Bunu yapmasak
Thread poster: Caner (X)
Caner (X)
Caner (X)
Turkish to English
+ ...
May 20, 2003

İnsanlar ürküyor,

ben gecenlerde soyledigimde kimse anlamadı, artik insanlar \"Turkish-English\" sorularını ProZ.com. soramaz hale geldiler.

Neden cunku soru sayısı azaldı, bunun Senay Hanım ile falan da bir ilgisi yok, sadece bazı arkadaşlarımızın aşırı agresivite gostermelerinden kaynaklanan bir durum.

Bir ProZ.com kullanıcısının mail mesajına istinaden bu forumu acmak zorunda kaldım.

Önerim:

Kimse kimseye agree veya d
... See more
İnsanlar ürküyor,

ben gecenlerde soyledigimde kimse anlamadı, artik insanlar \"Turkish-English\" sorularını ProZ.com. soramaz hale geldiler.

Neden cunku soru sayısı azaldı, bunun Senay Hanım ile falan da bir ilgisi yok, sadece bazı arkadaşlarımızın aşırı agresivite gostermelerinden kaynaklanan bir durum.

Bir ProZ.com kullanıcısının mail mesajına istinaden bu forumu acmak zorunda kaldım.

Önerim:

Kimse kimseye agree veya disagree demesin, herkes kendi bildigini dogru yazsin ve kullanici ne derse o olsun!

OK?

Erhan Muharrrem Üçgün

NOT: Kullanıcının yanlış cevap sectigini hepimiz biliriz, ancak sorumluluk da onun olur. Bu bir öneri. Hatta \"dana özütü\" bile geçerli olabilir. ya da \"şu malum kolye gibi taşınan hard diskler\"

Herkese iyi aksamlar

Erhan Muharrem Üçgün

Collapse

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 07:49
English to Turkish
+ ...
ilginç May 20, 2003

Erhan, aslında bu konuyu açtığın iyi olmuş. Ama disagree veya agree\'nin işlevi kalmıyor böyle bir şeyi kabul ettiğimizde. Burada sorun zaten disagree\'lerde. Demek ki disagree nasıl yapılır onu bir aydınlığa kavuşturmak zorundayız. Bunu tartışalım bence.

Kudoz Kuralları şöyle diyor:

\"5. Always assume good faith.\" Devamı var, ama devamı bizim konumuzla ilgili değil.

Disagree doğrudan eleştiriyi içinde barındırır. Eleşt
... See more
Erhan, aslında bu konuyu açtığın iyi olmuş. Ama disagree veya agree\'nin işlevi kalmıyor böyle bir şeyi kabul ettiğimizde. Burada sorun zaten disagree\'lerde. Demek ki disagree nasıl yapılır onu bir aydınlığa kavuşturmak zorundayız. Bunu tartışalım bence.

Kudoz Kuralları şöyle diyor:

\"5. Always assume good faith.\" Devamı var, ama devamı bizim konumuzla ilgili değil.

Disagree doğrudan eleştiriyi içinde barındırır. Eleştiri de genellikle olumsuzdur, bu nedenle doğası gereği de eleştiriyi alan kırılır, üzülür, sinirlenir vs.

Öncelikle, bu duygudan vazgeçilmelidir. Eleştiri almayı öğrenmek, bilmek gerekir. Herkes her şeyi bilemez, daha iyi bilenler her zaman olur ve olacaktır.

Genellikle ne olur, disagree dediniz birine, anında tepki alırsınız, çünkü yanıtı veren, yanıtından emindir ve başka bir yanıtı baştan reddeder. Bazı durumlarda haklıdır, dediği doğrudur da gerçekten. Şimdi bütün terslikler bu eleştiriye yanıt verirken ortaya çıkar, gücenmiştir, kırmızı disagree görmüştür çünkü. Kırmızı da doğası gereği uyarıcı bir renktir zaten. Tehdit barındırır içinde. Ha bu noktada, bence güzel bir dille teşekkür etmek, ama ben yanıtımda ısrar ediyorum demek mümkündür, hadi oradan sen de ne bilirsin demek de mümkündür, ya da hakikaten o açıdan bakmamıştım, bunu düşünmemiştim demek de mümkündür, ya da hiç bir şey de dememek de mümkündür.

Sorun ayrıca disagree\'lerde ayrıntılı bir biçimde neden karşı çıktığınızı anlatacak fiziksel yerinizin olmaması, bu yüzden özet geçmek zorundasınız. Bu da keskin ifadelere neden olur!

Bir başka sorun da, hepimizin sanal bir ortamda yalnızca sözcüklerle iletişim kurmamız. Yüz ifadeleri, beden dili yoktur burada, bazen bir gibi işaretlerle ifadenizi yumuşatmak istersiniz, o bile her zaman mümkün olmaz. Şimdi karşınızdaki bir insana \"sen ne cadı bir insansın\" dediğinizde, fiziksel olarak karşınızdaki insan bu lafınıza muzip bir gülümseme eşlik ettiğini gördüğünde, size büyük olasılık \"valla haklısın, ben çok cadıyım gerçekten\" diyecektir. Ama bunu burada söylerseniz, \"sen de kimsin bana cadı diyorsun\" diye bir tepkiyle karşılaşmanız daha olasıdır.

Demek ki eleştiri almayı bir öğrenmemiz gerekiyor. Sonra tabi eleştiri yapmayı da, ama öyle normal eleştirilere öyle sert tepkiler geliyor ki bazen, insan şaşıp kalıyor. Gayet mantıklı biçimde ifade edilmiştir eleştiri, hiç bir sorun yoktur, ama tepki serttir. Sanırım eleştiri yaparız, ama eleştirilemeyiz duygusu burada ağır basıyor.

Şaka yollu yapılan eleştiriler genellikle herkes tarafından anlaşılmaz, bunun nedeni de okumayı bilmememiz, espri nedir, hafif yollu şaka nedir sorularının yanıtlarını bilmememizden kaynaklanır.

İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle bu konuda Zehra İpşiroğlu tarafından yapılan bir çalışma var, bir grup öğrenciye bir mizah metni (yazarı ve başlığı belirtilmeden) verilmiş, okuduktan sonra tepkilerini almış. Büyük bir çoğunluğu %60-70 (tam rakamı bilmiyorum) metni ciddiye almış. Mizah metni olduğunu kavramamış. İşte bizde de durum bu.

Kısacası, disagree yapmamayı kabul etmek mümkün değil. Bu bir kere, insanları kısıtlamak demek, disagree hakkın var burada, nasıl agree diyorsam, disagree de diyeceğim zaten. Ama bunu iyiniyetle yaptığımız sürece, sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

Ayrıca insanlar neden soru sormaktan korkuyorlar, anlamıyorum? Burada da eleştirilmekten mi korkuyorlar! Kurallara uysunlar o zaman. En önemli kural, ki en sık ihlal edilendir, bağlamsız soru sormak. Ortaya atıveriyorlar bir şeyi, insanlar da oturup düşünsünler, yok ya, niyeymiş? Hem soruyu soranın zararına bağlamsız bir şey sormak, iki tane doğru düzgün yanıt alacağına 10 tane ilgisiz yanıt alıyor.

Daha önce sorulmuş sorular geliyor.

Sonra www.google.com\'da 2 saniyede zaten bulabileceği bir şeyi soruyor. Yani yeterince araştırma yapmadan soruyor. Eee bunlar da normal olarak tepki çekiyor zaten.

Başka neler yapılıyordu? Ha, koca bir metni cümle cümle burada çevirttiriyor, bir zahmet 10 milyon veremiyor bir çeviri bürosuna çevirmesi için, buradan bedavaya getirmeye çalışıyor bu işi.

Sonra aşk meşk soruları da çok tepki topluyor, gerçi bence onlar gene en zararsızı, sonuçta sevgililerin kavuşması sözkonusu)

Bütün kurallara uyulduğu takdirde, sorun filan çıkmaz diyeceğim en kısa yoldan. Bunu herkes duvarına filan assın en iyisi!!! Kurallara uymayan, cezasını çeker...

Kesinlikle disagree demeye devam, yanlış olan bir şeye yanlıştır diyeceğim elbette, nasıl ki doğru olana doğru diyorsam! Çünkü bu bize verilmiş bir hak!

\"Always assume good faith.\"
Collapse

murat Karahan
murat Karahan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Sadece buraya özgü bir durum değil May 20, 2003

Yanıtına disagree verildiğini görünce kırmızı görmüş boğaya dönenler sadece burada yok. Translator-coop\'da bununla ilgili devam eden mud-slinging tartışması var, hatta önerilerden biri not vermekti fakat geçmişte uygulanmış ve daha ciddi sonuçlara yol açmış.

Bir ara yanlış da olsa sırf kırmızı görülmesin ya da iyi niyet algılansın diye agree verip sonra eleştiri yöneltmek gibi bir adet vardı. Bu durumda en fazla eleştiriyi alan da automatic peer
... See more
Yanıtına disagree verildiğini görünce kırmızı görmüş boğaya dönenler sadece burada yok. Translator-coop\'da bununla ilgili devam eden mud-slinging tartışması var, hatta önerilerden biri not vermekti fakat geçmişte uygulanmış ve daha ciddi sonuçlara yol açmış.

Bir ara yanlış da olsa sırf kırmızı görülmesin ya da iyi niyet algılansın diye agree verip sonra eleştiri yöneltmek gibi bir adet vardı. Bu durumda en fazla eleştiriyi alan da automatic peer grade sayesinde puanları alabilirdi ama neyse ki böyle bir şey olmadı.

Burada üç seçenek kullanma hakkı varsa, yanlış gördüğüm bir şeye disagree veririm. Karşımdaki bunu kaldıramayacak, yok şimdi ters tepki verecek diye düşünmenin bir anlamı yok. Artık bundan cesaret mi alıyorlar bilmem ama tepkisizliğin sonucunda KudoZ hakemliğine soyunanlar da oldu; yok şu puanları alın başkasına verin gibi. Ben tepkimi ortaya koyarım, hele güven derecesi \"tam eminim\"e ayarlandıysa. Burada belki yapılacak şey boş disagree vermemek, mutlaka açıklama getirilmeli. Bu durumda da yanıtı veren kişi zurnanın son deliği olarak kendinde son sözü söylerken aşırıya kaçma hakkını görüyor ve değerlendirme yapanın başka söz hakkı olmadığı için aşağıda xxx\'e diye yeni cevap kutuları açılıyor.

Söylediğinde iyi niyetli olabilirsin ama gerekçeleriyle ortaya konmuş bir disagree\'ye ters yanıt veren varsa aşağıda da ağzının payını almalı.

Bunların soru soranları etkileyeceğini sanmıyorum, sorulardaki azalma belki de buradan bir şeyler öğrenilmiş olmasından kaynaklanıyor. Sevinç, iyi niyet mi demiştin?

Collapse

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
evet iyi niyet dedim:) May 20, 2003

Quote:

On 2003-05-20 18:58, karamurat wrote:

Sevinç, iyi niyet mi demiştin?

Çok mu iyi niyetliyim yoksa? Ya \"hakkaten\" ya, ne yapsak eleştiri kursu filan mı versek? Adabı muaşeret diye başlık da açıldı, ama pek bir rağbet görmedi.

Burası da bir dünya, sanal manal, kuralları var, kural... See more
Quote:

On 2003-05-20 18:58, karamurat wrote:

Sevinç, iyi niyet mi demiştin?

Çok mu iyi niyetliyim yoksa? Ya \"hakkaten\" ya, ne yapsak eleştiri kursu filan mı versek? Adabı muaşeret diye başlık da açıldı, ama pek bir rağbet görmedi.

Burası da bir dünya, sanal manal, kuralları var, kurallara uymayanlara yaptırım bile var, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi...

Demin yukarıda unuttum söylemeyi, bana verilmiş bir haktan niye vazgeçecekmişim? Sırf birileri rahatsız oluyor diye mi? Ey rahatsız olanlar, burada aslında hayatınızda hiç önemi olmayan bir şeyden feragat ederseniz, gerçek hayatınızda nelerden feragat edeceksiniz, sırf rahatsız olduğunuz için?

Korkmayın kimse sizi ısırmaz! Sorularınızı sormaya devam edin, yanıtlayanlar da yanıtlamaya devam etsin, disagree-agree\'ler de devam etsin... eleştirilere de devam... ister iyi niyet, ister kötü niyet!

iyi niyetlilerin başımız üzerinde yeri vardır, kötü niyetliler için de proz kuralları!!! ▲ Collapse

Gaye Terzioglu-Booth
Gaye Terzioglu-Booth  Identity Verified
Australia
Local time: 14:49
Turkish to English
+ ...
Neden? May 20, 2003

Verecegi yanita yanlis denilmesinden korkan adam degil cevirmenlik, hicbir konuda kariyer sahibi olmasin.

Benim bir soruya yanitim varsa bunu yazarim. Kim ayni fikirdeymis, kim farkli dusunurmus, kim soyle boyle dermis hic mi hic ilgilendirmez. Birisi benimle olan kisisel kozlarini Kudoz\'da paylasacak aman eyvah diye de tirsmam. Ayrica ogrenme olayi da gerceklesiyor bence hepimiz icin Kudoz ortaminda.

