Pages in topic:   [1 2] >
Çevirmen web sitesi
Thread poster: Whiz

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
+ ...
Oct 18, 2010

Herkese merhaba!

Uzun bir süredir kendi web sitemi hazırlamayı düşünüyorum ancak bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Kendi web sitesini hazırlayan arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

Herkese şimdiden teşekkür ederim....


 

Gulay Baran  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
hazır şablonlar iyi bir seçenek Oct 18, 2010

Merhaba,

Profesyonel yardım belki ilk akla gelen şey, pek çok kişi artık kendi kişisel sitesi için bu yönteme başvurabiliyor ama bu benim son seçeneğim olurdu doğrusu. Herşeyden önce içeriğini sürekli güncellemek istediğimden, her seferinde yaptırdığım kişinin peşinde koşmak istemem. İkincisi, sizin zevkinize ve kullanım amacınıza göre nasıl verimli bir site yaratırım diyeceğine, sürekli kendi zevklerini size beğendirmeye çalışan arkadaşlar. Üçüncüsü ise çok değişken fiyatlar...

Ben 2 yıl önce uzun bir araştırma yapmıştım, hem ihtiyacım olan hosting hizmetleri hem de websitesi kurulumu için. Öncelikle kullanım amacınızı, ilk planda en çok kaç sayfa hazırlayacağınızı, olacak dilleri (ve belki de altında Türkçesi'nin aynısı ama farklı dildeki tüm sayfaları), grafik/video koyup koymayacağınızı iyice düşünüp tartmalısınız. Bunlara karar verdikten sonra uygun hosting seçeneğini kolayca seçersiniz (zaten araştırırken hangi firmaların güven verdiğini anlayacaksınız).

Alan adı için de yine amacınıza göre hoşunuza gidecek adı seçip, kullanımda olup olmadığını alan adı satın alabileceğiniz sitelerden test edeceksiniz.

Alan adı+hosting satışı yapan sitelerde şablon şeklinde hazır websitelerinin de satıldığını göreceksiniz. Bunların bana göre en uygunları paket şeklinde size 100/200/300 tane hazır şablondan websitesi hazırlama paketi sunanlar. Bunlar sanırım şu ara 30 TL civarından başlıyor. Kimisi 1 aylık, kimisi 1 yıllık (bunlar daha pahalı tabi). Yani 1 ay boyunca websitenizi hazırlayabilir ve güncelleyebilirsiniz.

Umarım bir nebze faydalı olmuştur...:)


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
Alan adı ve hosting hizmeti sağlayıcı Oct 18, 2010

Böyle söylemek acı ama yerli firmalardan kaçının. Adını vermem uygun olmaz, sektörün çok iddialı isimlerinden bir firmanın düzgün bir müşteri hizmeti vermemesi yüzünden az kalsın alan adım gidiyordu.
Bir web programcısı arkadaşım da yine "iddialı" bir yerli firmanın saçmalıkları yüzünden günlerdir bir sitenin yayınını başka bir barındırma sunucusuna taşımakla meşgul.
Ayrıntılı bilgi ve tavsiyelerimi özel mesajla iletebilirim.


 

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ayrıntılı bilgi Oct 18, 2010

Şadan Bey,

Ayrıntılı bilgi ve tavsiyelerinizi iletirseniz memnun olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.


 

Danila Krokhalev
Turkey
Local time: 16:05
Russian to Turkish
+ ...
Site yapımı Oct 18, 2010

Hosting ve alanadı kaydı için Bluehost firmasını (http://www.bluehost.com/) tercih edebilirsiniz. Ben uzun süredir kullanıyorum ve memnunum. Aylık ücreti 6.95 dolar.

Sitenizi Joomla (www.joomla.org) ile kurmanızı tavsiye ederim. Başlangıçta öğrenmekte zorluk çekebilirsiniz (özellikle kurulum, veritabanı kullanımı, şabloların kurulumu ve yönetimi gibi konularda) ama site yönetimi, sitenize kazandırabileceğiniz özellikler (online alışveriş, ilan tahtası, arama optimizasyonu, forum, vb.) ve kolaylık açısından (tabi ki tasarım ve programlama konusunda orta seviyede bilgi edindikten ve Joomla ile çalışmayı öğrendikten sonra) optimum çözüm Joomla kullanmaktır diyebilirim.

Bir kez daha söylemek isterim ki bu işle uğraşmak ciddi zaman ve çaba gerektirir. Web tasarım ve programlama teknolojilerine fazla ilgili duymuyorsanız ve imkanınız varsa siteyi başkasına yaptırmayı düşünebilirsiniz. Zaten bu konuyla biraz ilgilenmeye başladıktan sonra herşey belli olacaktır. Başarılar dilerim.


