Okunmayan çeviriler...
Thread poster: Emin Arı

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:22
Member
English to Turkish
+ ...
Apr 23, 2011

Yaptığım çevirilerin okunup okunmadığını merak ediyorum. Hangimiz bir web sitesine üye olurken veya bir' programı kurarken ağdalı bir hukuk diliyle yazılmış kullanım koşulları anlaşmasını okuyoruz? Millet olarak kullanım kılavuzlarını pek sevdiğimiz söylenemez ama bir çevirmen olarak fazladan bir boşluk karakteri yüzünden çevirmen veya editör ile papaz olursunuz. Peki firmaların cafcaflı vizyon-misyon bildirgelerini çevirmen dışında ciddiye alan var mı? Hedef kitle ne kadar hedefte?

Sizin de görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Mutlu ve 'işsiz' bir hafta sonu dileğimle...


 

TheTranslator86
Turkey
Local time: 15:22
English to Turkish
+ ...
Aynen Katılıyorum Emin Bey Apr 23, 2011

Ben de hep bunu merak ediyorum. Çevirdiğim metinleri acaba kimler okuyor diye. Sonuç, herhalde hiç kimse. Dediğiniz gibi bir alet ele alındığında kılavuz hiç düşünülmeden hemen kurcalanmaya başlanır, katılım koşulları ileri > ileri tuşları geçilir vb. Tabi çevrilen tezler ve ödevler istisna olsa gerek. Genelde işini yaptığım kişilerden anlayamadıkları yerleri soranlar çıkabiliyor. Bunun dışında kalanlar ise, yanlış mı düşünüyorum bilmem, herhalde sadece dosyada ingilizce veya türkçe formatı olması gerektiği için çevriliyor.

 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 15:22
Turkish to English
+ ...
Bence iyi çevirin Apr 25, 2011

Ben ilk yıllarımda İng.mi geliştirmek ve kıyas amaçlı okuyordum.icon_smile.gif

 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:22
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Okunup Okunmama Meselesi Apr 25, 2011

Bence bir çeviri sadece bir kez okunuyor olsa bile o verilen emege deger. Eger çeviri bir kullanim kilavuzuna ait ise ona haydi haydi deger. Kullanim kilavuzlari kesinlikle okunmak için hazirlanan dökümanlardir. Onun okunmuyor olmasi çevirmeni baglamaz bile.

Bu bana acil durum talimatlarini (bildirge mi idi?) çagristiriyor. Gönül ister ki acil durum bildirgeleri okunmak zorunda kalmasın. Bunlar nasilsa okunmuyor diye düsünmek büyük bir yanlis olur. Okunmak zorunda kalindiginda da bunlarin son derece okunabilir olmasi gerekir.

Özetlemek gerekirse, bir dökümanin okunuyor veya okunmuyor olmasi çevirmen açisindan pek bir önem tasimaz. Bazi dökümanlar hemen her gün okunurlar, diger bazilari ise sadece acil durumlarda okunmak için yazilirlar. Çeviri açisindan bence aralarinda bir fark yoktur.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Okunmayan çeviriler...

Advanced searchWordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search