Off topic: Arkeoloji, çeşme, mezar, kitabe vb. tarihi eser tercümesi, zorluklar, kolaylıklar... zevkli yönleri
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 05:31
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Dec 24, 2010

Bu konuda bilgisi, merakı görgüsü olan arkadaşlardan -dil farkı gözetmeksizin- mümkünse bilgilenmek istiyorum, çok az biliyorum bu konuları çünkü. Belki başka merak edenler de vardır...

(EL YAZMALARI vb. de mümkünse lütfen...)

Aydınlatmalar için şimdiden teşekkürler

NOT: Bu arada:::
Anadolu'dan selamlar ve mutlu noeller
Saludos desde Anatolia y feliz navidad

[Edited at 2010-12-24 22:39 GMT]

TheTranslator86
TheTranslator86
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Çok Kolay Dec 24, 2010

Merhaba Adnan Bey,

Geçen gün arkeoloji kitabı çevirisini bitirdim. 100 taneyi geçmeyecek kadar bilinmeyen kelimeleri var. Çok kolay bir işti. Bu konunun geneli öyle mi bilmiyorum ama kısa cümleler ve hatta öbekler ağırlıkta idi.

Örnek vereyim: Biscuit hard and compact. Tan clay, gray at the core. Probably wheel-made. Suırface is polished. Walls are thick. (Hamur sert ve sıkıdır. Sarımsı kahverengi kilden yapılmıştır ve orta kısımda gridir. M
... See more
Merhaba Adnan Bey,

Geçen gün arkeoloji kitabı çevirisini bitirdim. 100 taneyi geçmeyecek kadar bilinmeyen kelimeleri var. Çok kolay bir işti. Bu konunun geneli öyle mi bilmiyorum ama kısa cümleler ve hatta öbekler ağırlıkta idi.

Örnek vereyim: Biscuit hard and compact. Tan clay, gray at the core. Probably wheel-made. Suırface is polished. Walls are thick. (Hamur sert ve sıkıdır. Sarımsı kahverengi kilden yapılmıştır ve orta kısımda gridir. Muhtemelen çark yapımıdır. Yüzey cidarlanmıştır.....). Sürekli arkeoloji çevirisi yapmak isterdim.
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Eeee, öööö hımmmm :D :)) Dec 24, 2010

Merhabalar Sinan Bey,

Hani merak etmiştim... Yurdumuz Anadolu'dur. Dünyanın bu konuda en zenginlerinden biri değil, En zenginidir sanmıştım demiştim...

Demek öyle haaa

Vay beeee

Saygılar, selamlar

[Edited at 2010-12-24 22:16 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hadi birez de memleket reklamı yapayım ;) Dec 24, 2010

Bizim Karaman-Ermenek yöresi vaktinde içinde güzel hayatların yaşandığı in- lerle dolu hem de ne inler...

İşte
Bi eksikliğim de budur. Ermenekliyim ama dünyada eşi benzeri olmayan o inleri tanıyan da yok işte

Ne desem bilemedim...

Hatalıyım, ama...

[Edited at 2010-12-24 22:15 GMT]

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Helal olsun derim Dec 24, 2010

sinanevcan wrote:

Merhaba Adnan Bey,

Örnek vereyim: Biscuit hard and compact. Tan clay, gray at the core. Probably wheel-made. Suırface is polished. Walls are thick. (Hamur sert ve sıkıdır. Sarımsı kahverengi kilden yapılmıştır ve orta kısımda gridir. Muhtemelen çark yapımıdır. Yüzey cidarlanmıştır.....). Sürekli arkeoloji çevirisi yapmak isterdim.

Sinan Bey. Bana kök söktüren tek konu (biraz detaylı tıp çev. hariç)

TheTranslator86
TheTranslator86
Türkiye
English to Turkish
+ ...
hmmm Dec 24, 2010

Genellemeyeyim o zaman. Benım kitap çok kolaydı. Sürekli de tekrarlayan yerlerdi. Adnan Beyin dediği gibi söz konusu Anadolu. Medeniyetler ülkesi. Bilmediğim çok şey olabilir. Selamlar

[Değişiklik saati 2010-12-24 23:32 GMT]

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Cidar mı Cila mı? Dec 25, 2010

sinanevcan wrote:

(...) Suırface is polished. (...) Yüzey cidarlanmıştır. (...)

Burada kastedilen terim (polished) sanırım "cilalıdır" olmalıydı.

Cidar: 1) Duvar, 2) (botanik) Zar
http://tdkterim.gov.tr/bts/

Belki de bir yanlış yazım olabilir...

Selamlar

TheTranslator86
TheTranslator86
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Haklısınız Dec 25, 2010

Evet cidar:wall demek. Aceleyle oyle yazmışım. Teşekkürler.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Valla arkadaşlar birez hayrete düştüm :) Dec 26, 2010

Öğretmen bir kuzenim var sizlerden iyi olmasın. İmam-hatip, İlahiyat kökenlidir. Ondan ilham almıştım... Öğretmen meslektaşlarından oluşan bir ekip kurmuş takmış kafaya, o mezartaşı senin bu mezartaşı benim gezip tercüme edip notlar alıyorlarmış... İmrendim açıkçası.. Mezar taşları, çeşmeler, kitabeler...

Keşke Osmanlıcam olsaydı da bende birşeyler çözebilseydim...

Mutlaka vardır yaw aramazda, yok mudur? Arkeoloji okuyan filan?... See more
Öğretmen bir kuzenim var sizlerden iyi olmasın. İmam-hatip, İlahiyat kökenlidir. Ondan ilham almıştım... Öğretmen meslektaşlarından oluşan bir ekip kurmuş takmış kafaya, o mezartaşı senin bu mezartaşı benim gezip tercüme edip notlar alıyorlarmış... İmrendim açıkçası.. Mezar taşları, çeşmeler, kitabeler...

Keşke Osmanlıcam olsaydı da bende birşeyler çözebilseydim...

Mutlaka vardır yaw aramazda, yok mudur? Arkeoloji okuyan filan?
Çevremizde yoksa, prozköye üye yapalım bu işlerle uğraşan çevirmen meslektaşlarımızı onlar bari anlatsın öğrenelim.

Sitem ettim. Kime? Kendime.

Selamlar

[Edited at 2010-12-26 21:48 GMT]
Collapse

TheTranslator86
TheTranslator86
Türkiye
English to Turkish
+ ...
çok da zor değil Dec 26, 2010

Merhaba Adnan Bey,

18 yy altını bilmem ama 19, 20 yy osmanlıcası sehildir (kolaydır). Bildiğimiz vechile osmanlıcadan maksud olan bir bakıma türkçedir. Sadece arabi hurufatla yazılıyor. Kuran okumayı iyi bilen eski kelimelere hafif aşina olan ve az da gayreti olan bir kişi saydığım yy'a ait yazıların çoğunu çözebilir (tabi maksudum matbu eserler, el yazması biraz daha gayret ister). 18 yy altı osmanlıcada arabi ve farisi elfaz ziyadeleşiyor. Bunun için b
... See more
Merhaba Adnan Bey,

18 yy altını bilmem ama 19, 20 yy osmanlıcası sehildir (kolaydır). Bildiğimiz vechile osmanlıcadan maksud olan bir bakıma türkçedir. Sadece arabi hurufatla yazılıyor. Kuran okumayı iyi bilen eski kelimelere hafif aşina olan ve az da gayreti olan bir kişi saydığım yy'a ait yazıların çoğunu çözebilir (tabi maksudum matbu eserler, el yazması biraz daha gayret ister). 18 yy altı osmanlıcada arabi ve farisi elfaz ziyadeleşiyor. Bunun için bir Kamus-i Türki tedarik etme elzem hale geliyor.
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Sinan Bey Dec 27, 2010

sinanevcan wrote:

Merhaba Adnan Bey,

18 yy altını bilmem ama 19, 20 yy osmanlıcası sehildir (kolaydır). Bildiğimiz vechile osmanlıcadan maksud olan bir bakıma türkçedir. Sadece arabi hurufatla yazılıyor. Kuran okumayı iyi bilen eski kelimelere hafif aşina olan ve az da gayreti olan bir kişi saydığım yy'a ait yazıların çoğunu çözebilir (tabi maksudum matbu eserler, el yazması biraz daha gayret ister). 18 yy altı osmanlıcada arabi ve farisi elfaz ziyadeleşiyor. Bunun için bir Kamus-i Türki tedarik etme elzem hale geliyor.

Demek ki ''öğrenemem, benden geçti'' ön yargılarım var. Yıkmam lazım bu ön yargılarımı. Cesaret verici sözleriniz için ayrıca teşekkürler.

[Edited at 2010-12-27 02:54 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arkeoloji, çeşme, mezar, kitabe vb. tarihi eser tercümesi, zorluklar, kolaylıklar... zevkli yönleri

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »