multiterm& TM hazır veritabanı
Thread poster: Mehmet Onur

Mehmet Onur
Turkey
Local time: 06:13
Turkish
+ ...
Aug 27, 2009

Merhaba,
Trados(2007) programını kullanmaya yeni başladım.Multiterm'de terimleri tek tek girerek excel dosyası hazırlıyorum ve daha sonra multitermde depoluyorum. Uzun bir uğraş ve yorucu...Yani verileri tek tek girerek yanlış bir yol mu izliyorum.Acaba indirebileceğim hazır terim veritabanı veya translation memory var mı? Teşekkürler...


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 06:13
Member
English to Turkish
+ ...
bildiğim kadarıyla yok Aug 28, 2009

Benim bildiğim hazır TM veritabanı yok. Zaten her alana göre farklı TM olacağı için öncelikle hangi konu için TM oluşturmak istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Bilişim konusunda Microsoft'un kendi sayfasından indirebileceğiniz bir terminolojisi var. Yakınlarda Selçuk Akyüz bey adresini vermişti. Excel sayfasındaki terminolojiyi multiterme aktarmak oldukça kolay. Bunun dışında önerebileceğim bir TM yok.

Saygılarımla


 

Mehmet Onur
Turkey
Local time: 06:13
Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
teşekkür Aug 28, 2009

Teşekkür ederim...

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

multiterm& TM hazır veritabanı

Advanced searchWordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search