Cevirmenin Ceviri Burolarinda Gordugu Profesyonel Olmayan Yaklasimlar
Thread poster: Hamid Aydin

Hamid Aydin  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:36
Member (2008)
English to Turkish
+ ...
Nov 2, 2011

Merhabalar;

Gerçi çok klasik ama, sıcağı sıcağına yaşadığım bir tecrübeden hareketle böyle bir konu yazma ihtiyacı hissettim.

Adı ve ülkesi bende saklı bir büro düzeltme (proofreading) için bir iş göndermek istedi. Ben de kabul ettim. 2500 kelime civarı bir işti. Fakat kontrole başlar başlamaz çeviride ciddi hataların olduğunu gözlemledim. Bunu büro ile paylaşınca, her halükarda bu işin belirlenen sürede yetiştirilmesi gerektiği s
... See more
Merhabalar;

Gerçi çok klasik ama, sıcağı sıcağına yaşadığım bir tecrübeden hareketle böyle bir konu yazma ihtiyacı hissettim.

Adı ve ülkesi bende saklı bir büro düzeltme (proofreading) için bir iş göndermek istedi. Ben de kabul ettim. 2500 kelime civarı bir işti. Fakat kontrole başlar başlamaz çeviride ciddi hataların olduğunu gözlemledim. Bunu büro ile paylaşınca, her halükarda bu işin belirlenen sürede yetiştirilmesi gerektiği söylendi. Ben de yardımcı olmak için kabul ettim.

Fakat işte biraz daha ilerleyince, çeviride bariz yanlışlar bana "Google Translate"i hatırlattı. Herhangi bir cümleyi kontrol edince, Google Translate'ten birebir kopyalanmış olduğunu gördüm. Ve büroya işi yapmayacağımı söyledim. Bu profesyonel olmayan yaklaşımın sorumlusunun kendilerini olduğunu söyleyip Google Translator'ın Düzeltmeni unvanını kabul etmeyip işi iade ettim.

İyi çalışmalar,
Collapse


 

Faruk Atabeyli  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:36
English to Turkish
+ ...
Post editing Nov 2, 2011

Size gönderilen düzelti işini ciddi bir büro post editing işi olarak gönderir, fiyatınızı ve süreyi buna göre belirleme fırsatı tanırdı. Post editing, yani makine çevirisinin düzelti işleri bu aralar sıkça gündemde, giderek de artacak gibi görünüyor. İşi gönderen şeffaf olduktan ve işin makine çevirisi düzeltisi olduğunu açıkça söyledikten sonra sorun yok, isteyen kabul eder isteyen etmez. Sanırım size bunu söylemediler. Post editing işlerini, bilerek kabu... See more
Size gönderilen düzelti işini ciddi bir büro post editing işi olarak gönderir, fiyatınızı ve süreyi buna göre belirleme fırsatı tanırdı. Post editing, yani makine çevirisinin düzelti işleri bu aralar sıkça gündemde, giderek de artacak gibi görünüyor. İşi gönderen şeffaf olduktan ve işin makine çevirisi düzeltisi olduğunu açıkça söyledikten sonra sorun yok, isteyen kabul eder isteyen etmez. Sanırım size bunu söylemediler. Post editing işlerini, bilerek kabul etseniz ve fiyatı ona göre vermiş olsanız dahi her zaman bir kabusa dönüşme potansiyeli var. Ben bir kez post editing yaptım ve bunca yıldır üzerinde çalıştığım projeler arasında en kötü proje olarak yerini aldı.Collapse


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:36
Member
English to Turkish
+ ...
Aynı durum... Nov 2, 2011

Benzer bir şeyle daha dün karşılaştım. Post editing diye gönderdikleri döküman makine çevirisi çıktı. Şark kurnazlığı ile çeviriyi proofing fiyatına getirmeye çalışıyorlar.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Cevirmenin Ceviri Burolarinda Gordugu Profesyonel Olmayan Yaklasimlar

Advanced searchSDL MultiTerm 2021
One central location to store and manage multilingual terminology.

By providing access to all those involved in applying terminology (such as engineers, marketers, translators, and terminologists), our terminology management solution ensures consistent and high-quality content from source through to translation.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search