Pages in topic:   [1 2] >
çeviri için eğitim
Thread poster: 1zeytin

1zeytin
Local time: 07:39
Jan 8, 2012

Merhabalar Sayın Deneyimli Çevirmenler,

Ben Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi Mühendisliği mezunuyum. Alanımda çalışmamaya karar verdim, şu anda tiyatro ile ilgileniyorum. Meslek olarak da çevirmenlikte yetişmek istiyorum. Sadece İngilizce diline hakimim yabancı dil olarak.
Bu mesleğin bana uygun olduğunu düşünüyorum, hem dil öğrenirken, hem bu dili kullanırken çok zorlanmadım, araştırmayı seviyorum, hem de çeviri yapmaktan zevk alıyorum.

Fakat, araştırmalarım sonucunda net bir bilgiye ulaşamadım: Mütercim-Tercümanlık bölümünden üniversiteden mezun olmak dışında, insan çeviri alanında gelişmek, bu işi meslek olarak hakkıyla yapmak istese, ne yapabilir, nereye başvurabilir ?

Sadece dil bilmenin bu iş için yeterli olmadığını, ciddi bir eğitim ve bakış açısı gerektirdiğinin farkındayım. Bunlar için de emek vermeye hazırım, ama nasıl, ne yapmalıyım?

Sizin değerli deneyimlerinizin yardımıyla bu konuda önümü aydınlatabilirseniz çok memnun olurum,

Teşekkürler

Zeynep


 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
German to Turkish
+ ...
Başarılar Jan 9, 2012

Merhaba Zeynep Hanım,

bu konu burada devamlı sorulur ve cevaplar da aşağı yukarı aynıdır. Bu nednele size tavsiyem, forumda bu konuyla ilgili linklere bir bakmanız. Eğer daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olursa, tekrar dönebilirsiniz. Kolay gelsin.

http://www.proz.com/forum/turkish/140687-genç_meslektaşa_Öğütler_serbest_salınımlı.html

http://www.proz.com/forum/turkish/209603-Çevirmenliğe_yeni_başlayanlara_tavsiyeleriniz.html

[Bearbeitet am 2012-01-09 04:16 GMT]


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Amerikan veya Ingiliz Dili ve Edebiyati Jan 10, 2012

Sabanci Üniversitesi Amerikan veya Ingiliz dili ve edebiyati bölümlerinden kendi seçtiginiz birtakim dersler alabilirsiniz. Bunlar da rahatlikla sizi profesyonel çevirmenlige hazirlar. Sanslisiniz çünkü Türkiye'de tuition ödemeniz gerekmiyor. Baska bir ülkede olsaydik binlerce dolar/lira tuition ödemeniz istenirdi. Bu avantaji kullanmak iyi bir strateji bence. Mezun olup herhangi bir derece almak baskisi yasamaniz da gerekmiyor. Sadece istediginiz miktarda ve istediginiz dersleri aliyorsunuz. Kelimenin tam anlamiyla HÜRsünüz. Zaten bir lisans dereceniz var.

[Edited at 2012-01-10 14:49 GMT]


 

tontoon
Turkey
Local time: 07:39
Member (2005)
German to Turkish
+ ...
Deneyim Jan 11, 2012

İyi bir çeviri bürosunda, iyi çevirmenlerin rehberliğinde birkaç yıl çalışmak en iyi yöntemdir. Üniversitelerin çeviri eğitimi size bu mesleğe hazırlanırken pek fazla bir kazanım sağlamayacaktır.

 

Silifke
Local time: 07:39
Allah kurtarsın.. Jan 12, 2012

icon_smile.gif

 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
English to Turkish
Tiyatro Jan 12, 2012

Madem tiyatroyla ilgileniyorsunuz, dahil olduğunuz topluluk için makale, küçük oyun, haber gibi metinleri çevirerek başlamanız hem keyifli hem de çok geliştirici olacaktır.
Sizin durumunuzda en iyi eğitim budur diyebilirim.


 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 05:39
English to Turkish
+ ...
geç bir yanıt ama yazmadan geçemeyeceğim... Feb 18, 2012

tontoon wrote:

İyi bir çeviri bürosunda, iyi çevirmenlerin rehberliğinde birkaç yıl çalışmak en iyi yöntemdir. Üniversitelerin çeviri eğitimi size bu mesleğe hazırlanırken pek fazla bir kazanım sağlamayacaktır.


İyi bir çeviri bürosunda, profesyonel çevirmenler eşliğinde çalışmak elbette yararlı olacaktır ancak her meslekte olduğu gibi bu meslekte de meslek eğitimi yani Çeviri Eğitimi şarttır, dikkat Dil Eğitimi demiyorum. İkisi farklı şeyler !!!!

Ben nasıl doktorluk, mühendislik, veterinerlik yapmıyorsam onlar da, yabancı dil hakimiyetleri ne kadar iyi olursa olsun, eğitimini almadan benim mesleğimi yapamaz, yapmamalıdır !!! Eskiden herhangi bir dil mezununa ya da dil bilene bu iş yaptırılıyormuş ama artık bunun bir eğitimi var, Çeviribilim diye bir bilim dalı var, mesleğin bir diploması var.

Saygılar...


 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
German to Turkish
+ ...
Bi taş geldi taa İtalya'dan Feb 18, 2012

Nigar Cavusoglu Mancini wrote: ...yabancı dil hakimiyetleri ne kadar iyi olursa olsun, eğitimini almadan benim mesleğimi yapamaz, yapmamalıdır !!! Eskiden herhangi bir dil mezununa ya da dil bilene bu iş yaptırılıyormuş ama artık bunun bir eğitimi var, Çeviribilim diye bir bilim dalı var, mesleğin bir diploması var.


Arkadaşlar, duvarında çeviribilim dipl. asılı olanlar el kaldırsın lütfen...
Şimdi de mesleğini senelerdir hakkını vererek yapanlar el kaldırsın...

Buradan görebildiğim kadarıyla çeviribilimci olmakla, gerçekten çevirmen olmak arasında epey bi fark varmış. İlginize teşekkürler.

___________________________________________________________

Aslında çok güzel bir konuya değindiniz Nigar Hanım. Bu konuda benim daha yapıcı bi önerim var: Çevirmenliğe yıllarını vermiş, ancak elinde sizin gibi bi diploması olmayan meslektaşlarıma Türkiye'deki üniversitelerin yapacağı bir sınavla (yani bu yaşta 4-5 yıl okumalarına gerek kalmadan) şu adı geçen dipl.'dan birer tane verilsin de hem onlar her seferinde kendilerini kanıtlamaktan kurtulsun, hem de kimin ne kadar çevirmen olduğu artık resmi olarak belgelenmiş olsun.

Bu arada İtalya'yı bilmem, ancak Alamanya'da daha önce de forumda bahsettiğim gibi zorlu bir "Yeminli Çevirmelik Sınavı" var, o sınavı geçen herkes isminin başına Dipl. koymadan her yerde kaşeli çeviler yapıyor ve mahkemelerde tercüman olarak görev alıyor. Bence böyle bir uygulama daha uygun. Çünkü böylece noterler de bilmedikleri bir dilde yapılan çevirilere onay vererek aslında kanunsuz bir işe girmemiş olurlardı. Konu uzun, derdimiz derin...

Tüm arkadaşlara iyi hafta sonları...

[Bearbeitet am 2012-02-18 15:03 GMT]


 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 05:39
English to Turkish
+ ...
taş atmak benim tarzım değil.. Feb 18, 2012

Kendisine taş attığımı düşünen tüm meslektaşlarımdan özür dilerim, hiç böyle bir niyetim yok, olmadı. Hiç kimseyi hedef almadım yazımda, birilerini karalamak küçümsemek gibi bir derdim de yok.
Buradaki çoğu kişi "yaş olarak" benden çok önde ve herkese saygım sonsuz.

Ancak hiç kimse bi tarafta "mesleğini senelerdir hakkını vererek yapanlar" diğer tarafta da "diplomalı tercümanlar" diye bir sınıflandırma yapamaz. Hiç kimse çeviribilimci olanlar gerçek çevirmen olamaz diyemez!!!! Ben karalama yapmadım ama bu deyişinizle karalamayı siz yapıyorsunuz. Belki de bu sadece "foruma bir çaylak düşmüş hadi ona bir hırlayalım..." tavrı (hadi arkadaşlar parmak kaldırın falan...) Aklım almıyor gerçekten. Şu adı geçen diploma dediğiniz de "mütercim tercüman" diplomasıdır, küçümsenecek bir şey de değildir, sizin de yıllardır hakkını vererek yaptığınız mesleğiniz nihayetinde... Eskiden bu alanda mesleki eğitimler bu denli yokmuş, üniversitelerde bölümler yokmuş ama şimdi var. Bu çok olumlu bir gelişme, ben de yeni başlayan birine eğitim alması gerektiğinin şart olduğunu belirtiyorum.

Herkesin herkesten öğreneceği bir şeyler mutlaka vardır, diplomalı veya diplomasız. Kimse kimseyi küçümsemesin böyle...


[Edited at 2012-02-18 17:50 GMT]


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
English to Turkish
İlk olarak Feb 19, 2012

İlk olarak bir ciddiyet eğitimi lazım. Mesela meslekle ilgili bir siteye girip soru sorduktan sonra, o sorunun takipçisi olmak, takipçisi olunuyorsa, ciddiye alıp yanıt veren insanlara bir teşekkür etmek (mümkünse yanıtlarla ilgili düşüncelerini de iletmek tabii) bir ciddiyet göstergesidir.
Ciddiyet olursa, bir insanın mektepli de olsa, alaylı da olsa, yapabileceği çok şey vardır.

Mektepli-alaylı karşılaştırması konusunda da fikrim şudur:

Ben iddialı olduğum alanlarda iyi çeviri yaptığımı düşünüyorum. Diyelim ki bu söylediğim doğru ve ben diplomasız ama iyi bir çevirmenim.
Ama Bir de mütercim-tercümanlık diplomam olsaydı o zaman çoook iyi çevirmen olurdum.

