Off topic: Greencard Kazanınız var mı?
Thread poster: Whiz

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:42
English to Turkish
+ ...
Jul 20, 2011

Arkadaşlar,

Kaç yıl önceydi bilmiyorum Aracı bir kurum aracılığıyla internetten Greencard başvurusunda bulunmuştum. Dün aynı firma beni aradı ve DV2012 talihlilerinden biri olduğumu söyledi. Geçmişte benzer bir tecrübe yaşayan arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var, malum Greencard konusunda bir sürü dalavere dönüyor piyasada. Ben gerçekten kazanıp kazanmadığımı nasıl ve nerden öğrenebilirim acaba?

Bu firmanın adresi: www.greencardpiyangosu.com, Sayfaya girildiğinde kazananlar listesinde adım ve fotoğrafım çıkıyor ama ben yine de güvenilir bir yerden teyit etmek istiyorum. Çünkü firma danışmanlık hizmeti bedeli 3000 dolar alıyor. ABD'de yaşayan bir arkadaşım bile bu ücreti fazla buldu... Bir başka dolandırıcılık yolu olmasın bu da?

Yorumlarınızı bekliyorum....

Şimdiden herkese teşekkürler...

Handan Ceyhan

Direct link Reply with quote

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
DV Lottery Jul 20, 2011

Tüm dünyada milyonlarca insanin hayalini süsleyen ABD Yesil Kart alma hakkini kazandiginizdan dolayi sizi tebrik ederim. Sahsen ben de senelerdir basvururum ama sans simdiye kadar hiç gülmedi.

Önce bazi temel terimler. Kazandiginiz vize ABD'de mevcut olan irk çesitliligini sürdürmeyi amaçladigindan dolayi "Diversity Visa" ismiyle aniliyor. Bu vize ile toplumda Yesil Kart olarak bilinen Resident Alien kart sahibi olacaksiniz.

DV ile ilgili resmi web sitesi
http://www.dvlottery.state.gov/
olup bunun disindaki sitelerin tümü gayri resmidir ve hiçbir resmi niteligi yoktur. Kazanip kazanmadiginiza da buradan bakabilmeniz gerekir. Bu site kafanizdeki çesitli sorulari muhtemelen yanitlayacaktir.

Tekrar tebrikler ve yeni dünyada bol sanslar dilerim. Kültür ve yasam kosulları olarak Türkiye'den olabildigince farkli bir dünyada yasamaya baslayacaksınız. ABD'ye adapte olmak için kendinize biraz zaman verin. ABD'nin ne kadar farkli bir yer oldugunu ileride tekrar TÜrkiye'ye gelme sansini buldugunuzda anlayacaksiniz.

Selamlar,
ATIL

Faruk Atabeyli  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Aman dikkat Jul 20, 2011

Bir yakınıma çıkmıştı yıllar önce. Formlar paketi doğrudan ABD Göçmen Bürosundan gönderilmişti.

Bu işlem tamamen aracısız yapılıyor. Yani siz bir firma üzerinden başvursanız bile o firmayı temsilci atamış olmuyorsunuz. Muhatap doğrudan sizsiniz. Kimseyi dürüst olmamakla itham etmek doğru olmasa da biraz temkinli yaklaşmanızı öneririm. Önce şurayı deneyin:

https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(viv4omnsqmbxfmzv2ie3pfje))/Secure/StatusCheck.aspx

Ek bilgi:

http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html#status

[Edited at 2011-07-20 11:22 GMT]

Whiz  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Confirmation Number Jul 20, 2011

Faruk Atabeyli wrote:

Bir yakınıma çıkmıştı yıllar önce. Formlar paketi doğrudan ABD Göçmen Bürosundan gönderilmişti.

Bu işlem tamamen aracısız yapılıyor. Yani siz bir firma üzerinden başvursanız bile o firmayı temsilci atamış olmuyorsunuz. Muhatap doğrudan sizsiniz. Kimseyi dürüst olmamakla itham etmek doğru olmasa da biraz temkinli yaklaşmanızı öneririm. Önce şurayı deneyin:

https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(viv4omnsqmbxfmzv2ie3pfje))/Secure/StatusCheck.aspx

Ek bilgi:

http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html#status

[Edited at 2011-07-20 11:22 GMT]

Faruk Bey ve Atıl Bey, yukarıda verdiğiniz adrese girdim ama şimdi de durumumu kontrol edebilmem için bir konfirmasyon numarası soruyor bana. Benim bildiğim kadarıyla böyle bir numaram yok veya var da benim mi haberim yok? Tamamen kafam karıştı

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Confirmation Number Jul 20, 2011

Evet, girince ben de gördüm. Herhalde o siteden DV Lottery'e basvurunca bir konfirmasyon numarasi veriyor. Ben de animsayamiyorum verip vermedigini maalesef. Belki size aracilik eden o kurulusa bir danisabilirsiniz. Bundan sonra araci kullanmadan kendiniz direkt basvurun demeye hazirlaniyordum ki, artik bundan sonranin olmayacagini hatirladim.

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Sonucu merakla bekliyoruz Jul 20, 2011

Amerika dünyada yaşamak isteyeceğim son ülke ama yeşil kart başvurunuzun sonucunu merakla bekliyorum.

Whiz  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
2000'li yıllar Jul 20, 2011

Selcuk Akyuz wrote:

Amerika dünyada yaşamak isteyeceğim son ülke ama yeşil kart başvurunuzun sonucunu merakla bekliyorum.

Merhaba,

2000'li yılların başında ilgimi biraz olsun çekmişti Amerika ve orda yaşama fikri. Sonra yavaş yavaş azaldı bu istek. Şimdi aynen sizin gibi düşünmekteyim ama hazır böyle bir fırsat çıkmışken değerlendirmeden de duramıyorum. Ne kültür ne de toplum yapısı bana hitap etmiyor. Ama böyle bir karta sahip olmak ileride Avrupa vize durumlarında bir parça kolaylık sağlar diye düşünüyorum. Aslında tüm beklentim bu....

Silifke
DV Lottery Jul 23, 2011

Yukarıdaki açıklamalara ek olarak.
Her sene veya belli dönemlerle tekrarlanan bir çekiliştir. Resmi bir aracı kurum yoktur. Aracı olduğunu iddia eden firma veya şahıslar ise bildiğiniz "form doldurma" bürolarıdır ve bütün dertleri matbu (ve çoğunlukla yanlış) tercüme satışıdır.
Çekiliş sonuçları herhangi bir yerde ilan edilmez; sadece talihliye, tamamlanması gereken evraklar bildirilir ve bağlı bulunduğu ABD konslosluğuna sunulması gereken formlar gönderilir.
Sunulan Türkçe evraklar mutlaka İngilizce çevirileri ile birlikte istenir.
Tek aracı kurum ilgili ABD KONSOLOSLUĞUDUR. ABD KONSOLOSLUKLARI DAHİL kimsenin vize düzenlenme sürecinde DV LOTTERY düzenleme komitesi dışında bir etkisi veya yetkisi yoktur. Düzenleme komitesi ise bildiğiniz İŞ VE İŞÇİ BULMA KURUMU ÖN ELEME KURULU gibi çalışır.
Kolay gelsin.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Greencard Kazanınız var mı?

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search