Baskça, Macarca ve Türkçe
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 12:33
Turkish to English
+ ...
Mar 23, 2011

Adnan beyin eskerrik asko kelimesi bana Baskçanın Macarcaya ve dolayısıyla Türkçeye yakın olduğu hissi verdi. Biraz araştırma yapınca Baskların Türk kökenli olduğu tezini buldum. Ne dersiniz Adnan bey, bu tip şeyler hissettiniz mi oradayken? Aşağıda bu konuda bir tez var.

M.S 443'te Attila, tekrar alevlenen, Galya'dan İspanya'ya sıçrayan köylü isyanları ile ilgileniyordu.
M.S 451'de Hun-Türk orduları Orta Macaristan'dan batıya doğru hareket ederek, Şubat ve Mart aylarında Ren Nehri'ni 3 noktadan aşarak Galya'ya girdiler. Hun-Türk ordusu, Roma ordusunu yenilgiye uğrattı.
O zamanlar Attila'nın ordusunun 2 kumandanı vardı. Birisi Doğu ordularını Anadolu'ya kadar yöneten Kursık, diğeri de Batı ordularını yöneten Basık. Basık bu savaştan sonra ordunun batı kolunu yok edilmekten kurtarmak için batıya, bugünkü Bask'ların bulunduğu bölgeye çekti.
Avrupa Hun İmparatorluğu yıkıldığında, Hun Türkleri'nin bir kısmı şimdiki Bask bölgesine yerleşmiştir.Bask Adı: Bask, Baskın, Basık, Basan ve Baskan sözcükleri, Bask sözcüğünün değişik söyleniş biçimleri olup, Öz Türkçe sözcüklerdir.Büyük tarihçi, arkeolog ve dil uzmanı Hamit Zübeyir Koşay, BASK dilinin TÜRKÇE ile bağlantısını gösteren makaleler yazmıştır. (37) Birinde şöyle der:

"BASKLAR ile TÜRKLER M.S. 3. asırda birbirlerinden ayrılmışlardır. BASKLAR'ın menşei meselesinin çözümü, İSKİTLER'in menşei meselesi ile yakından bağlantılıdır...Mesudi Nuruci El-Zehep'te İspanya'nın kuzeyinde Araplar ile mücadele eden kavimlerden bir bölümünün İSKİTLER olduğunu kaydeder."Bütün bu değerlendirmeleri borçlu olduğumuz Adile Ayda, "TÜRKLER'in İlk Ataları" kitabında şöyle diyor:

"Nasıl YAKUTLAR kendilerine SOKO diyorsa, BASKLAR da kendilerine EU-SKO der."

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Olasılıklar çok ama... Mar 23, 2011

Madem böyle bir konu açılmış, azıcık yazayım ben de, pek bilimsel olmasa da.

Ben de Bask'lara kendimi yakın hissediyorum İbrahim Bey üstadım.
O yörede farklı zamanlarda toplamda 6 yıldan fazla oturmuşluğum-yaşamışlığım vardır. Haritalardaki bu günkü Bask Özerk Bölgesini (Euskadi), Navarra'yı, Fransa'daki 3 Bask ilini de gezdim. Fırsat buldukça, işimden, zamanımdan, dişimden, tırnağımdan arttırdıklarımla gezdim, araştırdım kendimce (akademik olarak değil doğallıkla).

Bir kere, Bask dilinin Türkçe bilen birinin kulağına tınısal temelde hiç de çok yabancı gelmediğini söylemeliyim. Ağırlıklı olarak sondan eklemeli bir dil olması nedeniyle Türkçe gibi sözcük türetmeye çok uygun bir yapısı olduğu da bir gerçektir. Özellikle son 115-120 yıldır Sabino Arana ile başladığı varsayılan modern Bask ulusçuluğunun çok güzel sözcükler türettiği de bir gerçektir.

Basklar olsun, bilim insanları olsun, çok farklı kuramlar öne sürmüşlerdir... Kimisi Gürcü'lere, kimisi, Atlantis'e, kimisi İsrailoğullarının kayıp bir boyuna, kimisi Türklere...
yakın olduklarını iddia etmiş(ler)dir. Köken konusu gizemli bir konu olmaya devam etmektedir günümüzde deicon_smile.gif.

Kişisel değerlendirmem; törelerine verdikleri önem-değer, girişkenlikleri, dürüst ve içten insansal yapıları, büyüklere olan saygıları -belki benim de dağlı olmamdandır- bende çok güzel izlenimler bırakmıştır.

Her şey olabilir diyorum. Herhangi bir ulus, ırk, millet, toplum... ile kesin yakın akrabalıkları vardır. Ama kiminle? Günümüzde bile bilinmez bir konudur bu, an itibariyle. Bence

> Euskaldun
> Erdaldun

Selamlar

[Edited at 2011-03-23 15:38 GMT]

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Amerikalılar da Türk olmasın? Mar 23, 2011

Bu da şaka yönü (gerçi herkes biliyordur ama)
north carolina (kuzey karalahana)
south carolina (güney karalahana)
niagara (ne yaygara)
amazon (amma uzun)
ıowa ( ay-ova)

biraz acıklı olsa da esas sahiplerinin "Washington'daki büyük başkanın topraklarını satın almak istemesine cevaben mektubu.

Dostluktan da söz etmiş büyük başkan. . .
Ama biz sizin, dostluğumuza ihtiyacınız olmadığını biliriz.
Gökyüzünü nasıl satın alabilirsiniz ?
Ya da satabilirsiniz ?
Ya toprakların sıcaklığını?
Ağzımdan çıkan sözler yıldızlara benzer büyük başkan, hiç sönmezler.
Bu yüzden söyleyeceklerime güveniniz.
Havanın taze kokusuna
Suyun pırıltısına
Sahip olmayan biri onu nasıl satabilir ?
Kutsaldır bu topraklar benim için ve ulusum için. . .
Yagmur sonrası ışıltılı her çam yaprağı
Denizi kucaklayan kumsallar
Karanlık ormanların koynundaki sis
Şakıyan böcekler. . .
Ve bilin ki:
Kızılderili adamın anıları
Ağaçların özsuyunda saklıdır. Toprak bizim anamızdır.
Washingtondaki büyük başkan bizden topraklarımızı istediği zaman bütün bunları istemektedir.

[Edited at 2011-03-23 09:09 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Baskça, Macarca ve Türkçe

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
SDL Trados Studio 2017 only €435 / $519
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translator’s group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only €435 / $519 / £345 / ¥63000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search