Pages in topic:   [1 2] >
OCR programlarına ilişkin görüş ve önerileriniz
Thread poster: BÜLENT CEM ARK
BÜLENT CEM ARK
BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:02
English to Turkish
+ ...
Mar 24, 2012

Herkese merhaba,

Kullanmakta olduğunuz PDF Converter programlarına ilişkin görüşlerinizi almak istiyorum.

PDF Converter programından kastettiğim, saklama belgesi şeklinde kaydedilen bir dosyayı üzerinde çalışılabilir belgeye dönüştüren bir program.

Abby Fine Reader, dizgicilerin tavsiye ettiği bir programdı. Ama ben bu tavsiyeyi aldığımdan bu yana aradan 3 sene geçti.

Ehh, 3 sene de yazılım teknolojileri alanında ço
... See more
Herkese merhaba,

Kullanmakta olduğunuz PDF Converter programlarına ilişkin görüşlerinizi almak istiyorum.

PDF Converter programından kastettiğim, saklama belgesi şeklinde kaydedilen bir dosyayı üzerinde çalışılabilir belgeye dönüştüren bir program.

Abby Fine Reader, dizgicilerin tavsiye ettiği bir programdı. Ama ben bu tavsiyeyi aldığımdan bu yana aradan 3 sene geçti.

Ehh, 3 sene de yazılım teknolojileri alanında çok uzun bir süre. Bu sürede kimbilir hangi programlar çıkmıştır, hangi program en iyisi olmuştur.

Konuyla ilgili görüş ve önerileriniz ışığında kendime bir OCR yazılımı almayı düşünüyorum.

Paylaşımlarınız için peşinen teşekkür ederim.
Collapse

Yavuz Gönen
Yavuz Gönen  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Nitro Mar 24, 2012

Bildiğim kadarıyla Abby Fine Reader hala iyi bir seçenek. Ayrıca Nitro PDF converter'ı da deneyebilirsiniz. Deneme sürümünü de, çevrimiçi sürümünü de denedim, İngilizce belgelerde gayet başarılı. Türkçe desteği en son kullandığımda yoktu, eklediler mi bilmiyorum ama eklemedilerse bile Türkçe belgelerde de kısa bir find-replace işlemiyle sorun çözülüyor.
İyi Çalışmalar

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Readiris Corporate Mar 24, 2012

Şuradan deneme sürümünü indirebilirsiniz ftp://ftp02.irislink.com/ocr/vrl/Rd14/cd12n038.zip
Fena değil.

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Fiyat / Performans Mar 25, 2012

Merhaba,

Bazı OCR programları çok pahalı. Solid converter fiyat olaracak uygun (80$) ayrıca 15 günlük deneme sürümü var beğenirseniz satın alırsınız.

http://www.soliddocuments.com/tr/

Yusuf Sevgen
Yusuf Sevgen
Türkiye
Turkish to English
+ ...
OCR yazılımları Mar 25, 2012

Bu yazılımları iki gruba ayırıyorum; otomatik OCR yapan ve OCR yapılan belgede yazı-resim-tablo bloklarına müdahale izni veren programlar. FineReader her iki gruba da giriyor. Hatta gördüğüm yazılımlar içerisinde bunu yapabilen sadece FineReader.

Siz bu iş için zaman ayırabiliyor ve okuttuğunuz sayfalarda hatalı okumaya tahammül edemeyip bunlara teker teker müdahale etmek te istiyorsanız FineReader işinize yarayabilir. Ama vakitten yana sıkıntınız varsa
... See more
Bu yazılımları iki gruba ayırıyorum; otomatik OCR yapan ve OCR yapılan belgede yazı-resim-tablo bloklarına müdahale izni veren programlar. FineReader her iki gruba da giriyor. Hatta gördüğüm yazılımlar içerisinde bunu yapabilen sadece FineReader.

Siz bu iş için zaman ayırabiliyor ve okuttuğunuz sayfalarda hatalı okumaya tahammül edemeyip bunlara teker teker müdahale etmek te istiyorsanız FineReader işinize yarayabilir. Ama vakitten yana sıkıntınız varsa ve bu tür ayrıntılarla zaman kaybetmek istemiyorsanız diğer yazılımlar da işinizi gayet iyi görür.

Otomatik OCR yapan yazılımlar içerisinde gördüğüm en başarılıları ise, Nitro PDF, Solid Converter, Abbyy PDF Transformer. Bu grup içerisinde Nitro ve Solid yazılımları PDF içerisindeki yazı-resim katmanlarını algılayabiliyor ve yazı içerisindeki resim-grafikleri daha doğru aktarabiliyor.

Kolaygelsin...
Collapse

BÜLENT CEM ARK
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Acrobat professional ile Fine Reader arasında kıyaslama yapabilen var mı? Mar 28, 2012

Öncelikle öneride bulunan herkese teşekkür ederim.

Yalnız merak ettiğim bir husus daha var. Aramızda Acrobat Professional programının OCR performansı ile Abby Fine Reader'ın OCR performansının kıyaslamasını yapmış kişilerin görüşlerini de almak isterim.

İlginiz için peşinen teşekkür ederim.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Nuance Omnipage Mar 29, 2012

Ben sektörde bilinenlerin hepsini kullandım.
Nuance Omnipage'den daha iyisine rastlamadım.

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
OCR Mar 29, 2012

M. Ali Bayraktar wrote: Ben sektörde bilinenlerin hepsini kullandım.
Nuance Omnipage'den daha iyisine rastlamadım.

Pahallı da sayılmaz... Bu OCRi tavsiye eden başka arkadaşlar da var mı? Selçuk Bey, sizin OCR hakkındaki önerilerniz hangi yönde? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

http://www.hepsiburada.com/Liste/nuance-omnipage-professional-18-1-kullanici-suresiz-lisans/productDetails.aspx?productId=by130061&categoryId=60000206

[Bearbeitet am 2012-03-29 11:24 GMT]

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
ABBYY FineReader Mar 29, 2012

10 yıldan uzun süredir ABBYY kullanıyorum, işler haricinde onlarca sözlüğü de tarattım bu programla. Memnunum!

Omnipage 15'i de kullanmıştım bir dönem ama ABBYY'e alışan birinin diğer OCR programlarını sevmesi biraz zor oluyor galiba.

PDF dönüştürücü programlar günümüzde hemen hemen aynı seviyede, hata ücretsiz olanları bile çok iyi.

Bu arada konumuz ile ilgili sayılacak bir diğer program da Infix PDF EDitor, ilk sür
... See more
10 yıldan uzun süredir ABBYY kullanıyorum, işler haricinde onlarca sözlüğü de tarattım bu programla. Memnunum!

Omnipage 15'i de kullanmıştım bir dönem ama ABBYY'e alışan birinin diğer OCR programlarını sevmesi biraz zor oluyor galiba.

PDF dönüştürücü programlar günümüzde hemen hemen aynı seviyede, hata ücretsiz olanları bile çok iyi.

Bu arada konumuz ile ilgili sayılacak bir diğer program da Infix PDF EDitor, ilk sürümlerine göre inanılmaz gelişti.

PDF dosyaları ile sürekli uğraşmanız gerekiyorsa PDF2ID diye bir program var, PDF dosyalarını InDesign formatına dönüştürüyor. İlk çıktığında çok başarılı değildi ama aradan 3-5 yıl geçti, muhtemelen iyi sonuçlar alabilirsiniz.
Collapse

BÜLENT CEM ARK
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Apr 2, 2012

Herkese merhaba,

Bu forum başlığında katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. İlk fırsatta, iki programın ( Omni Page Professional ile Abby Fine Reader) deneme sürümlerini indireceğim. Kullanmamın sonrasında hangisinden memnun kalırsam onu almayı düşünüyorum.

Katkılarınız için tekrar teşekkür eder, hepinize güzel ve bol kazançlı günler dilerim.

Saygılarımla,

Gül Kaya
Gül Kaya  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:02
Turkish to English
+ ...
Türkçe karakterler Apr 12, 2012

Konuya ek olarak şunu sormak istiyorum. Başka arkadaşlar tarafından önerildiği için Omnipage deneme sürünümünü indirdim. Oldukça güzel bir şekilde Word belgesine dönüştürüyor ancak, bu programları pek iyi bilmediğimden dolayı türkçe karakterleri tanıttırmayı beceremedim. Set language'ı Türkçe olarak seçmeme rağmen türkçe karakterler abuk sabuk şekiller olarak çıkıyor. Bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim. Aslında PDF dosyalı işleri hiç kabul etme... See more
Konuya ek olarak şunu sormak istiyorum. Başka arkadaşlar tarafından önerildiği için Omnipage deneme sürünümünü indirdim. Oldukça güzel bir şekilde Word belgesine dönüştürüyor ancak, bu programları pek iyi bilmediğimden dolayı türkçe karakterleri tanıttırmayı beceremedim. Set language'ı Türkçe olarak seçmeme rağmen türkçe karakterler abuk sabuk şekiller olarak çıkıyor. Bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim. Aslında PDF dosyalı işleri hiç kabul etmek istemiyorum, çeviriden ziyade dizgicilikle uğraşıyorsun ancak projeler giderek bu şekilde gelmeye başladı.

Saygılar
Collapse

fatihbarut
fatihbarut
English to Turkish
reader Apr 15, 2012

Fine readerın halledemediği sorunum olmadı.

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Online OCR Apr 28, 2012

Bir kaç sayfa denedim, sonuçlar hiç de fena sayılmaz. Türkçe karakterleri çoğunlukla doğru görebiliyor. Denemekte fayda var, derim.

http://www.onlineocr.net/

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
CuneiForm Jul 11, 2012

Bu programa geçen rastladım. Bilen var mı bilmiyorum.
İngilizce, Rusça, Türkçe denedim ve mükemmel diyebileceğim sonuçlar aldım.

http://cognitiveforms.ru/products/cuneiform/
(en altta 3'erli gruptan toplam 6 download linki var, üstten üçüncü yani English Versiyon yazanı indirebilir denemek isteyenler)

Veya direkt indirme linki şöyle:... See more
Bu programa geçen rastladım. Bilen var mı bilmiyorum.
İngilizce, Rusça, Türkçe denedim ve mükemmel diyebileceğim sonuçlar aldım.

http://cognitiveforms.ru/products/cuneiform/
(en altta 3'erli gruptan toplam 6 download linki var, üstten üçüncü yani English Versiyon yazanı indirebilir denemek isteyenler)

Veya direkt indirme linki şöyle:
http://cognitiveforms.ru/downloads/setup_openocr_cuneiform_en.exe

Programın bir eksikliği var ama o da eksiklik iken avantaja dönüşmüş (bana göre).
Tablo, metin kutusu, yaratamıyor program (benim taramalarımda yapamadı)
Bu da sade bir metin elde edilmesini sağlıyor.

Direkt olarak Scanner'dan tarama ve okuma özelliği de var (içeride menüsü var) ancak ben şahsen denemedim bu özelliği.

Kodlardan anlayan ve bu programı daha da geliştirmek isteyenler için dipnotum, sayfanın en alttan üçüncü linki (34 MB olan) programın kodlarını falan içeriyor, alıp daha da geliştirebileceklere duyurulur.

Kurarken Administrator (yönetici) ve compatibility (uyumluluk) ile kurulmasını öneririm.
Yoksa program başlat menüsüne kendi logolarını, resimleri tam yerleştiremiyor (beyaz, yazısız kısayollar oluşabiliyor)
Bir de her çalıştırıldığında Yönetici olarak çalıştır (Run as administrator) yapılmasını öneriyorum.

Bu kadar yazmamın nedeni, gerçekten ücretsiz haliyle sektörün devleriyle aynı kalitede çıktı sunması.
Bu haliyle herkese kesinlikle yardımcı olacağını düşünüyorum.

Not: Sitenin İngilizce versiyonu ile Rusça versiyonu (site dilleri, programdan bahsetmiyorum) birbirinden farklıdır.
İndirmek isteyenler Rusça Sayfadan indirsinler. İngilizce sayfada zaten programı indirecek link bulunmuyor.

[Edited at 2012-07-11 20:48 GMT]
Collapse

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Çözemedim :)) Jul 12, 2012

Sayın Mehmet Ali Bayraktar,

önerdiğiniz programı yükledim ancak:

1) Sizin bahsettiğiniz

Kurarken Administrator (yönetici) ve compatibility (uyumluluk) ile kurulmasını öneririm.
Yoksa program başlat menüsüne kendi logolarını, resimleri tam yerleştiremiyor (beyaz, yazısız kısayollar oluşabiliyor)
Bir de her çalıştırıldığında Yönetici olarak çalıştır (Run as administrator) yapılmasını öneriyorum.

... See more
Sayın Mehmet Ali Bayraktar,

önerdiğiniz programı yükledim ancak:

1) Sizin bahsettiğiniz

bu yöneltiler çıkmadı.

2) Program kuruldu ancak PDF dosyalarını görmüyor. "cbf" dosyaları destekliyor. Hata nerede?

Lütfen bize bir PDF'in nasıl metine dönüştürüldüğünü de yazabilir misiniz? Teşekkürler...
Collapse

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

OCR programlarına ilişkin görüş ve önerileriniz

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »