Off topic: Motorlu Tasitlar Vergisi (MTV) ile ilgili Düsünceler
Thread poster: ATIL KAYHAN

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Oct 18, 2010

Motorlu Tasitlar Vergisi (MTV) Türkiye'de yasayan tüm araç sahipleri tarafindan her sene iki esit taksit olarak ödenir.

http://www.ememleketim.com/motorlu_tasitlar_vergisi_tarifesi.asp

MTV tarifesi incelendiginde ilk izlenim vergi tutarlarinin aracin yasi ve motor silindir hacmi açilarindan mikro olarak yönetildigidir. Örnegin, sifir ila on yas arasi araçlar için tam 3 adet basamak bulunmaktadir. Motor sillindir hacmi olarak ise durum daha vahimdir. Silindir hacmi sifir ila iki litre arasi araçlar için tam 4 adet basamak vardir. Bu durum halkimizda istemeyerek de olsa yanlis izlenimler dogurmaktadir. Örnegin, MTV tarifesine bakarak halkimiz 1800 cm3'lük bir motorun 1600 cm3'lük bir motordan daha fazla yakit tükettigi veya daha fazla emisyona sahip oldugu izlenimini kazanmaktadir. Halbuki gerçekte bu dogru degildir.

Gerek yakit tüketimi gerekse emisyon birçok faktöre bagli olup salt silindir hacmine bagli degildir. Silindir hacmi 1800 cm3 olan bir araç gerçekte silindir hacmi 1600 cm3 olan bir araçtan rahatlikla daha az yakit tüketebilmekte veya daha az emisyona sahip olabilmektedir. Bu gerçek ise MTV tahsil edilirken hiç adil olmayan durumlar ortaya çikarmaktadir. Araci daha az yakit tüketenden veya daha az emisyona sahip olandan (ciddi ölçüde) daha fazla MTV tahsil edilebilmektedir.

Motorlu Tasitlar Vergisi tutarlarinin mikro yönetilme çabasi dogal olarak MTV ile ilgili büyük resmi görebilmeyi çok zorlastirmaktadir. Günümüzde bilindigi gibi son derece ekonomik içten yanmali bir motora ve bu motorun yaninda ek olarak bir de elektrik motoruna sahip hybrid tabir edilen otomobiller mevcuttur. Bu otomobiller esdeger silindir hacmindeki araçlara göre hem daha az yakit tüketirler, hem de daha az emisyona sahiptirler.

Halihazirdaki MTV uyarinca hybrid araçlardan sadece silindir hacmine göre vergi alinmaktadir.(*) Bu ise adil olmayan bir durum ortaya çikarmaktadir. Adil bir tarifede bu araçlardan daha düsük bir vergi alinmasi gerekir. MTV'de küçük basamaklar incelikle planlanirken büyük resmin tamamen gözardi oldugu açiktir.

Bizi buradan duyamazlar belki ama ben yine de yukarida MTV ile ilgili samimi düsüncelerimi paylastim. Bu konuda daha fazla tüketici bilincine ve beyin firtinasina ihtiyaç olduguna inaniyorum.


(*): Dogrulugunun teyid edilmesi gerekiyor.


[Edited at 2010-10-18 16:22 GMT]

[Edited at 2010-10-19 12:47 GMT]


 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
Dutch to Turkish
+ ...
Nelere bağlı olarak Oct 20, 2010

Atıl bey önemli bir konuya değinmiş.

Her ülkenin motorlu taşıt vergilendirme yöntemi farklı. Kimi ülkeler bu vergiyi araçtan ziyade aracın tüketmiş olduğu benzin/dizel /gaz üzerine taşımış.

Diğer baı ülkeler araçların yıllık yapmış olduğu km ve diğer bazı değişkenleri de göz önünde bulundurarak, aracın sıfırken var olan değeri üzerinden bir yöntem geliştirmiş.

Şimdi Türkiye şartlarında araçların kaydadeğer çoğunluğu eski veya sanayide içi dışına kadar çözülmüş olarak seyrettiği için aracın sıfırkenki değeri üzerinden yola çıkılsa, burdan gelir azalır. Zira ddiğer ülkelerin imkanlarında araçlar 5 yılda amortismanla sıfırlanır ve 5 yıl sonunda şirket arabası elde ne kaldıysa şirket, vergilerin hepsini çıkışır. 20 bazı ülklerde de 25 yıldan sonra vergi sıfırdır. Ama araçların muayeneleri her yıl ve düzenli ve hilesiz yapıldığından, trafiğe çıkışı hak etmeyen araç çıkmaz.

Hollanda bütün bunlara Türkiye'ye yakın bir gözle bakıyor. Araç bir ÖTV uygulanabilir ürün. KADV yanında ÖTV de var. Artı yıllık 4 taksitte, bazı durumlarda da aylık olarak aldıkları vergi ilk üç yıl (yol ve trafik vergisi) şeklinde ve aracın slindir hacmine, yakıt türüne, aracın teker sayısına, aracın şase ölçülerine ve aracın ağırlığına ve/veya koltuk sayısına bağlı olarak, ve dahi aracın ticari araç olup olmadığına bağlı olarak hesaplıyor.

