Daha verimli bir çalışma ortamı için (daha) sessiz PC: Kasaya ses yalıtımı nasıl yapılır?
Thread poster: Dagdelen

Dagdelen  Identity Verified
Turkey
Local time: 22:37
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Nov 14, 2011

Geçenlerde daha rahat okuyup daha rahat çalışayım diye, 22"lik LCD ekranı emekliye ayırıp, full HD 27"lik LED'e terfi ettim.
Bu da beni 2,5 yıllık ekran kartımı terfi etmek zorunda bıraktı, yeni ekran kartı da (sapphire 6850) elbette performansı daha yüksek bir güç kaynağını (Thermaltake 700 Watt) zorunlu kıldı.
Şimdi her şey mükemmel ama çok daha gürültülü.icon_smile.gif
Bilgisayarı daha sessiz hale getirmek için birçok yöntem var, büyük fanlar, sulu soğutma, PC'yi balkona çıkarma (=kesin çözüm) gibi.

Benim denemek istediğim yöntem, kasaya ses yalıtım malzemeleri döşemek. Ayrıntılı söylemek gerekirse, kasa dik dururken yan panellere ve alt tabana ses yalıtım tabakaları döşemek istiyorum.
Bu tür malzemeler üreten yurtdışı firmaları var (silencekit, Akasa, be quiet, vs.).

İçinizde benim gibi gürültüye duyarlı olup, bilgisayarına ses yalıtımı yapmış olan var mı? Bu tür ses yalıtım malzemeleri nereden tedarik edilebilir?

Teşekkürler!

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Member
English to Turkish
+ ...
daha sessiz fan Nov 14, 2011

Kasanın içine herhangi bir ses yalıtım malzemesi döşeyebilirsiniz ama bunun pek işe yarayacağını düşünmüyorum. Ses yalıtım malzemesini sadece üst ve yanlara koyabilirsiniz çünkü bilgisayarın nefes aldığı delikleri kapatmanızı hiç tavsiye etmem.

Kasada ses yapan güç kaynağını soğutan fandır ve onu da bildiğim kadarıyla izole edemezsiniz. Sessiz fanlar Türkiye'de var mı bilmiyorum. Suyla soğutma da astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

Naçizane fikrim kasayı biraz uzağa, izole edilmiş ama hava alabileceği bir yere koymanız.

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Ses Izolasyonu Nov 14, 2011

Ben böyle bir is yapmadim ama aklima dikkate alabileceginiz 2 farkli malzeme geldi. Bunlardan istediginiz birini PC'nin sac kasasinin iç yüzeyine yapistirici ile döseyebilirsiniz. Bahsettigim malzemelerden ilki çok kolay bulunan styrofoam yani beyaz köpük. Diger malzeme ise bizde izocam diye bilinen cam yünü. Bunlarin her ikisi de piyasadan yalitim malzemesi olarak kolaylikla bulunabilecek seyler. Ev malzemeleri satan yerlerde de bulabilirsiniz. Daha çok ince levhalar halindedirler.

Bu malzemeler hem isi (thermal) izolasyonu hem de ses izolasyonu saglar. Siz malzemeyi isi izolasyonu için kullanmayacaksiniz. Hangisinin ses izolasyonu daha iyidir sorusunun cevabini bilmiyorum maalesef. Bunun için handbooklara bakmak lazim. Yalniz styrofoamin önemli bir dezavantaji vardir, o da yanici olmasidir. Cam yünü yanici degildir. Bu nedenle styrofoam daha çok buzdolabi gibi yerlerin isi ve ses izolasyonunda kullanilir. Isi yayan yerlerde daha çok cam yünü kullanilir. Umarim bu bilgiler yararli olur.

Turkey
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sesi absorbe edici materyal = % 70 - % 90 ses sönümleme (Üretici firmalar diyor) Nov 14, 2011

Yeni ekran kartının fanı ve yeni güç kaynağının fanı güya çok sessiz imiş, o yüzden satın almıştım. Ama bu sessiz uğultuicon_smile.gif beni rahatsız ediyor.
Sulu ya da gazlı soğutma sistemleri bana göre değil, ayrıca pahalı da.
O yüzden, ses kasanın içindeki metale çarpıp artacağına, sesin önemli bir kısmı yalıtım malzemesine çarpsın ve azalsın diyorum.

Kasa dik duruyor (anakart da) ve yalnızca yan paneller, alt (taban) ve üst (tavan) kısımlarını sönümlendirici materyal ile kaplamak istiyorum, yani kasanın önü ve arkası hava akımı için açık kalacak. Benim için şahsen % 50'lik bir ses sönümlemesi yeterli olurdu.

Yapı marketlere sordum, Atıl beyin önerdiği gibi beyaz köpük (başka renkte olanı da var) ve ısıcam gibi malzemeler var, ama bunlar çok kalın materyaller ve bunlarla tüm evleri ya da duvarları izole ediyorlar.

Ses sönümlemesi için gerekli malzemeleri, kendinden yapışabilen hazır kesilmiş tabakalar halinde satışa sunan firmalar yurtdışında var (bkz. en üst raf).
Türkiye'de bunlar acaba nerede tedarik edilebilir?

[Edited at 2011-11-15 10:23 GMT]

Turkey
Member
English to Turkish
+ ...
araç ses izolasyonu malzemeleri Nov 15, 2011

Araç içi ses izolasyonunda kullanılan ve kalınlığı fazla olmayan özel malzemeler var. Bunları 3M veya Ziebart bayilerinden bulabilirsiniz. Malzemenin adı aklıma gelmiyor ama ben de arabaya yaptırmıştım.

Rasim Dağdelen wrote:

Yeni ekran kartının fanı ve yeni güç kaynağının fanı güya çok sessiz imiş, o yüzden satın almıştım. Ama bu sessiz uğultuicon_smile.gif beni rahatsız ediyor.
Sulu ya da gazlı soğutma sistemleri bana göre değil, ayrıca pahalı da.
O yüzden, ses kasanın içindeki metale çarpıp artacağına, sesin önemli bir kısmı yalıtım malzemesine çarpsın ve azalsın diyorum.

Kasa dik duruyor (anakart ta) ve yalnızca yan paneller, alt (taban) ve üst (tavan) kısımlarını sönümlendirici materyal ile kaplamak istiyorum, yani kasanın önü ve arkası hava akımı için açık kalacak. Benim için şahsen % 50'lik bir ses sönümlemesi yeterli olurdu.

Yapı marketlere sordum, Atıl beyin önerdiği gibi beyaz köpük (başka renkte olanı da var) ve ısıcam gibi malzemeler var, ama bunlar çok kalın materyaller ve bunlarla tüm evleri ya da duvarları izole ediyorlar.

Ses sönümlemesi için gerekli malzemeleri, kendinden yapışabilen hazır kesilmiş tabakalar halinde satışa sunan firmalar yurtdışında var (bkz. en üst raf).
Türkiye'de bunlar acaba nerede tedarik edilebilir?

Turkey
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Mantıklı Nov 15, 2011

Emin Arı wrote:

Araç içi ses izolasyonunda kullanılan ve kalınlığı fazla olmayan özel malzemeler var. Bunları 3M veya Ziebart bayilerinden bulabilirsiniz. Malzemenin adı aklıma gelmiyor ama ben de arabaya yaptırmıştım.

PC ses yalıtımı ve araç içi ses yalıtımı, bana benzer konular gibi geliyor. Yeter ki kullanılan malzeme, sesi bir şekilde sönümlesin. Aslında ses yalıtımı değil, sönümlemesi (absorption) demek gerek, ama sorry gari.

Ağır beyin işçiliği yapılan bu meslekte, ergonomi konusuna bu kadar az ilginin olması beni şaşırttı. Bunu da burada belirtmiş olayım.

Çünkü daha iyi/rahat görmek/okumak istiyorsanız, daha güçlü ve büyük ekrana gerek duyarsınız, bu da daha büyük ve güçlü ekran kartları ve güç kaynaklarını zorunlu kılar. Bunlar da haliyle daha seslidir. Bu ikilemi bir şekilde, en kolay ve ucuz yoldan çözmek gerekmez mi?

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Vatan Bilgisayar? Nov 15, 2011

Daha büyük bir ekran gerekli mi bilemiyorum, ben 15,4" laptop ekranı ve ikinci monitor olarak da 17" kullanıyorum. Ama oyun oynamıyorsanız çok güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olmaz, bu durumda da gürültünün kaynağında en az %50 azalma sağlanmış olur.

Gürültünün esas kaynağı biliyorsunuz fanlar, daha yavaş dönen büyük fanlar gürültüyü ciddi derecede azaltıyor. Ama siz sistemi toparladığınıza göre bu konuda yazmanın anlamı yok artık.

İzmir'de Vatan Bilgisayar'da bu tür malzemelerin olduğunu düşünüyorum, websitesinde bulamadım ama telefonla sorarsanız mutlaka yardımcı olurlar. Orada yoksa bile Konak'ta büyük bilgisayarcılar var.

http://forum.donanimhaber.com/ adresini de ihmal etmeyin.

Turkey
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Satrançtan başka oyun bilmem. Nov 15, 2011

Bilgisayarda tek oynadığım oyun: satranç, o da yalnızca 8. kademesine kadar (daha yukarısında zorlanıyorum da).

Çalışırken çok fazla sayıda uygulama yüklüyorum, CAT, TermBank'lar, İnternet uygulamaları, kocaman PDF'ler, çıktı dosyaları gibi. Daha iyi ve daha rahat okumak istiyordum. Amacım Apple'lardaki görüntü kalitesini yakalamaktı, o yüzden 27" LED TV satın alıp, monitör olarak bağladım. Daha sonra arkası çorap söküğü gibi geldi.

Daha hızlı, daha güçlü ve daha uğultulu.

Vatan bilgisayar, Konak-Çankaya ve de Gıda Çarşısına bir bakmam gerek, galiba.

Turkey
Member
English to Turkish
+ ...
Üç monitor Nov 15, 2011

27" monitor bence biraz fazla büyük. Size tavsiyem iki adet 22" monitor ile çalışmanız. Fan aksamını Vatan bilgisayarda yok sanırım daha çok Çankaya civarındaki bilgisayarcılarda olabilir, örneğin Olbim. Yalıtım malzemesi için ise herhangi bir Ziebart bayisine giderseniz yardımcı olurlar.

Rasim Dağdelen wrote:

Bilgisayarda tek oynadığım oyun: satranç, o da yalnızca 8. kademesine kadar (daha yukarısında zorlanıyorum da).

Çalışırken çok fazla sayıda uygulama yüklüyorum, CAT, TermBank'lar, İnternet uygulamaları, kocaman PDF'ler, çıktı dosyaları gibi. Daha iyi ve daha rahat okumak istiyordum. Amacım Apple'lardaki görüntü kalitesini yakalamaktı, o yüzden 27" LED TV satın alıp, monitör olarak bağladım. Daha sonra arkası çorap söküğü gibi geldi.

Daha hızlı, daha güçlü ve daha uğultulu.

Vatan bilgisayar, Konak-Çankaya ve de Gıda Çarşısına bir bakmam gerek, galiba.

Silifke
Gereksiz! Nov 15, 2011

Sağlam performansa sahip bir notebook ve HDMI kablo ile istediğiniz ekran büyüklüğünde bir TV'ye bağlantı ile bahsettiğiniz işi zaten yaparsınız. Selçuk arkadaşımız zaten benzeri bir sistem önermiş. Tavsiyem 42" PHILIPS, HDMI kablo ve TOSHIBA notebook. En ucuz home theater alternatifi.

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Monitor Size Nov 16, 2011

Is monitor büyüklügüne geldiginde sanirim daha rahat görebilmek için ana kural "bigger is better". Öte yandan, herkes biliyor ki "bigger is more expensive". Sonuç olarak, monitor büyüklügü tamamen sizin kisisel tercihinize kaliyor bence. Dükkanlara gidip çesitli büyüklüklerin pratikte nasil göründügünü deneyebilirsiniz. Ben simdi bir monitor almak isteseydim çalisma masama uyacak büyüklükte ve olabildigince büyük bir boyut seçerdim herhalde. Halen 15" monitor kullaniyorum notebook PC'me bagli olarak. Ama biliyorum ki bu oldukça küçük. Desktop'in avantajlari saymakla bitmez. icon_smile.gif

[Edited at 2011-11-16 18:22 GMT]

Mehmet Ali Bahıt
Local time: 21:37
English to Turkish
+ ...
İlginç Nov 16, 2011

Rasim Bey,
Farkında mısınız bilmem ama ikidir siz başlık açıyorsunuz ve laf dönüp dolaşıp "boyu mu, işlevi mi" muammasına geliyor.

Bkz:
http://www.proz.com/kudoz/english_to_turkish/automotive_cars_trucks/4501552-small_cause_large_effect.html

Bu arada Silifke'nin önerisinden hareketle: Eski kartınızla HDMI bağlantısını denemiş miydiniz? Tamamen teknik meraktan soruyorum.

Turkey
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Diversum Nov 16, 2011

@ Atıl Bey ve Laptop kullanabilen diğer arkadaşlar

Ben gözlük kullanmak zorunda olan bir kişiyim ve gözlerim gittikçe daha fazla duyarlı hale geliyor. Gözlerimin rahatlığı benim için yaşamsal önemde. Ayrıca çalışırken aynı anda bir sürü uygulama yüklüyorum, yer gerek!!! 22 " monitör o yüzden yetmemişti.

Dahası eskiden kalma bir high-tech hayranlığı var, daha yeni, daha hızlı, daha kaliteli ses, daha iyi çözünürlükteki ekran. Normalde, hiç terfi yapmayan ve her üç dört yılda bir PC yenileyen biriyim, ama bu kez 2,5 yıl sonra kısmi terfi yapmak zorunda kaldım ve aslında hala devam ediyor.
Emin olun, 27" kullanmaya başladıktan bir iki gün içinde, buna tamamen alışıyorsunuz ve şimdiye kadar niye yapmadım diye hayıflanıyorsunuz.
Elbette 7.500 TL'lik Apple'lar kadar iyi çözünürlüğe henüz ulaşamadım, ama çok yaklaştım.

@ Mehmet Ali Bahıt
Benim eski ekran kartında (Sapphire 4830) yalnızca iki tane DVI çıkışı vardı. Satın aldığım 27" LED TV'de ise HDMI ve VGA girişleri mevcut. Eski ekran kartını monitöre (TV) bağlamak için ilk önce her iki bağlantı seçeneğini de denedim, yani HDMI-adapterli VGA' ya DVI kablo ve HDMI'ya DVI kablo seçeneklerini. VGA bağlantısı berbattı, diğeri yani HDMI'ya DVI kablosunda çok daha iyi performans alıyorsunuz, ama çok veri de kayboluyor. Dolayısıyla yeni ekran kartı (Sapphire 6850) satın aldım, HDMI ve DP çıkışları mevcut. Şu anda HDMI to HDMI bağlantısı ile çözünürlük nefis.

Ne yazık ki, gözler yetmezmiş gibi bir de gürültüye aşırı duyarlıyım. İşte bu forum thread'i açmamım nedeni de bu, yüzlerce pro var burada (adı üstünde Proz), bir kişinin başına bu sorun gelmiş ve bunu çözmüş olması gerekirdi.

P.s. "kendisi küçük, etkisi büyük" ne yazık ki makul görülmedi.icon_smile.gif

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Şantiyede çalışan çevirmenler için Nov 16, 2011

Rasim Bey ofis ortamında bir yandan çayını kahvesini içip belki de klasik müzik eşliğinde sakin kafayla çevirilerini yaparkenicon_smile.gif şantiyelerde çalışan arkadaşlarımız geldi aklıma. Onlar için de şöyle bir bilgisayar uygun olurdu herhalde.

http://www.toughbook.eu/products-and-services/fully-ruggedized

Turkey
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Schlepptop Nov 16, 2011

Selcuk Akyuz:

Rasim Bey ofis ortamında bir yandan çayını kahvesini içip belki de klasik müzik eşliğinde sakin kafayla çevirilerini yaparkenicon_smile.gif şantiyelerde çalışan arkadaşlarımız geldi aklıma. Onlar için de şöyle bir bilgisayar uygun olurdu herhalde.

http://www.toughbook.eu/products-and-services/fully-ruggedized
...

Toughbook resimlerini görünce, aklıma 90'lı yılların başındaki Schlepptoplar geldi (Schleppen: sürüklemek, çağrışım: Schleppboot "romörkör"):

http://de.wiktionary.org/wiki/Schlepptop

icon_smile.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Daha verimli bir çalışma ortamı için (daha) sessiz PC: Kasaya ses yalıtımı nasıl yapılır?

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search