Off topic: t羹ylerim diken diken
Thread poster: sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 15:47
English to Turkish
+ ...
Feb 16, 2004

Baz覺 T羹rk癟e s繹zc羹kleri, deyimleri, ifadeleri duyunca t羹ylerim diken diken oluyor. Bunlar bazen baka dilden 癟eviri, bazen de T羹rk癟e'deki yanl覺 kullan覺m. Bunlar覺 derlesek burada, sonra sene sonunda baksak ve bir bi癟imde oylasak filan, ne dersiniz?

Benden ilk 羹癟:
Budur!
K覺rm覺z覺 癟izgi!
Dumur oldum!

Ya buna benzer bir konumuz var m覺yd覺? Umar覺m yoktur:)

Direct link Reply with quote

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Balam 繹nemli Feb 17, 2004

Bu t羹r ifadeler Tayfun Bey'in de anlatt覺覺 羹zere Leman k羹lt羹r羹n羹n bir par癟as覺. imdinin 羹niversite gen癟lii aras覺nda 癟ok bi hip. Ben kimi gen癟lik filmlerinin alt yaz覺lar覺nda kulland覺m, 繹vg羹 de ald覺m. Ancak tabi ki abartmamak laz覺m. Nas覺l "dude" "beyefendi" diye 癟evrilmezse bir B2B terc羹menin i癟erisinde bunlar覺 kullanmak da komik olur elbette. Yani asl覺na bakarsan覺z bu kelimelerin bizi pek rahats覺z etmemesi laz覺m; nas覺lsa (genel olarak) kullanmayaca覺z.

Bundan bir ka癟 sene 繹nce bir terc羹me b羹rosunda bir proje 羹zerinde (ofiste) 癟al覺覺rken m羹teri temsilcisi 癟ocuun (muhtemelen iin kalitesi ile ilgili bir soru soran m羹teriye) "Eywallah, eywallah. Bizde yanl覺 olmaz Hede H繹d繹 Han覺m" dediini duymu ve ben de dumur olmutum

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
eek ar覺s覺 bal覺覺 alt覺nda bolca var :) Feb 17, 2004

Dumur asl覺nda 癟ok eski bir deyim ama dumura uramak ekliyle. Buradan yola 癟覺karak leman'da, dumura uratan olaylar覺 anlatan dumur b繹l羹m羹 癟覺k覺yor ve ard覺ndan dumura
ura(t)mak oluyor dumur olmak ve dumur etmek. Dumur olmak u anda pek rahats覺z etmiyorsa yerlemi demektir, bu durumda kullanaca覺z elbet.
Maganda b羹y羹k olas覺l覺kla deil, T羹rk癟e'ye kesin baka bir dilden ge癟me 癟羹nk羹 M ile balayan 繹zt羹rk癟e kelime yok. Bir de mizah dergilerine ineyi bat覺r覺rken unu d羹羹nmek gerekir, acaba zaten dilin farkl覺 kullan覺ld覺覺 marjinal ortamlar覺 yans覺t覺yorlar m覺 yoksa yarat覺yorlar m覺?

Benim t羹ylerimi diken diken edenler, (Hepsi ger癟ek 癟evirilerden)
Nas覺l hissediyorsun? -- Cevap herhalde; Duyu organlar覺mla.
Nas覺l yap覺yorsun? -- Cevap; ben de memnun oldum.
Hey! (merhaba yerine, otob羹ste ge癟en danone reklam覺)
Neden oturmuyorsun? (Why don't you sit down olay覺) Cevab覺 da herhalde... T羹rk癟en batt覺 olsa gerek. Oysa biz dorudan otursana, ayakta kalma derdik ya.

Bir de soru size, bir filmde yaz kamp覺ndaki 癟ocuklar hava hakk覺nda konuuyor ve i癟lerinden biri d覺ar覺 bak覺p "It's raining cats and dogs." diyor, nas覺l 癟evirirdiniz?

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
aaa arkadalar... Feb 17, 2004

galiba kendimi ifade edemedim. bkz. OFF-TOPIC iaretlemiim, kih kih, 癟eviriyle ilgili deil olay yani sadece bu birrr....
Biraz Murat anlam覺 gibi beni, ama tam deil...
eviri olmas覺 gerekmiyor, doru T羹rk癟e kullan覺m bile olabilir...
rnein imdi gene akl覺ma geldi:
Popstar yar覺mas覺nda (hadi hadi hepimiz b羹y羹k bir heyecanla seyrettik:)) der ki yar覺mac覺lar, pardon derlerdi yar覺mac覺lar, "hen羹z yolun 癟ok ba覺nday覺m", "benim i癟in 繹nemli olan sanat, m羹zik", "benim daha 癟ok 癟al覺mam laz覺m" vs. gibi...
Duyduunuzda, i癟erii, vermek istedii ama veremeyip 覺skalad覺覺 anlam a癟覺s覺ndan 覺ykkk dediiniz s繹zler, s繹zc羹kler, c羹mleler, vs.

Bir tane daha:
"Size d繹nerim/d繹neceim" (telefonda, sizi bu konuda araca覺m demek yerine)

Bu arada yukar覺da bu birrr demiim, ama bu ikiiii ne unuttum:)

Murat ben cats and dogs'u biliyorum!!!!

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
????? Feb 17, 2004

Bu aa覺dakinin 襤ngilizcesi ne??? How do you feel? Peki yan覺t???
murat karahan wrote:

Bu alttakini anlad覺m bak!!!

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
title for my reply Feb 19, 2004

murat karahan wrote:
Benim t羹ylerimi diken diken edenler, (Hepsi ger癟ek 癟evirilerden)
Hey! (merhaba yerine, otob羹ste ge癟en danone reklam覺)
Neden oturmuyorsun? (Why don\'t you sit down olay覺) Cevab覺 da herhalde... T羹rk癟en batt覺 olsa gerek. Oysa biz dorudan otursana, ayakta kalma derdik ya.

Bana biraz ara verin (Gimme a break) Bandits\'in T羹rk癟e dublaj覺ndan.
Ben umutsuzum (I\'m desperate) (burada ama癟 tehdit, kar覺dakini korkutmak olmal覺yken, elde edilen sonu癟 kas覺k sanc覺s覺...) ayn覺 filmden.

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
癟evirisi nedir peki? Feb 26, 2004

"It's raining cats and dogs"un 癟evirisi neydi?

sevinc altincekic wrote:

galiba kendimi ifade edemedim. bkz. OFF-TOPIC iaretlemiim, kih kih, 癟eviriyle ilgili deil olay yani sadece bu birrr....
Biraz Murat anlam覺 gibi beni, ama tam deil...
eviri olmas覺 gerekmiyor, doru T羹rk癟e kullan覺m bile olabilir...
rnein imdi gene akl覺ma geldi:
Popstar yar覺mas覺nda (hadi hadi hepimiz b羹y羹k bir heyecanla seyrettik:)) der ki yar覺mac覺lar, pardon derlerdi yar覺mac覺lar, "hen羹z yolun 癟ok ba覺nday覺m", "benim i癟in 繹nemli olan sanat, m羹zik", "benim daha 癟ok 癟al覺mam laz覺m" vs. gibi...
Duyduunuzda, i癟erii, vermek istedii ama veremeyip 覺skalad覺覺 anlam a癟覺s覺ndan 覺ykkk dediiniz s繹zler, s繹zc羹kler, c羹mleler, vs.

Bir tane daha:
"Size d繹nerim/d繹neceim" (telefonda, sizi bu konuda araca覺m demek yerine)

Bu arada yukar覺da bu birrr demiim, ama bu ikiiii ne unuttum:)

Murat ben cats and dogs'u biliyorum!!!!

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
kedi ve k繹pek ya覺yor elbette:) Feb 26, 2004

kikir:))

murat karahan wrote:

"It's raining cats and dogs"un 癟evirisi neydi?

saanak saanak yamur yamur, ah bunu biz birinci s覺n覺fta 繹renmitik daha, ama o zaman ben Almanya'dayd覺m...

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
Bu da Proz'dan... Apr 2, 2004

sevinc altincekic wrote:

Baz覺 T羹rk癟e s繹zc羹kleri, deyimleri, ifadeleri duyunca t羹ylerim diken diken oluyor. Bunlar bazen baka dilden 癟eviri, bazen de T羹rk癟e'deki yanl覺 kullan覺m. Bunlar覺 derlesek burada, sonra sene sonunda baksak ve bir bi癟imde oylasak filan, ne dersiniz?

Benden ilk 羹癟:
Budur!
K覺rm覺z覺 癟izgi!
Dumur oldum!

Ya buna benzer bir konumuz var m覺yd覺? Umar覺m yoktur:)

Siteyi kim t羹rk癟eletirdi bilemiyorum, ama y覺km覺 perdeyi eylemi viran:

"Dil hizmeti verenler i癟in profesyonel egzersizler"

http://www.proz.com/?sp=info/&ssp=intro&sssp=guidelines adresindeki profesyonel EGZERS襤ZLER襤N bal覺覺. G羹lmekten devam覺n覺 okuyamad覺m...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

t羹ylerim diken diken

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
BaccS Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search