Bir örnek vereyim. 7 koltuklu, dizel, 2500 cc bir jip için üçer ayda bir 400-500 euro vergi varken, eğer bu aracı şirketi için alan kişi arkadaki iki sıra koltuğu sökerse, veya koltuksuz olarak alırsa, ve şirket adına kullandığını beyan ederse, vergi sabit her dönem için 75 euro.

Bu iş sahiplerine bir klaylık ayrıca iş sahipleri KADV ve ÖTV leri devletle hesaplaşıyorlar.
Ancaak, aracın kmsini takip eden devlet, km de hile yapılmasına müsade etmiyor veya ayrıca benzin üzerinden de vergilendirerek az yol yapan küçük arabanın çok vergi ödemesine engel olduğu gibi, çok yol yapan küçük arabanın da az yol yapan büyük araba gibi olmayan MTV sini, benzin üzerinden de vergilendirdiği için eşitsizliği ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Kanımca Türkiye için uygun olan da iş sahipleri ve çiftçiler için işlerinde uygun araçlarda vergi indirimi/kolaylığı olması yoluyla araçlarını yenilemelerine imkan verilmesi, MTV nin tüm değişkenler göz önünde bulundurularak hesaplatılması ve petrol üzerinde zaten aşırı vergi olduğundan verginin oradan kullandığı petrol miktarına göre vergilendiriliyor olduğuna hükmedilmesi daha doğru.

Tabi bunun uygulanabileceği biraz zor. Zira Türkiye'de şu an raç sayısı artıyor ve yakında patlama yaşanacak ve buradan gelecek para azımsanamayacak bir kaynak olduğundan hiç bir idare bundan vazgeçmeyecek.

Elcümle, daha hayli bir zaman eşit olmayan şekilde vergilendirilmeye devam edecek gibiyiz.

Sağlıcakla

Nizam Yigit


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
MTV in the USA Oct 22, 2010

Nizamettin Yigit wrote:

Her ülkenin motorlu taşıt vergilendirme yöntemi farklı. Kimi ülkeler bu vergiyi araçtan ziyade aracın tüketmiş olduğu benzin/dizel /gaz üzerine taşımış.

Diğer baı ülkeler araçların yıllık yapmış olduğu km ve diğer bazı değişkenleri de göz önünde bulundurarak, aracın sıfırken var olan değeri üzerinden bir yöntem geliştirmiş.
Öte yandan, Amerika Birlesik Devletleri (otomotiv endüstrisine destek olmak için olsa gerek) araçlardan MTV almiyor. Evet, dogru okudunuz, hiç MTV almiyor (sadece bazi eyaletlerdeki personal property tax hariç). Üstelik ABD'de yakit fiyatlari Türkiye ile karsilastirilamayacak kadar düsük. Lokomotif durumdaki otomotiv endüstrisi iste böyle desteklenir. Bunlari bir de bizdeki durumlarla karsilastirin. Daha dogrusu karsilastirmaniz olanaksiz, üzgünüm.


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
Member
English to Turkish
+ ...
verginin vergisi Oct 22, 2010

Atıl Bey'e katılıyorum. Maalesef ülkemizde dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. Bu yetmezmiş gibi araç alırken verginin vergisi olan ÖTV alıyor. Bir otomobil nasıl oluyor da özel tüketim metası oluyor anlamıyorum.

Motorlu taşıtlar vergisi ise aracın satış fiyatı üzerinden olması gerekirken motor hacmi olarak alınıyor. Bu yüzden 1600 cc üstü araba almak akıl karı değil. Yeni teknolojiler ile çok daha düşük hacimde çok daha yüksek beygir gücü elde edilebiliyor. Bir araç beygir gücü olarak fazla ve motor hacmi olarak düşük olsa bile muadili 1600 cc bir araçtan daha düşük vergi ödüyor.

Eh tabi deveye sormak lazım boynu niye eğri diye.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu. Oct 22, 2010

Ayrica, olayin daha henüz üzerinde durmadigimiz "Bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu" boyutu var.

MTV tarifesi incelendiginde "obsession" derecesinde küçük silindir hacminin tercih edildigi asikardir.

Peki, simdi lütfen su soruya bir yanit verin: Bu MTV'yi yapan ve uygulayan sayin politikacilar ve sayin devlet yöneticileri kendileri nasil araçlara biniyorlar? Baska deyisle devletin makam araçlari nasil araçlardir?


