trados - ms word: hedef metin dili
Thread poster: Cevirgec Translation
Cevirgec Translation
Cevirgec Translation
Local time: 22:11
English to Turkish
Jul 28, 2008

Merhaba;

MS Office 2003'te Trados 7 ile çalışıyorum. Hedef dili otomatik görmüyor Word. Kaynak metin Türkçe ise hedef metin bölümünü de Türkçe görüyor veya tam tersi. Oysa aynı TM başka bilgisayarlarda hedef alanını otomatik olarak çevrilecek dilde görüyor. Bu benim daha yazarken yazım hatalarını görebilmemi engelliyor.

Ne yapabilirim?

Teşekkürler.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Madem kimse cevap vermemiş ... Jul 29, 2008

... ben yardımcı olmaya çalışayım.

Word dokümanında çok sayıda ve karmaşık formatların kullanılmış olması buna neden olabilir (styles and formatting düğmesine basarak görebilirsiniz). Ya da Word dokümanının hazırlandığı bilgisayarın dili (örneğin Türkçe Word dokümanı İngilizce Windows kullanılarak hazırlanmışsa)

Eğer sorun farklı Windows sürümünden kaynaklanıyorsa, Word'de embed linguistic data özelliğini kaldırarak dosya
... See more
... ben yardımcı olmaya çalışayım.

Word dokümanında çok sayıda ve karmaşık formatların kullanılmış olması buna neden olabilir (styles and formatting düğmesine basarak görebilirsiniz). Ya da Word dokümanının hazırlandığı bilgisayarın dili (örneğin Türkçe Word dokümanı İngilizce Windows kullanılarak hazırlanmışsa)

Eğer sorun farklı Windows sürümünden kaynaklanıyorsa, Word'de embed linguistic data özelliğini kaldırarak dosyayı farklı isimle kaydetmeniz faydalı olur

Formatla ilgili bir sorun varsa çeviriye başlamadan önce dokümanı biraz temizlemek faydalı olabilir. Örneğin Heading1 özelliği verilen bir paragraf daha sonra 12 puntoya dönüştürülmüş olabilir.

Ama, sorun muhtemelen çok daha basit bir hatadan kaynaklanmıştır: yanlış dil çiftinde TM seçilmesi

Türkçeden İngilizceye çeviri yaparken yanlışlıkla İngilizce-Türkçe TM açmış olabilirsiniz.

-------------

Ben Trados kullanmıyorum... yani ben bilmem Trados kullanan arkadaşlar bilir bu sorunun cevabını aslında

Tradoscular nerdesiniz??

[Edited at 2008-07-29 16:58]
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 21:11
Member
English to Turkish
+ ...
Tradosçular bu forumda: Jul 29, 2008

Sorununuzu hâlâ çözemediyseniz, şu forumda arama yapmayı/sormayı deneyin:
SDL Trados Support forum

İyi şanslar.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Sorun neymiş? Aug 29, 2008

Cevabını bulabildiniz mi?

Kalyoncu
Kalyoncu  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Sorun dil ayarlarından kaynaklanıyor Sep 5, 2008

Word'un dil ayarlarına girin; görüntülenen penceredeki 'dili otomatik olarak algıla' işaterini kaldırın.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

trados - ms word: hedef metin dili

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »