UTR (unique tax reference) numarası?
Thread poster: Tuncay Kurt

Tuncay Kurt  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Sep 20, 2011

Selamlar,

İngiltere'de bulunan bir müşteri benden UTR (unique tax reference) numaramı istedi. Daha önce adını bile duymadığım birşey bu. Biraz araştırınca anladığım kadarıyla sadece İngiltere vatandaşlarının edindiği bir numara ve bizdeki vergi kimlik numarası gibi birşey bu.
Asıl sorun, henüz resmi anlamda çalışan bir çevirmen değilim. Yani şirket kurmak/muhasebe/vergiler vs gibi konularda küçük bir adım bile atmadım daha.

Şimdi bu numara nedir, bir Türk vatandaşı için karşılığı nedir veya benim koşullarımda nasıl bir yanıt vermem gerekir müşteriye bilemedim. Yani şuan istesem de Türkiye'de bu bürokrasi işlerini halledemem. 2-3 aylığına yurt dışındayım.

Forumlardan birinde bu numaraya sahip olmayan bir çevirmen için (çevirmen İngiltere'de değil) İngiltere'deki firmanın %18 civarında bir vergi kesintisi yaptığıyla ilgili birşeyler okudum.

Bu konudaki deneyimlerini ve bilgilerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden.

Tuncay


 

Yigit Ati  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:50
English to Turkish
+ ...
Ne olursa olsun bu müşteriden vazgeçmem diyorsan Sep 20, 2011

T.C kimlik numaranı yazabilirsin.

Ben de resmi çalışmaya başlayalı 7-8 ay oldu. Daha önce bu şekilde vergi numaramı isteyenlere T.C kimlik numaramı veriyordum ve sorun olmadı.

"T.C kimlik numaranızı vermeyin, bu hassas bir bilgi" dense de, istendiğinde - eğer müşteri sağlamsa - herkesin verdiğinden eminim=))

İyi çalışmalar!


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

UTR (unique tax reference) numarası?

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search