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
Proz'un web sitesi hizmeti Oct 19, 2010

Alan adı konusunda Danila'nın Bluehost önerisine katılıyorum.
Joomla vb. araçlar konusunda bir ön uyarı: Aslında ciddi çalışmak gerekiyor böyle sistemler üzerinde. Herkes Danila değil.

Sahi, sonradan aklıma geldi:
Proz.com paralı üyeliği, aslında temel bir web sitesi yapmak için gerekli olanakları ücretsiz sağlıyordu. (Hatta deneyim kazanınca daha etkileşimli bir site yapacak araçlar da mevcuttu.)
Sitenin bu hizmetinden yararlanan arkadaşlar bilgi verebilirse Whiz arkadaşımızın bir fikri olur.
Bir taşla iki kuş. Tavsiye ederim.


 

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Proz'un web sitesi hizmeti Oct 20, 2010

Daniala ve Şadan'a vermiş oldukları bilgiler için çok teşekkür ederim.

Proz'un web sitesi hizmetinden yararlanarak web sitesi hazırlamış olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.

Herkese şimdiden çok teşekkür ederim....


 

K.K.Unal  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Proz'un web sitesi hizmeti Oct 21, 2010

Ben birkaç yıldır Proz'un web sitesini kullanıyorum. Üyelerine ücretsiz 100MB disk alanı veriyor. Bana yetiyor açıkçası. Sadece yıllık alanadı ödüyorum (10USD). Hazır şablonu var, onu kullanabiliyorsunuz. 5 adet e-mail adresi veriyor. HTML editor sayesinde istediğiniz zaman güncelleme yapabiliyorsunuz.

 

Dagdelen  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Web sitesi / Hosting ama hangi firma? Oct 21, 2010

Kaya Kaan Ünal wrote:

Ben birkaç yıldır Proz'un web sitesini kullanıyorum. ...Sadece yıllık alanadı ödüyorum (10USD). Hazır şablonu var, ...


Arkadaşlar merhaba!
Ben de uzun zamandır kendime ait bir web sitesi yayınlamak istiyorum. Ama zaman darlığından bir türlü olmadı. Bu siteyi devamlı güncelleyebilmem gerekeceğinden kendim tasarlayıp yazmam en doğrusu olur herhalde.
Bu konuda 3 önemli soru akla geliyor:
1) Sitenin tasarım ve programla aracı:
Flash ya da joomla için şimdilik fazla zaman yitirmek istemediğimden, şablonlarından yararlanılabileceğim (çeşitli varyasyonlar da dahil olmak üzere) "Web Pagemaker ya da Sitespinner" kullanmayı düşünüyorum.
2) Hosting hizmeti:
İşte asıl sorun bu! Bir kere yerli firma olsa ve bulunduğum kentte (İzmir) olsa daha iyi olur diyorum. Nedeni: olası telefon görüşmeleri faturalar vs.
Bu bağlamda "en iyi fiyat-kalite bağıntısını" nerede, hangi güvenilir yerli ya da yabancı firmada bulabiliriz?
Bluehost'da Aylık ücreti 6.95 USD bence fazla.
ProZ.com-hosting: Prozees kendi reklamlarını benim sitemde de yapacaklar mı?
Kaya Kaan Ünal: Sadece yıllık alanadı ödüyorum (10USD) -> Yani başka hiç bir maliyeti yok mu? Sitemi kendim, örneğin Web Pagemaker'la hazırlayıp, her ne zaman istersem güncelleyebilir miyim?
3) Web sitesinin hitap edeceği piyasa: Bilhassa site dili ya da dil sıralaması ile "Key words / Search Engine Optimization" 'da kullanılan dil açısından önemli olacaktır.
Örneğin:
Benim için öncelik Almanya, Avusturya ve biraz da İsviçre, -> site dili Almanca -> SEO dili Almanca
sonra Türkiye -> site dili Türkçe -> SEO dili Türkçe
Ve üçüncü öncelik olarak diğer ülkeler -> site dili İngilizce SEO dili İngilizce
Bu piyasa/dil/SEO dili öncelik sıralamasını kendi web sitemde programlayabilir miyim? Yani web sitesi gelen çağrının kaynağını saptayıp ona göre site dilini ayarlayabiliyor mu?
Yoksa Keywords tüm dillerde mi yazılmalı? Ya da her dil için ayrı bir web sitesi mi yapmalı?

Bu konularda deneyimi olan arkadaşlardan yorum(lar) rica edecektim.
Selamlar
Rasim


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member
English to Turkish
+ ...
web sitesi bir işe yaramıyor Oct 21, 2010

Kendime ait iki web sitem var. Biri edebi eserlerimi ve fotoğraf çalışmalarımı sunduğum site, diğeri ise çevirmenlik için kullandığım. Çevirmenlik için kurduğum web sitesi şimdiye kadar pek bir işe yaradı diyemem. İyi bir CV ve proz.com profili çok daha iyi iş görür. Web sitesini aylardır güncellemedim ama CV'mi neredeyse iki haftada bir güncelleyip portfölyemi genişletiyorum.