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
English to Turkish
Binek otomobil Oct 22, 2010

Binek otomobilin tamamen yasaklanması, yeryüzünden kaldırılması lazım.
Her bakımdan, dünya üzerindeki en zararlı araç. Küresel ısınmanın ve kirliliğin baş sebeplerinden biri.
Tek bir otobüsle, vagonla yüzlerce insan seyahat ederken, dünyada yoksul ve orta sınıflardan kitleler toplu taşımayla yaşayabilirken tek bir kişinin parayı bastırıp başta fosil yakıt olmak üzere dünyanın kaynaklarını sağlığa ve insan varlığı aleyhine kullanması suçtur.
Politikacıların ve benzeri kaymak tabaka mensuplarının ahlakını sorgulamaya gerek bile yok bu bakımdan.
Emin Bey'in dediği burada tam yerine oturuyor:
"Deveye sormak lazım niye boynu eğri diye" : )


 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:53
Dutch to Turkish
+ ...
Ülkeler ve vergilendirme Oct 26, 2010

Atıl bey ABD deki MTV nin olup olmadığından bahsetmiş. Elbete doğrudur. Şu ana kadarki ömrümün 1/4 ünü ben ABD'de geçirdim. Hatırı sayılır bir süre olduğunu düşünüyorum.
Bazı vergiler bazı yerlerde varken diğer bazı yerlerde yok. Söz konusu ABD ise, eyaletler arasında bile müthiş farklılıklar görmeniz mümkün.
MTV olmayan ülkede neyin ne için yapıldığı hususunu da irdelemek lazım olabilir. Bu endüstriyi destekelemek olarak algılanabileceği gibi, endüstri lobisinin yasa yapıcılar üzerindeki etki ve lobisinin güçlülüğü olarak da algılanabilir ki o zaman meselenin farklı taraftan bir ahlaki boyutu ortaya çıkar.

Mesela bizde çöp vergisi, atık su vergisi, hurda eşya vergisi, çevre vergisi, olarak farklı vergi türlerini de yine batıdaki oranlarda görecek olsak o zaman da kazan kaldırırız herhalde.

Veya gelir vergisinin batıya müsavi bir orana gelmesi. O zaman tabi hayat standardı batıya uygun hale geldi mi ki diyebiliriz. Ama yasa koyucu hiçbir zaman vergi gelirlerini göz ardı etmez. Sektörel lobiler de hiçbir zaman yasa koyucusunu etkilemeden yerinde duramaz.

Buna bir örnek, bizdeki otomotiv endüstrisinin yavaş gelişmesi. Bizde veya başka yerlerde motorlu taşıt üretme ruhsatlarını almada yaşanılan engel ve sorunlar olabilir.

Gelir vergisi olarak şu an bulunduğum Hollanda'da asgari %33 ödüyoruz. Bunun altındaki oranlar istisnai durumlar. Yıllık gelir arttıkça vergi oranı artıyor ve nihai rakam %65 olabiliyor.

Sorarım size %65 vergi üzerinden Türkiyenin en zengin 100 adamını vergilendirmeye kalksanız ne olur? Unutmayalım güçlü insanlar ses çıkarır. Güçlü olmayanlar sayıları çok da olsa ses çıkaramaz.

Dolayısıyla devlet daima verginin büyük miktarını binek otolardan alır, motor hacmi küçük olandan alır. Özel atı, katı yatı jeti olanı motoruna, varlıklılığına vs orantılı vergilendirmez. Ben ödememesi gerektiğini de savunmuyorum. Sadece vakiyi anlatmak istedim.

Türkiye dünyanın en pahalı petrol tüketen ülkesi. Ama petrolü ham veya rafine edilmiş olarak dünya piyasası ne ise o fiyattan alıyor. Dünyanın gelişen ve enerji açığını kapatma sorunu olan olkesi. Ama alternatif enerjilere dair ruhsat verirken ahbaplar ve çavuşlar pınarların başını daima tutyor. Sonra bakıyorsun mütahit amcam, biyoteknooji kullanarak biyoyakı ruhsatı alıyor. Ruhsatlar kapanıyor. Günün birinde endüstriyel mikrobiyolojide ihtisas yapmış bir vatandaş da buna yöneliyor. Bilgisi de becerisi de var. Ama ruhsatı yok. Mütahit amcamın ahbapları ve çavuşları yol vermediği için ruhsat başvuru sürecini bile aşamıyor.

Bütün bunların farkında bir çoğumuz. Ama yine de, devlet motorlu araçları vergilendirmeli vergilendirirken de;

- aracın teknik özellikleri
- fiziki boyuları,
- ağırlığı
- yakıt özellikleri
- verimliliği
- yılda yaptığı kilometre
-aracın bulunduğu coğrafya.
- toplam yolcu kapasitesi
- bu kapasiteyi hangi dolulukta kullandığı vs
gibi faktörlerden yola çıkılarak hesaplama yapılması gerektiği inancındayım.

Ben Artvindeki araçla, Istanbuldaki aracın aynı şekilde vergilendirilmesinin de doğru olmadığını, İstabuldaki aracın devlete maliyeti, aldığı hizmetler vs nin daha fazla olduğu ve bu nedenle daha fazla vergilendirilebileceğini düşünüyorum.

Binek araçların kaldırılması düüncesinin, bir ideal olarak güzel olsa da pratikte uygulanmasının imkanı olmadığını düşünüyorum.

Bakalım yakın gelecek bize daha ne tür vergiler getirecek.

Sağlıcakla,

Nizam

[Edited at 2010-10-26 21:02 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Motorlu Tasitlar Vergisi (MTV) ile ilgili Düsünceler

Advanced searchWordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search