yeminli tercuman
Thread poster: Alper Karayilan

Alper Karayilan  Identity Verified
Poland
Local time: 08:52
Polish to Turkish
+ ...
May 18, 2009

Merhabalar,

Turkiye'de yeminli tercumanlik ile birkac sorum var. Daha once acilmis konulari okudum, ancak doyurucu bir cevap bulamadim.

Turkiye'de yeminli tercuman olmak icin o dili bildiginizi gosteren bir belgeyle notere basvurup yeminli tercuman olundugunu biliyorum. Benim sormak istedigim sorular sunlar:

- Yeminli tercuman, yaptigi ceviryi imzaladiktan sonra bu cebviriyi noterde de onaylatmasi gerekiyor mu? Yeminli tercumanin kendine ait muhru var midir? Yeminli ceviride illa ki noter onayi mi olmali?

- Turkiye'deki bir noterden yeminli tercumanlik yetkisi almis bir tercuman, yurtdisinda yeminli tercuman olarak tercume yapabilir mi? (yurtdisinda bu tercumelerin gecersiz oldugunu biliyorum, benim sorum, yabanci dilden turkceye yapilan ve turkiye'de kullanilacak olan cevirilerle ilgili) Yurtdisinda yasayan yeminli tercumanin bu cevirilerinin gecerli olmasi icin turkiye'deki notere bu cevirileri onaylatmasi mi gerekiyor? Noter yerine Turkiye buyukelcilikleri bu cevirileri onaylayabiliyor mu?

Saygilar


 

Baybars Araz  Identity Verified
Local time: 09:52
English to Turkish
+ ...
birkaç cevap May 18, 2009

Alper Karayilan wrote:

- Yeminli tercuman, yaptigi ceviryi imzaladiktan sonra bu cebviriyi noterde de onaylatmasi gerekiyor mu? Yeminli tercumanin kendine ait muhru var midir? Yeminli ceviride illa ki noter onayi mi olmali?Bu sorunun cevabı, yapılacak tercümenin nerede ve ne amaçla kullanılacağına bağlı. Buna tercümanlar karışamıyor maalesef, çeviri bir ihale için mi, dava için mi, yoksa bir resmi kuruma başvuru için mi? Belge nerede kullanılacaksa, ilgili kurum bazen noter tasdiği talep ediyor, bazen gerek görmüyor... Yeminli tercümanların mühür zorunluluğu yok, mesela ben eskiden "şu dilden şu dile tarafımca çevrilmiştir, imza...xxxx" diye bir mühür kullanırdım, artık aynı metni footer olarak kullanıyorum, aynı işi görüyor...

Alper Karayilan wrote:

- Turkiye'deki bir noterden yeminli tercumanlik yetkisi almis bir tercuman, yurtdisinda yeminli tercuman olarak tercume yapabilir mi? (yurtdisinda bu tercumelerin gecersiz oldugunu biliyorum, benim sorum, yabanci dilden turkceye yapilan ve turkiye'de kullanilacak olan cevirilerle ilgili) Yurtdisinda yasayan yeminli tercumanin bu cevirilerinin gecerli olmasi icin turkiye'deki notere bu cevirileri onaylatmasi mi gerekiyor? Noter yerine Turkiye buyukelcilikleri bu cevirileri onaylayabiliyor mu?Her ülkenin kendine ait kuralları var. İlgili ülkenin kanunlarına danışırsanız daha sağlıklı bilgi alırsınız... Ancak böyle bir düşünceniz varsa ilk yapacağınız iş: Siz burada Istanbul X. noterinde zabıt çıkarttığınızda, bunu yurtdışında kullanabilmek için zabtınızı ilgili ülkenin diline çevirtmeli (yeminli tercüman tarafından), ardından notere tasdik ettirmeli, sonra kaymakamlık veya valilikten apostil yaptırıp belgenizi hazırlamalısınız. Yurtdışındaki Türk büyükelçilikleri Türkiye'deki kurumları onaylamaz. Hangi ülkede belgenizi kullanacaksanız, o ülkenin Türkiye'deki büyükelçiliğinden tasdik almanızı öneririm

Bilgilerimde yanlışım varsa, arkadaşlar düzeltir


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

yeminli tercuman

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search