Eğitim tabii ki şart. Akademik eğitim olmazsa olmaz koşul sayılmayabilir ama üstünlüğü de tartışılamaz.

Siz eşinizi/kendinizi doğumda kime emanet etmek isterdiniz? Bir tercih sıralaması yapın bakın:
a) Deneyimli bir ebe
b) Tıp fakültesinden yeni mezun veya son sınıfta okuyan, hiç ameliyat yönetmemiş bir genç
c) Deneyimli bir kadın doğum uzmanı doktor

Pratik hayatta hepsinin bir yeri var. Ve iyi ki tıp fakültesi diye bir okul var.

Son olarak: Su yolunu buluyor. Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunlarının sayısı arttıkça ve bu bölümlerin eğitim kalitesi yükseldikçe, alaylı sayısı da o oranda azalacak ama kalanların kalitesi mecburen yükselecektir.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
cevabı bulamadım Feb 19, 2012

Hastanenin şartları, anestezi uzmanı olup olmadığı, operasyon sonrası bakım şartları filan önemli tabii.

Ama tıp mesleğinden örnek vermesek, yoksa benim de aklıma oğlanın sünneti gelecek. Acaba 30-50 bin ... kesmiş fenni sünnetçiye mi götürsem yoksa genel cerrahi uzmanına mı diye soracağım kendime!

Mütercim-Tercümanlık ya da yeni adıyla Çeviribilim bölümlerinin öğretim üyelerinden kaçı çeviribilim okudu bunu da merak ediyorum doğrusu. Edebiyat fakültesinde kadro bulamayan kaç filoloji uzmanı çeviribilim öğretmeye çalışıyor acaba?


 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
German to Turkish
+ ...
Püf Noktası Feb 19, 2012

Nigar Cavusoglu Mancini wrote:...yabancı dil hakimiyetleri ne kadar iyi olursa olsun, eğitimini almadan benim mesleğimi yapamaz, yapmamalıdır !!!


Nigar Hanım, sizinle polemiğe girmeden, işin püf noktasını oluşturan, beni ve kimi meslektaşlarımı rencide eden yukardaki şu kesin sözlerinize bir açıklama getirmenizi rica ediyorum. Teşekkürler...


 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 05:39
English to Turkish
+ ...
Aciklama.... Feb 19, 2012

Aciklama getirecek bir sey yok ki, bu meslegi "hakkiyla" yapan, yapmak isteyen herkes kendi zamanindaki kosullara, imkanlara gore kendini egitmelidir. Her meslek icin ayni sey gecerlidir. Cok garip bir sey degil bu soyledigim!

Ceviribilim diye bir bolum var mi bilmiyorum ben Mutercim Tercumanlik bolumunde okudum ceviribilimi bir donem ders olarak aldik sadece. Hocalarimizin cogu da ayni bolum mezunu cok degerli cevirmenlerdi.

Benim annem babam ya da buyukannem dogum yaptirmak icin ebeyi tercih eder belki ama ben kesinlikle kadin dogum uzmanini tercih ederim, ölme ihtimalim daha az oldugu icin:-) bilmiyorum herhalde aliskanliklar ve nesil farki da var isin icinde:)


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
English to Turkish
Eğitim şart - 2 Feb 19, 2012

Ek bilgi: Boğaziçi Çeviribilim bölümü (eski Mütercim Tercümanlık) 30. yılını kutlamak üzere.
http://www.transint.boun.edu.tr/

Selçuk çeviribilim hocalarının geçmişini sorgulamış. İlk kez de kurulsa, sana bana değil, tabii ki filoloji mezunlarına yer verecekler eğitim kadrosunda. Rektör-dekan olsan sen kimi koyacaktın oraya?

Eğitim meselesi önemli mevzu. Eğitimin ne kadar şart olduğunu şu yukarıda verdiğim linkte rastlayacağınız bir örnek de gösterecektir: 2. cümleye bir bakın. En azından bölüm ana sayfasında olmaması gereken noktalama yanlışı dikkatinizi çekecektir. Son bir kez okumak gerektiği de kendi kendini eğitmenin bir parçasıdır.

Sorumun doğru yanıtını da veriyorum buradan. c şıkkı.
Hem alanında eğitimli, hem de diploması olandır ilk tercih. Diğerleri, sırasıyla a ve b. : )

Zaman olsa da daha çok geyik yapsak böyle. Keyifli şey şurada yazışmak.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:39
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
hocalarınız sizi kandırmış Feb 19, 2012

Nigar Cavusoglu Mancini wrote:

Ceviribilim diye bir bolum var mi bilmiyorum ben Mutercim Tercumanlik bolumunde okudum ceviribilimi bir donem ders olarak aldik sadece. Hocalarimizin cogu da ayni bolum mezunu cok degerli cevirmenlerdi.Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı öğretim üyelerinin tümü (Prof., Doç. ve Yard. Doç.) filoloji mezunu. http://www.mtb.hacettepe.edu.tr/akademik.php

Daha önceki dönemleri, eski hocaları da bilirim, eşim 1996 Mütercim-Tercümanlık mezunu.


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

çeviri için eğitim

Advanced searchSDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search