turkce arabcaya turcumanlik nasil baslayacagim?
Thread poster: mahmoud zughbor
mahmoud zughbor
mahmoud zughbor
Palestine
Local time: 07:16
Arabic to Turkish
May 7, 2009

ben mahmout zughbor filistinliyim turkceyi iyi ogrendim ana dilim arabca ve adalet bakanliktan yeminli turcuman ruhsati aldim ve ne istiyorsunuz yapabilirim .is buluyorsunuz calisabilirim.

attorisan (X)
attorisan (X)
Arabic to Turkish
+ ...
Türkçeyi daha iyi öğrenerek May 25, 2009

Forumdaki arkadaşlar sanırım nezaketleri gereği size cevap vermemişler. Şu kadar bir metni

doğru bir Türkçeyle yazamıyorsanız nasıl tercümanlık yapacaksınız ?

Yine de-ne kadar işinize yarar bilmiyorum- size bir tavsiyede bulunabilirim : Yazılı metinleri

çevirmekten kaçının.İş arayacağınız alan mütercimlik değil tercümanlık olsun. Arap

ülkelerinden gelen veya oralara giden iş adamlarına eşlik edebilirsiniz.
... See more
Forumdaki arkadaşlar sanırım nezaketleri gereği size cevap vermemişler. Şu kadar bir metni

Yine de-ne kadar işinize yarar bilmiyorum- size bir tavsiyede bulunabilirim : Yazılı metinleri

çevirmekten kaçının.İş arayacağınız alan mütercimlik değil tercümanlık olsun. Arap

ülkelerinden gelen veya oralara giden iş adamlarına eşlik edebilirsiniz.Özellikle Adana ve

Gaziantep'deki ticaret odalarına gidip yetkililerle konuşabilirsiniz.

Başarılar Filistinli Mahmut ..
Collapse

dikran d (X)
dikran d (X)  Identity Verified
Türkiye
Local time: 08:16
French to Turkish
+ ...
Evet May 26, 2009

attorisan wrote:

ülkelerinden gelen veya oralara giden iş adamlarına eşlik edebilirsiniz.Özellikle Adana ve

Gaziantep'deki ticaret odalarına gidip yetkililerle konuşabilirsiniz.

Başarılar Filistinli Mahmut ..

Mahmut Bey,

Ben de Attorisan'a kesinlikle katılıyorum.
Türkçe doğru yazabilmesi özellikle bir çevirmenin imajı için çok önemli.
Bir iki örnek vermek gerekirse (örnekleri tamamen rastlantısal olarak seçtim), nokta veya virgül işaretinden sonra daima boşluk bırakın, ya da mesela Gaziantep'deki yerine Gaziantep'teki yazın.
Bol şanslar.

[Edited at 2009-05-26 10:34 GMT]

attorisan (X)
attorisan (X)
Arabic to Turkish
+ ...
cevap May 26, 2009

Bu forumdan öğrendiğim ilk şey değil bu. Her zaman tereddüt ederdim; nokta ve virgülü iki atlama vuruşunun arasına mı koyayım, ki o zaman şekilsiz oluyordu, yoksa hiç boşluk bırakmayayım mı?

Çözüm konusunda toplu bir uzlaşı olduğundan ise büsbütün habersizdim.

dikran d'nin işaret ettiği ünsüz sertleşmesi de hayret nasıl gözümden kaçmış! Demek ki her an müteyakkız olmak lazım.

Ancak sentaks yanlışlarını açıklam
... See more
Bu forumdan öğrendiğim ilk şey değil bu. Her zaman tereddüt ederdim; nokta ve virgülü iki atlama vuruşunun arasına mı koyayım, ki o zaman şekilsiz oluyordu, yoksa hiç boşluk bırakmayayım mı?

dikran d'nin işaret ettiği ünsüz sertleşmesi de hayret nasıl gözümden kaçmış! Demek ki her an müteyakkız olmak lazım.

Ancak sentaks yanlışlarını açıklamak fonetik yanlışlarına işaret etmek kadar kolay değildir. Zira biraz da herkese göre değişen üslup sahasına girmiş oluyoruz. En fazla "-ben beğenmedim" diyebiliriz. Yine de isteyenin istediği gibi kılıç sallayacağı kadar boş bir meydan değil. Hiç garazsız, şu cümleye bakalım:

"Türkçe doğru yazabilmesi özellikle bir çevirmenin imajı için çok önemli."