Tehlikeli ve haksiz olan, verilen yanitlara sirf
... See more
Verecegi yanita yanlis denilmesinden korkan adam degil cevirmenlik, hicbir konuda kariyer sahibi olmasin.

Benim bir soruya yanitim varsa bunu yazarim. Kim ayni fikirdeymis, kim farkli dusunurmus, kim soyle boyle dermis hic mi hic ilgilendirmez. Birisi benimle olan kisisel kozlarini Kudoz\'da paylasacak aman eyvah diye de tirsmam. Ayrica ogrenme olayi da gerceklesiyor bence hepimiz icin Kudoz ortaminda.

Tehlikeli ve haksiz olan, verilen yanitlara sirf saldirganlik yapmis olmak icin bir yandan kan kirmizi \"disagree\" ile isaretleyip hem de dogrusunu vermeden, yorum yapmadan, duzeltmeden sadece alayli ifadeler kullanmaniz, kisisel sorununuz olan kisi ya da kisilerin yanitlarina tarafli ve farkli tutum sergilemenizdir. Diyelim ben donk diye disagree ettigim HER yanitin yanina, dogrusu sudur deyip bir de saldirgan ya da alayli bir laf ekliyorum. E ne olucak herkes beni agresif Gaye diye tanir, ama taraf tutan, subjektif, sorunlu Gaye diye tanimaz. Buna karsilik diyelim ben arkadaslarimin yanlis diye dusundugum yanitlarini gormezden gelirim ama sevmediklerimin, tutmadiklarimin yanitlarindan kus kus ucurmam. Harfi harfine yorum yaparim, saldiririm, birakmam bu yanlisi yanlarina. Iste bence bu tutum tartisilmali.

Yanlisa yanlis denmezse, farkli gorusler atilmazsa ortaya, hicbirimiz icin kendimizi gelistirme, ogrenme sansi olmaz.

Bu arada, sacma sapan hakikaten cok yanlis ve arada da komik olan yanitlara (ki ya lutfen soyleyin karsiniza cikinca gulmekle aglamak arasinda gidip geldiginiz sacmaliklari olmuyor mu?) karsi benden kimse bir yorum yapmadan disagree dememi istemesin. Sonucta burasi yetiskinlerin kum havuzu. Yanlisinin duzeltilmesini kaldiramiyorsan, ogrenmeye istekli degilsen, ya valla hay allah dogrusu oylemiy mis sagolun sacmalamisim diyecek olgunlukta degilsen yapma bu isi, verme yanit. Git musterilerinin islerini yarim yamalak yap, parani kazanmaya devam et. Igrenc ya.

Neyse ben kactim. Eyvah ya simdi birileri bu soylediklerime karsi elestiri getirirse, agresivite (!) gosterirse, hislerimle alay eder beni yerden yere vurursa? Acaba bu mesaji silsem mi? Dusunduklerimi soylemesem mi? TIRINIM TIRINIM. Ciao!

Gaye
Collapse

Gaye Terzioglu-Booth
Gaye Terzioglu-Booth  Identity Verified
Australia
Local time: 14:49
Turkish to English
+ ...
AAa ya bir dakika May 20, 2003

Erhan,

Yazdiklarini bir daha okudum ve dikkatimi cekti. Diyorsun ki verilen yanitlara yapilan disagree arti agresivite (!) yani saldirgan tavirlar, saldirganlik insanlarin soru sormaktan cekinmelerine neden oluyor. Yanlis mi anladim seni? Eger dogru anlamissam yorumum su:

Agree / Disagree olayi yanit veren cevirmenlerle ilgili birsey. Soru sormaktan neden cekiniyormus insanlar anlamadim?

Sorum varsa sorarim, yanit verenler birbirini
... See more
Erhan,

Yazdiklarini bir daha okudum ve dikkatimi cekti. Diyorsun ki verilen yanitlara yapilan disagree arti agresivite (!) yani saldirgan tavirlar, saldirganlik insanlarin soru sormaktan cekinmelerine neden oluyor. Yanlis mi anladim seni? Eger dogru anlamissam yorumum su:

Agree / Disagree olayi yanit veren cevirmenlerle ilgili birsey. Soru sormaktan neden cekiniyormus insanlar anlamadim?

Sorum varsa sorarim, yanit verenler birbirini yemis bana ne? Ne ilgisi var ya?

Yok eger yanlis anlamissam ve sen yanit sahibi cevirmenlerin yanit vermekten cekindigine deginiyorsan o zaman bundan onceki mesajda yazdiklarim gecerli.

Gaye

Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bunu yapmasak

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »