Off topic: Sofia :(
Thread poster: Nigar Mancini

Nigar Mancini
Italy
Local time: 09:10
English to Turkish
+ ...
Apr 2, 2012

Çeviri dünyasıyla tamamen alakasız bir post olacak ama birileriyle paylaşmadan edemedim doğrusu...

Bizim 3,5 yaşında bir erkek bulldog'umuz var, ismi Rocco... Yaklaşık iki hafta önce bu defa dişi olmak üzere ikinci bulldog'umuzu eve getirdik, dünya tatlısı güzeller güzeli bir kuçu kuçu... Öyle aktif, öyle kıpır kıpır bir şey ki görmeniz lazım (bulldog doğasına tamamen zıt ama yavru olduğu için böyle, biraz büyüyünce o da abisi gibi günün yüzde 80'inini dil dışarda uyuyarak geçirecek)

Sofia düne kadar çok iyiydi, sürekli Rocco'yla veya bizimle oynuyordu. Geceleri ayrı odalarda yatıyorlar şu an ve Sofia'nın uyuduğu odada herhangi bir şekilde kazaya uğrayabileceği, düşme veya kendisine zarar verebilme ihtimali olan bir şey yok. Zaten henüz kanepelere, koltuklara falan çıkamıyor tek başına. Rocco ile oynarlarken sürekli ben yanlarındayım, istemeden de olsa birbirlerine zarar vermesinler diye sürekli gözüm üzerlerinde.

Ama maalesef...icon_frown.gif
Sofia dün sabah yürürken aksamaya başladı, her zaman olduğu gibi neşeli de değildi... Baktık ki sağ ön bacağının üzerine basamıyor ve aksayarak yürüyor. Öğlen hemen veterinere götürdük, bir sürü testler, radyografiler, vs... Ve veteriner geceyi klinikte kontrol altında geçirmesinin daha iyi olacağına karar verdi. Tabi benim halimi tahmin edebilirsiniz, 3 aylık yavru.. bizim evimize yeni yeni alıştı, kendi evi bildi, nasıl geçirsin geceyi hiç bilmediği tanımadığı bir ortamda? Geçirdi tabi mecburen... Ben bu sabah uyanır uyanmaz soluğu klinikte aldım, Sofia'yı gördüm, beni gördüğünde her zaman yaptığı sevinç gösterilerinin hiçbirini yapmadı tabi...Belliki çok korkmuş ve üzgündü!
Sabah bulldog üzerine uzmanlaşmış bir ortopedist geldi kliniğe ve bugün orda kalmasını, iyice incelemek istediğini söyledi...
Birkaç saat sonra Sofia'yı almaya gideceğiz.. Sabahtan beri bir çeviri yapıyorum ama aklım hep Sofia'da, saatler bir türlü geçmek bilmiyor. Tam büyüme çağında olduğu için eğer herhangi bir kırık, çatlak, vb. varsa çok riskli...
Nasıl üzgünüm anlatamam size!
Buraya fotoğraf eklenebiliyor mu bilmiyorum, görseniz bayılırsınız nasıl güzel, nasıl tatlı bir şey...
Dua edin bizim için nolur, iyileşsin hemen ve kalıcı bir hasar olmasın...


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 10:10
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bulldoglardan korksam da havhavları çok severim Apr 2, 2012

Sofia sağlığına tez zamanda kavuşur umarım. Bir yüreği de havhavlar ve miayvlar için çarpanlardanım. Geçmiş olsun Nigar Hanım.

 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 09:10
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tanısanız hiç korkmazsınız aslında... Apr 2, 2012

Ben bütün köpeklerden korkuyordum Rocco'yu tanımadan önce.
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, Sofia eve geldi nihayet...


 

Şadan Öz  Identity Verified
Turkey
Local time: 10:10
English to Turkish
Geçmiş olsun Apr 2, 2012

Geçmiş olsun. Can bu, insan veya hayvan. Çekenler ve yakınındakiler bilir o sağlık sıhhat, ölüm-kalım sıkıntısını. Köpekler, güçleri dolayısıyla korkulması, en azından dikkatli yaklaşılması gereken hayvanlar.

Ama asla biz Homo Sapiensler kadar korkunç değiller:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1083663&CategoryID=77


 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 09:10
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hiçbir hayvan insana bunu yapmaz... Apr 2, 2012

Teşekkür ederim Şadan Bey, evet insan veya hayvan fark etmiyor konu can ve sağlık olunca. Hayvanlar tam bir bebek gibi, tamamen size muhtaçlar iyileşmek için.

Köpekler güçlerinin son derece farkındalar ama asla ve asla bunu kullanma yolunu seçmiyorlar. Tabi bu köpeğin nasıl yetiştirildiğiyle de alakalı... Bazı insanlar bilinçli olarak köpeklerini insanlara ve diğer hayvanlara karşı saldırgan yetiştirirse bu o köpeğin suçu değil, sahibinin suçudur. Köpek baştan sona sahibine sadıktır.
Benim diğer hayvanlarla ilgili bir deneyimim yok ama köpeklerin insanlara, sahiplerine verdiği sevgi eşsiz, inanılmaz.
Tabi ingiliz bulldoglar apayrıicon_smile.gif

Ne demişler, "there are dogs and there are english bulldogs!"

God Save the Bulldog !icon_smile.gif

[Edited at 2012-04-02 21:14 GMT]


 

Özgür Salman  Identity Verified
Turkey
Local time: 10:10
Member (2011)
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Geçmiş olsun Apr 3, 2012

Geçmiş olsun Nigar. Umarım bir an önce iyileşir.

 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 09:10
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür ederim! Apr 3, 2012

Teşekkür ederim Özgür, çok sağol!

 

Gül Kaya  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 08:10
Turkish to English
+ ...
Geçmiş olsun Apr 3, 2012

Geçmiş olsun Nigar hanım. 10 yaşımdayken aldığımız ve bir kaç ay baktıktan sonra annemin rest çekip yok ben buna bakaman dediği yavru köpeğim geldi aklıma. Hayvan barınağına geri götürdüğü günkü ağlamamın şiddeti hayatım boyunca bir daha tekrarlanmadı.
Umarım şimdi iyidir Sofia.


 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 09:10
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür ederim! Apr 3, 2012

Çok teşekkür ederim Gül hanım.
Veteriner bize iyi haberler verdi (kırık yokmuş, kendi kendine iyileşme ihtimali yüksek bir durummuş ama eğer gelişimini etkileyecek bir durum yaratırsa da küçük bir müdahaleyle düzeltilebilirmiş) ve Sofia eve geldi, bunun için hepimiz çok mutluyuz, ama en çok kendisi mutlu tabi...
Bir köpek için bir ortamı kendi evi kabullendikten sonra ordan alınıp başka bir yere konulması korkunç bir travma. Onunla konuşup durumu anlatabilme olanağımız da yok...
Bir kişiyi sahibi, ailesi bildikten sonra ondan ayrılması gerçekten psikolojilerini çok etkiliyor, ben en çok Sofia bir gece klinikte kalmak zorunda kaldığı için üzüldüm.
Sizin 10 yaşında yaşadığınız deneyimi çok iyi anlıyorum, mutlaka o yavru köpek de sizden ayrıldığı için en az sizin kadar üzülmüştür.

Tekrar çok teşekkürler Gül Hanım.


 

Nihan Pekmen  Identity Verified
Turkey
Local time: 10:10
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Öncelikle geçmiş olsun Apr 4, 2012

Nigar Hanım merhaba,

Güzel haberleri duymak çok güzel..
Ben de 14 yıllık can dostumu 3 ay önce toprağa verdim. Bu konudaki hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum. Her biri karşılıksız ve saf sevginin birer örneği. Bundan 20 sene önce sokakta bir köpek görse yolunu değiştiren annem, geçen gün yolda omuzlarına zıplayıp onu öpen bir sokak köpeğinin şirinliğini bana anlatıyor. Kısaca hepimizin hayata bakışını değiştiriyorlar.

Sevgiyle kalın,


 

Nigar Mancini
Italy
Local time: 09:10
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Üzüntünüzü paylaşıyorum Nihan Hanım! Apr 5, 2012

Başınız sağolsun, umarım benim can dostlarımın ömrü de sizin can dostunuzunki kadar uzun olur.
Ben de anneniz gibiydim eskiden, hele de aynı evde bir köpekle yaşamak benim için sözkonusu bile değildi. Geçen yaz eşim sayesinde Rocco ile tanıştım ( Rocco eşimin köpeğiydi) ve gerçekten hayatım değişti. Onların bizlere verdiği sevginin tarifi yok, onlar sayesinde daha iyi bir insan olduğumu hissediyorum. Benim kişiliğime, hayata bakış açıma cok büyük ve olumlu katkıları oldu, oluyor!
Tesekkür ederim mesajınız icin, cennetteki can dostunuza da sevgilerimi gonderiyorum....


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Sofia :(

Advanced searchSDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search