UTR (unique tax reference) numarası?
Thread poster: Tuncay Kurt

Tuncay Kurt  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Sep 20, 2011

Selamlar,

İngiltere'de bulunan bir müşteri benden UTR (unique tax reference) numaramı istedi. Daha önce adını bile duymadığım birşey bu. Biraz araştırınca anladığım kadarıyla sadece İngiltere vatandaşlarının edindiği bir numara ve bizdeki vergi kimlik numarası gibi birşey bu.
Asıl sorun, henüz resmi anlamda çalışan bir çevirmen değilim. Yani şirket kurmak/muhasebe/vergiler vs gibi konularda küçük bir adım bile atmadım daha.

Şimdi bu numara nedir, bir Türk vatandaşı için karşılığı nedir veya benim koşullarımda nasıl bir yanıt vermem gerekir müşteriye bilemedim. Yani şuan istesem de Türkiye'de bu bürokrasi işlerini halledemem. 2-3 aylığına yurt dışındayım.

Forumlardan birinde bu numaraya sahip olmayan bir çevirmen için (çevirmen İngiltere'de değil) İngiltere'deki firmanın %18 civarında bir vergi kesintisi yaptığıyla ilgili birşeyler okudum.

Bu konudaki deneyimlerini ve bilgilerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden.

Tuncay


 

Yigit Ati  Identity Verified
Turkey
Local time: 22:37
English to Turkish
+ ...
Ne olursa olsun bu müşteriden vazgeçmem diyorsan Sep 20, 2011

T.C kimlik numaranı yazabilirsin.

Ben de resmi çalışmaya başlayalı 7-8 ay oldu. Daha önce bu şekilde vergi numaramı isteyenlere T.C kimlik numaramı veriyordum ve sorun olmadı.

"T.C kimlik numaranızı vermeyin, bu hassas bir bilgi" dense de, istendiğinde - eğer müşteri sağlamsa - herkesin verdiğinden eminim=))

İyi çalışmalar!


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

UTR (unique tax reference) numarası?

Advanced searchSDL Trados Studio 2017 only €435 / $519
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translator’s group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only €435 / $519 / £345 / ¥63000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search