Yanl─▒┼č anlayanlara baz─▒ a├ž─▒klamalar-2 [Mod: MT B├Âl├╝mleri 2]
Thread poster: shule
shule  Identity Verified
Local time: 04:13
English to Turkish
+ ...
Apr 17, 2003

├ľncelikle bir ├Ânceki mesaj─▒mda b├╝y├╝k harf kullanmam─▒n tek nedeninin al─▒nt─▒larla kar─▒┼čmamas─▒n─▒ sa─člamak oldu─čunu vurgulayay─▒m. Yazd─▒klar─▒n─▒za ba─č─▒rarak kar┼č─▒l─▒k vermek tabiat─▒mla asla uyu┼čmayan bir tutum olurdu.

Kendimi zorlayarak mesj─▒n─▒z─▒ d├╝n k─▒smen, bug├╝n de tamam─▒n─▒ okudum. Hakl─▒s─▒n─▒z belli kavramlar─▒ kullanma konusuda aram─▒zda bir anla┼čmazl─▒k var san─▒r─▒m. Fakat bu anla┼čmazl─▒k yazd─▒klar─▒ma kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz sald─▒rgan ve ├Ânyarg─▒l─▒ tutumu a├ž─▒klamaya yetmiyor a├ž─▒k├žas─▒. Bir kez daha, bizi okuyanlardan ├Âz├╝r dileyerek, cevap hakk─▒m─▒ kullanmak istiyorum.

D├╝┼č├╝ncelerimin her zaman arkas─▒nday─▒m. ├ť├ž b├╝y├╝k ├╝niversitenin MT b├Âl├╝mlerinde ├ževirmen (malesef) yeti┼čtirilmedi─čine t├╝m kalbimle inan─▒yorum. ─░sterseniz siz de Bo─čazi├ži ├Â─črencileri aras─▒nda bir anket yap─▒n ve mezun olduklar─▒nda hangi sekt├Ârde ├žal─▒┼čmak istediklerini sorun. Benzer bir anket Bilkent\'te yap─▒ld─▒─č─▒nda sadece bir-ka├ž tane ├ževirmenlik ├ž─▒km─▒┼čt─▒. Bunda Bilkent ├Â─črencilerinin maddi durumlar─▒n─▒n da katk─▒s─▒ oldu─čunu g├Âz ard─▒ etmemek laz─▒m tabii ki. Bilkent\'te bu ama├žla, ├ževiri derslerinin yan─▒s─▒ra; media studies, language of journalism, management, marketing, business administration vb. di─čer mesleklere y├Ânelik ve ├ževiri i├žermeyen dersler verilir. Benim, 2000\'li y─▒llarda mezun olan, hatta hala okuyan Bilkent -Bo─čazi├ži ve Hacettepe TRIN b├Âl├╝m├╝ ├Â─črencileri hakk─▒nda edindi─čim g├Âzlem bu. Sizin bana kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz mesnetsiz itiraz da sizin g├Âzleminizin bir sonucu. Dolay─▒s─▒yla kim hakl─▒ kim haks─▒z gibi bir tart─▒┼čmaya girmek, fikirlerimizi birbirimize empoze ettirmeye ├žal─▒┼čmak ├žok sa├žma. Farkl─▒ a├ž─▒lardan ve farkl─▒ konumlardan bakt─▒─č─▒m─▒zda manzara daha farkl─▒ g├Âr├╝nebilir. Belki de ben hep olumsuz ├Ârneklerle kar┼č─▒la┼čt─▒m ve yanl─▒┼č bir genelleme yap─▒yorum. Fakat benim g├Ârd├╝─č├╝m manzara o kadar k├Ât├╝yd├╝ ki aksine inanmak hala zor geliyor. Sizin fikrinize yine de sayg─▒ duyuyorum, ├╝stelik hakl─▒ olman─▒z─▒ ├╝mit ediyorum.

Mezun olana kadar hatta olduktan sonra bile b├Âl├╝m hocalar─▒mla yapt─▒klar─▒n─▒n ├ževirmen yeti┼čtirmek olmad─▒─č─▒n─▒ defalarca, saatlerce tart─▒┼čt─▒m, konu┼čtum, sizin deyiminizle onlara bu konuda bilgi ak─▒┼č─▒ ihsan ettim. ─░sterseniz size bu hocalar─▒n bir ka├ž─▒n─▒n oda numaras─▒n─▒ vereyim, a├ž─▒n sorun bir┼čeyleri de─či┼čtirebilmek i├žin ne kadar u─čra┼čt─▒─č─▒m─▒ ve bunu ne kadar ciddiye alarak yapt─▒─č─▒m─▒.

Bu forumu okuyanlar ├ževiri ile birinci dereceden alakal─▒ ki┼čiler olduklar─▒na g├Âre M├╝tercim-Terc├╝manl─▒k B├Âl├╝mleri de ilgi alanlar─▒na girer, ilgi alan─▒na girmeyen de okumaz. Ben duygular─▒m─▒ payla┼čmak amac─▒yla ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝m├╝ kullanarak yaz─▒yorum.

Umar─▒m MT mezunu akademisyenlerin MT b├Âl├╝mlerinde ├žal─▒┼čmaya ba┼člamas─▒yla birlikte daha ger├žek├ži bir ├ževiri e─čitimi verilmeye, ├ževiri sevdirilmeye ve ├Âzendirilmeye ba┼člar.

Herkese iyi ├žal─▒┼čmalar ve iyi g├╝nler...

[Subject edited by staff or moderator 2005-05-20 03:00]

Direct link Reply with quote

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hakl─▒s─▒n─▒z. Apr 17, 2003

Ben Murat Bey\'e yan─▒t vermek i├žin yazm─▒┼čt─▒m ama san─▒r─▒m bir hata olmu┼č. ├ťmit Bey d├╝zeltebilirse sevinirim.

Quote:

On 2003-04-17 13:33, 1964 wrote:

Ben tart─▒┼čmaya kat─▒lmad─▒m ama

y├Ântem a├ž─▒s─▒ndan acaba bu bir yan─▒tsa yeni thread a├žmadan di─čerinin alt─▒na devam etse daha iyi olmaz m─▒?

Belki moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒z g├Ârevi gere─či uyar─▒r ama ben bu forumdan yararlanan bir ├çevirmen olarak g├Âr├╝┼č├╝m├╝ bildireyim dedim.

─░yi tart─▒┼čmalar

T.Torunoglu

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Gecikmi┼č bilgiler Apr 17, 2003

┼×ule Han─▒m

Birincisi, ba─č─▒rd─▒─č─▒n─▒z─▒ s├Âylemedim, orada not d├╝┼čt├╝m ve dedim ki \"kar─▒┼čmamas─▒ i├žin yazm─▒┼č olabilirsiniz ama...\"

Yazd─▒klar─▒n─▒za kar┼č─▒ ├Ânyarg─▒l─▒ da olabilirim, b├Âyle bir hakk─▒m var. Nas─▒l ki sizin de yazd─▒klar─▒n─▒za getirilen ele┼čtiriyi ├Ânyarg─▒l─▒ olarak niteleme hakk─▒n─▒z varsa.

─░lk kez elle tutulur bir veriden s├Âz ediyorsunuz ve bir anketten bahsediyorsunuz.

Herhalde ki┼čisel olarak bir ki┼činin kendi hakk─▒nda getirece─či \"ben m├╝tercim-terc├╝manl─▒k okudum ama verilen e─čitimden memnun kalmad─▒─č─▒m i├žin mezun oldu─čumda ├ževirmenli─či meslek olarak se├žmedim\" a├ž─▒klamas─▒n─▒n tart─▒┼čmaya a├ž─▒k olmad─▒─č─▒n─▒ kabul edersiniz. Ancak kapsama alan─▒n─▒ geni┼čletip anket gibi somut sonu├žlar ortaya koyan y├Ântemler d─▒┼č─▒nda kalan soyut ve s├╝bjektif yorumlar getirdi─činizde bunlar tart─▒┼čmaya a├ž─▒kt─▒r ve bunlar─▒ tart─▒┼čmay─▒ sald─▒rgan bir tutum olarak g├Âr├╝yorsan─▒z kusura bakmay─▒n ben sald─▒rgan─▒m. Bu t├╝rden yakla┼č─▒mlar─▒ ne ├ževirmenlikle ne de ba┼čka alanlarda kabul ederim.

