Referans vermek veya vermemek
Thread poster: Emin Arı

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 20:38
Member
English to Turkish
+ ...
Nov 8, 2009

Potansiyel müşterilerin çoğu daha önce çalıştığım müşterilerden referans istiyorlar. Çoğu işte Gizlilik Anlaşması imzalıyorum ve bu anlaşmalarda müşterinin adı ve diğer bilgileri yazılı izin olmadan verilemez maddesi çoğu zaman standart. Bazı açıkgözlerin sizden referans olarak aldıkları müşteri bilgilerini, müşterileri sizden çalmak için kullandıklarını duydum. Ayrıca deneme çevirisi yaptıktan sonra bir de referans istemelerini açıkçası anlayamıyorum.

Bu konudaki düşencelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 20:38
Dutch to Turkish
+ ...
benzer durum Nov 9, 2009

Sayın Arı,

Özellikle kamuyu ilgilendiren ama özel sektöre ait bazı müşterileri ilan edemezsiniz.
örnek bir A ülkesinin X gibi bir şikretinin B ülkesindeki önemli bir kamu işine teklif hazırlıyorsa, veya özelleştirmelere teklif sunuyorsa veya mahkemeleşiyorsa, müşterinizi açıklamak sizin açınızdan da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Diğer bir durum müşterinin kaybı ki, yeni başlayan şirketlerin sizin de bahsettiğiniz yolla muhtemel müşterileri hedeflemesi yaygın bir durum.

Ben iki defa telefon edip müsadelerini alarak hem şirket hem de şahıs ismi vererek referans verdim. Sağolsunlar izin almak için irtibak kurduklarım da hayır demediler.

Ama müşteri veli nimettir dediğimize göre, veli nimeti muhafaza etmek için ayrı bir özen göstermek zarurettir diye düşünüyorumicon_smile.gif

Sağlıcakla kalın,

Nizam Yigit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Referans vermek veya vermemek

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search