Ucuz İş - Cheap Trick
Thread poster: Haluk Erkan

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:01
German to Turkish
+ ...
Jul 5, 2012

ProZ ilanından alıntı:

Budget and payment details:
10.00 TRY to 20.00 TRY per page


Karakterdi, kelimeydi, 200 kelimeydi derken iş nerelere vardı... Bu paraya çeviri yapan tercümanı şimdiden tebrik ediyorum. Bravo arkadaşım(!), sen mesleğimizin yüz akısın. Canım benim, gel alnından öpeyim!

________________________________________________________________________

Ne demişti Orhan Veli Kanık:

Kelle fiyatına hürriyet
Esirlik bedava
Bedava yaşıyoruz bedava


[Bearbeitet am 2012-07-05 11:10 GMT]


 

Özgür Salman  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:01
Member (2011)
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
"an honest day's work" Jul 5, 2012

Geçenlerde hem sektördeki yeri hem de ucuzculuğuyla nam salmış bir yabancı altyazı firması, bana video dakikası başına 1 dolar çeviri ücreti teklif etti, daimi olarak çalışmak üzere.

Bilmeyenler için şöyle izah edeyim: İnsani çalışma şartları altında bir gün içerisinde, kaliteyi koruyarak ve sağlıklı olarak en fazla 30-40 dakika video çevirisi yapılabilir. (Türkiye şartlarında, mecburiyetten 120 dakika ve yukarısını yapmış olmamıza rağmen). Hatta yurt dışındaki çalışma şartlarına göre 40 dakika bile çoktur denebilir zira video yoğunluğuna göre değişmek kaydıyla 3000 küsur kelimeye denk gelir. Diyaloglar basitse; "merhaba"lar, "nasılsın"lar çoksa bu kelime sayısı ancak o zaman kabul edilebilir. Ecnebi çevirmenlerin çoğu, normal düz metin çevirilerinde günde ortalama 2000 kelimeden fazla çevirmiyor zira, yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla.

Yani bütün gün sürecek işler için günde 50 lira civarı bir miktar teklif ediyor. Hem de yurtdışından ve çok meşhur bir firma. Neyse ki firma ucuzculuğuyla aşırı ünlü olduğu için bana ulaştıklarında ümitlenmemiştim. Gereken cevabı verip postaladık tabii. Yani bir bakıma e-postalamış olduk.


[Değişiklik saati 2012-07-05 09:45 GMT]


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:01
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Atasözleri & Quotations Jul 5, 2012

Ucuz alan, pahalli alir.

Ucuzdur vardir illeti, pahalidir vardir hikmeti.

Ucuz etin yahnisi yavan olur.

Cheap labor is not going to be the way we compete in the United States. It is going to be brain power. - Rosabeth Moss Kanter

If the price is very cheap then it is almost certainly a fake. - David Russell

Nearly every study shows that competition from cheap foreign labor undercuts the wages of American workers and legal immigrants. - Lamar S. Smith

Products made in China are cheap through the exploitation of the workforce. Every time we shop, we are driving the nail further into the coffin of American manufacturing jobs. - Joe Baca

Talk is cheap - except when Congress does it. - Cullen Hightower

There is nothing cure or funny or lovable about being cheap. It is a total turn-off. - Doug Coupland

...


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Ucuz İş - Cheap Trick

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search