Yok illa bir web sitem olsun derseniz size önerim benim de kullandığım yahoo hosting. Yıllık maliyeti hosting ve domain ismi için 110 dolar kadar. Bundan çok ucuza veren yerli ve yabancı hosting firmaları var ama inanın yahoo ile başınız ağrımaz.

Yahoo'nun kendine ait web şablonları var. Beş sayfalık bir site size yeter de artar bile.

Bütün bu paraya ve harcanan zamana değer mi? Dediğim gibi çok fazla getirisi yok. Müşteri sizin yazacağınız cafcaflı cümlelerden çok eğitiminiz, sıralamadaki yeriniz, WWA kayıtları vs. gibi daha somut verilere göre karar veriyor. Bunlar zaten CV'de ve proz.com profilinde var.

Saygılarımla


 

K.K.Unal  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
proz Oct 21, 2010

Rasim bey, proz'un verdiği disk alanı ve hazır site şablonu bahsettiğiniz özelliklere pek sahip değil. Zaten advanced hosting hizmeti isterseniz 75USD/yıl ödemenizi istiyor. Ben 4-5 sayfalık basit bir site hazırladım (info sayfası-ücretlendirme-son projeler vb.). İşimi görüyor. Zaten yıllık bir proz aidatı ödüyoruz, üyelere de ücretsiz bu hosting hizmetini veriyor (ftp erişimi de dahil) ben de bunu değerlendirmek istedim. Ayrıca domain uzantılı e-posta adresleri çok iyi çalışıyor (bugüne kadar hiçbir server sorunu yaşamadım). Basit web sitesi ihtiyacı olan üye arkadaşlara proz'un bu hizmetini öneririm.

 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
Emin Bey bir yönüyle haklı Oct 21, 2010

Emin Bey'e büyük ölçüde katılıyorum. Gerçi Web sitesi fena bir şey değil ama bence de bir serbest çevirmenin web sitesi olacak diye bir şart da yok.
Daha çok, kurum ve ekiplerin daha iyi sonuçlar alacağını, onların zaten temel gereksinimi olduğunu düşünüyorum.

Buna karşın, serbest çalışanlar bence blog sayfalarından (blogger, blogspot, wordpress vb.), proz gibi sektörel topluluk portallarından ve Facebook gibi sosyal ağ sitelerinden mutlaka yararlanmalılar.

Bu platformlar, kişisel web sitelerinde kolay kolay sıfırdan yaratılamayacak teknik olanakları mükemmel şekilde sunuyor.[Değişiklik saati 2010-10-21 23:15 GMT]


 

Dagdelen  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Bulunabilmek Oct 22, 2010

Emin beyin CV ve Proz.com profili hakkında söylediklerine katılmamak mümkün değil. Elbette gereği yapılmalı.
Ama Proz'a ek olarak başka araçlara da ihtiyaç var. Çünkü iki temel sorun var:
1. Kendini geliştirmek, ihtisas bilgisi, SW ve belki de diğer ürün seçeneklerini sunmak (çeviri ihtisas alanları, lokalizasyon, belki de site tasarımı vs.)
2. Bulunabilmek
Bu ikincisini nasıl sağlayacağız, nasıl fark edileceğiz, hangi piyasaya nasıl hitap edeceğiz? Olası seçenekler:
2.1 Bağımsız web sitesi (Whiz, Kaan bey, ...)
2.2. Diğer sektörel topluluk portalları (Şadan bey), iyi de onların hepsi "İngilizce hegemonyası" altında (translators cafe, people per hour, Foreignword, Go translators, ...), bense fazla gerekmedikçe İngilizce çalışmak istemiyorum.
Almanya kaynaklı olanlar Freelancer-Market, lektorat, ... ya garip koşullar öne sürüyorlar ya da bunlara hiç müşteri uğramıyor.
2.3. Bloglar (blogger, blogspot, wordpress vb.) (Şadan bey), hiç bilgim yok.
2.4. Direct marketing (sorry for the English) yani potansiyel müşterilere direkt mail atmak,
2.5. Yabancı çeviri bürolarına soğuk(!) e-mailler
2.6. Yerli piyasa. Hepimizin muzdarip olduğu temel dert bu. İstisnaları ayrı tutarsak: Fiyatlar rezil, kalite sefalet, ödeme ahlakı yerlerde, büroların hali malum. Adamlar/kadınlar Batı'da aynı işe, hatta daha düşük kalitesine (deneyimle sabittir) krallar gibi ücret alıyor, bizler ise burada...

