Bu sorudaki yan─▒t─▒m─▒ kim sildi?
Thread poster: murat karahan

murat karahan  Identity Verified
Turkey
Local time: 17:53
English to Turkish
+ ...
Jul 9, 2004

http://www.proz.com/kudoz/755975

Direct link Reply with quote

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
der Geistreiter:-) Jul 9, 2004

murat karahan wrote:

http://www.proz.com/kudoz/755975[/quote]

o soruda toplam 4 yan─▒t silinmi┼č.....

vinification sorusunda da aynen ├Âyle.... [bu arada yeni s├Âzc├╝─č├╝m├╝z vinifikasyon da hay─▒rl─▒ ve u─čurlu olsun!!!!! (konu d─▒┼č─▒ ama oha olmaktan al─▒koyamad─▒m kendimi)]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:53
Member
English to Turkish
├ťmit Altu─č'un silmi┼č olmas─▒ gerekiyor, ama bu bir varsay─▒m, bilgi DE─×─░L Jul 10, 2004

Sorunun sahibi benim. Soru sinemayla ilgiliydi ve bildi─čim kadar─▒yla i├žimizde sinema konusunda uzmanl─▒k d├╝zeyinde bilgisi olan tek ki┼či Murat. O y├╝zden, uzun zamand─▒r ortalarda g├Ârmedi─čim Murat'a mail yaz─▒p vakti varsa soruya ilgi g├Âstermesini rica etmi┼čtim. Bu iki nedenle konuyla ilgili sorumluluk hissetti─čim i├žin burada yazmama karar─▒m─▒ bozuyorum.

Murat'─▒n cevab─▒n─▒n silinme nedeni benim kavray─▒┼č─▒m─▒ da a┼č─▒yor, ├ž├╝nk├╝ o soruda Murat hakarete u─črayan ki┼čiydi, kendi yazd─▒klar─▒nda ise hakaret olarak de─čerlendirilecek veya Kudoz kurallar─▒na ayk─▒r─▒ olacak bir yan yoktu. Buna, evet, ben karar verebilirim, ├ž├╝nk├╝ her sorunun alt─▒nda linki bulunan Kudoz kurallar─▒na g├Âre Murat'─▒n yazd─▒klar─▒n─▒ de─čerlendirecek akla sahibim, buradaki herkes de sahip. Benim o soruda "Call to this question" linkini t─▒klayarak ilgili dil ├žiftinin moderat├Âr├╝ ├ťmit Bey'e mail g├Ândermemin sebebi, "Murat'─▒n hakarete u─čramas─▒" ┼čeklinde geli┼čen olayd─▒ zaten. E┼čitlik ad─▒na silindiyse, ayn─▒ e┼čitlik hassasiyetini bekleyen sayfalar─▒n linkleri bir sayfa kadar tutar, isteyene bir-iki saat i├žinde (copy/paste s├╝residir) g├Ândereyim.

Bu soru ├Âzelinde beni ├╝zen ┼čey ┼čudur: Murat'─▒n "ortalarda g├Âr├╝nmeme" nedeniyle ilgili varsay─▒m─▒mda hakl─▒ ├ž─▒kt─▒m ve bundan sonra onu ortalarda g├Âr├╝nmeye biraz zor davet ederim. Ayn─▒ ┼čey ba┼čkalar─▒ i├žin de ge├žerli. Proz'daki bir, bir bu├žuk y─▒ll─▒k s├╝remin sonunda eskiden burada olan bir├žok ki┼čiyi art─▒k hi├ž g├Âremiyorum, bir k─▒sm─▒n─▒ da ├žok ender g├Âr├╝yorum. Herkesin farkl─▒ bir nedeni olabilir, ama benim konu┼čma imk├ón─▒ buldu─čum ├╝├ž ya da d├Ârt ki┼či, bu ortamdan uzakla┼čma sebeplerinin benim, ister k─▒z─▒n, ister k├Âp├╝r├╝n, "kepazelik" diye niteleme c├╝retini g├Âsterece─čim ahval oldu─čunu do─črulad─▒lar. Genel olarak beni ├╝zen ┼čey ise her konuda gittik├že iyiye giden (m├╝thi┼č bir bilgi veritaban─▒ olu┼čturulmas─▒, mesela), yeni geli┼čen sorunlara kar┼č─▒ yeni kurallarla s├╝rekli g├╝zelle┼čtirilen bir sitede T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝n├╝n bu hale gelmesi, bu hale getirilmesi, bu hale getirilmesine g├Âz yumulmas─▒. Ba┼čka diller konu┼čan meslekta┼člar─▒m─▒z─▒n yararland─▒─č─▒ nimetlerden ve ortamdan bizim de yararlanma hakk─▒m─▒z var. Hepimiz de─čerli vas─▒flara sahibiz ve birbirimize ihtiyac─▒m─▒z da var.

Biz biraz kendini k├╝├ž├╝mseyen bir milletiz, bir yandan da d├╝nya y├╝z├╝nde belki en k├╝stah milletlerden biriyiz ("k├╝stah"─▒ kesinlikle pozitif anlamlar y├╝kleyerek kullan─▒yorum); o y├╝zden ben, bu kendini k├╝├ž├╝msemenin alt─▒nda gizli bir kibir yatt─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum art─▒k. Nedeni her neyse, l├╝tfen "efendim biz adam olmay─▒z, eller aya biz yaya, Japon yapm─▒┼č, bilmemne" arabeskini b─▒rak─▒p T├╝rk├že Proz'da ciddi bir sorun oldu─čunu kabul edelim, uzakla┼čan arkada┼člar geri d├Âns├╝n ve buray─▒ g├╝zelle┼čtirmek i├žin oturup konu┼čal─▒m, bir ┼čeyler yapal─▒m. "Geri d├Âns├╝n" ricas─▒ moderat├Âr arkada┼člar─▒m─▒z i├žin de ge├žerlidir. Hatta en ├žok onlar i├žin ge├žerlidir. ├ťmit Bey de, turizm alan─▒ndaki di─čer yeni konu ba┼čl─▒─č─▒nda aylar sonra katk─▒s─▒n─▒ sundu─čuna g├Âre foruma tekrar yazmaya ba┼člam─▒┼č demektir ve bu konuya kat─▒lacakt─▒r, diye ummaktay─▒m. Tabii ├ça─člar ve Tayfun Beyler de. (Tayfun Bey, Kudoz moderat├Âr├╝ olmayabilir, ama yine de moderat├Ârd├╝r, yani moderat├Âr yetkilerini haizdir ve T├╝rk├že ├ževirmenidir, yani T├╝rk├že Kudoz'u takip edebilmektedir; kendisini katma sebebim bu.)

Amac─▒m, "sen ┼čunu yapt─▒n, ben bunu yapt─▒m" tart─▒┼čmalar─▒ ba┼člatmak de─čil; "biz adam olmay─▒z" edebiyat─▒ ise kesinlikle tahamm├╝l bile edemedi─čim bir ┼čey, hele burada bu saatten sonra... dolay─▒s─▒yla o da de─čil. Ger├žekten ┼ču ortam─▒n d├╝zelmesini istiyorum ve bunun i├žin de bir ┼čeyler yapal─▒m, bir ├ž├Âz├╝m geli┼čtirelim istiyorum.

Selamlar,
├ľzden

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Soran bir pi┼čman, cevap veren bin Jul 10, 2004

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, ama kudozdaki soru say─▒s─▒ da ciddi oranda d├╝┬║m├╝┬║.

├ç├╝nk├╝ soruyu soran ki┬║i ├žo─ču kez kendini cevap verenler aras─▒ndaki sonu gelmez didi┬║menin, dala┬║man─▒n ortas─▒nda buluyor.
"Kuzum noluyor," "Ben frans─▒z kald─▒m," t├╝r├╝nden Asker ┬║a┬║k─▒nl─▒klar─▒ hat─▒rl─▒yorum.

Ayn─▒ ┬║ey cevap veren a├ž─▒s─▒ndan da ge├žerli. Bir soruya cevap veriyorsunuz, hurraa ├╝st├╝n├╝ze birileri ├žullan─▒yor. Belki de verdi─činiz cevap "tam kar┬║─▒l─▒k de─čildir," belki de hata yapm─▒┬║s─▒n─▒zd─▒r ve bunu biliyorsunuzdur. Ama k├Â┬║eye s─▒k─▒┬║ma psikolojisiyle, savunmaya ge├žiyorsunuz.

Bu ├Âyle bir noktaya vard─▒ ki, Asker bir karar verdikten, ya da "peer grading" ile soru kapand─▒ktan sonra bile, dala┬║ g├╝nlerce s├╝r├╝p gidiyor.

Kendi i├žimize d├Ânm├╝┬║, birbirimizi pataklay─▒p duruyoruz. K─▒s─▒r bir d├Âng├╝ i├žerisinde, adeta bir "k├Âr d├Âv├╝┬║├╝" i├žerisinde birbirimizi t├╝ketmekle me┬║gul├╝z.

Prozda 35,000 freelancer oldu─ču s├Âyleniyor. Bizde ka├ž ki┬║i var, toplasan─▒z bir elin parmaklar─▒n─▒ zor ge├žeriz. Di─čer topiklere bir bak─▒n. Oradaki insanlar─▒n nelerle u─čra┬║t─▒─č─▒na bir bak─▒n. Sonra d├Ân├╝p "t├╝rk├že" foruma bir bak─▒n. Yaz─▒lanlara ├žizilenlere. Bir kar┬║─▒la┬║t─▒r─▒n.

Ya da, di─čer (ingilizce) forumlara bir g├Âz at─▒n. Oralarda bizden ka├ž ki┬║i aktif, kim ne ├╝retiyor, kim ne yaz─▒yor, bir bak─▒n.

Kendi i├žimizde bu kadar sald─▒rganken, ├ľzden Han─▒m─▒n ifadesiyle bu kadar "k├╝stahken," oralarda hemen hi├ž yokuz!

Kendi i├žimizde bu kadar k├╝stah, bu kadar sald─▒rgan, d─▒┬║ar─▒ya kar┬║─▒ bu kadar ├╝rkek olmam─▒z─▒n nedenlerini sormam─▒z gerekiyor.
Bizim yapabilece─čimiz hi├ž mi katk─▒m─▒z yok. Uluslararas─▒ forumlarda bizim s├Âyleyebilecek hi├ž mi s├Âz├╝m├╝z yok. Teknik, ya da ba┬║ka t├╝rl├╝, bizim sunabilecek hi├ž mi g├Âr├╝┬║├╝m├╝z, kan─▒m─▒z, felsefemiz, ya da payla┬║abilecek hi├ž mi deneyimimiz yok?
Sanm─▒yorum.

"Onlar" bizden daha m─▒ iyi, daha m─▒ bilgili, daha m─▒ donan─▒ml─▒? "Onlar" bizden daha m─▒ "├╝st├╝n?"
Sanm─▒yorum.

Peki ├Âyleyse neden?

┬¬apkam─▒z─▒ ├Ân├╝m├╝ze koyup, akl─▒selimle d├╝┬║├╝nmemiz gerek. Kendimize pay ├ž─▒karmam─▒z, a├ž─▒ktan olmasa bile, "privately," ├Âz-ele┬║tiri yapmam─▒z gerek.

Kendi ad─▒ma ben, bunu yapmaya ├žal─▒┬║─▒yorum. Uzunca bir s├╝re, proza, daha do─črusu "t├╝rk├že" k─▒sm─▒na "k├╝st├╝m."

Daha sonra, "T├╝rk├že" k─▒sm─▒na k├╝ssem de, prozun tamam─▒na k├╝smem gerekmiyor dedim.

┬¬imdi bunun da yeterli olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┬║├╝n├╝yorum. "T├╝rk├že proz" ile de bar─▒┬║mam gerekti─čine inan─▒yorum.
K├╝sen arkada┬║lar─▒ tekrar bar─▒┬║t─▒rmak gerekti─čine inan─▒yorum.

Forumlar─▒ ve kudozu k─▒s─▒r ├žeki┬║melerin, ki┬║iselle┬║mi┬║ "aktar─▒mlar─▒n," kozlar─▒ payla┬║man─▒n, intikamlar─▒n h├╝k├╝m s├╝rd├╝─č├╝ bir arena de─čil, payla┬║─▒mlar─▒n, yap─▒c─▒, ├╝retken, katk─▒ sunan, hem soran─▒n hem de cevap verenin ayd─▒nland─▒─č─▒, yeni yeni ┬║eyler ├Â─črendi─či ger├žek bir okula d├Ân├╝┬║t├╝rebilece─čimize inan─▒yorum.

Didi┬║meden, birbirimize ana avrat k├╝fretmeden, birbirimizin alt─▒n─▒ oymadan, birbirimizi "te┬║hir" etmeden ├žeki┬║ebilece─čimize, rekabet edebilece─čimize inan─▒yorum.

Hepimiz, ya da hemen hepimiz, ├╝niversite k├╝lt├╝r├╝ alm─▒┬║ insanlar─▒z. Hepimiz, bilgi, g├Ârg├╝, vs. anlam─▒nda i├žinde bulundu─čumuz ya da i├žinden ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒z toplumun bir ad─▒m ├Ân├╝nde olan (ya da olmas─▒ gereken) insanlar─▒z, ├ž├╝nk├╝ s├╝rekli farkl─▒ k├╝lt├╝rden insanlarla etkile┬║iyoruz, yeni ve farkl─▒ ┬║eyler ├Â─čreniyoruz.

Hepimiz, ┬║u veya bu alanda derecelere, ├Âzel becerilere sahibiz. Kimimiz sinemada iyi, kimimiz elektronikte, bilgisayarda, kimimiz ba┬║ka bir alanda.

Hepimiz genciz, dinami─čiz, ─▒┬║─▒lt─▒l─▒ bir zekaya sahibiz.
Keskin zekam─▒z─▒ birbirimizi "punduna getirmek" i├žin de─čil, proz platformunda daha ├žok ┬║ey ├╝retmek i├žin, T├╝rk├že sitesini daha "visible" k─▒lmak i├žin kullanabilece─čimize inan─▒yorum.

Hay─▒r, bundan eminim. Kendi ad─▒ma, basit bir deneme yapt─▒m. Di─čer forumlara bir haftada 15-20 yaz─▒ yazd─▒m. Profil sayfam─▒n ziyaret s─▒kl─▒─č─▒ dikkat ├žekici bir ┬║ekilde artt─▒.

─░┬║ yapmak istiyorsak, g├Âr├╝n├╝r olmak zorunday─▒z.
Ama "karanl─▒kta k├Ârebe" oynayarak g├Âr├╝n├╝r olamay─▒z.
Enerjimizi, bilgimizi, k─▒vrak zekam─▒z─▒ "oralarda" g├Âr├╝n├╝r olmak i├žin kullanmam─▒z gerekir. Tek tek bireyler olarak de─čil. Topluca T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝ olarak.

─░lerideki g├╝nlerde, bu konuda neler yap─▒labilir, l├╝tfen d├╝┬║├╝nelim. Ve geni┬║ kat─▒l─▒ml─▒ bir forum d├╝zenleyelim. Ve neler yapabiliriz, tart─▒┬║al─▒m.

Yoksa, bu gidi┬║le T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝nde kimse kalmayacak!

Selamlar─▒mla

[Edited at 2004-07-10 19:46]

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-10 00:22]

Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bana g├Âre Jul 11, 2004

Bu yaz─▒ya ay─▒racak sadece 10 dakika sigara molam var, her ┼čeyden ├Ânce onu belirteyim.

1. Moderat├Âr(ler) g├Ârevini yapm─▒yor. Kusura bakma ├ťmit, i┼člerin bu ┼čekilde ├ž─▒─č─▒r─▒ndan ├ž─▒kmas─▒nda senin de kabahatin var. M├╝dahale gecikti─činde i┼če yaram─▒yor, zarar zaten verilmi┼č oluyor. Uyar─▒ ve gerekirse atma mekanizmas─▒n─▒ i┼čletin, bu yetkiler elinizdeyken kullanmad─▒─č─▒n─▒zda farkl─▒ soru i┼čaretleri ortaya ├ž─▒k─▒yor. Suya, sabuna dokunun art─▒k ve bu kepazeli─če seyirci kalmay─▒n. Ayr─▒ca moderat├Âr├╝n aktif olarak kat─▒lma hakk─▒na sahipken tam tersine uzak duruyorsun.

2. Sel├žuk ve Xola'n─▒n dediklerinin alt─▒na ben de imzam─▒ atar─▒m. Haz─▒r ├Ârnek ├╝zerinde konu┼čmak gerekirse, TV ve sinema jargonunu birle┼čtirip "├Âyk├╝ koordinat├Âr├╝" diye bir yan─▒t ├Ânermek yerine (ki ge├žerli dayanaklar─▒ vard─▒r) kullan─▒labilecek bir terime "olur" verdim. Her kar┼č─▒l─▒k y├╝zde y├╝z do─čru kabul edilemeyebilir ├ž├╝nk├╝ o terimin ifade etti─či ┼čey T├╝rk├že'de ve T├╝rkiye'de olmayabilir. ─░┼čte burada iyi niyet devreye giriyor.
Kendi teklifiniz d─▒┼č─▒ndaki terimlerin kafadan yanl─▒┼č oldu─čunu kabul etti─činizde buyrun cenaze namaz─▒na. Hele hele birinin T├╝rk├že hatas─▒n─▒ d├╝zeltme gafletinde bulunduysan─▒z boynunuz ya─čl─▒ ilme─če ge├žirilmeye haz─▒r demektir. Yan─▒t vermedi─či halde soruya sava┼č baltalar─▒yla dalanlar da cabas─▒. Bunun ├Ân├╝ne ancak bundan rahats─▒z olanlar─▒n toplu bir ┼čekilde tepki g├Âstermesiyle ge├žilir.
Ama├ž bir sonuca ula┼čmak oldu─ču s├╝rece kelle kopar─▒rcas─▒na tart─▒┼čmalar ya┼čanabilir. Sonuca ula┼č─▒lam─▒yorsa sadece didi┼čme, sat─▒┼čma, sidik yar─▒┼č─▒ boyutunda kal─▒n─▒r.

3. Foruma kat─▒l─▒m okuma d├╝zeyinde bile ├žok k─▒s─▒tl─▒, en ├žok okunan konunun hangisi oldu─čuna bak─▒n, ├╝cretlerle ilgili olan─▒. Tamamen duygusal yani

4. Son olarak, tekrar moderat├Ârlere. Ya size yazd─▒─č─▒m ┼čeyleri sata┼čma olarak kabul edersiniz ya da ele┼čtiri olarak. Ele┼čtiri olarak kabul ediyorsan─▒z neler yap─▒labilece─či konusunda ├Ânerilerinizi bekliyorum. ├ľneri getiremiyorsan─▒z buradaki arkada┼člardan yard─▒m isteyin ve onlar─▒n ├Ânerilerini dikkate al─▒n.

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
(├Âzellikle) moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒z─▒n dikkatine.... Jul 11, 2004

Amac─▒m kimseyi k├Ât├╝lemek veya rencide etmek de─čil, ama Murat Karahan┬ĺa ait yorumun silinmesi akl─▒m─▒ kar─▒┼čt─▒r─▒yor...

Bir yorumu silmeyi gerektirecek kriterler hangileri? T├╝rk├že Kudoz'u "chat platformu" olarak kullananlar─▒n, bir ┼čey yazmak ad─▒na gereksiz ┬ôneutal┬öler da─čatanlar─▒n, can s─▒k─▒nt─▒s─▒ndan di─čer kullan─▒c─▒lara sata┼čmaktan ba┼čka hedefi olmayanlar─▒n ┬ôyorumlar─▒┬ö silinmiyor da, Murat Karahan┬ĺinki neden siliniyor?

Asl─▒na bak─▒l─▒rsa, Kudoz soran i├žin de, cevaplayan ve hatta sessiz okur i├žin de e┼čsiz bir bilgi kayna─č─▒ olabilirdi. Olabilirdi diyorum ├ž├╝nk├╝ T├╝rk├že Kudoz (asl─▒nda bu t├╝m T├╝rk├že b├Âl├╝mler i├žin ge├žerli) i┼člevselli─čini yitirmi┼č durumda. ┼×imdi iki se├ženek var: Ya Kudoz ve di─čer T├╝rk├že b├Âl├╝mler ┼ču an oldu─ču gibi ba┼č─▒ bo┼č b─▒rak─▒lmaya devam edilecek ya da g├Ârevliler ve kullan─▒c─▒lar bu b├Âl├╝mlere sahip ├ž─▒kacaklar...

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Yorum Jul 11, 2004

Arkada┼člar─▒n yorumlar─▒na ve cevaplar─▒n silinmesine ili┼čkin yak─▒nmalar─▒na kat─▒lmamak elde de─čil. Hep birlikte kudoz platformunu d├╝zg├╝nle┼čtirmek ├╝zere ├žaba g├Âsterece─čimize inan─▒yor, olumlu gayretleri destekliyorum.. (Vinifikasyon) sorusunu sordu─čuma soraca─č─▒ma da di─čer baz─▒ sorular─▒mda oldu─ču gibi bin pi┼čman oldum. Art─▒k sorarken, yorum yaparken b├╝y├╝k bir tedirginlik ya┼č─▒yorum; kabul edilmeyen kat─▒l─▒mc─▒lar k─▒zar veya ba┼čka bir 'dan─▒┼č─▒kl─▒ d├Âv├╝┼č├ž├╝' su├žlamas─▒na maruz kal─▒r─▒m diye. Oysa tek amac─▒m meslekta┼člar─▒mdan yard─▒m almak, ve yard─▒m etmeye ├žal─▒┼čmakt─▒(r)

[Edited at 2004-07-12 19:04]

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
... Jul 12, 2004

Proz.com'da ├žok eskiye dayanan bir ├╝yeli─čim yok. Ancak ilk ├╝ye oldu─čumda forumdaki eski yaz─▒┼čmalar─▒ okumaya kalkt─▒─č─▒mda maalesef bir├žok meslekta┼č─▒m─▒n birbirinden nefret etti─čini g├Ârd├╝m. Bu nefretin nedenlerini bilemiyorum, ancak nefretin sonu├žlar─▒ndan biri de bir├žok eski kat─▒l─▒mc─▒n─▒n varl─▒─č─▒n─▒ art─▒k s├╝rd├╝rmemesi olarak g├Âz├╝k├╝yor. Bu husumetleri ortadan kald─▒rmadan d├╝zg├╝n bir Kudoz payla┼č─▒m─▒ olabilir mi?

Not: Sevin├ž Hn. vinifikasyonu ┼čahsen uydurmad─▒m vallahi ┼×arap ile ilgili sitelerde bu ┼čekilde kullan─▒l─▒yorsa bu terim yerle┼čmi┼čtir diye d├╝┼č├╝nd├╝m ve yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼čt─▒m. K─▒zmay─▒n sak─▒n

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Nefret, husumet, etiquette Jul 12, 2004

─░nsanlar birbirlerinden nefret ediyorlarsa ediyorlard─▒r, bunu de─či┼čtiremezsiniz. Buradaki sorun o de─čil.

Bana g├Âre, g├Âz yumulmamas─▒ gereken davran─▒┼člar, bilgi girmek i├žin olu┼čturulmu┼č alanlar─▒n sata┼čma, dala┼čma amac─▒yla ve Leyal'in ├žok yerinde ifadesiyle "chat platformu" gibi kullan─▒lmas─▒. Bir de, bir terim vb konusunda kavga da edilebilir, oda─č─▒ terim ├╝zerinde ve "burada-┼čimdi"de tutabilmek kayd─▒yla. Ama 1) i┼čin, "sen bu terimde hatal─▒s─▒n, senin yedi ceddin de T├╝rk├že bilmezdi zaten"e vard─▒r─▒lmas─▒ 2) bir soruda veya konuda olmu┼č bitmi┼č anla┼čmazl─▒─č─▒ uzat─▒p olur olmaz yerlerde "falanca olsayd─▒ ┼čimdi ┼č├Âyle derdi ama..." tarz─▒ sata┼čmalara gidilmesi 3) bende a├ž─▒k├žas─▒ bilin├žli sabotaj izlenimi uyand─▒ran gereksiz suland─▒rmalar... bu i┼čin tad─▒n─▒ bozuyor.

Moderat├Ârlerden benim de beklentilerim var: Her ┼čeyden ├Ânce ┼čurada a├ž─▒lmaya ├žal─▒┼č─▒lan -ve (konu ba┼čl─▒─č─▒ bana ait olmamakla birlikte g├Ârebildi─čim kadar─▒yla) bir cevab─▒ kimin silmi┼č oldu─čunun ├Âtesine ge├žen- tart─▒┼čman─▒n "otorite meselesi" haline getirilmemesi gerekiyor. Di─čer dil gruplar─▒na bak─▒nca, moderat├Ârlerin daha aktif olarak kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ -Kudoz'a mesela- ve havay─▒ bozan yorumlara m├╝dahale ettiklerini g├Âr├╝yoruz. Uluslararas─▒ forumlar─▒ takip eden arkada┼člar, insanlar─▒n neleri dert etti─čini, bizim ise neleri sineye ├žekmekte oldu─čumuzu biliyorlard─▒r herhalde. Daha aktif ve daha responsive bir moderat├Âr tavr─▒ bekliyorum (mesela, bug├╝ne kadar davran─▒┼člarla ilgili olarak moderat├Ârlere yazd─▒─č─▒m maillerin ├žok az─▒na cevap ald─▒m; glossary giri┼čleriyle ilgili maillerimin hi├žbirine cevap almad─▒m ve hi├žbir glossary giri┼či d├╝zeltilmedi - "d├╝zeltilmedi" dedi─čim glossary giri┼čleri, soran─▒n T├╝rk├že bilmemesi, yazan─▒n fark─▒nda olmadan yanl─▒┼čl─▒k yapmas─▒ gibi nedenlere ba─čl─▒ ve tart─▒┼čmaya yer b─▒rakmayan ┼čeyler: danablu=mavi ay─▒, gibi mesela; bunu s├Âyleyeyim de, kendi keyfime uymayan giri┼člerden s├Âz ediyorum san─▒lmas─▒n).

Bir ┼čey daha s├Âylemek istiyorum: ├çok daha eski tart─▒┼čmalarda ben, "Aman can─▒m, ├╝st├╝nde durmay─▒n, yok say─▒n olsun bitsin" tarz─▒ bir tavr─▒ savundum. Bunun ├žok b├╝y├╝k bir hata oldu─čunu, k├╝m├╝latif olarak da T├╝rk├že Proz'un ┼ču anki durumunda pay─▒ bulunan bir tav─▒r oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum art─▒k ve bu tavr─▒m─▒ geri ald─▒─č─▒m gibi, yak─▒nmalar─▒na bu tavr─▒ savunarak kar┼č─▒l─▒k verdi─čim arkada┼člardan da (en ba┼čta Murat geliyor san─▒r─▒m) ├Âz├╝r diliyorum. Tam tersine, aktif bir ┼čekilde tepki g├Âsterilmesi ve yapt─▒r─▒m uygulanmas─▒ gerekiyor, ├ž├╝nk├╝ uzun vadede, k├Ât├╝ olan her ┼čey, iyi olan her ┼čeyi kovuyor.

[Edited at 2004-07-12 21:29]

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Tayfun Bey... Jul 12, 2004

Tayfun Torunoglu wrote:

Bu g├╝ne ┼č├╝kredin ├žok sakin, ├žok sayg─▒l─▒ ortal─▒k s├╝t liman!

─░yi de, ge├žmi┼či ge├žmi┼čte b─▒rak─▒p ┼čimdiye/gelece─če bakmak daha do─čru olmaz m─▒?

Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
art─▒k ┼ču olaylar─▒n ├╝st├╝n├╝ nas─▒l yapacaksan─▒z bir ┼čekilde ├Ârtseniz Jul 12, 2004

Bunun ┼ču anki konuyla bir ilgisi yok.
O olaylar ya┼čand─▒─č─▒nda prozda olmayanlar─▒n bilmesine ve anlamas─▒na imkan yok. (Ancak powwow yaz─▒┼čmalar─▒ndan bir nebze fikir edinebilirler)
Ge├žmi┼čte durum daha k├Ât├╝yd├╝ diye ┼ču anki duruma seyirci kalman─▒n (moderat├Ârler a├ž─▒s─▒ndan) sineye ├žekmenin (├╝yeler a├ž─▒s─▒ndan)bir mant─▒─č─▒ yok.
─░lle bir ba─člant─▒ kurulacaksa, ge├žmi┼čte yine m├╝dahalede ge├ž kal─▒nd─▒─č─▒ i├žin ve bir taraf─▒n iyi niyeti suistimaline seyirci kal─▒nmas─▒ndan dolay─▒ i┼čler ├ž─▒─č─▒r─▒ndan ├ž─▒kt─▒. Bu a├ž─▒dan da duymazdan gelin demeye hakk─▒n─▒z yok! Olay bir ki┼či olay─▒ de─čil, o sayfalardaki rezaletin ├╝slup olarak ├Ârnek te┼čkil etmesidir ve ortal─▒─č─▒ kirletmesidir.

Turkey
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Belki de sorun k├╝smekte Jul 12, 2004

Belki de sorun k├╝s├╝p ├žekip gitmekte. Rahats─▒z oldu─čumuz ┼čeylere tepki g├Âstermedik├že bunlar devam edecek, esas k├╝st├╝renler
buradan uzakla┼čmal─▒. Bunun da yolu tepkiden ge├žer.
Art─▒k biz de bula┼čal─▒m, bir yan─▒t hatal─▒ysa, tutars─▒zsa s─▒rf yan─▒t sahibinin tepkisinden ├žekinerek yorum vermeme gibi bir ┼čey olmamal─▒. Ya bir ┼čeyler ├Â─črenir ya da kendini savunur. ─░┼č sald─▒r─▒ boyutuna vard─▒─č─▒na buna toplu olarak tepki g├Âstermek hakk─▒m─▒z. Kimse l├╝tfen kalk─▒p bu konuyu benim a├žmamdan hareketle bu i┼či bir ki┼činin kellesini istemek ya da organize hareket ┼čeklinde d├╝┼č├╝nmesin. Bunu d├╝┼č├╝nmesi gereken ba┼čkalar─▒.
Baz─▒lar─▒n─▒n ikna olmaya kar┼č─▒ ba─č─▒┼č─▒kl─▒klar─▒ var. Bunu ben yap─▒yorsam ben de uyar─▒lmal─▒y─▒m, fark─▒nda olmayabilirim, bu i┼č bu kadar basit.
Bir g├Âzlemimi aktaray─▒m, belki kat─▒l─▒rs─▒n─▒z, en hararetli tart─▒┼čmalar kolay sorularda ya┼čan─▒yor. Kolay olarak s─▒n─▒fland─▒r─▒ld─▒─č─▒ i├žin hata yapmay─▒ insan kendine yediremiyor olsa gerek.

Sel├žuk Budak wrote:

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, ama kudozdaki soru say─▒s─▒ da ciddi oranda d├╝┬║m├╝┬║.

├ç├╝nk├╝ soruyu soran ki┬║i ├žo─ču kez kendini cevap verenler aras─▒ndaki sonu gelmez didi┬║menin, dala┬║man─▒n ortas─▒nda buluyor.
"Kuzum noluyor," "Ben frans─▒z kald─▒m," t├╝r├╝nden Asker ┬║a┬║k─▒nl─▒klar─▒ hat─▒rl─▒yorum.

Ayn─▒ ┬║ey cevap veren a├ž─▒s─▒ndan da ge├žerli. Bir soruya cevap veriyorsunuz, hurraa ├╝st├╝n├╝ze birileri ├žullan─▒yor. Belki de verdi─činiz cevap "tam kar┬║─▒l─▒k de─čildir," belki de hata yapm─▒┬║s─▒n─▒zd─▒r ve bunu biliyorsunuzdur. Ama k├Â┬║eye s─▒k─▒┬║ma psikolojisiyle, savunmaya ge├žiyorsunuz.

.....

─░lerideki g├╝nlerde, bu konuda neler yap─▒labilir, l├╝tfen d├╝┬║├╝nelim. Ve geni┬║ kat─▒l─▒ml─▒ bir forum d├╝zenleyelim. Ve neler yapabiliriz, tart─▒┬║al─▒m.

Yoksa, bu gidi┬║le T├╝rk├že b├Âl├╝m├╝nde kimse kalmayacak!

Selamlar─▒mla

[Edited at 2004-07-10 19:46]

[Edited at 2004-07-12 23:24]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Husumet her yerde var Jul 12, 2004

Kar┼č─▒ ak─▒mlar da ├Âyle, bar─▒┼č ├žabalar─▒ da.

D├╝nyaya bir bak─▒n. Ya da oturdu─čunuz apartmana. Orada bile, o en k├╝├ž├╝k "bir mekan" grubunda bile, kap─▒kom┼čunuzla bile has─▒m olabiliyorsunuz.

Husumet var diye s─▒v─▒┼č─▒l─▒p gidilseydi, d├╝nya bug├╝n her ┼čeye ra─čmen ya┼čanacak bir yer olmazd─▒.

Birbirinin kan─▒n─▒ i├ženler, bir g├╝n gelip ayn─▒ masan─▒n etraf─▒nda, ayn─▒ ama├ž u─čruna toplanabiliyor. Fransa ile Almanya'y─▒ bir d├╝┼č├╝n├╝n. Ge├žmi┼čini, bug├╝n├╝n├╝.

├ľnemli olan ┼ču:
Ak─▒l m─▒ galip gelecek, ge├žmi┼čin a─č─▒r, isli, yak─▒c─▒ tortular─▒ m─▒?
Siz hangisini istersiniz?
Ya da "has─▒m olanlar," yaln─▒zken, kendi benlikleriyle ba┼čba┼čayken, hangisini ister?
Eskilerin deyi┼čiyle ┼ču "├╝├ž g├╝nl├╝k d├╝nyada?"

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bu sorudaki yan─▒t─▒m─▒ kim sildi?

Advanced search

LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search