Cevap hakk─▒ kullanman─▒z─▒ gerektirecek bir durum yok, zaten d├Ân├╝p yazd─▒klar─▒m─▒ iyi niyetli bir ┼čekilde okursan─▒z bilgi almaya y├Ânelik ve y├Ânlendirici ┼čekilde sorular soruldu─čunu g├Âr├╝rs├╝n├╝z. Bunun sonucunda sizden bug├╝n, Bilkent\'te bu konuda bir anket yap─▒ld─▒─č─▒ bilgisi geldi, demek ki bir i┼če yaram─▒┼č. Yine de b├Âyle bir anket tek ba┼č─▒na yeterli de─čildir, genelde ├╝niversite mezunlar─▒n─▒n (ki bilkent gibi vak─▒f ├╝niversiteleri a├ž─▒s─▒ndan ayr─▒ bir s─▒n─▒fland─▒rmaya gidilmesi gerekir) kendi alanlar─▒nda ├žal─▒┼č─▒p ├žal─▒┼čmad─▒klar─▒na bakmak gerekir ├ž├╝nk├╝ ├Ânemli bir veridir. Bu konudaki verilebilecek en iyi ├Ârneklerden biri son 40 y─▒ld─▒r neredeyse t├╝m ba┼čbakanlar─▒n m├╝hendislik mezunu olmalar─▒ ve kendi alanlar─▒nda ├žal─▒┼čm─▒┼č olsalar belki de T├╝rkiye\'nin bug├╝n├╝n├╝n daha parlak olabilece─či durumudur. Neyse, bu t├╝r ara┼čt─▒rmalar benim i┼čim de─čil, bunun alt─▒ndaki nedenleri bulmak ba┼čka disiplinlere giriyor. ─░lk ba┼čta tutup kendi g├Âr├╝┼člerinizi yazd─▒ktan sonra zaten okudu─čum d├Ânemde yap─▒lan bir ankette ┼ču ┼ču sonu├žlar ├ž─▒km─▒┼čt─▒ demi┼č olsan─▒z g├Âr├╝┼člerinizin mesnetsiz oldu─čunu s├Âylemem dayanaks─▒z olurdu. Bundan kimin sorumlu oldu─čunun takdiri size aittir. Vermedi─činiz bilgilerle sizi anlamam─▒ ya da yanl─▒┼č anlamamam─▒ beklemeyin l├╝tfen.

├çeviri dersleri haricinde verilen derslerin, ├Ârn. ekonomi, politika, journalism, psikoloji, sosyoloji, amac─▒ ├Â─črencilere farkl─▒ alanlar hakk─▒nda bilgi kazand─▒rmak, terminoloji a┼činal─▒─č─▒ sa─člamak, o alanlarda ├ževiri yapt─▒─č─▒ zaman kelime kelime aktarmak yerine okudu─čunu anlayarak ├ževiri s─▒ras─▒ndaki anlam boyutunu korumakt─▒r. Bunlar ├Â─črenciler aras─▒nda genel kan─▒n─▒n aksine m├╝fredat doldurmak i├žin konmu┼č dersler de─čildir.

Tart─▒┼čmalarla ilgili genel bir d├╝┼č├╝ncemi aktaray─▒m, nerede yan─▒ld─▒─č─▒m─▒z─▒ belki daha iyi anlayabilirsiniz. G├Âr├╝┼č ve fikir boyutunda tart─▒┼čma olmaz. \"Bu kalem beyaz\" dersem ve siz kalemin siyah oldu─čuna inan─▒yorsan─▒z \"bu kalem siyah\" diyebilirsiniz ve bu konuda benim sav─▒m─▒ ├ž├╝r├╝t├╝c├╝, kendinizinkini destekleyici veriler yazabilirsiniz. Ancak tutup \"ben bu kalemin beyaz oldu─čuna inan─▒yorum\" dersem bu bir g├Âr├╝┼čt├╝r, benim g├Âr├╝┼č├╝n├╝zd├╝r ve ├Ânerme olarak da do─črudur ├ž├╝nk├╝ ger├žekten beyaz oldu─čuna inan─▒yorumdur ve ben istemedik├že bir Allah─▒n kulu tutup beni o kalemin siyah oldu─čuna inand─▒ramaz.

Benim derdim sizi kendi g├Âr├╝┼č├╝me ├žekmek de─čil, benim gibi d├╝┼č├╝nm├╝┼čs├╝n├╝z, farkl─▒ d├╝┼č├╝nm├╝┼čs├╝n├╝z hi├žbir ├Ânemi yok. Sadece ├žok farkl─▒ a├ž─▒lardan de─čerlendirilmesi gereken bir konuda ki┼čisel ├ž─▒kar─▒mlarda bulunuyorsunuz. Bunlar tart─▒┼čmaya a├ž─▒kt─▒r, nas─▒l ki benim de sizin yaz─▒n─▒za y├Ânelik g├Âr├╝┼člerim, fikirlerim, d├╝┼č├╝ncelerim, ├ž─▒kar─▒mlar─▒m a├ž─▒ksa.

