WORDFAST FORWARD 2019

WHAT IS IT? Join users, developers, trainers, staff, and tech support for Wordfast’s 5th annual user conference. The program will feature three days of Wordfast training and workshops, other software integration sessions, keynote speeches, one-to-one meetings with experts, and more. The evenings will be spent networking and celebrating Wordfast’s 20-year anniversary. WHEN AND WHERE IS IT? The 2019 edition of Wordfast Forward will take place in Sainte-Luce, Martinique on March 21-23, 2019.

Click for Full Participation

E-kitap okuyucu (e-book reader) üzerine bilgi isteği
Thread poster: BÜLENT CEM ARK

BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:08
English to Turkish
+ ...
Jul 21, 2011

Herkese merhaba,

E-kitap okuyucu (e-book reader) almayı düşünüyorum. Biraz araştırdım. Açıkçası kafam karıştı. Bir de hangi ürünün sitesine girerseniz girin, sadece iyi yanlarını yazar, ama dezavantajlarını tabii ki yazmazlar.

Aranızda bu tür bir cihaz kullanan kişiler varsa, önerilerinizi almak isterim.

Malum, cihazın fiyatı ucuz değil. Böyle bir şeyi almadan önce hakikaten buna değecek bir şey almayı tercih ederim.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:08
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
donanımdan anlamam Jul 21, 2011

Ama netbook veya tablet kullanıyorsanız program önerebilirim http://calibre-ebook.com/

 

Barış ALKIM  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 16:08
English to Turkish
+ ...
İhtiyaçlarınızı iyi belirleyin Jul 21, 2011

Merhaba,

Ben bir yıldan uzun süredir Reeder (http://www.reederebr.com/) kullanıyorum. Bendeki ilk modeli, daha sonra ürün yelpazesini epey bir genişlettiler. Gözüme ilk çarpan artı ve eksilerini sıralayayım:

+ Ürün hafif, boyutları itibariyle her yere taşınabilir ve gerçekten ince. Sayfa boyutu gerçek bir kitabınkiyle aynı, hatta bazılarından daha büyük. Yatay ya da dikey kullanılabiliyor.

+ E-ink teknolojisi kullanıldığı için ekran hiçbir şekilde yansıma yapmıyor. En parlak güneş altında bile okuyabilirsiniz.

+ Ekranın dokunmatik oluşu çok pratik.

+ E-ink'te görüntünün gösterilmesi değil sadece tazelenmesi için güç harcandığı için pil ömrü çok uzun. Yanında şarj cihazı geliyor ancak standart bir micro USB kablosuyla bilgisayara bağlayarak da şarj edebiliyorsunuz.

+ Kitapları okurken sayfa ayracı koyabiliyor, istediğiniz yerlerin altını çizebiliyor veya not alabiliyorsunuz

+ Kendi hafızası bir hayli yeterli, ama isterseniz cep telefonlarında da kullanılan microSD kartlarla kapasitesini genişletebiliyorsunuz. Böylece birkaç bin kitabı yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

+ Bendeki modelde WiFi ve dahili Firefox tarayıcı olduğu için internete rahatça erişebiliyorum ancak e-ink teknolojili ekranlarda gerçek bir internet keyfi almak mümkün değil.

+ doc, txt, rtf, pdf, epub ve akla gelebilecek daha bir sürü dosya formatını (çevrimiçi mağazalardan alınan DRM'li dosyalar dahil) açabiliyor.

+ Son bellenim (firmware) güncellemelerinden birinde, işaretlediğiniz sözcükleri Redhouse sözlüğünden arama seçeneği eklendi.

+ Kitap okurken müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz, aletin üstünde kulaklık girişi var ve hafıza kartına ya da aletin kendi belleğine yüklediğiniz mp3 dosyalarını arka planda çalabiliyor.

Gelelim eksilere:

- E-ink ekranlarda flüoresan ya da LED gibi bir arka aydınlatma ya da OLED ekranlardaki gibi LED'lerin kendiliğinden ışık saçması olayı olmadığından, karanlıkta kullanmanız mümkün değil. Ancak köşe başında üç dört liraya satın alabileceğiniz küçük kitap okuma ışıkları çok fayda sağlıyor

- E-ink ekranlar akıcı değiller, o yüzden web sayfalarını kaydırmak vb. kolay değil. Ayrıca bu ekranlarda renk yok, sadece gri tonlama var. O yüzden video, fotoğraf gibi şeyleri de unutun.

- Markası fark etmez; fiyatları hala makul değil e-kitap okuyucuların. İnsan hep o paraya daha iyi şeyler alabileceğini hissediyor.

- Bu söyleyeceğim, kullandığım aletin marka - modeliyle ilgili değil, daha çok e-kitap okuyucu kavramına yönelik bir eleştiri. Ben bu tür aletlerden gerçek bir kitap okuma zevki alamıyorum. Kağıt üzerinde ne kadar ideal gözükse de, her yere yanımda taşıdığım bir çözüm olamıyor o yüzden. Aynısı tablet PC'ler ya da dizüstü bilgisayarlar için de geçerli. Bu tarz dijital ortamlarda okuduklarım gerçek bir kitabı okumuş olmanın o zihinsel ve manevi tatminini sağlamıyor, sadece uzun tren ve uçak yolculuklarında can sıkıntımı gideriyor, o kadar.


 

BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:08
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Jul 21, 2011

Barış Bey,

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Ekran büyüklüğü konusunda bir öneriniz var mı?


 

Barış ALKIM  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 16:08
English to Turkish
+ ...
6-7 inç yeterli Jul 22, 2011

Merhaba,

6-7 inç okunaklı bir ekran boyutu sayılabilir. Hoş, yazıtipleri ölçeklendirilebilir türden olduğu için büyütüp küçültmek size kalmış. Daha büyüklerini, taşınabilirlik konusunda ciddi sıkıntılar yaratabileceği için tavsiye etmiyorum.


 

BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:08
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kararımı verdim Jul 26, 2011

Yaptığım araştırmacıların neticesinde Amazon Kindle 3 Wifi modelini seçtim.

Kullanmaya başladıktan sonra, görüşlerimi bilahare yazarım.


 

Silifke
Local time: 19:08
Tüketim dünyası... Aug 4, 2011

Samimi olalım, kimsenin bu bilgisayar yüzünden kitap falan okumadığınıicon_smile.gif
Gelelim teknolojik boyutuna! Alırım 10" bir netbook, olurum 3*5 dolara abone sağa sola, girer okurum okuyacağımı.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

E-kitap okuyucu (e-book reader) üzerine bilgi isteği

Advanced searchBaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search