Edebi Çeviriyi Geliştirmek
Thread poster: Esra Doyuk

Esra Doyuk
Turkey
Local time: 21:24
English to Turkish
Nov 25, 2011

Merhaba,

Üniversitenin ilgili bölümünden mezun bir çevirmen değilim ama kitap okumayı çok sevdiğim ve bildiğim yabancı dili çok iyi geliştirdiğim için bir yayınevi bana edebi eser çevirisi için şans verdi. İki sene içinde yaklaşık on kitap çevirdim, altısı yayımlandı ve beğenildi. Ancak sevgili editörlerim olmasaydı, çevirdiğim kitaplar okuyucuyla buluşacağı son güzel halini alamazdı. Sonuçta tecrübeli değildim.


Artık editörlerim için herhangi bir yük oluşturmak istemiyor, onların kontrolü olmaksızın bile matbaaya verilebilecek çeviri metinleri teslim etmek istiyorum. Bunun için de çıkan kitaplarla, verdiğim metinler arasındaki farkları karşılaştırıyorum, kılavuzları inceliyorum, sürekli kendimi geliştirmek için çalışmalar yapıyorum.

Şu anda kalan belirgin bir hatamın bulunmadığını öğrendim(Deyimler, imlalar, cümle kuruluşları gibi hatalarım düzeldi). Ara sıra çıkan hatalar varmış ama bunlar da tam olarak çevirilerime güven duyulamamasına neden oluyor. Yapılan düzeltmeler çevirdiğim cümleleri, okuyucuya daha güzel, daha edebi bir şekilde sunulması için yapılıyor. Türkçe'yi daha güzel kullanabilecek bir seviyeye gelmem için neredeyse hiç okumadığım Türkçe eserlere eğilmeye karar verdim.

Sizce doğru yolda ilerliyor muyum? Hikayemde gözlediğiniz, bana yardımcı olabileceğiniz başka konular var mı? Ve hangi Türk yazarları önerirsiniz?

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim,
Esra.

[Edited at 2011-11-25 10:43 GMT]


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Tebrikler, Basarilar! Nov 25, 2011

Bana kalirsa çok dogru bir yolda ilerliyorsunuz. Bol kitap okumak çeviri becerilerinin gelismesi için çok önemli bir yöntem olsa gerek. Ancak, Türkçe oldugu kadar Ingilizce kitap da okumalisiniz bence. Bu konuda Türkiye'de mevcut kaynaklar çok kisitli. Bu nedenle size Amazon.com'u öneririm. Ben Amazon'dan bol miktarda kitap aliyorum. Hiçbir problem de yasamadim. Inanilmaz genis bir kitap arsivi var. Hemen her konuda (fiction veya non-fiction) kitap bulmaniz mümkün. Sadece bir miktar posta ücreti aliyorlar. Herhangi bir vergi veya gümrük ücreti de söz konusu degil.

Size üstün basarilar ve bol sanslar dilerim. Umarim önünüzdeki yol ardinizdaki yoldan daha aydinlik olur.


 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Member (2011)
German to Turkish
+ ...
bence Nov 26, 2011

onca yayınlanmış kitaplardan sonra artık siz profesyonel bir edebiyat çevirmeni zaten olmuşsunuz. yani size akıl vermek, nasihatta bulunmak yerine, sizin yeni başlayan edebiyat çevirmenlerine yol göstermeniz daha mantıklı olacağı kanısındayım, belki de yanılıyor olabilirim...

türkçe kitap konusunda önerilerim: sait faik abasıyanık, orhan veli, nazlı eray, ferit edgü, şebnem işigüzel ve yeni nesil yazarlardan kendi zevkinize göre seçebilirsiniz... örnğ. behzat ç'nin yazarı olabilir icon_smile.gif

yukarda saydığım yazarlar (şebnem ve ç'nin yazarı hariç) modern türk edebiyatının beğendiğim isimlerinden. klasiğe meyilliyseniz başka...

başarılarınızın devamı dileğimle...

haluk

[Bearbeitet am 2011-11-26 08:13 GMT]


 

BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
English to Turkish
+ ...
E-book reader Nov 26, 2011

İngilizce kitapları Amazon'dan anında indirerek okumanın bir yolu da E-book reader dediğimiz cihaza sahip olmak.

Amazon'un ürettiği Kindle adlı cihazlar, Amazon'un web sitesinden yapacağınız kitap alışverişinizi anında cihazınıza indirmenizi sağlıyor. Yalnız, Amazon'un sistemindeki adres kısmına Amerika'da ikâmet etiğiniz adresi yazın. Bu adres, kurgusal bir adres de olabilir....icon_wink.gif

Amazon'un sistemine Amerika'da ikâmet ettiğiniz bir adres yazmanız halinde Amazon'un tüm kitaplarını görebilirsiniz. İkâmet adresi kısmına Türkiye adresinizi yazdığınız zaman Amazon'un o geniş arşivinden ziyade daha sınırlı bir kitap kataloğu çıkıyor.

Şimdi bu cihazlar e-mürekkep denen bir teknolojiye sahip. Gözü yormuyor. Ben birkaç aydır büyük bir zevkle okuyorum. Tavsiye ederim.

Başarılar dilerim.


 

Gulay Baran  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
işi sevmek Nov 26, 2011

Herşeyden önce yaptığınız işi sevmekle bu işe atıldığınız için doğru yolda emin adımlarla yürüdüğünüzü düşünüyorum. Kendini geliştirmek amacıyla okunulan kitaplar insana kesinlikle katkı sağlıyor. Kitabı okurken üstüne veya başka bir yerlere notlar almak beni çok motive eder örneğin ve ileride tekrar üstünden geçerken, önem verdiğim ama sonradan unuttuğum noktalar zihnimde yeniden canlanıverir kolayca. Siz işinizde her ne kadar mükemmele yaklaşırsanız yaklaşın, mutlaka eksik veya gözünüzden kaçan ufak hatalar kalabilir ve burada yine görev editörlere düşer. Ama bence yapılacak en doğrusu, insanın kendi öz huzuru ve güveni için kendini mümkün olan her şekilde geliştirmektir. Ben çevirinin sadece yazılı basına ağırlık verilerek geliştirileceğini düşünmüyorum. Çeviri de aynı organik bir canlı gibi yaşayan bir olgu olduğundan, zaman geliyor yolda yürürken liseli bir gençten işittiğimiz bir cümle ertesi gün gündelik bir konuşmayı çevirirken pat diye o konuşmaya giriveriyor. O an orada olup da o cümleyi duymasak, belki de o çeviri "gün"ü yakalayamayacaktı. Veya gidilecek bir sanat oyunundan da işimize artılar sağlayabiliyoruz. Yani diyeceğim şudur; tabii ki en fazla kitaplara eğiliyoruz kendimizi geliştirirken (doğrusu ben de en çok bundan zevk alıyorum) ama hayatın diğer gündelik bölümlerinin bile yaptığımız işe büyük katkısı var.


CEM ARK wrote:

İngilizce kitapları Amazon'dan anında indirerek okumanın bir yolu da E-book reader dediğimiz cihaza sahip olmak.

Amazon'un ürettiği Kindle adlı cihazlar, Amazon'un web sitesinden yapacağınız kitap alışverişinizi anında cihazınıza indirmenizi sağlıyor.

Şimdi bu cihazlar e-mürekkep denen bir teknolojiye sahip. Gözü yormuyor. Ben birkaç aydır büyük bir zevkle okuyorum. Tavsiye ederim.


Cem Bey, ben de bu cihazlardan almayı düşünüyordum bir ara. O dönem Amazon'da satılan kindle'dan almak gerekiyordu yani elinizde başka bir kitap okuyucu varsa, amazon.com'dan alacağınız kitapları kullanamıyordunuz. Mantıken bu durumun şu an değişmiş olması lazım çünkü Türkiye'de de bir sürü e-reader görüyorum teknoloji marketlerde. Son gelişme nedir bilginiz var mı?


 

BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
English to Turkish
+ ...
E-book reader ile ilgili yanıt Nov 28, 2011

Gülay Hanım,

Dilerseniz, bu sorunun yanıtını açacağınız bir başlık altında vermeye çalışayım. Takdir edeceğiniz üzere, bu soru, bu başlığın dışında olan bir konu.

İyi çalışmalar dilerim.


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Gabriel Garcia Marquez (İspanyolca, İngilizce, Türkçe) Nov 28, 2011

hatshepsut wrote:Sizce doğru yolda ilerliyor muyum? Hikayemde gözlediğiniz, bana yardımcı olabileceğiniz başka konular var mı? Ve hangi Türk yazarları önerirsiniz?

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim,
Esra.

[Edited at 2011-11-25 10:43 GMT]


Özellikle Gabriel Garcia Marquez'in eserlerini hangi dilde bulursanız okumanızı öneririm.
Türkçeye çevrilen eserlerini de okuyabilirsinz. Kendisinin hayranıyım... Dünya yazarlarından ulaşabildiklerinizin orijinal eserleriyle Türkçe çevirilerini karşılaştırmanız yararlı olacaktır.

Başarılar


 

Mehmet Ali Bahıt
Local time: 20:24
English to Turkish
+ ...
Aykırı sayılabilecek bir öneri Nov 28, 2011

Yabancı dilde bol bol komedi izleyin. Güncel ve gündelik dili takip edebilmek için komedinin, özellikle seyirci önünde kaydedilmiş komedilerin (dizi ya da "stand-up") çok önemli bir araç olduğunu düşünüyorum.

Seyirci önünde kaydedilmiş komedilerin üzerinde durmamın nedeni şu:

Seyircilerin tepkileri insana "Burada benim çıkardığımdan başka bir anlam var galiba" dedirtebiliyor, merak edip peşine düşüyorsunuz ve kendi dilinizdeki karşılıklarına kafa yormaya başlıyorsunuz.

[Edited at 2011-11-28 11:42 GMT]


 

Esra Doyuk
Turkey
Local time: 21:24
English to Turkish
TOPIC STARTER
Türk yazar? Nov 28, 2011

Yardımcı olan ve fikirlerini bildiren herkese çok çok teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım. Yeni önerilere her zaman açığım.


Peki, Türk yazarlardan kimleri okumamı tavsiye edersiniz?


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 21:24
Turkish to English
+ ...
Bir aralar Nov 28, 2011

Married with children, Seinfeld, Who's the boss'u falan izliyordum. Türkçe alt yazılı veriliyordu ve çok iyi oluyordu. Herhalde Youtube'da vardır bu seriler.

 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Diziler, Filmler Nov 28, 2011

Ben de orijinal Ingilizce olarak Profiler'i izlerdim. Simdi yok böyle diziler. icon_smile.gif Eger bulabilirseniz televizyondaki Ingilizce dizi veya filmleri izlemenizi öneririm. Eger bulabilirseniz dedim çünkü çok fazla yok Ingilizce yayinlanan. Hatta izlerken mümkünse ortamdaki tüm sesleri kesin ve tam konsantre olun.

 

NecdetB  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
German to Turkish
+ ...
Ceviri: Dillerin Dili Nov 29, 2011

Sabri Esat Siyavusgil de "üniversitenin ilgili bölümünden mezun bir cevirmen" degildi. Edmund Rostand'in "Cyrano de Bergerac"ini cevireyim, dedi - o da ne? Cyrano de Bergerac'i türkcede yeni bastan yazdi. Tadan bilir: Tadi hep damaklardadir.

Rostand'in

"Non, merci! Non, merci! Non, merci!" seklinde karar kildigi satiri,

Alman cevirmenin neden

"Nein, vielen Dank! Nein, vielen Dank!"

Ingiliz cevirmenin neden

"No grammercy! And no! And no again!"

Siyavusgil'in neden

"Istemez eksin kalsin! Eksik kalsin istemez!"

seklinde cevirdigi üzerinde düsünmekle yolunuzda ilerlemeye devam edebilir, ertesi sabah, Aksit Göktürk'ün "Ceviri: Dillerin Dili" kitabini kitapcidan alip bir solukta okuyabilirsiniz. O kitap sizi, ceviri denizinde edebi serüvene cikarip geri getirdiginde; siz, proz.com'da Tirados-Mirados indirimlerini tebessümle takip ettiginizde, edebi ceviri alanin(d)a "erdiniz" demektir.


 

Cagdas Karatas  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
English to Turkish
Çorbaya tuz Dec 2, 2011

Öz Türkçe değil (tüh be) ama bu coğrafyanın dilini (o muhteşem sözcüklerini) ustalıkla kullanan İhsan Oktay Anar'ı okumanızı şiddetle tavsiye ederim, ufkunuz feci açılacak ve bana teşekkür edeceksiniz.

Bir de Halid Ziya'yı önermek isterim, İngiliz romanında o kadar kasıcı insanın arasında bana değerli bir mücevher gibi parıldayan Thomas Hardy'nin yerel muadili olarak görürüm kendisini akıcı yazım tekniği anlamında.

Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal'i bana söyletmeyin lütfen, bence her ikisinden de en az bir eser okumak elzemdir.

Ben şahsen Azra Erhat ve A. Kadir'in İlyada çevirisini ara ara okumazsam kendimi kötü hissediyorum. Lütfen bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Ayrıca, şu şahsiyetlerin araştırma ve çevirileri üzerine yoğunlaşmanız sizi çok doğru yerlere taşıyacaktır:
Mina Urgan, Akşit Göktürk, Can Yücel, Berna Moran, Cevat Çapan

Yolunuz daima açık olsun. Ne mutlu edebi çeviri alanında ilerleyebilen meslektaşlarıma.


 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Member (2011)
German to Turkish
+ ...
Oğuz Atay Dec 2, 2011

Bu isim genelde tarzı ve konuları bakımından modern romanın farklı ismi olarak gösteriliyor ve eserleri çevrilmez deniyor (bu da bizi kamçılıyor)...

Tehlikeli Oyunları okuyan ve beğen(me)en var mı? Konusu nedir? Teşekkürler.


 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:24
Dutch to Turkish
+ ...
Özden yazması lazımdı... Mar 20, 2012

Bu konu başlığında tecrübeli olan Özden de bir iki öneride bulunabilirdi...
Herhalde ya Proz a fena bozuldu. Ya da elini eteğini dani dünya işlerinden çekti.

özden nerelerdesin?

Baharın resmen başladığı bu bugün/günlerin hepinizie güzellikler getirmesi dileğiyle...

Sağlıcakla kalın,

Nizam Yigit


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Edebi Çeviriyi Geliştirmek

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search