600\'├╝n ├╝zerinde T├╝rk ├ževirmen ya da en az─▒ndan T├╝rk├že\'yle ilgili ├ževirmenin kay─▒tl─▒ oldu─ču prozda T├╝rk├že forumda ├ž─▒kan her yaz─▒ ortalama 15 ki┼či taraf─▒ndan okunuyor. Dolay─▒s─▒yla buradan prozdaki ├ževirmenlerin nelerle ilgilendi─či konusunda sa─člam bir fikir edinebilirsiniz, yani bu konular─▒ tart─▒┼čma yeri de─čil proz.

Tayfun, ├Âteki thread\'de (ki bu laf─▒ a─čz─▒ma dolad─▒m, halbu ki konu ba┼čl─▒─č─▒ denebilir) v─▒z─▒lt─▒ ├ž─▒kt─▒, buraya kaymak iyi oldu.

iyi ├žal─▒┼čmalar ve kolay okumalar

Quote:

On 2003-04-17 09:01, shule wrote:

├ľncelikle bir ├Ânceki mesaj─▒mda b├╝y├╝k harf kullanmam─▒n tek nedeninin al─▒nt─▒larla kar─▒┼čmamas─▒n─▒ sa─člamak oldu─čunu vurgulayay─▒m. Yazd─▒klar─▒n─▒za ba─č─▒rarak kar┼č─▒l─▒k vermek tabiat─▒mla asla uyu┼čmayan bir tutum olurdu.

Kendimi zorlayarak mesj─▒n─▒z─▒ d├╝n k─▒smen, bug├╝n de tamam─▒n─▒ okudum. Hakl─▒s─▒n─▒z belli kavramlar─▒ kullanma konusuda aram─▒zda bir anla┼čmazl─▒k var san─▒r─▒m. Fakat bu anla┼čmazl─▒k yazd─▒klar─▒ma kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz sald─▒rgan ve ├Ânyarg─▒l─▒ tutumu a├ž─▒klamaya yetmiyor a├ž─▒k├žas─▒. Bir kez daha, bizi okuyanlardan ├Âz├╝r dileyerek, cevap hakk─▒m─▒ kullanmak istiyorum.

D├╝┼č├╝ncelerimin her zaman arkas─▒nday─▒m. ├ť├ž b├╝y├╝k ├╝niversitenin MT b├Âl├╝mlerinde ├ževirmen (malesef) yeti┼čtirilmedi─čine t├╝m kalbimle inan─▒yorum. ─░sterseniz siz de Bo─čazi├ži ├Â─črencileri aras─▒nda bir anket yap─▒n ve mezun olduklar─▒nda hangi sekt├Ârde ├žal─▒┼čmak istediklerini sorun. Benzer bir anket Bilkent\'te yap─▒ld─▒─č─▒nda sadece bir-ka├ž tane ├ževirmenlik ├ž─▒km─▒┼čt─▒. Bunda Bilkent ├Â─črencilerinin maddi durumlar─▒n─▒n da katk─▒s─▒ oldu─čunu g├Âz ard─▒ etmemek laz─▒m tabii ki. Bilkent\'te bu ama├žla, ├ževiri derslerinin yan─▒s─▒ra; media studies, language of journalism, management, marketing, business administration vb. di─čer mesleklere y├Ânelik ve ├ževiri i├žermeyen dersler verilir. Benim, 2000\'li y─▒llarda mezun olan, hatta hala okuyan Bilkent -Bo─čazi├ži ve Hacettepe TRIN b├Âl├╝m├╝ ├Â─črencileri hakk─▒nda edindi─čim g├Âzlem bu. Sizin bana kar┼č─▒ g├Âsterdi─činiz mesnetsiz itiraz da sizin g├Âzleminizin bir sonucu. Dolay─▒s─▒yla kim hakl─▒ kim haks─▒z gibi bir tart─▒┼čmaya girmek, fikirlerimizi birbirimize empoze ettirmeye ├žal─▒┼čmak ├žok sa├žma. Farkl─▒ a├ž─▒lardan ve farkl─▒ konumlardan bakt─▒─č─▒m─▒zda manzara daha farkl─▒ g├Âr├╝nebilir. Belki de ben hep olumsuz ├Ârneklerle kar┼č─▒la┼čt─▒m ve yanl─▒┼č bir genelleme yap─▒yorum. Fakat benim g├Ârd├╝─č├╝m manzara o kadar k├Ât├╝yd├╝ ki aksine inanmak hala zor geliyor. Sizin fikrinize yine de sayg─▒ duyuyorum, ├╝stelik hakl─▒ olman─▒z─▒ ├╝mit ediyorum.

