Türkçe Karakterli Domain Adı
Thread poster: Haluk Erkan

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:53
Member (2011)
German to Turkish
+ ...
Mar 3, 2011

Merhaba arkadaşlar,

artık Türkçe karakterli domain adı almak mümkün. Türkiye'ye hitap edecek bir site için Türkçe karakterli bir domain mi alırdınız, yoksa eski alışkanlıkların devam edeceği kanısıyla Türkçe karektersiz bir domain adını mı tercih ederdiniz?

Ben şahsen Türkçe karakterli web sitesi adlarından yanayım. Sizin fikriniz nedir? Teşekkürler.

Direct link Reply with quote

Yigit Ati  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Hedef kitleniz Mar 3, 2011

bunu belirlemeli bence. Eğer web siteniz Türklere yönelikse kesinlikle Türkçe karakter tercih edin. Türk insanı genelde arama motorlarında Türkçe karakterle arama yapacaktır.

Ancak başka milletlere de ulaşma amacınız varsa, kesinlikle Türkçe karakter kullanmayın.

Arama motorlarının sonuç verme kriterleri ile ilgili bilgi edinirseniz karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Hamiş: Web sitenizin ticari amaçlı olduğunu düşünerek bunları yazdım.

Ali Bayraktar  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
2 adres Mar 3, 2011

2 adres alınması daha iyi.
Biri İngilizce harflerle, diğeri Türkçe.
İngilizce harfle domain yazınca Türkçe harfliye yönlensin. (Browser çubuğunda Türkçeye değişsin yani)

Ya da tam tersi.

Türkiye içinde Türkçe harflerle lansmanını yapıp browser çubuğuna yazıldığında İngilizce harfli siteye gitsin.

Tek başına Türkçe karakterli site alınmaz. Ölü yatırım olur.

Ayrıca illaki okunuş bazında düşünmemek lazım.

Farklı tanımlamalrla da olabilir.

Mesela www.bengzlemeyiçokseviyorum.com adresini www.ilovepancake.com olarak da yönlendirebilirsiniz.

Ama tek başına olmaz.

asbest
Germany
Local time: 18:53
Globalleşen dünyada Mar 3, 2011

Ben şahsen enternasyonal geçerli olan ve okunabilen bir domaini tercih ederim. Düşünün ki yurt dışındasınız ve eksik olan Türkçe karakterler yüzünden kendi domaininize giremiyorsunuz.
Ya da yurt dışından biri sizin domaini açamıyor.

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bir bilen anlatsa Mar 3, 2011

Ya Ruslar, Kiril alf. kullananlar ne yapsın? Ostankino1 TV kanalında seyrettiğim dizilerde internete girilirken olsun, nette olsun latin harfleri kullanıyorlar gibime geldi. Yanılıyorum mu acaba?

Haluk Erkan wrote:

Merhaba arkadaşlar,

artık Türkçe karakterli domain adı almak mümkün. Türkiye'ye hitap edecek bir site için Türkçe karakterli bir domain mi alırdınız, yoksa eski alışkanlıkların devam edeceği kanısıyla Türkçe karektersiz bir domain adını mı tercih ederdiniz?

Ben şahsen Türkçe karakterli web sitesi adlarından yanayım. Sizin fikriniz nedir? Teşekkürler.

[Edited at 2011-03-03 10:50 GMT]

Yigit Ati  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Adnan bey, Mar 3, 2011

çok farklı yöntemler bulunuyor. Bir tanesi Kril alfabesini otomatik olarak Latin alfabesine çeviren programlar kullanmaktır.

Örneğin: Adres çubuğuna, "если" yazdınız, bu nasıl okunuyorsa Latin harfleriyle o şekline program çeviriyor.

Bir başka örnek: Dhzack yazdınız o otomatik Jack yapıyor.

Latin harflerini doğru dürüst anlamayanlar var gerçekten de. Sanırım bu program biraz da onlara yönelik tasarlanmış.

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Anladım Mar 3, 2011

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Yiğit Bey.

Selamlar

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Güvenilirlik Mar 3, 2011

M. Ali Bayraktar wrote:

2 adres alınması daha iyi.
Biri İngilizce harflerle, diğeri Türkçe.
İngilizce harfle domain yazınca Türkçe harfliye yönlensin. (Browser çubuğunda Türkçeye değişsin yani)

Ya da tam tersi.

Bu düsünceye ben de katiliyorum. Sadece Türkçe karakterden olusan bir domain adi (veya herhangi birseyin adi) Internet filitresinden geçince okunamaz olabilir.

Örnek vermek gerekirse, yine yukaridaki "Mesela www.beng��zlemeyiçokseviyorum.com adresini www.ilovepancake.com olarak da yönlendirebilirsiniz." paragrafindaki Türkçe domain ismi
www.beng??zlemeyiokseviyorum.com
seklinde görünüyor. Bu da Türkçe karakterlerin Internet ortaminda ne derece güvenilmez oldugunu gösteriyor. Sadece domain adlarinda degil her yerde...

Ceren Coşar  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
türkçe karakter Mar 3, 2011

Türkçe karakterler kullanılmaya başlayalı çok oldu sanırım.

Ben tahminen bir sene önce almıştım ancak arama sonuçlarında pek bir fark olmadığını gördüm.

Zaten google'da örnek aramalar yapılınca bu fark ediliyor. İngilizce tercüme yazdığınızda ilk sayfalarda türkçe karakterli bir domain pek göremezsiniz. Oysa ki bir senedir kullanılıyor.

Bunun nedenini henüz ben de çözemedim

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
Aslında Türkçe karakter kullanılmıyor Mar 3, 2011

http://www.name.com/idn
Yukarıdaki bağlantıda açıklandığı gibi, aslında ASCII kodları dışında bir karakter kullanılmıyor. Yanlış anlamıyorsam, bu sadece bir nevi maskeleme ile (Uluslararasılaştırılmış Etki Alanı Adı standardıyla) sağlanan bir yerel "güzellik".

Yani Şadan.com'u aslında S-3xyzadan.com şeklinde kodlayıp onu esas alıyor.

Kabaca anlatmak gerekirse, Japon diyor ki:
- 名がドメイン.com
İngiliz sunucu/tarayıcı soruyor:
- Ne dedi?
Tercüme ediliyor (bir "puny code" hadisesi var, okuyamadım, baydı bu saatte) ve İngilizce tarayıcıda meali görünüyor:
- xn--v8jxj3d1dzdz08w.com

Yani yerel iletişim ve pazarlama için kullanılabilir; uluslararası çalışma veya buna niyet varsa pek anlamlı değil gibi.

Muharrem Taner
Bildiğinden şaşma ! Mar 3, 2011

Google başta olmak üzere bütün arama motorları Türkçe -hatta Çince,İbranice vs) karakterleri zaten tanıyor; ki millet www yazmayı bilmiyor bile artık, "gogle"den suzan limited yazıyor, motor soruyo "soğan mı demek istedin" diye

Normal Latin harfleriyle domain (alan adı) alıp, içeriğini Türkçe aranıp bulunabilecek şekilde doldurmak bence en mantıklı çözüm.

İŞÇİOĞULLARI diye firmam yok Allah'tan

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkçe Karakterli Domain Adı

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 only €495 / $595
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translator’s group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only €495 / $595 / £425 / ¥70,000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search