine haber verin. istanbul\'daki 500 b├╝roya da haber verin. Ama sak─▒n beni aramas─▒nlar, onu da sa─člay─▒n. Ne s├Âyleyece─čim belli olmaz telefonda. sabahlar─▒ hele...

Ya sabahlar─▒ sen de mi aksi oluyorsun? Ben de! Hem de... ─░lk kahvemi ve sigaram─▒ i├žene kadar...

Kimse bana \"B├Âyle de forum postingi olur mu?\", \"┼×imdi bunun bu konuyla ne alakas─▒ var?\" demesin. Valla ar─▒za ├ž─▒kar─▒r─▒m!
[addsig]

1964  Identity Verified
Turkey
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Kriterler var ama objektif say─▒lmaz Apr 18, 2003

5 maddelik bir de─čerlendirme standard─▒ var. Ama o maddelerin her biri kendi i├žinde tart─▒┼čma g├Ât├╝r├╝r. Ben b├╝y├╝k bir ┼čirkete (USA) test ├ževirisi yapt─▒─č─▒mda o standarda g├Âre de─čerlendirdiler ve m├╝jde verdiler : ├çeviriniz be─čenildi 5 ├╝zerinden 4 ald─▒n─▒z diye.

Yan─▒t epey sinirli gitti : Peki 5\'i kime veriyorsunuz?!!

Asl─▒nda tabi o 1 puan kaybetmemin sebebi ├žok ac─▒d─▒r, (mikro)-├žip yerine yonga dememdi!!

Nede test yaicon_smile.gif)

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:26
Member
English to Turkish
+ ...
Standartlar neler? Apr 18, 2003

Quote:

On 2003-04-18 16:02, 1964 wrote:

5 maddelik bir de─čerlendirme standard─▒ var. Ama o maddelerin her biri kendi i├žinde tart─▒┼čma g├Ât├╝r├╝r. Ben b├╝y├╝k bir ┼čirkete (USA) test ├ževirisi yapt─▒─č─▒mda o standarda g├Âre de─čerlendirdiler ve m├╝jde verdiler : ├çeviriniz be─čenildi 5 ├╝zerinden 4 ald─▒n─▒z diye.

Yan─▒t epey sinirli gitti : Peki 5\'i kime veriyorsunuz?!!

Asl─▒nda tabi o 1 puan kaybetmemin sebebi ├žok ac─▒d─▒r, (mikro)-├žip yerine yonga dememdi!!

Nede test yaicon_smile.gif)

O be┼č standard─▒ hat─▒rl─▒yorsan─▒z yazar m─▒s─▒n─▒z... Merak ettim do─črusu. Hem burada tart─▒┼čabiliriz de san─▒yorum.

Te┼čekk├╝rler.
[addsig]

xxxIn Time
English to Turkish
+ ...
notlar Apr 18, 2003

[ This Message was edited by: Mariner on 2003-05-13 10:40]

1964  Identity Verified
Turkey
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Murat bey bilir Apr 18, 2003

Murat bey bilir yazs─▒n da tart─▒┼č─▒ls─▒n.

Birbirimizi tart─▒┼čmak yerine kendimiz d─▒┼č─▒nda bir┼čeyleri tart─▒┼čabiliriz belki.

Hem bir konuda Mektepli olan arkada┼člar bence bunu zaten hat─▒rlatmaya gerek kalmadan yaz─▒lar─▒nda d─▒┼čavurmal─▒.

xxxIn Time
English to Turkish
+ ...
adam─▒ sinir etme Apr 18, 2003

[ This Message was edited by: Mariner on 2003-05-13 10:41]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

terc├╝menin ve terc├╝man─▒n iyi/k├Ât├╝ oldu─čuna, derecesine kim karar verir?

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search