Mezun olana kadar hatta olduktan sonra bile b├Âl├╝m hocalar─▒mla yapt─▒klar─▒n─▒n ├ževirmen yeti┼čtirmek olmad─▒─č─▒n─▒ defalarca, saatlerce tart─▒┼čt─▒m, konu┼čtum, sizin deyiminizle onlara bu konuda bilgi ak─▒┼č─▒ ihsan ettim. ─░sterseniz size bu hocalar─▒n bir ka├ž─▒n─▒n oda numaras─▒n─▒ vereyim, a├ž─▒n sorun bir┼čeyleri de─či┼čtirebilmek i├žin ne kadar u─čra┼čt─▒─č─▒m─▒ ve bunu ne kadar ciddiye alarak yapt─▒─č─▒m─▒.

Bu forumu okuyanlar ├ževiri ile birinci dereceden alakal─▒ ki┼čiler olduklar─▒na g├Âre M├╝tercim-Terc├╝manl─▒k B├Âl├╝mleri de ilgi alanlar─▒na girer, ilgi alan─▒na girmeyen de okumaz. Ben duygular─▒m─▒ payla┼čmak amac─▒yla ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝m├╝ kullanarak yaz─▒yorum.

Umar─▒m MT mezunu akademisyenlerin MT b├Âl├╝mlerinde ├žal─▒┼čmaya ba┼člamas─▒yla birlikte daha ger├žek├ži bir ├ževiri e─čitimi verilmeye, ├ževiri sevdirilmeye ve ├Âzendirilmeye ba┼člar.

Herkese iyi ├žal─▒┼čmalar ve iyi g├╝nler...

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sons├Âz Apr 18, 2003

Murat Bey,

Eksik bilgi vermemden ve belki de amac─▒n─▒ a┼čm─▒┼č ifadelerimden dolay─▒ sizin gibi ba┼čka ki┼čilerin de tepkisini ├žekmi┼č oldu─čumu farkettirdi─činiz i├žin te┼čekk├╝rler. Ayr─▒ca seviyeli tart─▒┼čma ├╝slubunuz i├žin de...

Israrl─▒ bir ┼čekilde MT b├Âl├╝mlerini savunman─▒z─▒ ba┼čta ne kadar yad─▒rgasam da sizin benden daha iyi tan─▒d─▒─č─▒n─▒z Bo─čazi├ži ├ťniversitesi\'nde durumun daha farkl─▒ olabilece─čine dair bir par├ža da olsa umutlanmam─▒ sa─člad─▒─č─▒n─▒z─▒ itiraf etmeliyim.

├çevirmenli─či ├žok sevmeme ra─čmen kendi ├╝niversitemde ve ayn─▒ b├Âl├╝mde okuyan arkada┼člar─▒mda g├Ârd├╝─č├╝m eksiklikler san─▒r─▒m beni bu kadar k├Ât├╝mser olmaya itti. Mezun oldu─čum okuldan ├žok ┼čey ├Â─črendi─čimi inkar edemem. Fakat okulda ├Â─črendi─čimden daha fazlas─▒n─▒ ve daha yararl─▒ bilgileri kendi ├žabalar─▒mla ve piyasan─▒n i├žine girdikten sonra ├Â─črenebildim. Sadece ├╝niversitenin bana verdikleriyle yetinseydim, yani hem okuyup hem de sabahlara kadar ├ževiri yapmasayd─▒m, mezun oldu─čumda kendime \"├ževirmen\" s─▒fat─▒n─▒ asla yak─▒┼čt─▒ramazd─▒m...

Bu tart─▒┼čmadan s─▒k─▒lan arkada┼člardan ├Âz├╝r dilerim. Fakat bunu tart─▒┼čman─▒n benim baz─▒ kat─▒ d├╝┼č├╝ncelerimin yumu┼čamas─▒na yarad─▒─č─▒n─▒ ve her ne kadar muhataplar─▒na ula┼čmayan mesajlar─▒ kendi kendimize vermi┼č de olsak en az─▒ndan ne yapmamam─▒z ve ne yapmam─▒z gerekti─či konusunda bir fikir sahibi oldu─čumuzu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

─░yi ├žal─▒┼čmalar, herkese...

