Forum Mesajları ve Şikayet Mekanizması
Thread poster: Ali Tuna

Ali Tuna  Identity Verified
United States
Local time: 04:48
Turkish to English
+ ...
Oct 30, 2011

Merhaba Arkadaşlar,

Forumlar için mesaj yazan hepinizin katkılarını takdir ediyorum. Gerçekten de oldukça bilgilendirici ve aynı zamanda yaratıcı mesajlar yazıyorsunuz. Çeviri mesleğine yeni başlamış tüm arkadaşlarımızın bu forumları takip ederek mesleklerine çok farklı açılardan bakmaya başladıkları kesin.

Yalnız forumlar ve benim moderatörlük görevimle ilgili bir kaç konudan bahsetmek istiyorum. Umarım başınızı ağrıtmam. Şöyle ki:

1. Forumlarla ilgili bana ulaştırmak istediğiniz mesajları uzun süre bana ulaştıramamış olabilirsiniz. Bunun nedeni benim mesajlarınızı göz ardı etmem değil, kullandığım Gmail hesabımın moderatör mesajlarını Spam klasörüne atması ve benim de Spam klasörünü normalde kontrol etmediğim için bu mesajları görmememdir. Her ne kadar şu anda Spam klasörüne giden mesajları Not Spam diye işaretlesem de All-Knowing Gmail benim seçimimi göz ardı etmeye devam ediyor. Benim de her gün o klasörü kontrol etmeye zamanım olmuyor maalesef. O yüzden sizden şunu rica edeceğim: Eğer mesajınıza 24 saat içerisinde yanıt alamazsanız bana lyceumusa@gmail.com adresinden ulaşabilir misiniz?

2. Bazı meslektaşlarımızın forumlara katılımı önceki ve şu anki bazı moderatörler tarafından sınırlandırılmış. Bu meslektaşlarımızın her mesajının, düzeltmeler dahil, moderatör onayına ihtiyacı var. Benim bu arkadaşlardan isteğim ise mümkünse mesajlarını en son haline getirdikten sonra foruma koymaları. Yoksa bir mesajı onayladıktan sonra her yapılan düzeltme için tekrar onaylamam gerekiyor. Bir de aradaki saat farkını göze alabilirseniz sevinirim.

3. Gördüğüm kadarıyla hemen her konu bir yerlerde rayından çıkıyor ve meslektaşlarımız arasında ilgisiz bir tartışma başlıyor. Yeni gireceğiniz mesajla konunun başka bir mecraya kayacağını fark etiğiniz durumlarda ilgili bir başlık altında ayrı bir konu açabilirseniz çok iyi olur. Site kuralları gereği alakasız mesajların veya yorumların farkına varırsam moderatör olarak bunları silmem gerekiyor. Bu konuda da anlayışınızı bekliyorum.

4. Bazen girilen mesajların bazı meslektaşlarımızı veya grupları incitebileceğini fark edemeyip onaylayabilirim. Böyle durumlarda mesajı yazan kişiyi hedef alan bir mesaj yazmaktansa bana bildirebilirseniz çok sevinirim. Yoksa yoğun ve stresli bir işin arasında bizleri rahatlatması için tasarlanan forumlar daha çok strese neden olup performansımızı düşürebiliyor. Bu da sanırım çoğumuzun yaşamını etkiliyor. Aramızda her ay başında eline sabit ödeme geçen çok fazla arkadaşımızın olduğunu sanmıyorum. Neticede her ay kazandığımız para ruh halimizle ve performansımızla çok ilgili. Umarım hepimiz bu konuda daha hassas davranabiliriz.

Yukarıda listelediğim konularla veya forumların genel işleyişiyle ilgili önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,
Ali

Direct link Reply with quote

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:48
English to Turkish
Forum müdavimi olarak bir rica Oct 31, 2011

Yerinde tespitler ve önerilerle meseleye el atmışsınız Ali Bey, teşekkürler. Bir müdavim olarak benim de bir ricam olacak:
Forumlara yazılan mesajların onayı/reddi ve benzeri moderatör işlemlerinde epey bir yavaşlama var.
Özellikle yoğun katılımın olduğu konularda, konuyu başlatan arkadaşın bile (henüz yeniyse kesinlikle başına gelecek budur) sizin onayınızı bir gün kadar beklemesi, yazışmanın akışını soğutuyor.
Burada en can alıcı kısım sizin daha sık kontrol edip hızlı yanıt vermeniz. Yoksa, her zaman istismar, konularda sapıtma, can sıkıcı durumlar olacaktır. Bu engellenemez bir şey.

Spam meselesine en iyi çözüm, proz.com uzantılı e-postalar için bir etiket oluşturmak olabilir. Bende normal olup da spam klasörüne atılan bir e-posta olursa deneme yapar, sizlerle paylaşırım.

Kolay gelsin

[Değişiklik saati 2011-10-31 19:53 GMT]

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Forum Mesajları ve Şikayet Mekanizması

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search