Bana sanki en iyisi (kendim için) yine 2.1 daha uygun gibi geliyor. Burada da yine temel sorunlar var:
"1. Sağlam bir host, 2. Bu web sitesinin "kolayca ve alâkalı kişiler tarafından" bulunabilmesi (site dili/seo dili/keywords)", yani hitap etmek istediğim piyasa beni bulabilmeli, yoksa "boosting the traffic" hiç önemli değil, 3. Kaç tane alt alan adı satın almalı (sub domains)? Örneğin her dil için bir sub domain daha uygun olur mu?
Bu konuda, yani 2.1.1, 2.1.2 ve 2.1.3icon_biggrin.gif ile ilgili bireysel deneyimi olan arkadaşlardan yorum bekliyoruz.
Saygılar
Rasim


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
English to Turkish
Bir deneme Oct 22, 2010

İyi yapılandırılmış, SEO destekli bir web sitesi tabii ki her zaman güçlü bir araç haline gelebilir. Yani tartışmayı ben "web sitesi sahibi olmalı mı, olmamalı mı" noktasına getirmek istemiyorum, yanlış bir yönelim olur. Şöyle özetleyebiliriz web sitesi meselesini:
"Teknik ve maddi yük"e karşı "Özgürlük ve tam denetim; iyi bir tasarımın getireceği prestij vb."

Ancak, şimdi bir deneme yaptım, Google'da "Rasim Dağdelen" arattım (tırnaklarla). Bende, yani İstanbul Türkiye'de, Rasim Bey'e ilişkin çıkan ilk sayfa sonucu:

1 xing.com profili bağlantısı
4 proz.com profili bağlantısı
2 yeminlitercuman.com bağlantısı
1 facebook.com bağlantısı
Artı
1 adet hacilarkoyu.org bağlantısı (KÖYLÜMÜZ RASİM DAĞDELEN ABİMİZİ EVİNDE ZİYARET EDİĞ GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZİ...)icon_smile.gif)
(Ben de geçmiş olsun diyorum Rasim Bey.)

Şimdi bir de "Kaya Kaan Ünsal" arattım, kendi web sitesi var (iyi ki var, ona da itirazım yok, çalışmalarını, ciddiyetini görüyoruz) onun da ilk sayfa Google sonuçları neredeyse olduğu gibi proz.com bağlantısı.
(Ne kendi sitesi http://kaaninternational.biz/ ne de Hacılar Köyü profili çıkmamışicon_smile.gif

Sonuç olarak, web sitesi ile diğerleri birbirinin alternatifi olarak koyulmayabilir ama diğerleri (sosyal network, topluluk portalı ve blog) "Web'de var olmak" adına önemli ve hatta baskın birer araç/platform haline gelmiş durumda.

Yine alelacele yapılmış bir Google aramasından ilk bulduğum örnek:
http://intoenglish.blogspot.com/

Google'layın, çok fikir edineceksiniz bu konuda.


 

Dagdelen  Identity Verified
Turkey
Local time: 16:05
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Hacılar Oct 22, 2010

Sadan Oz wrote:

İyi yapılandırılmış, SEO destekli bir web sitesi .....Yahu bu hacılar köyü de ne? Bak Ege'de ya da Balkanlar'da ise itiraz etmem. Yoksa nasıl sildirebiliriz şimdi onu Google'dan?icon_smile.gif

Şaka bir yana ben aslında "Rasim Dağdelen" olarak değil de "Fachübersetzer - Türkisch" (ihtisas alanında Türkçeye çeviri yapanlar) da çıkmak istiyorum ve hem de mümkünse direkt müşteriler tarafından bulunmak istiyorum.

Web sitesi ya da diğer sosyal e-ortamlar, hangisi daha iyi olduğuna dair bir tartışma sürdürmüyoruz, doğru kişilerce/müşterilerce bulunabilmek, bence mesele bu! "Web'de var olmak", yani mümkün olan her yerde gözükmenin işe yarar sağlayacağını sanmıyorum (ya da şahsen istemiyorum). Ben Facebook'ta tamamen pasifim, Xing'ten bir yarar görmedim.

Linkedin ve diğerleri konusunda ne düşünüyorsunuz?

İyi yapılandırılmış, SEO destekli bir web sitesi
http://intoenglish.blogspot.com/ hoş, özenle tasarlanmış bir site.
Ama "spanish translation"/Google/english sorgulamasında ilk 5 sayfada ne "intoenglish" ne de "Rebeca Parker" gördüm, sonra da bıraktım zaten.
Yine aynı sorun "bulunulabilmek" hem de alâkalı (relevant) kişiler (=direkt müşteri) tarafından!
Yoksa yerli bürolar yeteri kadar arıyorlar ama ...(tümceyi siz tamamlayın!)

Herhalde her seçenek türünden bir "optimal mix" yapmak gerek!


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Çevirmen web sitesi

Advanced searchCafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search