Ve hep yararl─▒, seviyeli tart─▒┼čmalar dile─čiyle.

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Esas Apr 18, 2003

Esas ben te┼čekk├╝r ederim, buran─▒n bir forum, a├ž─▒k oturum oldu─čunu unutmayanlar─▒n oldu─čunu g├Âsterdi─činiz i├žin.

Amac─▒m─▒z ├╝z├╝m yemek de─čil, ke├žileri d├Âvmek.

Quote:

On 2003-04-18 13:12, shule wrote:

Murat Bey,

Eksik bilgi vermemden ve belki de amac─▒n─▒ a┼čm─▒┼č ifadelerimden dolay─▒ sizin gibi ba┼čka ki┼čilerin de tepkisini ├žekmi┼č oldu─čumu farkettirdi─činiz i├žin te┼čekk├╝rler. Ayr─▒ca seviyeli tart─▒┼čma ├╝slubunuz i├žin de...

Israrl─▒ bir ┼čekilde MT b├Âl├╝mlerini savunman─▒z─▒ ba┼čta ne kadar yad─▒rgasam da sizin benden daha iyi tan─▒d─▒─č─▒n─▒z Bo─čazi├ži ├ťniversitesi\'nde durumun daha farkl─▒ olabilece─čine dair bir par├ža da olsa umutlanmam─▒ sa─člad─▒─č─▒n─▒z─▒ itiraf etmeliyim.

├çevirmenli─či ├žok sevmeme ra─čmen kendi ├╝niversitemde ve ayn─▒ b├Âl├╝mde okuyan arkada┼člar─▒mda g├Ârd├╝─č├╝m eksiklikler san─▒r─▒m beni bu kadar k├Ât├╝mser olmaya itti. Mezun oldu─čum okuldan ├žok ┼čey ├Â─črendi─čimi inkar edemem. Fakat okulda ├Â─črendi─čimden daha fazlas─▒n─▒ ve daha yararl─▒ bilgileri kendi ├žabalar─▒mla ve piyasan─▒n i├žine girdikten sonra ├Â─črenebildim. Sadece ├╝niversitenin bana verdikleriyle yetinseydim, yani hem okuyup hem de sabahlara kadar ├ževiri yapmasayd─▒m, mezun oldu─čumda kendime \"├ževirmen\" s─▒fat─▒n─▒ asla yak─▒┼čt─▒ramazd─▒m...

Bu tart─▒┼čmadan s─▒k─▒lan arkada┼člardan ├Âz├╝r dilerim. Fakat bunu tart─▒┼čman─▒n benim baz─▒ kat─▒ d├╝┼č├╝ncelerimin yumu┼čamas─▒na yarad─▒─č─▒n─▒ ve her ne kadar muhataplar─▒na ula┼čmayan mesajlar─▒ kendi kendimize vermi┼č de olsak en az─▒ndan ne yapmamam─▒z ve ne yapmam─▒z gerekti─či konusunda bir fikir sahibi oldu─čumuzu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

─░yi ├žal─▒┼čmalar, herkese...

Ve hep yararl─▒, seviyeli tart─▒┼čmalar dile─čiyle.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
As─▒l ben... Apr 18, 2003

te┼čekk├╝r ederim, her ikinize de! Bilin ki, (biraz ileri gidip) bu krizin (diyece─čim) ipinin ucunun ka├žaca─č─▒na kesin olarak iddiaya bile girebilirdim, ama y├╝z├╝m├╝ kara ├ž─▒kartt─▒n─▒z bu anlamda))

Bir ilk yarat─▒p, birbirinizi incitmeden, ├Âznelli─činize yenilmeden, nesnel olarak, san─▒r─▒m di─čerini tekrar okuyarak, acaba nerede yanl─▒┼č anlad─▒m diyerek birbirinizi do─čru anlad─▒n─▒z.

├ľzellikle ┼×ule Han─▒m, bu meslekte yeni oldu─čunuzu (1-2 sene) d├╝┼č├╝nerek, olgunlu─čunuz kayda de─čer.

├ľnyarg─▒n─▒n hi├ž bir yere varmad─▒─č─▒na, anlay─▒┼č ve ho┼čg├Âr├╝ olmas─▒ gerekti─čine ho┼č bir ├Ârnekti.

Thanks once again to both of you! ─░┼čte bu, ├Âzledi─čimiz bir ┼čey!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yanl─▒┼č anlayanlara baz─▒ a├ž─▒klamalar-2 [Mod: MT B├Âl├╝mleri 2]

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search