Cümledeki kekreliği bir hamlede gidermek zor. Hadi "Türkçe" yerine "Türkçeyi" koydunuz diyelim, "özellikle" deki vurgunun önüne mi sonrasına mı ait olduğunu tayin edememekten kaynaklanan bir sıkıntı oluyor. Bu sıkıntı virgülle aşılabilir. Yazanının anlatmak istediği şeye göre:

"Türkçeyi doğru yazabilmesi özellikle, bir çevirmenin imajı için çok önemlidir." veya

"Türkçeyi doğru yazabilmesi, özellikle bir çevirmenin imajı için çok önemlidir." denmesi lazım.

"Özellikle" nin yerini değiştirerek daha başka kombinezonlara ulaşmak da mümkün ama o kadarı yiğidin yoğurt yeyişiyle alakalı.
Collapse

dikran d (X)
dikran d (X)  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
"özellikle" deki May 27, 2009

attorisan wrote:

Ancak sentaks yanlışlarını açıklamak fonetik yanlışlarına işaret etmek kadar kolay değildir. Zira biraz da herkese göre değişen üslup sahasına girmiş oluyoruz. En fazla "-ben beğenmedim" diyebiliriz. Yine de isteyenin istediği gibi kılıç sallayacağı kadar boş bir meydan değil. Hiç garazsız, şu cümleye bakalım:

"Türkçe doğru yazabilmesi özellikle bir çevirmenin imajı için çok önemli."

Cümledeki kekreliği bir hamlede gidermek zor. Hadi "Türkçe" yerine "Türkçeyi" koydunuz diyelim, "özellikle" deki vurgunun önüne mi sonrasına mı ait olduğunu tayin edememekten kaynaklanan bir sıkıntı oluyor. Bu sıkıntı virgülle aşılabilir. Yazanının anlatmak istediği şeye göre:

"Türkçeyi doğru yazabilmesi özellikle, bir çevirmenin imajı için çok önemlidir." veya

"Türkçeyi doğru yazabilmesi, özellikle bir çevirmenin imajı için çok önemlidir." denmesi lazım.

"Özellikle" nin yerini değiştirerek daha başka kombinezonlara ulaşmak da mümkün ama o kadarı yiğidin yoğurt yeyişiyle alakalı.

"özellikle" deki

Sanırım ikinci tırnak işaretinden sonraki boşluk da gereksiz.

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 06:16
Dutch to Turkish
+ ...
göç yolda dizilir May 27, 2009

Yazışmalardan forum başlığını açana dolaylı olarak cevap var. Yazılar sanki diğerlerine de yanıt arar gibi görünmekte.

İki tane özdeyişimizi hatırladım.

"Kelin kel, körün kör alıcısı olur".
"Göç yolda dizilir".

Elcümle burada zikretmek istediğim; bir şey olabilmek için o şeyi olmaya başlamak lazım. Boşuna dememişler "başlanmaya iş uçlanmaz".

Yani bir yerden başlayın. Müşterilerinize ehemmiyet ver
... See more
Yazışmalardan forum başlığını açana dolaylı olarak cevap var. Yazılar sanki diğerlerine de yanıt arar gibi görünmekte.

İki tane özdeyişimizi hatırladım.

"Kelin kel, körün kör alıcısı olur".
"Göç yolda dizilir".

Elcümle burada zikretmek istediğim; bir şey olabilmek için o şeyi olmaya başlamak lazım. Boşuna dememişler "başlanmaya iş uçlanmaz".

Yani bir yerden başlayın. Müşterilerinize ehemmiyet verdiğinizi gösterin. Bir işi aldığınızda tamamlayabileceinize inansınlar ve bu inanca gölge düşürmeyin.

İlk başladığınız günden itibaren verdiğiniz hizmetin kalitesi sürekli artsın. Artamıyorsa en azından azalmasın.

Bunları yaptığınız zaman bir süreç içindeiş bulmaya başlayacaksınız belki de sürekli müşterileriniz olacak.

Sağlıcakla,

Nizam
Collapse

Arzu79
Arzu79
Türkiye
Arabic to English
+ ...
Kurs Jun 25, 2009

Türkçe için kursa gidip yazılı-sözlü, grameriyle beraber öğrenirseniz bu iki dil çok işinize yarayacaktır.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

turkce arabcaya turcumanlik nasil baslayacagim?

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »