Pages in topic:   [1 2 3] >
Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır?
Thread poster: CANIMAT

CANIMAT
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
Jun 20, 2009

Merhabalar,
Trados, Autocad, Office 2007 ve paket halinde web tasarım/programlama ile ilgili çok sayıda yazılım kuracağım bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum. Ancak aklım şu küçük netbooklarda:D İçinizde bunları kullanan ve yukarıda saydığım programlardan özellikle ilk üçünün bunlarda takılmadan, kilitlenmeden çalıştığını bilen var mı? Ya da atom işlemciler bu konuda ne kadar başarılı, bir tecrübeniz var mı?


 

Karahan Sisman  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
Member (2010)
English to Turkish
+ ...
Klavyede sorun yaşarsınız.. Jun 20, 2009

Özellikle minibook denilen küçük dizüstü bilgisayarların klavyesi çok küçük, bu sizin yazma hızınızı oldukça etkileyecektir.

Ayrıca Trados gibi araçlarda kullanılan klavye kombinasyonlarını (örneğin alt +) bu cihazlarda kullanamazsınız. Harici klavye bağlamanız gerekecektir, ancak otobüste yolculuk ederken ya da bir kafede otururken büyük bir klavyeyi çıkarıp bağlayıp kullanmak baya zor olur sanırımicon_smile.gif

Gerçi kıvrılabilir/katlanabilir plastik klavyeler üretmişler ama; onların da bastığınız tuşu algılaması için ter dökmeniz gerekiyoricon_smile.gif

Bence dizüstü bilgisayar alırken işlemci, ram, bellek gibi noktalara dikkat etmenin yanı sıra, özellikle ayrı bir numpad bölümüne sahip klavyeli modellerin seçilmesi daha uygun olacaktır.

Bu arada piyasada dizüstü bilgisayarlara bağlanabilen harici numpad'ler var diye biliyorum..


Not: Yazdıktan sonra fark ettim, siz işlemci, bellek falan sormuşsunuz ben klavye bölümüne takılmışımicon_smile.gif Neyse, benimki de bu bilgisayarlarla ilgili farklı bir bakış açısı olmuş...icon_smile.gif

[Değişiklik saati 2009-06-20 12:05 GMT]


 

Feza Eruguz  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
netbook Jun 20, 2009

Merhaba,
bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım. Öncelikle o tür bir bilgisayar kullanmadım. Ancak bildiğim kadarıyla Atom işlemcilerin bahsettiğiniz programları çalıştıracağına dair ciddi şüphelerim var. İşlemciden daha önemlisi de (bana göre) ekran boyutu. Malum bir sürü program açılıyor, ekranda kimi zaman 2-3 programı aynı anda görüntülememiz gerekiyor. Bu durumda 10-12 inçlik bir ekranın ne kadar kullanışılı olabileceğini bilemiyorum. Şu anda 16 inçlik bir dizüstünde çalışıyorum. Doğrusu o bile kimi zaman yetersiz kalabiliyor. Trados'da idare ediyorum ama kimi çeviri programlarında ekran tıkış tepiş olabiliyor. Netbook'lar bana göre çok seyahat edip, e-posta, ufak çaplı ofis programlarına ait dosyaları görüntüleme gibi işlemler için PDA türevi cihazlar yerine daha rahat görüntüleme isteyenler için kullanışlı olabilir. Bir diğer aklıma gelen de bu aletlerin pil ömürleri. O konuda çok bilgim yok ama normal bir dizüstüne göre daha düşük olacağını tahmin ediyorum. Sürekli fişe takılı çalışabilirim diyebilirsiniz tabi, ancak bir elektrik kesintisinde bilgisayarın pil ömrü gerçekten kurtarıcı olabiliyor.
Benim aklıma gelen dezavantajlar bunlar. Tabi dediğim gibi kullanıcısı değilim. Doğrusu avantajlarını bizzat kullanan birinden ben de öğrenmek isterim.


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
Member
English to Turkish
+ ...
Optimum donanım Jun 20, 2009

Sürekli olarak evde çalışıyorsanız size önerim kesinlikle en azından 17 inch ekranı olan bir masaüstü sistem. Masaüstü sistemler, dizüstü muadillerine göre çok daha ucuza geliyor, en azından yarısına diyebilirim. Ayrıca dizüstü bilgisayarların donanımını yenilemek (upgrade) astarı yüzünden pahalıya geldiği için hafıza dışında yenileme imkansız gibi ama masaüstü bilgisayarlarda bu işlem oldukça kolay ve ucuz. Trados, Word vs. gibi çevirmenlerin kullandığı programlar fazla işlemci gücü istemiyorlar fakat hafızaya doymadıkları malum. Bu yüzden hafızasının en az 2 Gigabyte ve üstü olmasına dikkat edin. Windows Vista gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız ideal hafıza 4 Gigabyte olmalı. Bilgisayarın video kartının kendine ait hafızası olsa iyi olur.

11 inch ekrana sahip ufak dizüstü bilgisayarlardan uzak durun. E-posta atmak, Internette gezinme gibi basit işlevler için ideal ama ekranları ve klavyeleri çok ufak olduğu için yazı yazmak ve okumak çok zor.

Size tavsiyem en az 15 inch ekranı, 4 Gigabyte hafızası, 120 GB sabit diski olan bir dizüstü bilgisayar almak. Dediğim bir dizüstünün fiyatı markasına göre 800 ile 2000 dolar arasında. Sizin işinizi görecek olan yaklaşık 1000 dolar civarında. Reklama gireceği için marka belirtmiyorum.

Dizüstü bilgisayarların tümüne harici ekran, televizyon ve klavye bağlanabildiğinden, yaklaşık 200 dolara bir harici ekran ve iyi bir klavye alarak, evde çalıştığınızda bunları ekleyerek bir masaüstü bilgisayara dönüştürebilirsiniz. Unutmadan! Yedekleme işlemleri için 250 GB harici sabit diski de bu listeye eklemek gerekiyor.

Çalışmalarınızda başarılar


 

CANIMAT
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
TOPIC STARTER
teşekkürler :) Jun 20, 2009

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim:)
Aslında sadece ramini arttırarak iyi performans alabileceğim bir masaüstü bilgisayarım var, ancak korkarım bir iki ay zorunlu yatak istirahati yapmam gerekecek ve bu süreçte bir dizüstü şart. Tespitler isabetli olunca mini mini netbooklardan vazgeçip dediğiniz gibi bir ciddi görünümlü bir dizüstü(çok sıkıcı görünüyorlar:)) almak gerekecek sanırım.
4 gb ram, 120 gb harddisk 15 inch ekranı olan bir dizüstü için çalışmalara başlama zamanı.
Hepinize iyi çalışmalaricon_smile.gif


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Marka konusu Jun 20, 2009

Emin Arı wrote:

Reklama gireceği için marka belirtmiyorum.Emin Bey hiç çekinmeden marka ve model yazabilirsiniz. Bu tür tartışmalar İngilizce forumlarda yapıldığında marka adı veriliyor. Mesela http://www.proz.com/topic/115945

Detaylarda boğulmak isterseniz http://forum.donanimhaber.com/forumid_216/tt.htm bence faydalı bir site.

Bilgisayar dünyasındaki gelişmeleri bilmiyorum, benim emektarı alalı 3 yıl oldu. Ama bahsettiğiniz programları ve çok daha fazlasını kullandığım halde performans sorunu yaşamıyorum. Belki Vista yerine hâlâ XP kullandığım için olabilir. Sistemde 2GB Ram var, sanal belleği de 3069-4092 MB olarak ayarladım.

Servisi güvenilir bir marka almak önemli. Diğerlerini bilmiyorum ama ben HP servisinden memnun kalmıştım.

Laptop alacaksanız performansla ilgili teknik konular dışında tuşlara bastığınızda klavyede çökme olup olmadığı da bence önemli bir konu. Mesela Packard Bell markasında eskiden böyle bir sorun vardı, yeni modellerinde devam ediyor mu bilmiyorum.

11-12 inçlik modeller bana da cazip geliyor, tatile gittiğinizde veya günü dışarıda geçirmek istediğinizde 3,5-4 kilo taşımak başka 1,5 kilo taşımak başka:) Ama tabii böyle bir sistem sürekli kullanım için uygun olmaz. Gördüğüm kadarıyla küçük ekranlı sistemlerde standart olarak 1GB RAM var. Bunu artırmak mümkün değilse, ciddi performans sorunu yaşarsınız.


 

Feza Eruguz  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
işlemci konusu Jun 20, 2009

yine birazcık ukalalık edeceğim müsadenizle.
Öncelikle 120 gb sabit disk gerçekten artık yetmez oluyor. Daha büyük bir diski düşünmeniz sonrasında size daha az sorun çıkaracaktır. Dizüstülerde maalesef (daha önce bahsedildiği gibi) iyileştirme yapmanız hemen hemen imkansız ve/veya verimsiz. İşlemci konusu da ciddi anlamda göz önünde bulundurmanız gereken bir konu. Şu anda P serisi ve T serisi var bildiğim kadarıyla. P serisi performans odaklı, T serisi ısınmaya daha dayanıklı ki bu dizüstülerde ciddi sorun olabiliyor.
Sıkıcı olma konusuna gelince deicon_smile.gif)). İsterseniz çok güzel skin denilen kaplamalar çıktı, belki biliyorsunuzdur. bunlardan alıp değiştire değiştire kullanırsınızicon_smile.gif).


 

CANIMAT
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
TOPIC STARTER
Bu hafta içi alıyorum :) Jun 20, 2009

Evet sanırım şimdilik ikinci el de olsa bir iki gün içinde almam gerekecek , gidişat kötüicon_smile.gif)

Marka olarak da öneride bulunabilirsiniz. Hem hesaplı hem dayanıklı, iki canavar ve sakar bir çevirmen (been)e karşı sigortalanabilir de olmalı(şaka şaka:)))
Açıkçası, çok kararsızım, birbirinin benzeri çok model var, gönlüm yıllardır bir imac'te ama bir süre daha bekleyebilir sanırımicon_biggrin.gif


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
kapasite konusu Jun 20, 2009

Feza Eruguz wrote:
Öncelikle 120 gb sabit disk gerçekten artık yetmez oluyor. Daha büyük bir diski düşünmeniz sonrasında size daha az sorun çıkaracaktır.


Fotoğraf, şarkı, film vs için ayrı bir sabit disk kullanıldığı takdirde 40-50 GB bile yeterli olacaktır. Asla unutulmaması gereken nokta arşiv, çeviri bellekleri gibi kaybının telafisi olmayan dosyalar işletim sistemi ile aynı yerde olmamalı. Sabit diski 2'ye bölünmeli C'de sadece windows ve diğer programlar, d'de ise diğer dosyalarımız olmalı.

Acronis True Image gibi bir yedekleme programı ile sistemin yedeğini almak da önemli. Tabii bu yedek, harici bir sabit diskte (hatta garantili olsun diye 2 ayrı sabit diskte saklanmalı.)

Bazıları sabit diski 3'e bölüyor, sistem önbelleği için. Bunun detaylarını bilmiyorum, ama performansı artırdığını duymuştum.


-------------

Bu arada sormayı unuttuk, bir rahatsızlığınız, hastalığınız mı var. 2-3 ay yatarak çalışmak zorunda kalacağım demişsiniz. Öyle bir sıkıntınız varsa çok geçmiş olsun diyelim.
[Edited at 2009-06-20 19:13 GMT]


 

Cagdas Karatas  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
Cevap basit, bilgisayarı almak zor Jun 20, 2009

Bir çevirmenin maddi durumunun el verdiği en iyi bilgisayara ihtiyacı vardır. Bu durum, sadece çevirmenler değil, herkes için geçerlidir.

Kesinlikle tercihim masaüstü bilgisayarlardan yana. Parça zenginliği (klavye, ekran seçenekleri), maliyet, kolay bozulmama ve daha birçok üstünlükleri var dizüstüler karşısında. Kendimde de var bir dizüstü bilgisayar ancak ben satın alırken kesinlikle her yere yanımda götüreceğim bir mobil çalışma istasyonu olsun diye almadım. 17" ekranı ve numerik tuş bölümü var dizüstü bilgisayarımın; sadece ev içi mobilite anlamında faydasını görüyorum.

Açık yüreklilikle bir uyarı yapacağım. Atom işlemcili bir bilgisayar asla biz çevirmenlere göre değildir. Parası yeten hiç düşünmeden Core i7 işlemcili bir masaüstü almayı düşünsün. Bunu devamlı tekrarlıyoruz ancak bir gerçek: Yeni yazılımlar geliştirilip biz bunları bilgisayarlarımıza yükledikçe ve işletim sistemi sağlayıcıları güncellemeler yayınladıkça bilgisayarımızın işi zorlaşıyor. Bilgisayar yeni geldiğinde veya format attıktan sonraki haliyle bilgisayara bir şeyler yüklendikten sonraki halini bir karşılaştırın kafanızda. Bu kuşatılmışlığı dağıtmak için en kesin çözüm en gelişmiş sistemleri toplamaktır. Benim AMD Sempron işlemcili emektar bir PC'im vardı ve iki üç ay önce Intel Core2Duo E7300 işlemcili bir platformla değiştirdim. Sonuç gayet iyi ama emin olduğum şey, bu bilgisayar da (aslında hak etmediği) küfürleri yemeden maksimum 2 sene idare edecek.

Fazla uzatmak istemiyorum. Yeni bilgisayar alacak bir kişinin asgari gereksinimleri bence aşağıdaki gibidir:

500GB Hard Disk
Core2Duo Processor
2GB RAM (Hyper Ram serilerine bakılması şiddetle tavsiye edilir)

Bu üç temel parçaya ek olarak gelecek teknolojileri destekleyen bir anakart seçerseniz ileride sistemi toptan değiştirmek durumunda kalmazsınız. Çok hata yapılan bir nokta, ekran kartlarıyla ilgilidir. "Sen oyun mu oynayacaksın ne yapacaksın yüksek performanslı ekran kartını?" düpedüz bilgisizce edilmiş bir kelamdır. Günümüzde grafik gereksinimleriyle ilgili de çok ciddi artış yaşanıyor ve iyi bir ekran kartı temel parçaların görevlerini daha rahat yapmalarına destek sağlayacaktır. Yeni bilgisayarımda on-board ekran kartı tecih etmeyerek çok doğru bir karar verdiğimi fark ettim.

Ekran tavsiyem de kesinlikle 19/22" LCD'dir.

*Not: Ucuz fiyata canavar sistem toplanır, dermişimicon_smile.gif


 

CANIMAT
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
TOPIC STARTER
:) teşekkürler Jun 20, 2009

evet, sanırım dizdeki çapraz bağları zedeledim ya da koptu, pazartesi kesinleşecek:D hayır ikisini birden bu hale getirmeyi nasıl başardım bilmiyorum ama çocuklarla futbol oynarken top yerine dizlerime daldılar onun etkisi de var sanırımicon_smile.gif gülüyorum ama malesef yürüyemeyecek kadar ağrıyor... Zaten bel fıtığım da ilerlemişti tuz biber oldu.
Geçmiş olsun dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.
İkinci el üstün performanslı bir laptop bulabilirm sanıyorum:) dediğiniz özelliklere sahip aramaya başladım bile. Malum harika bir sistemin içinde yaşadığımız için, çalışırken hastalanıyor, iyileşebilmek için bu sefer daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz ...öyle işte...
Bu arada Çağdaş Bey sanırım iyileştikten sonra size havale edebilirim bir performans canavarı toplama işini:D


 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
Dutch to Turkish
+ ...
Mini mi atom mu? Jun 21, 2009

Öncelikle bazı küçük dizüstü bilgisayarların normallerine taş çıkartacak kadar iyi özelliklerde olabildiği malum. Sonuçta alacağınız hizmeti ödeyeceğiniz faturanın yekünü belirliyor.

Ben minileştirirseniz hem ekran hem görüntü üyüklüğü vs de sorun yaşayacağınızı düşünüyprum.

Zaman zaman sağlı sollu iki pencerede çalışmanız gerekebiliyor.
Bu durumda minileri kullanmanız neredeyse imkansız.

Ben 17 inç bir lapt top kullanıyrum. Sylediğiniz grafik ve kelime işlemci yazılımlarının bir çoğu bu dizüstünde mevcut.
Sorun yok denecek kadar az.

Eğer grafik yazılımlarını kullanımınız çok daha fazla ise, belki dokunmatik ekranı olan dizüstüler cazip olabilir. Sonay ve Toshiba öneririm.

Kolay gelsin.
Ayrıc Fn yani Function komutu gerekemeden yaygın tuşları kullanabildiğiniz bir klavye dizilimini arayın.

Sağlıcakla

Nizam Yigit


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:27
Member
English to Turkish
+ ...
Geçmiş olsun... Jun 21, 2009

KIVILCIM ULUCAK wrote:

evet, sanırım dizdeki çapraz bağları zedeledim ya da koptu, pazartesi kesinleşecek:D hayır ikisini birden bu hale getirmeyi nasıl başardım bilmiyorum ama çocuklarla futbol oynarken top yerine dizlerime daldılar onun etkisi de var sanırımicon_smile.gif gülüyorum ama malesef yürüyemeyecek kadar ağrıyor... Zaten bel fıtığım da ilerlemişti tuz biber oldu.
Geçmiş olsun dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.
İkinci el üstün performanslı bir laptop bulabilirm sanıyorum:) dediğiniz özelliklere sahip aramaya başladım bile. Malum harika bir sistemin içinde yaşadığımız için, çalışırken hastalanıyor, iyileşebilmek için bu sefer daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz ...öyle işte...
Bu arada Çağdaş Bey sanırım iyileştikten sonra size havale edebilirim bir performans canavarı toplama işini:D


Büyük geçmiş olsun. Ben de iki sene önce sol ayak aşil tendonumu koparmıştım ve dört ay boyunca evden dışarı çıkamamıştım. İzmir'de yaşıyorsanız doktor önerebilirim. Size tavsiyem; tedavi sürecinde uzun süre hareketsiz kalındığı için kas zayıflaması (atrofi) oluyor. Bu yüzden, doktorunuzun vereceği egzersizleri muhakkak uygulayın yoksa tedaviden sonra bebek gibi yürümeyi tekrar öğrenmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Çağdaş beyin belirttiği gibi, masaüstü bilgisayarlarda toplama bilgisayardan korkmayın. Parçaları iyi seçilirse, toplama bir bilgisayar markalı bilgisayar kadar iyi ve daha ucuz olabilir. Örneğin, Asus anakart, Seagate hard disk, LG ya da Samsung ekran vs. Eğer netten sürekli film indirmiyorsanız 500 Gbyte sabit disk bence fazla. Kullanacağınız programlar en fazla 40 Gigabyte yer tutar. AutoCAD programında render işlemi yapmayacaksanız çok abartılı bir işlem gücüne ihtiyacınız olmayacaktır. İlla dizüstü bilgisayar diyorsanız, markalı olanlardan şaşmayın. Bu işte birinci ligde bulunan HP, Toshiba ve Sony Vaio ideal seçimler.

Acil şifalar dileğiyle.


 

CANIMAT
Turkey
Local time: 23:27
English to Turkish
TOPIC STARTER
tekrar teşekkürler:) Jun 21, 2009

geçmiş olsun dilekleriniz için tekrar teşekkürler..
Dediğiniz tüm özellikleri barındıran birşey buldum gibiicon_smile.gif
Gerisi hallolur inşallah...
İyi çalışmalar, bol kazançlar hepinize.


 

Ali Sinan ALAGOZ  Identity Verified
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
Turkce Karakterler Jun 22, 2009

Once mini laptoplar hakkinda gorusumu soyleyeyim. Arkadaslarin da belirttigi gibi ekranin ve klavyenin cok kucuk olmasindan dolayi pek kullanisli degiller. Ayrica islemcilerin cok gelismis olmamalarindan dolayi iyi performans almak mumkun degil arti ram arttirmak gibi cabalar bos cikar.
Kisa zaman once ben de almayi dusundugumden biraz arastirmistim. En onemli eksiklik pillerinin tam sarjla ancak 1 veya 1 bucuk saat dayanabilmeleri. Hatta 1 bucuk saat yetecegine bile inanmiyorum cunku genelde ureticilerin verdigi tam sarjla calisma suresi sistemin tam kapasite calismasina gore belirlenmiyor sadece laptopu actiginizi dusunun ve laptopun sadece stand- by da kaldigini dusunun... Tam sarjla maksimum zaman boyle elde ediliyor. Hatta bunu bizzat Sony musteri hizmetlerine sordum onlar da aynisini soylediler.

Bu konuya ek birsey sormak istiyorum. Bendeki sistemde Ingilizce windows Vista var.

Turkce karakterleri mesela "ğçıöşü" kullanabilmek icin klavyede tuslara kisa yol eklemek ( mesela Alt + GG, Alt+001 herhangi birsey) mumkun mu? Ise yarasin da nasil olursa olsun diyorum yaniicon_smile.gif ( Bu arada Character Map'ten haberim var ama tahmin edilecegi gibi yazarken kullanisli degil,vakit kaybi)

Bu konuda bilgisi olan arkadaslardan cevap beklerim.

Herkese saygilar, iyi calismalar.

Ali


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır?

Advanced searchBaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search