Referans vermek veya vermemek
Thread poster: Emin Arı

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:28
Member
English to Turkish
+ ...
Nov 8, 2009

Potansiyel müşterilerin çoğu daha önce çalıştığım müşterilerden referans istiyorlar. Çoğu işte Gizlilik Anlaşması imzalıyorum ve bu anlaşmalarda müşterinin adı ve diğer bilgileri yazılı izin olmadan verilemez maddesi çoğu zaman standart. Bazı açıkgözlerin sizden referans olarak aldıkları müşteri bilgilerini, müşterileri sizden çalmak için kullandıklarını duydum. Ayrıca deneme çevirisi yaptıktan sonra bir de referans istemelerini açıkçası anlayamıyorum.

Bu konudaki düşencelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:28
Dutch to Turkish
+ ...
benzer durum Nov 9, 2009

Sayın Arı,

Özellikle kamuyu ilgilendiren ama özel sektöre ait bazı müşterileri ilan edemezsiniz.
örnek bir A ülkesinin X gibi bir şikretinin B ülkesindeki önemli bir kamu işine teklif hazırlıyorsa, veya özelleştirmelere teklif sunuyorsa veya mahkemeleşiyorsa, müşterinizi açıklamak sizin açınızdan da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Diğer bir durum müşterinin kaybı ki, yeni başlayan şirketlerin sizin de bahsettiğiniz yolla muhtemel müşterileri hedeflemesi yaygın bir durum.

Ben iki defa telefon edip müsadelerini alarak hem şirket hem de şahıs ismi vererek referans verdim. Sağolsunlar izin almak için irtibak kurduklarım da hayır demediler.

Ama müşteri veli nimettir dediğimize göre, veli nimeti muhafaza etmek için ayrı bir özen göstermek zarurettir diye düşünüyorumicon_smile.gif

Sağlıcakla kalın,

Nizam Yigit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Referans vermek veya vermemek

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search