TRADOS VE WORD PROBLEMİ
Thread poster: muratstk

muratstk
Turkey
Jul 30, 2010

Bu aralar biraz boş vaktim olmasından dolayı trados ve omegat'yi öğrenme yolunda biraz çaba harcıyorum. Omegat'yi forumdaki yönlendirmeler sonucu Cat araçlarının nasıl çalıştığını anlama yolunda 1 gün zaman ayırdıktan sonra biraz anladım sayılır. Fakat Trados için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Windows 7 starter işletim sistemi olan bir notebook'ta Trados 7 kurulumdan sonra Office 2000'yi kurdum fakat daha sonra da multiterm'ü . Fakat "runtime error 91 object variable or with block variable not set" uyarısıyla karşılaşıyorum. Bu sorun işletim sistemiyle mi , kurulumda yaşanan aksıklardan mı kaynaklıdır. Teşekkürler.

Direct link Reply with quote
 

Nuri Razi
Turkey
Local time: 14:57
Member (2008)
English to Turkish
+ ...
bir sitede word konusunda aynı sorun Jul 31, 2010

http://www.computing.net/answers/office/word-2003-runtime-error-91/5208.html

belki bu link size yardımcı olur.


Direct link Reply with quote
 

muratstk
Turkey
TOPIC STARTER
teşekkür Aug 1, 2010

Office yüklü değilken Trados'u kurmuştum. Hepsini kaldırıp tekrar ilk önce office kurduktan sonra trados'u kurdum. Böylece Trados'un tuşları word üzerinde aktif oldu. Fakat şimdi de belirtilen tuşun işlevi değiştirilemiyor diye bir ekran geliyor açılışta. Bu ileride sorun olur mu bilmiyorum..

Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

TRADOS VE WORD PROBLEMİ

Advanced searchWordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search