Yorumlu/Casillas ve Güiza'nın toplantısında çeviri krizi...
Thread poster: gizem turkish
gizem turkish
gizem turkish
Local time: 07:12
English to Turkish
+ ...
Mar 31, 2009

Dünkü Milliyet'ten bir haber. Aynen aktarıyorum. Ancak şurasını anlamadım, hiçkimse çevirmene ihtiyaç duymamış da aşçı neden neden gerek duymuş? Mutfakta tezgah üzerinde duran yuvarlak, küçük kırmızı sebzeye bakıp bu nedir diye soruyor aşçı çevirmene herhalde, o da "domates" diye yanıtlıyor. Sırf bunun için mi? Mutfakta aşçıya yardımcı olan çevirmenin görevleri hakkında bir şey bilen, duyan, bizzat yaşayan varsa paylaşabilir mi? Lütfen dünden beri bu ... See more
Dünkü Milliyet'ten bir haber. Aynen aktarıyorum. Ancak şurasını anlamadım, hiçkimse çevirmene ihtiyaç duymamış da aşçı neden neden gerek duymuş? Mutfakta tezgah üzerinde duran yuvarlak, küçük kırmızı sebzeye bakıp bu nedir diye soruyor aşçı çevirmene herhalde, o da "domates" diye yanıtlıyor. Sırf bunun için mi? Mutfakta aşçıya yardımcı olan çevirmenin görevleri hakkında bir şey bilen, duyan, bizzat yaşayan varsa paylaşabilir mi? Lütfen dünden beri bu konuda duyduğum ruhsal ızdırabımı dindirin!!!

İspanya Milli Takımı oyuncuları Iker Casıllas ve Daniel Güiza basın mensuplarının karşısına çıkarken, herhangi bir çeviri yapılmaması soruna neden oldu.
İki futbolcunun toplantıdaki açıklamalarının Türkçe ya da İngilizce tercümesinin yapılmaması üzerine Türk basın mensupları duruma tepki
gösterirlerken, yetkililer kendilerinden böyle bir talebin olmadığı yanıtıyla karşılaştılar.
Daha sonra Del Bosque’nin toplantısına getirilen tercümanını ise, turist rehberi olduğu ve İspanya Milli Takımı’nın aşçısına mutfakta çevirmen olarak yardım ederken getirildiği öğrenildi.
Türk gazeteciler, İspanyol meslektaşlarının yardımıyla Casillas ile Güiza’nın açıklamalarından bilgi sahibi olabildiler.

[Değişiklik saati 2009-04-01 06:56 GMT]

[Değişiklik saati 2009-04-01 07:03 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yorumlu/Casillas ve Güiza'nın toplantısında çeviri krizi...

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »